Michael Kohlhaas

• Francie Michael Kohlhaas (více)

16. století. Michael Kohihaas, obchodník s koňmi, vede šťastný rodinný život. Když tento bezúhonný muž na vlastní kůži okusí nespravedlnost, dá dohromady armádu, aby očistil své jméno a znovu nastolil pořádek. V 16. století pomalu končí feudalismus a Evropa se ocitá na pomyslně tenké hranici mezi starým a novým světem. Vážený obchodník s koňmi Michael Kohihaas je milující otec a mírumilovný občan. Alespoň do té doby, než na vlastní kůži okusí bezpráví bohatého lorda, který ho okrade o koně, čímž odstartuje řetězec nezvratných událostí. Kohihaas přišel o živobytí a víru v právo, a tak se rozhodne vzít spravedlnost do vlastních rukou. (Cinemax)

Mikino00

Zpočátku se to tváří jako další verze Robina Hooda, časem to ovšem zabředne do stagnujícího hledání spravedlnosti v únavě dlouhých jízdách krajinou, pomalých dialozích apod. Příběh není natolik silný aby pokryl celé dvě hodiny. ()

Cement73

Preboha, dajte film urobiť Francúzovi a on to natiahne na 2 hodiny v tempe ktoré by otrávilo aj mŕtvolu. Inak super námet, perfektný hlavný hrdina.... Zostrihať na 1h 20 alebo pridať dynamiku!!! ()

H4ku11

Mads a ozvučenie múch na každom rohu super!! Ale to korytnačie tempo, ktorým sa to uberalo mi vzalo všetky sily, aby som si to náležite užil. ()

janabel

Když se mi konečně podařilo vcítit do hlavního hrdiny, tak tu byl najednou konec. Opravdu mám pocit, že z celého filmu byl nejlepší ten konec, protože celkově byl příběh dost utahaný a k tomu děj dost nepřehledný. Ale ten konec, jak už tady mnozí píšou, tak to byl jeden velký koncert. ()

Danny88

Drsné a realistické prostredie spojené s hutnou atmosferou je sprevádzané úžasnou dobovou hudbou... a k tomu ten mrazivý záver za ktorý dávam hviezdičku navyše. ()

warrenur

Co napisat.... Som mierne rozcarovany. Hlavnym lakadlom pre mna bol nepochybne Mikkelsen, ktoreho mam v hladaciku od metaforicko artovej, drsnej vikingskej zalezitosti Valhalla Rising, ci Adamovych jablk. Typek samozrejme opat exceluje, ma svoje typicke tahy, proste spokojnost. Byt obchodnikom a chovatelom koni v 16tom storoci, bola zrejme zasluzna a vynosna cinnost a tak si spolu s milujucou manzelkou, dcerkou a par pomocnikmi, zije na tu drsnu dobu pomerne slusny a kludny zivot. Ludia uspokojuju svoje primarne potreby, utiekaju sa k Bohu, su prosti, ale zrejme spokojni. Az po dobu, ked ho baron jeho panstva, nezmyselnym mytnym pripravi o dva kone, ktore si uziju svoje. Dej nabera "rychlejsi" spad, ktory sa vsak asi v polovici zastavi a to je myslim hlavny problem. Totiz autenticita, spinavost, drsnost a nemilosrdnost je zobrazena vyborne. Zial, ked sledujete niekolkokrat za film, mnohominutove prejazdy hmlou, staticke zabery, hoci i na drsnu prirodu, ci na vyrazy "rebelov", zacnete sa nudit. Takze, hoc ma film, jednoduchu zapletku, vynikajuce obsadenie a kameru, prekaza mu pardoxne, mnozstvo "artovej" vaty a z toho vyplyvajuca premrstena stopaz. Uz od polovice bolo jasne ako to skonci, co vsak nebolo hlavnym nedostatkom. Tiez som moc neveril niektorym vyrokom Kohlhaasovej filmovej dcerky, hoci dievcata v tom veku zrejme dospievali velmi rychlo. Istotne slabsi priemer a vobec sa nedivym i nizsim, myslim, ze zasluzenym hodnoteniam. ()

