Píší se 70. léta 19. století. Uprostřed nových osadníků a psanců čeká dánský přistěhovalec Jon (Mads Mikkelsen) už dlouhá léta, aby mohl svou ženu se synem přivést do Spojených států. Když se mu to konečně podaří, oba se jen chvíli po příjezdu stanou obětmi hrůzného zločinu. Jon ze žalu a zoufalství pachatele zabije, což se neobejde bez ostré reakce. Bratrem zabitého vraha je totiž bezcitný plukovník Delarue, který terorizuje městečko Black Creek a nezastaví se před ničím, co by mu zabránilo pomstít svého sourozence. Bez pomoci komunity, která ho opustila a zavrhla, se Jon mění z mírumilovného osadníka v neohroženého bojovníka, který musí zachránit město a najít klid v duši. (Bontonfilm)

Xmarc

90 % | Pátou hvězdu dávám už jen za to, že takovýto westernový počin je dánský. Bravo! Tak skvělou atmosféru, navíc podtrženou skvělýma barvičkama vizuálu dávajícímu filmu zajímavý nádech, jsem už dlouho neviděl. Hlavní postavy bezvadné, role jim sedly jak zadek na nočník. Oba bráchové skvěle drsňáčtí, hlavní drsňák odporňák šéf darebáků ještě drsnější a tak vymazleně svinskej, až to s člověkem hned na začátku pěkně pohlo. A Eva tady opravdu mluvit vůbec nemusela, i tak to stálo za to. Nezbývá mi, než zcela přimhouřit oči nad vcelku jednoduchou a zcela neoriginální pointou - když má film vše ostatní, není skvělý děj a příběh ani třeba. ()

Vitana86

!!!Pozor, může obsahovat spoiler!!! Mikkelsen to táhne celé sám a přitom je to obrovská škoda. Je tam spousta postav, co nedostala prostor, na chvíli mě s nimi autor seznámil a pak je, sice bez patosu, ale velice rychle nechal chcípnout, což mě velice mrzelo hlavně u bratra hlavní postavy. Dokázal bych si v klidu představit hlubší příběh s dalšími třiceti minutami a vůbec by to tomu neuškodilo. Je tam spousta super na western netradičně pojatých scén (hlavnímu duu bratrů ty bývalé vojáky prostě nemůžete nevěřit) bez rychlých koltů tasených od pasu a hlavní prim hraje léčka a dlouhá winchestrovka, úvodní dostavníková scéna je nervová bombice, ale ty zkratky u jednotlivých příběhů postav mě prostě štvaly hrozně moc. ()

CheMosquito

Začátek filmu kde je scéna v dostavníku mi připomínala Tarantina , pokračuje to napjatou tichou atmosférou a pak přijde hlavní záporák kterej se hned ukáže jako hovado co střelí chlapa do ksichtu , aby se neřeklo tak další kulku dostane když se valí na zemi a ve finále na něj ještě flusne .. Konečně pořádnej westernovej zloun . Eva Green k tomu všemu dává dobrý tajemno no a Madse bych nechtěl nikdy v takovém žánru nečekal ale ta role mu fakt sedla ! ()

Bogrant

Zachumelený severský western so slušným hereckých obsadením a charizmatickým Mikkelsenom v hlavnej úlohe. V dnešnej dobe plnej akčných nezmysľov poteší aj niečo takéto malé, drsné a špinavé. ()

Kolárek

V Legolandu si řekli, že v jednoduchosti je síla a ukážou Amíkům, jak se dělá western. To je v jádru velmi jednoduchý žánr s ustálenýmy pravidly. Málokdy se podařil western, co šel proti nim (napadá mě Divoká banda, Velké ticho a Mc Cabe a paní Millerová). Tedy odplata, pozemky, zlato (tady ho nahradila ropa). Ty pravidla se musí lehce a vkusně porušovat v detailech a ne až tak v celku. ()

Bragi66

Dánsko a Western? Přesto je Spása vynikající kousek natočený v kulisách americké sušiny, který jsem spásl hnedka dvakrát. Vřele doporučuji a zároveň se pozastavuji nad tím, že na westernových kultovních kládách měli značný podíl neUSAné - například Hodný, zlý a ošklivý (1966), Tenkrát na západě (1968), Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem (2007) atd. ()

