Co byste udělali, kdyby jednoho rána u vaší luxusní vily zazvonil bezdomovec, tvrdil, že dobře zná vaší ženu a chtěl se vykoupat? Richard mu pořádně nandá. Jeho ženě Marině je to ale trapné, a bezdomovce, který se představuje jako Borgman, pustí dovnitř. A tak to celé začne. Příběh filmu Borgman je krutý, přímočarý a optimální pro milovníky černého humoru. Jenže kromě toho pokládá i řadu otázek a nechává divákům prostor, aby si ho přebrali po svém. V mnohém připomene postupy české nové vlny, v mnohem zas ironická a přesná severská dramata. (Artcam Films)

Arnyfe

Po shlédnutí tohoto filmu si většina diváků klade otázku, jakou pointu vlastně tento příběh měl. Borgman je svým způsobem fascinující a jedinečný film, který zachycuje podstatu lidské obstrukce, rafinovanosti a důvěryhodnosti. Co byste udělali, kdyby jednoho rána u vaší luxusní vily zazvonil bezdomovec, tvrdil, že dobře zná vaší ženu a chtěl se vykoupat? Alex van Warmerdam vám nedá jasnou odpověď! Jak by jste jednali, být na pokraji lidské existence s neobyčejnou myšlenkou a notnou dávkou lidské podlosti? Získat něco nebo někoho za každou cenu. Metafora příběhu jako taková má své opodstatnění již v zárodku. Proč se lidé ztrácejí na celém světě a hlavně děti? Indicie naleznete v tomto filmu. ()

fredisek

Ono to vůbec nedává smysl...a víte, že mi je to jedno? Borgman naštěstí nedosáhl toho momentu, kdy se zabíjí a przní jen proto, aby se zabíjelo a prznilo. Plus. ()

Tomu.Ver

Ťažký film na žalúdok, ejkejej film, ktorý potrebuje vysvetlenie. Jedného dňa sa doplazí had a naruší ''raj'' na zemi, konkrétne raj v danej rodine. V podstate keď človek vie o čom to je tak je to fajn, keď nie, tak je to totálny odpad bez zaváhania. ()

Renfield

Stejně jako nevím co si myslet, nevím ani co psát. Tedy, minimálně jsem byl upozorněn na zajímavého tvůrce Alexe van Warmerdama. Podobné filmy mám rád, ale tady mi při prvním zhlédnutí cosi chybělo. Začátek velice zajímavý... už zde je nad čím přemýšlet. Vysvětlení? Samozřejmě žádné, což nevadí. V domě je to celé ještě podivnější, zvláštní dialogy podpořeny ještě zvláštnějším chováním postav. Celkově jistě zajímavý thriller, který neměl kladné postavy, nebo že by jí byl právě Borgman? Těžko říct, uvidíme, třeba po druhém zhlédnutí budu chytřejší, pokud si pro mě do té doby Borgman a jeho parta nepřijdou. 60% ()

bohemia_regent

"Thriller, drama, komedie, mysteriózní"... No a já si teď trochu zaspekuluju a napíšu, že bych v tom navíc viděl i podobenství, které mírně předběhlo dobu, takže možná dokonce jasnozřivé podobenství. Film je sice z roku 2013, scénář nutně musel vzniknout s nějakým předstihem... ale film je to hlavně holandský... a režisér Theo van Gogh byl taky Holanďan... a kdo neví, jak dopadnul, ať si to zjistí. ()

qxkamo

Tento snimok je artove porno, pri ktorom si milovnici artu lamu zapastia pri nonstop masturbovani. Co ma vsak zaujalo, ze davam 3 hviezdicky? Prave ta bizarnost, absurdita scen, ale aj vyspelost postav pri premyslani, co a ako spravit s co najkamennejsou tvarou. Film nema jednoznacnu pointu, svedci o tom aj mnoho komentarov, ale scena po scene ma svoju vlastnu krasu. BTW, v Holandsku su vraj lahke drogy povolene a jednoducho dostupne. Mam pocit, ze po tomto filme ozran vytriezvie a narkomanovi drogy prestanu ucinkovat. ()