bllm

Tak tenhle film mě dokázal dokonale vtáhnout, asi po půl hodině jsem zjistila, že od samého začátku skoro nedýchám a tak to pokračovalo s mírnými přestávkami až do konce. A to se nejedná o nijak zvlášť dramtický a napínavý scénář, už po přečtení anotace člověk ví, jak tohle asi dopadne. Ale je to ta hustá syrová atmosféra, geniální naturalistický zvuk, úžasná, dost temná hudba. Dlouhatánsky nekonečné záběry kamery ( které já mám tak ráda ) chvílemi připomínající Refnovy filmy. A neskutečně skvělý Mads - kdy tenhle jeho výkon určitě patří k jednomu z jeho nejlepších. Ale bohužel tady došlo trošku k vítězství úžasné formy nad ne až tak propracovaným obsahem, kdy se příběh odvíjí v podivných skocích a zasloužil by si trochu větší kontinuitu. Takže je to pět hvězdičk s přimouřeným okem. ()

Saur.us

Byl by to skvělý historický film kdyby: Neměl tak strašně rozvláčné tempo, kdyby byl děj čitelnější a pochopitelnější. Vizuálně se totiž snímku nedá co vytknout a zároveň je to jeho největší slabina. Předlouhé záběry na putující družinu obchodníka Kohlhaase, předlouhé záběry na koruny stromů, předlouhé záběry na tváře. Nikdy jsem proti artovým kamerám nic neměl, ale tentokrát musím uznat, že jsem se nudil. Že zbytečných délek záběrů tam bylo tak polovina snímku, 1 hodina!, a to je prostě moc. Navíc jsem se chvílemi i přes to tempo v ději ztrácel. Místo toho aby se tvůrci více zabývali posloupností a návaznostmi v ději, obětují stopáž na úkor vyprávění právě těm předlouhým prázdným záběrům. Děj potom skáče ze scény na scénu bez mnohdy jasnějšího propojení. Všechno to nakonec zachraňuje výborný Mads Mikkelsen, scéna s dobytím panského sídla středověkou přepadovkou a závěr. ()

KOZEL84

Dobrý no.Já myslím,že toho lhaní už tu stačilo.Pravda je,že je to naprosto zhovadilá nuda,kde se po většinu nechutně natáhlé stopáže,děje totální hovno.A když už se něco stane tak vám to bude total v piči a maximálně se tak převalíte na druhý bok a chrápete dál.V Top Nuda s přehledem v první pětce.Středověk musel být hrozně férové období. ()

agassi68

Príbeh o spravodlivosti ako má byť! Síce miestami rozťahaný a skoro nudný, ale výkon Mikkelsena to hravo vytiahol na 4. Aj vďaka záverečnej scéne.. ()

Ondrisek_

Film, který "normálního" diváka nenadchne. Ale asi je to Mikkelsenem, který tomuto filmu dává úplně nový obzor. Závěrečná scéna nemá chybu a tak hodnotím jasnými 4*. ()

Ombak▼Penari

Po Valhalla rising bych řekl, že si Mads Mikkelsen v podobných hloubavých a syrových příbězích vyloženě libuje. Jeho ošlehaná tvář a minimalistické herectví ho ale k podobným málomluvným a zachmuřeným rolím doslova předurčuje. Film sám o sobě plyne dost monotónním tempem a spíše než ke klasickému historickému filmu se blíží k naší Markétě Lazarové. Více než události samotné je důležitý jejich dopad na zúčastněné osoby a film je především úvahou o správnosti vzít spravedlnost do vlastních rukou, když se nelze dobrat práva za obrovské příkoří. Celkově rozvláčný a nijak zvlášť gradující děj by leckoho patrně odradil od dalšího sledování, pokud by vše nezachraňoval neskutečně charismatický Mikkelsen a atmosferické pohledy do melancholické divoké krajiny. Film rozhodně není pro každého, ale svoje kvality bezesporu má. ()

Pekisan

Nevadilo mi ani to velmi pomale tempo, ani tiahle zabery kamery a ani (ne)dostatok dialogov, kedy to bola prave kazda veta, co posuvala dej dopredu. Lenze toho deja tam bolo pramalo. Ide o uplne jednoduchy pribeh krivdy a pocitu spravedlnosti, ktory ale na 2 hodiny nestaci. A kedze vsetky akcne, bojove formy su ukazane formou romantickeho aftermatchu (ide sa bojovat, ale vidime len zaber kamery na nohy ako padaju na zem), tak pocit vzrusenia, ktory by pomohol preklenut cas sa nedostavi. Viac menej sa nedostavi absolutne ziaden pocit, kedze feeling filmu je rovnaky od prveho zaberu stromu po posledny zaber mecu. Co som si uvedomil pri scene s umierajucou matkou (teoreticky spoiler, ale film ktomu jasne smeroval), kedy snaha o realisticke podanie, vyznela ako alkoholicke spomienky z predchadzajuceho vecera. Nevies ci si to bol ty, alebo tvoj kamos. ()

