Co byste udělali, kdyby jednoho rána u vaší luxusní vily zazvonil bezdomovec, tvrdil, že dobře zná vaší ženu a chtěl se vykoupat? Richard mu pořádně nandá. Jeho ženě Marině je to ale trapné, a bezdomovce, který se představuje jako Borgman, pustí dovnitř. A tak to celé začne. Příběh filmu Borgman je krutý, přímočarý a optimální pro milovníky černého humoru. Jenže kromě toho pokládá i řadu otázek a nechává divákům prostor, aby si ho přebrali po svém. V mnohém připomene postupy české nové vlny, v mnohem zas ironická a přesná severská dramata. (Artcam Films)

Zombiepod

Borgman je jeden z tých zvláštnejších severských indie filmov, ktorý dokáže upútať diváka už len tým, ako pomaly a tajomne dejovo postupuje. Podivné postavy, o ktorých po celú dobu rozmýšľate, kto vlastne sú a o čo im ide. Warmerdam prišiel s prapodivným, minimalistickým filmom, kde je síce každá postava istým spôsobom zaujímavá a podanie nesmierne pútavé, no v poslednej tretine stopáže sa i samotná originalita nejak vytráca, a v závere, pri toľkých nezodpovedaných otázkach, dokáže aj pomerne naštvať. (Ne)umelecký film pre tých, ktorí nepotrebujú vo filmoch konce ani pointu. ()

rg.jerry

Myslím, že alegorie zcela jasná, dnes ještě více pochopitelná, než v roce 2013 (u nás - tedy v ČR). V Holandsku, Dánsku a v Belgii (i ve více zemích západní civilizace) vědí a věděli dříve o hrozbách, kterým musíme čelit a čelit budem. ()

gicous

Otázky, otázky a zase jenom otázky. A nejhorší na tom je, že v ději nejsou přítomné žádné odpovědi. Složitý film oscilující mezi několika žánry, nutící diváka čekat až do poslední minuty na vysvětlení všeho, co doposud viděl. Vysvětlení nepříjde! Možná, že střihač vystřihnul závěrečných pět minut, které si budeme moci dokoupit za extra poplatek na DVD. Přes všechny nejasnosti, nevyřčené odpovědi a zamotaný děj, se jedná o výborný film. Umí navodit potřebně tajemnou atmosféru. Přesně vybraní herci hrají ve shodě s celým vyzněním filmu. A vše spojuje bezchybný příběh. Ano, třešničkou na dortu by byla jasná pointa, ale to by bylo až příliš ordinérní a průměrné. A to tento film není. Pokud máte zájem o nevšední filmový zážitek, jděte do toho. P.S. Už tom mám! Je to sci-fi o mimozemské invazi. 8/10 ()

Ernie_13

No poviem to takto. S človekom to dosť zamáva, keď po všetkých tých hollywoodskych "trhákoch" zrazu zistí, že musí použiť vlastnú fantáziu, aby príbeh dotvoril. ()

RoninNiro

Neuveritelné ako ma tento film dostal. Nad rozuzlenim rozmýšlam ešte pár dní po jeho uzretí. A to som si myslel že to bude dalšia psychlogicko-mystická sračka bez deja. A pritom to je sečkáreň v ružovom záhone. ()

ilias

Těžko říct, co tím chtěli tvůrci říct. Člověk má, hledě na tenhle film, tisíc vlastních myšlenek a výklad je tak nejednoznačný. Divný, ale při vhodném rozpoložení úvahy stimulující kus. Absolutní absence zjevné motivace postav mě obvykle vytáčí. Točený Skalák (pivo) v Oku mi pomohl se nad to jednou povznést. Ale proč - proč to dělali? Jen tak? Protože dělat nakonec můžeme cokoli, jen si to neuvědomujeme? V tom případě - proč zrovna tohle? K úvahám, které vzbudil v mým případě: Jak bychom se chovali bez nánosu výchovných vlivů, které na nás ulpívají? Temné pudy? Chtění bez korektivu společenské přijatelnosti? Nakonec ho lze vnímat i jako rozvinutí oblíbeného žánrového klišé, že vrahem je zahradník. :-) A resumé: Nepouštějte bezdomovce k sobě do koupelny. Mohou otřást vašimi jistotami. Ještě bych dodala, že nedoříkávat věci může být jak umělecký záměr, tak prostá neschopnost je doříct vydávaná za umělecký záměr. ()

jirkaslava

Nevím, ale asi jsem tady jedinej co ten film vůbec, vůbec nepochopil... Do konce jsem furt na něco čekal, proč se to děje, kdo jsou ti lidé nebo proč jim pitvají záda. NIC!!! Naprosto nechápu.... Jedině jestli bude druhej díl a tam to nám pitomcům vysvětlí :-) Už dlouho se mi nestalo abych na něco čuměl dvě hodiny a vlastně nevěděl ani proč. Ta jedna hvězda za ty kyblíky s betonem, to bylo asi jediný dobrý :-) ()