Oralfabet

Po delší době jsem dostal chuť na něco divného, uměleckého a zahraničního (tím myslím především neamerického). Borgman tuhle chuť uspokojil, ale úplná delikatesa to zase nebyla. Sice je to rozhodně film divný, ale zároveň není dostatečně osobitý, není na něm nic, co by se mi nějak vrylo do paměti, ani vizuální stránka nebo práce s kamerou bohužel nezanechala nijak výrazný dojem. Tím nechci říct, že by to bylo jenom divné a nic víc, spousta nápadů se mi fakt líbila a příběh byl dostatečně zajímavý, když to ale srovnám s takovým Lanthimosem (kterého mi to připomnělo nejvíc), tomuhle rozhodně ještě něco chybí. 6/10 ()

Thomas_xxxxx

Výborný film, ktorý vás drží v napätí až do konca, že čo z toho všetkého vzíde. Miestami mi to pripomínalo Funny Games, miestami Lynchovskú absurditu. Keď to spojíte dokopy, tak z toho nemôže vzniknúť nič zlé. A tak tomu aj bolo. ()

Silviaxx

No. Obvykle sa do "wtf" filmov nepúšťam, ale tento budem vnímať ako osud. Celý snímok neuveriteľným spôsobom lahodí oku. Perfektná kamera spolu so skvelými hereckými výkonmi vytvárajú spleť čohosi, čo je naozaj ťažké jednoznačne pomenovať. Bolo to až smutné ako jednoducho sa dokázal nejaký "asociál", ktorého mi pri prvom stretnutí s pánom domu bolo až ľúto, votrieť do (relatívne) fungujúcej rodiny a rozbiť ju na milión maličkých kúskov. Príbeh sa celý čas pohybuje pod rúškom tajomstva, ktoré samozrejme neodhalí. A teraz neviem, či je to vlastne dobré alebo zlé. Je tu až neskutočne veľa priestoru pre diváka a jeho fantáziu. Najradšej by som videla do hlavy autorovi a zistila čo, prečo, jak a načo. Na druhej strane ma však ten voľný priestor a celé to tajomstvo neskutočne baví a už teraz viem, že dnes tak ľahko nezaspím. ()

zdenur

Farář chopící se po mši brokovnice, běžící lesem hledajíce noru, ve které se ukrývá Borgman. A vedle další. A další. A ještě jeden. Co se stane když si ho pustíte domů? Přivede ostatní postaví pódium, zahrají divadlo, naloží hlavu do kyblíku s betonem a hodí do jezírka. Nechápete? Já taky ne. ()

bidja

Skoro nadějné jako některé Lynchovi věci a ten mi kurevsky (mimo De Homem-Christa nebo Dupieuxe) na scéně chybí .. ()

FanO_o odpad!

Najhorší film ktorý som kedy pozeral ! Nič tam nedávalo zmysel , nič tam nebolo vysvetlené ! Najviac ma ale zabilo to dievča,keď ju poslal po pomoc . ()

Sunny.69

Nechápu to zařazení do kategorie "Komedie" a zmínky o milovnících černého humoru. Jsem milovník černého humoru a usmála jsem se u filmu jen jednou. Rozhodně bych to považovala za dobrý napínavý thriller, který stojí určitě za minimálně ještě jedno shlédnutí a zaměření se více na detaily a drobnosti, které toho jistě ještě spoustu prozradí. ()