Pompeius

Úsporný a sevřený příběh, který je přesně tak dlouhý, jak má být. Považuji skoro za zázrak, že v dnešní době, kdy režiséři zapomněli stříhat a oblažují nás skoro tříhodinovými opusy o ničem, někdo dokáže odvyprávět solidní příběh za necelou hodinu a půl. Přitom rozmáchlejší vykreslení některých postav by vůbec nevadilo.  Nejnapínavější a nejdramatičtější část filmu je paradoxně úvod, opravdu hrůzostrašný. Následný příběh o pomstě je jednoduchý, trochu klišovitý, kráčí přímo k očekávatelnému cíli, ale tím, že se nikde zbytečně nezdržuje, tak poutá pozornost a neztrácí napětí. Určitě jeden z nejpovedenějších westernů současnosti. ()

motyka52

Nekompromisní, syrový a přímočarý western. V jádru to sice je jenom další Přání smrti, ale i na té ploše 90 minut to dovede být trochu komplexnější a občas uhnout aspoň maličko stranou. Ale opravdu maličko. Hlavně to ale celou dobu šlape a Mikkelsen je jako Old Shatterhand na steroidech přesnej. ()

varg

Western s naozaj zlým začiatkom. Nemyslím zlým akože zle urobeným, myslím zlým ... zabiť dieťa je vrchol hyenizmu. 4 hviezdy za záporákov ... Negan a fotbalista ... k tomu tá pekná holyvúdska pipka čo bola vyšinutá do ex .... Mads je len taká čerešnička na torte. 5 by som dal keby to malo atmosféru Once Upon .... ale nemá ... 3 by boli akurát no tá 4tá je za Erika Cantonu, mal by dostať viac príležitostí ()

hujerita

Fakt že som sa bavil od začiatku do konca. Konečne po dlhej dobe úplne super western ako má byť. Chytí vás od začiatku za gule a vy sa neviete dočkať konca, kedy vás pustí a s chuťou vydýchnete, že Mads im tie gule nakopal za vás. Škoda aj hodnotiť výkon Madsa Mikkelsena, pretože je to zasa jedna z jeho parádnych hlavných úloh. Je to pán herec. A to že to malo priemerný dej, myslím tým žiadny inovátorský, to filmu na kráse a napätí neubiera. Jednoducho paráda. ()

obrobr

Westernová , málomluvná , ponurá , orgie....a ten , kdo má rád hodně tento žánr , ten necht přidá o jeden puntík navíc , na rovných šest...---..rozhodně nej wester v tomto století.---.....A ten , kdo mě nevěří , ten at dostane kulku mezi oči :-) ()

maxs

Parádní western, který nenatočili amíci, ale Dánové, který není o střetu bílých s indiány, ale o střetu hodných a zlých a který rozbíjí většinu zažitých westernových klišé... Od prvních chvil se děj filmu rapidně rozjíždí a o zápletku není dlouho nouze. Skvělé výkony hlavního hrdiny (Mads Mikkelsen), který kdyby ve filmu nepromluvil jediné slovo, stejně svůj podal téměř oskarový herecký výkon. A kolem toho všeho západního střílení, věšení nevinných, pokrytectví odpovědných a neutuchající chuti pomsty je vzduch kolem prosáklý ropou, která právě v této době začala vzbuzovat zájem mocných investorů, zatímco lidem její pach kontaminoval studny a znehodnocoval úrodná políčka.. ()

Major776

V jádru se nejedná o špatný "western" i když příběh je skutečně průměrný. Rychlé střihy však v mnoha situacích vytvářejí zmatek a v některých momentech jsou doslova výrazně rušivé a tak diváka opravdu z děje vytahují, než-li do něj vtahují....hudba je neskutečná slátanina bezduchých zvuků, rádoby westernových motivů a tak výsledek je bohužel pouze průměr. ()

HectorHagman

No začátek v dostavníku je sice na hlavu (vyskoč nebo ti zabijem děcko no vyskočí a ejhle stejně ho zabili kurevský překvápko) ale pak už drsňáci drsněj, krásky mlčej, kolty štěkaj a kudly kuchaj no radost pohledět. ()

Tlaulí

Než jsem film viděl, věděl jsem o něm jen to, že Mikkelsenovi zabijou manželku a syna. A čekal jsem něco jako Michaela Kohlhaase na divokém západě. Předpokládal jsem, že se hlavní hrdina naštve a s vrahy své rodiny si to bude chtít vyříkat pěkně po chlapsku. Těšil jsem, čím scénárista tenhle předpokládaný děj ozvláštní. Těšil jsem se na něco, co mi utkví v hlavě, na něco, s čím si ten film budu vždycky spojovat. No .. nebylo to špatný - Mads hraje dobře (ikdyž ne tak dobře, jak jsem čekal), Eva Green dobrý (ale ta jizva jí fakt nesluší), při prvním shlédnutí se člověk nenudí, ale ... to je tak nějak všechno. Jestli jsem někomu jeho roli opravdu věřil, tak to byl bratr hlavního hrdiny (Mikael Persbrandt) - díky. Myslím si tedy, že Salvation se nějakým milníkem v žánru western určitě nestane. ()

Eva Green znovu u Burtona

Eva Green znovu u Burtona