Pod rouškou noci

Pod rúškom noci

• Austrálie

Krimi / Drama

USA, 2016, 129 min

Affleckovi se na režijní židli líbí. Tentokrát vychází diváctvu vstříc a nezahlcuje jej desítkami minut přes dvě hodiny, ač netvrdím, že některé linie by si rozvedení zasloužily. Stejně jako některé postavy měly být na plátně déle (Gleeson, Cooper). Cesta zlodějíčka až skoro na vrchol je přehledná pro široké publikum, ale pro ty, jež se nadchnuly dramaty Město nebo Gone, Baby, Gone, bude mírným zklamáním. Všechno (herci, výprava, kostýmy, hudba) je slušné, ale nic výjimečné, nic nového si neodneseme. Ben Affleck jako režisér, scenárista, producent a představitel hlavní role až příliš využívá zkratkovitost, jenže dílčí epizodky nejsou nijak zajímavé nebo napínavé. Do příběhu se tak pořádně nedostaneme, chybí mu ucelenost, chybí mu atraktivita, kterou by se lišil od ostatních. Když se střílí, je to fajn, ale zatínat pěsti nás to nenutí, když dojde na emoce, nijak nabité nejsou. Affleck zřejmě až moc chtěl, což je mnohdy na škodu.(24.2.2017)

Pod rouškou noci je zejména v první části slušnou gangsterkou, se kterou Affleck tak trochu ztrácí v pozdějších částech kontakt ve prospěch průměrného příběhu kriminality, romance a zrady z období prohibice. Proměnlivé herecké výkony, natahovaný a místy docela nicneříkající scénář na jedné straně, skvělé audovizuální zpracování na straně druhé. I přesto, že si Affleck vybírá slabší chvíli coby režisér, scénárista i herec, Pod rouškou noci pořád stojí za to vidět díky úvodní bostonské části a několika momentům ve zbytku filmu. [65%] Více ZDE(18.1.2017)

• Lacike

Mohol to byt fenomenalny film, keby to Ben Affleck neposral na celej ciare a to hned trojnasobne. Ako scenarista nedostatocne osekal prilis košatu predlohu, ktora obsahuje prilis vela epizodiek. Ako reziser to mohol snad zvladnut, keby mal film minimalne trojhodinovu stopaz. Namiesto toho ale Ben zvolil zbesile tempo a tak nie je cas, aby cokolvek poriadne fungovalo. Dialogy, herci, atmosfera, nic. Snad len akcnym scenam rychle tempo neuskodilo. Takze vysledok pôsobi ako sterilny zostrih miniserie alebo ako jeden nekonecny flashback, ktory nas ma zoznamit s postavami a situaciou predtym ako sa konecne zacne film plny emocii, napätia a poriadnej dramy. No a poslednym definitivnym klincom do rakvy tohto nepodarku je Ben ako herec. Ben nie je vsestrany herec, ale urcity typ zvlada celkom v pohode. Ale rozhodne sa nehodi na velkeho mafianskeho sefa, ktory ma vzbudzovat respekt a strach predtym ako niekoho surovo odbachne. To mu absolutne nejde. V tej nekonecnej sterilite sa vdaka svojej vrodenej charizme podarilo aspon trochu zaziarit par hercom. Gleeson a Cooper ako otcovske figury, ktore trpia kvôli svojim detom. Legendarny Remo Girone ako velky capo, ktory rad taha za nitky. Ale uplne najviac pobavi vykreslenie clenov ku klux klanu na cele s klasickym tupym redneckom v podani vtipneho Matthew Mahera. Tato jedina zapletka nepôsobi starilne. Zvysok je totalna nuda. 4/10. Najlepsie by bolo, keby niekto skutocne schopny spracoval kniznu predlohu do niekolkodielnej miniserie. Ben v mojich ociach nielen ako herec ale aj ako reziser neustale upada.(23.2.2017)

Zatím jen velmi stručných 65 %,(26.1.2017)

• tron

„Ja som to nezačal. Tak ma nekritizuj za to, ako som to ukončil.“ Už Argo bolo oproti Zbohom baby pomerne veľkým sklamaním, ale stálo to bol zdatný, zručne nakrútený film. To sa nedá povedať o Pod rúškom noci, ktoré sa Benovi rozpadlo priamo pod rukami. Pôsobí dojmom, že existuje štvorhodinový režisérsky strih, ale tento strih je ešte sto krát nudnejší, než oficiálna kino verzia. Čo je strašné. Kľúčové postavy miznú z deja a potom sa šialene vrátia na osem sekúnd (a behom tých ôsmych sekúnd urobia niečo absurdné – Chris Cooper -, takže výsledkom je WTF). Zásadným udalostiam nie je venovaná dostatočná pozornosť, niektoré nápady evidentne skončili na dlážke strižne, akcia tu v podstate nie je, romantizovanie vraždiacich gangstrov sa mi nikdy nezdalo morálne v poriadku a postavy sú nezaujímavé a obsadené mdlými hercami (za niečo stál snáď len štvorminútový Brendan Gleeson). Dialógy prázdne, scenár banálny, predvídateľný a plný klišé. Občas sa objavia stopové prvky napätia a drámy, ale to nestačí. A výbušné akčné finále vôbec nie je výbušné – i ono je nakrútené a zostrihané voľajako čudne, unavene, monotónne, rutinne, stereotypne a bez života. Ako celý film. Toto veru Benovi, Dennisovi a Leonardovi vôbec nevyšlo.(25.3.2017)