waits

Zlověstné a znepokojující. Dlouho jsme neviděl film, který nabízí tolik výkladů a který by dával takový prostor k zasmušilé kontemplaci. Film výtečně balancuje na hranici několika žánrů, nabízí dokonce interpretace, které se navzájem nevylučují, ale můzou existovat a navzájem se doplnovat. Pro všechny případy upozornuji, že možnost, že sleduji reálný popis situace, jsem si škrtnul v první dvacetiminutovce, film by mi totiž nedával žádný smysl. První co mě (já nevím, je to SPOILERovské?) už během filmu napadalo, že je to zlomyslný úšklebek o invazi cizí, pragmatické a kruté kultury, kterou naše změkčilá (stření a vyšší) třída naivně zve k sobě, protože už není schopná rozpoznávat reálná nebezpečí. Tenhle výklad ale asi nebude jediný možný, za takové myšlenky se dnes na festivalech ceny nerozdávají. Ale třeba porota přehlídla hysterické peskování dětí svoji maminkou, která jako by vypadla z kandidátky Strany zelených. Zmíněná maminka neadekvátně důrazně vytýká dětem poškození hračky, s tím, že se na světě mají lidé hůř a musejí těžce pracovat, děti na ni jen mlčky zírají. Maminka se na ně za celý film téměř neusměje a vlastně se zdá, že vlastní rodina v ní nevzbuzuje zdaleka takové city jako cizinci přicházející z lesa, jejichž brutalitu dokonce přijímá bez výhrad a odevzdaně, dokonce i o takové chování sama žádá. Je jasné, že se současně nabízí kritika stavu západní bohaté, ale vnitřně nespokojené společnosti a sociálních vztahů, ve filmu se ostatně k sobě nechovají vlídně ani žádní dospělí a je možné, že Borgman a spol jsou pak jenom (nereálným?)prostředkem, popř. katalyzátorem nežádoucího, neuspokojivého života. Film ale není jednoduše přehledný, stáčí se tu k hororu, tu k mystice, blýskne se morbidním humorem (zalévání do betonu), je krutý, člověk se bojí toho, co bude dál. Přečetl jsem si s chutí komentáře, obsahující možné výklady,zajímavé mi přišly zejména ty od Adam Bernau, OldaVagner, slunicko 2 a hlavně od Seabeast, na jehož pohled na věc bych sám rozhodně nepřišel. ()

Saur.us

Bizardní Lynchovina po holandsku. Absence jasných motivací všech postav, obrovské informační díry. Skoro dvě hodiny nevěřícně zírám na to, že ničemu nerozumím a těším se, že si na internetu přečtu, co tím básník Warmerdam vlastně myslel. A jak velké bylo zklamání, když jsem nikde nic nenašel. Ať už to byla banda zlých skřítů, znuděných bohů ala Američtí bohové Neila Gaimana nebo mimozemšťanů se zálibou v operaci zad, na tenhle uhrančivý a nesmyslný výtvor se divalo dobře. Jen nevím, kde jste vzali ten černý humor, já jsem asi nenašel sílu se smát. ()

psycho_6

tak tohle bylo divný, hodně divný, možná to nejdivnější co jsem kdy viděl. Není to tam přesně řečeno, ale děje se tam něco co není přirozené. O čem to bylo? Nevím. Přemýšlím. Černá komedie? Horror? Mysteriózní? Drama? Nevím. Absurdní, atmosféricky geniální záležitost. Těžko se to jakkoliv popisuje. Podivnost pro náročného diváka. 4* ()

zahadum

David Lynch navštívil Európu....ako vidno..sovy už nie sú to čo sa zdajú..pardón..chrti....chrti...vaše a naše.... ()

Martyr

Borgman je zvlastny chlapik. Zije v lese pod zemou a so svojimi kumpanmi asi stvara skarede veci ked ho nahanaju ludia s kopiou a farar s puskou. Stihne vsak uniknut a potom sa zacina ten pravy pribeh, ktory kazdy ocakava a musi sa pacit. Na pumpe ukradne dodavku a s pomocou kumpanov sa snazi terorizovat mesto roznymi zbranami, ktore ziska po prepade miestnej zbrojovky. Nemozu chybat plamenomety, granaty, pusky, noze, a ani na lasku sa nezabudlo, takze na svoje si pride naozaj siroke publikum a preto nerozumiem nenasadeniu tohto blockbusteru do kin a obcasnej kritike miestnych inteligentov. Tie prvky komedie som nejako nezachytil..15 minut po filme a stale premyslam..Pure Evil ()

Hyger

Podivně zajímavý snímek o čem? O padlých andělích nebo démonech? Nebo o vraždících zahradnících? ()