Acrobat

http://www.youtube.com/watch?v=u4o8zArvaXo Nemám viac-menej nič spoločné s nemeckým národom a ani Berlín nepatrí medzi moje snové destinácie. Značka Heinrich von Kliesta je neznámou a preto len ostáva dodať tipy, do akej miery čerpal autor námet o Hansovi Kolhassovi. Žil, nežil, legenda, či fakt sa necháva z taktných dôvodov trochu ležať, spočívať, a ja sa za katedrou uchýlim k dvom rovinám. Prvá je nesmierne lákavá. Každých 10 minút je možné stopnúť film na seminári študentov histórie, archívnictva a podobných odborov a preskúmať primitívne „ranogotické brnenie“ osadené na strapatom a špinavom chlapovi tak trochu nevkusne. A takto pokračujeme ďalej, k fantasticky neobratnému používaniu kuše, k škaredo vyzerajúcej princeznej, a jednoducho celé obdobie akoby sa magicky pridŕžalo móde, spôsobu života vtedajšej doby. Minimalistickosť v každom zábere a detaile umožňuje precítiť stav histórie každému, kto sa o ňu obtiera a zaujíma. Druhá zložka roviny právnej je strastiplná. Do spravodlivosti má tento príbeh značne ďaleko, no nevybočuje zo spôsobov pohany vtedajších vzťahov roľník vec a pánov chrt živá bytosť. Zo svojich malých pozícií aj dnes vidíme skostnatený Európsky parlament rozhodovať o zbytočnostiach, kdežto páni vo vládach majú zaručenú beztrestnosť. Eurofondy, verejné obstarávania, prehry v zjavne istých sporoch. Žiadna zodpovednosť čím idete vyššie. Každý deň, každučký okamih v kancelárii vítam človeka, ktorý nemá dobré slovo na súčasnosť a rozpráva o krivde vo veciach, kde predpokladám pri zásadách slušnosti, právneho štátu a logiky iný výsledok. Michael Kohlhass (alebo „skutočný“ Hans) ani v najmenšom nebol výnimkou, že sa mu nepáčil štýl a zodpovednosť mocných. Revolty na dennom poriadku pre súčasný stav by mohol začať šíriť každý druhý bezvládny občan. Kto však vyhrá, keď revolúcia žerie svoje deti. U koho sa dovoláte spravodlivosti. Boh vidí, no nehovorí. Kalich trpezlivosti má každý z nás ako hovoria psychológovia. Michaelovi pretiekol a konal. Či dobre, alebo mal pokračovať, je na širšiu debatu...Výborná história v detailoch a nadčasový presah do súčasnosti až príliš sebaistého sveta...(videné 17.02.2014, DVD) ()

neo93

Historické drama o muži, který vzal spravedlnost do vlastních rukou. Na tento snímek jsem se docela i těšil, ikdyž jsem viděl zdejší nižší hodnocení. A ono to asi tomu odpovídá. Dost mě to zklamalo. První půlhodinka je skvělá, ale poté strašně klesá tempo, děj i celý film. A nemůže to zachránit výborný Mads Mikkelsen, ani krásné prostředí a výprava, či stylová hudba. ()

BLabaKAn

Uff, tak tohle mi dalo fakt zabrat. Už na začátku jsem začínal trpět a bohužel jsem trpěl i dál. Hodně pomalý a natahující se styl vyprávění, lákalo mě 16.století hlavní role Madse, který měl dosti zajímavého charisma ve filmu Barbar (2009), což tady mu taky nechybělo, ale to bylo tak jediný. Film, kde všichni divně konverzujou, divně se chovaj. . . . nevim asi to tak měli dřív hozený, ale pro mě totální zklamání. . . dám mu brzo šanci mi napravit chuť . . . snímek the salvation (2014). ()

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz