Pod rouškou noci

Live by Night

Pod rúškom noci

Krimi / Drama

USA, 2016, 129 min

Zatím jen velmi stručných 65 %,(26.1.2017)

K třístému okomentovanému filmu, sem si nemohl vybrat jen tak nějaký film, musel to být film, který mi vyrazí dech, musel to být tenhle film. A tak pod rouškou noci, sem vyrazil na gangsterský film, ale dostal sem něco jiného než sem čekal. Ben Affleck je evidentně, velký fanoušek herní série Mafia, hlavně dvojky a trojky, protože v některých scénách nebo situacích, je tam ten odkaz vyloženě znát. No sice je to podle nějaké knihy, ale kdo hrál Mafie, tak ten, to tam taky uvidí. Ale konečně, konečně někdo pochopil, jak se mají točit gangsterský/mafiánský filmy a taky co v nich má a nemá být. Někdo filmu vyčítá, seriálové vyprávění nebo zmateně vyprávěný děj filmu, neni tomu tak, spíš sou tam jisté časové rozestupy, ale nepůsobí to nijak chaoticky. A hrozně moc, se mi tam líbili, ty historické odkazy a začátky, něčeho co se později v Americe rozroste do obřích rozměrů, ať je to šílený fanatismus v boha a nebo skupinka zvaná ku klux klan. Film má teda dvě velké akční scény, obě vynikající a pak několik menších, mafiánských vyvražďovacích scének, kdy se skupiny mezi sebou zabíjí a mrtvoly se kupí. Jediné, co lze filmy vytknout je délka, chtělo by to protáhnout a dát víc tak prostor, různým postavám a likvidacím. Ben Affleck se konečně, naučil přirozeně hrát a nepůsobí tak tak křečovitě, jako u Města, tam je to opravdu velice děsivé. Zoe Saldana ve filmu působí možná až moc svůdně. A co se týče konce, kdyby Joe Coughlin jen tušil, jak se moc plete a co jeho chyby v budoucnu způsobí, ale on to nevěděl, byl přeci v nebi. Od doby, kdy sem viděl Carlitova cestu, je Pod Rouškou noci, jeden z nejlepších současných mafiánských/gangsterských filmů a to prej western, je vymírající žánr.(13.1.2017)

Pod rouškou noci je zejména v první části slušnou gangsterkou, se kterou Affleck tak trochu ztrácí v pozdějších částech kontakt ve prospěch průměrného příběhu kriminality, romance a zrady z období prohibice. Proměnlivé herecké výkony, natahovaný a místy docela nicneříkající scénář na jedné straně, skvělé audovizuální zpracování na straně druhé. I přesto, že si Affleck vybírá slabší chvíli coby režisér, scénárista i herec, Pod rouškou noci pořád stojí za to vidět díky úvodní bostonské části a několika momentům ve zbytku filmu. [65%] Více ZDE(18.1.2017)

Jedna z těch méně povedených gangsterek, vyprávějící o chlapíkovi z 30.let, který budoval zločin v Tampě. Bohužel, na rozdíl od klasik tomu chybí šťáva, souvislý gradující děj nebo moment, který by film vytáhl z průměru. Celé to působí jako špatně sestříhaný slepenec scén, které jsou občas jen dobré, ale ve většině případů nic neříkající a jen odráží dobové souvislosti, či témata. Bena mám moc rád, ale tato role mu absolutně neseděla a jako gangster s jedním výrazem po celý film mě docela nudil a to včetně vedlejších postav, které vůbec nedostaly prostor vyniknout. Hardy v Legendy zločinu, Depp v Black Mass dokázali, že podobnou žánrovku lze vytáhnout na vyšší level. Určitě se povedly akční scény a především honička ve veteránech je perfektní. Nicméně filmu chybělo něco, co by dokázal strhnout nebo utkvět v paměti. Za mě zatím nejhorší režijní počin Afflecka......6/10(13.1.2017)

Nejsem příliš spokojený. Obdiv Affleckovi, že zvládá režírovat, psát scénář i hrát hlavní roli, to zvládne málokdo, ale samotný film je poněkud mdlý. Z novodobých gangsterek mám nejradši Gangster Squad kvůli rychlému drajvu a drsné akci, Live by Night obsahuje akční scény opravdu jen dvě a to na začátku a na konci, které byly sice velmi povedené, intenzivní car chase či finální přestřelka měla šmrnc, potěšilo i pár svižných úmrtí, ale samotný průběh filmu mi přišel hodně nezáživný a zdlouhavý, mít to o 30 minut déle, tak to nejspíš nezvládnu. 60%(14.1.2017)