Boudyy

Západoevropský filmový art. Toto bylo moje první setkání s týpkem, jenž si říká Alex van Warmerdam. Skličující atmosféra snímku, místy hlavní postavy působí skoro jako nadpozemské entity. Možná film o tom, kterak může stereotypy středostavovského rodinného života rozladit cizí vliv několika potulných individuí, možná alegorie na invazi vetřelců z jiného nelidského světa, možná politická satira a nebo taky všechno dokupy. Je na každém, aby hledal odpovědi na otázky, jež film během trvání klade a vlastně na konci vyznívá do ztracena. Každopádně podpořeno místy skvělými prvky thrilleru a někde taky sekvencemi k pousmání. Za mě 70%. ()

XXXXXXXX odpad!

Krásný příklad filmu, kde nedává smysl absolutně nic. Scénárista a režisér v jedné osobě, asi tvořil scénář permanentně pod vlivem omamných a návykových látek. ()

iz67

Úžasná záležitost. Tempo, nevyhnutelnost. Tíživý pocit. "Máme štěstí, a za to musíme zaplatit." Ano, my všichni tady kolem. Taková menší alegorie na západní civilizaci. Ďábel číhá v podzemí a zatímco zjevně a bez jediného strachu z prozrazení páchá zlo před naším nosem, my jsme kvůli svým pseudoproblemum hluší a slepí. ()

Pitryx

Já nevím. Tohle je odpad jako víno, ale také na plný počet bodů. Tak co mám s tím dělat? Mínusy za to, že je to total bez vysvětlení. Plusy za vynikající atmosféru a jakési tajemno, které z filmu vyzařuje. Fakt nevím, a protože nevím tak dávám čtyřicet, aniž tuším proč. ()

maoc

Lynch i von Trier vždycky točili podobenství. Pan Alex van Warmerdam, od kterého jsem nikdy nic neviděl a nejspíše už nic dalšího neuvidím, má podobné sklony. Podobenství je to určitě. Rozhodně. Stopro. No nabeton to něco znamená. Bezpochyby. Dokonce mám skoro pocit, že vím co. Viděl jsem jen 2. polovinu, ale myslím, že to vůbec nevadilo. ()

adamix

Mysteriózny a znepokojivý bizár, ktorý aj keď miestami a štýlom pôsobí ako čierna komédia, cítite, že v skutočnosti je to len farebný plášť, ktorý má diváka zneistiť, pod ktorým sa skrýva niečo temné. A onú temnotu aj tajomný Borgman so svojou partiou prívržencov a párom metrových vyžlí stelesňuje. Veľmi by som si prial poznať odpovede na hromadu otázok, ktoré sa mi zakaždým pri sledovaní nahromadia, ale kúzlo spočíva v tom, že ostanú nezodpovedané. Jeden z najlepsích a zároveň najdivnejsích ,,home invasion" trilerov. ()

Pete

Borgman je vzácný případ filmu, u kterého bude každý komentář zavádějící, čistě subjektivní, a vlastně zbytečný - musí se vidět a strávit. Matoucí je mimo jiné také tím, jak jeho forma odpovídá standardnímu evropskému artu, ale obsah se záměrně vymyká jakémukoliv zařazení a výkladům. V podstatě každá scéna pokládá více otázek než odpovědí, a divák, který se s tím nesmíří a nepřizpůsobí své myšlení, má smůlu. Autor zde zpracovává témata rozpadu vztahu, manželství, tradiční rodiny, ale také hodnot kapitalistického řádu společnosti i obecně současné civilizace, a je toho tak až příliš mnoho najednou, aby to náš omezený, nebo lépe řečeno normami přísně vymezený, mozek pobral. A i když ten koncept není zdaleka dotažený, budu hodnotit vysoko už jen za tu podnětnost a originalitu. Někdo se třeba i zasměje, někdo bude znechucen, ale co budete dělat potom, až zazvoní u Vašich dveří? ()