Pod rouškou noci

Pod rúškom noci

• Austrálie

Krimi / Drama

USA, 2016, 129 min

Affleckovi se na režijní židli líbí. Tentokrát vychází diváctvu vstříc a nezahlcuje jej desítkami minut přes dvě hodiny, ač netvrdím, že některé linie by si rozvedení zasloužily. Stejně jako některé postavy měly být na plátně déle (Gleeson, Cooper). Cesta zlodějíčka až skoro na vrchol je přehledná pro široké publikum, ale pro ty, jež se nadchnuly dramaty Město nebo Gone, Baby, Gone, bude mírným zklamáním. Všechno (herci, výprava, kostýmy, hudba) je slušné, ale nic výjimečné, nic nového si neodneseme. Ben Affleck jako režisér, scenárista, producent a představitel hlavní role až příliš využívá zkratkovitost, jenže dílčí epizodky nejsou nijak zajímavé nebo napínavé. Do příběhu se tak pořádně nedostaneme, chybí mu ucelenost, chybí mu atraktivita, kterou by se lišil od ostatních. Když se střílí, je to fajn, ale zatínat pěsti nás to nenutí, když dojde na emoce, nijak nabité nejsou. Affleck zřejmě až moc chtěl, což je mnohdy na škodu.(24.2.2017)

Další mafiánskou klasiku se nepovedlo natočit. Affleck poprvé vyloženě režisérsky zklamal a popravdě nepodává kdovíjak přesvědčivý výkon ani před kamerou. Spíše bych řekl že znuděný, jakoby mu studio uložilo, že tenhle film musí natočit a musí si v něm i zahrát. Ať se potom tedy nediví že film neuspěl. Zoe Saldana by se na podobné role mě už vykašlat. Kdysi jí to slušelo určitě více. Závěrečné zúčtování není vůbec špatné, ale přichází na scénu příliš pozdě. Snadno zapomenutelný film. 60%(21.3.2017)

// Affleck režisér umí, Affleck herec by se mohl trochu víc snažit a konečně, Affleck scenárista by měl za tohle dostat pohlavek, protože napsat celý film jenom pomocí zažitých frází a rádoby hlubokých promluv je fakt na pěst. Nicméně, kolik podobných filmů v dnešní době chodí do kin? Tahle dobová projížďka plná překrásných záběrů a prvotřídních herců ve vedlejších rolích totiž ze všeho nejvíc připomíná to nejlepší z Mafie, a přestože to na špičky žánru nemá, úplně odepsat to taky nemůžu. Klasika jako Město z toho nebude, ale pořád lepší, jak Argo. 7/10(13.1.2017)

Kniha je skvělá, film meh. Jediný, kdo za něco stojí, je Brendan Gleeson. 6/10.(17.1.2017)

To, čeho jsem se nejvíc bál, se stalo realitou. Chcete sledovat drsnou gangsterku o pomstě a místo toho se strachem v očích čekáte, kdy za rohem vyskočí vyšňořený Gatsby v nějakém opulentním kamerovém náletu. Natolik "krásný" Live By Night, v tomto případě bohužel, je. S citem pro obrazovou kompozici, až na výjimky dobře zahraný, s několika skvostnými rolemi, které dostaly zatraceně málo místa (Gleeson, Cooper). Bohužel ale tématicky je to snímek, který načančaný být nemá. Kór když hned na začátku dostanete živelnou akci ala Public Enemies. Je to přece jen drsný příběh z drsné a nemilosrdné doby. Žádná plakátová reminiscence na zlaté 30. roky smetánky. A to je přesně ten bod, kde to Affleck zvoral, ruku v ruce se scénářem. Ukázal dvacátá léta s poetikou, v oparu nostalgie které se nehodily. Chtělo to pochybné podniky, přízemní charaketry, dobové vypalovačky a špinavé ulice. Přesně tak, jak to máme rádi jinde. Pořád ale platí, že Affleck má talent na řežii a umí hrát. Scénáře ale už snad psát nebude.(14.1.2017)