Predestination

• Česko Paradox času (více)

Chrustyn

Minimalistická sci-fi, zaměřující se více na konverzace, než mohutnou výpravu a akci. Pokud Vám ke sci-fi stačí originalita a oželíte velkolepé triky, může Predestation zaujmout. Mně tam přeci jen něco chybělo. ()

Papekus

Marně vzpomínám, kdo mi tento film doporučil .. musím si na něj příště dát pozor, protože toto bylo naprosté šlápnutí vedle. Když jsem o tom později přemýšlel, tak mi došlo, že film měl asi zaujmout hlavně atmosférou .. a to se u mě nepodařilo. Možná za to mohli ostatní spolucestující v MHD ... nebo mi přišlo zajímavější pozorovat lidi kolem, než sledovat nudu na obrazovce. ()

heyda

Skvělá two (wo)man show. Výborně natočené, parádní hudební podkres, prvotřídní herecké výkony, ale proboha co to bylo za konec? A to ani není výtka k časovým posunům, ale k tomu zvratu, že Ethan vlastně není Ethan, to mi docela zkazilo chuť z jinak velmi nápaditého sci-fi filmu. ()

FTP

Hodně zajímavej film, kterej bohužel skončil dřív než měl. Nejsem zastáncem tohohle typu cestování časem ve stylu Vězně z Azkabanu a Interstellar, a prostě mi nedává smysl, že se v minulosti už stalo něco, k čemu je potřeba pomocná ruka (či jiný úd v tomto případě) z budoucnosti. V první polovině, kde mladej Dicaprio zničeně vypráví, jak se od Gilberta Grapea dostal až na vrchol, ale protože ho nikdo neměl rád a osud mu házel jenom klacky pod nohy, Oscara nikdy nedostal, jsem viděl hodně slušný drama, dokonce nadprůměrný, a čekal jsem kdy a jak přijdou ty sci-fi prvky. Pak mi došlo, že jsem rád, že sci-fi zatim nikde a přál jsem si, aby ani žádný nepřišlo, ale Hawke se sám nad sebou slitoval, vyndal housle, a letěl zpátky hodit Leovi toho Oscara, dokud je mladej, aby si ho pořádně užil. Pak přišel paradox, kterej nemůžu pozřít a zbytek filmu už přemejšlel jen nad tim, jak by to teda teoreticky mohlo fungovat (cestování, ne film). Film skončil dřív, než jsem to stihl vymyslet, ale ještě nám stihl předhodit dvě zásadní pointy, z nichž jednu téměř víme přes půl hodiny a druhá je tak moc tajemná a nezištná, až nám pomalu začíná taky docházet. Bavil jsem se. ()

Stanislaus

Cestování v čase je vděčné, ale zároveň i záludné téma - tvůrci se nesmí ve spletitých časových paradoxech a labyrintech sami ztratit, což se bratrům Spierigovým s Predestination (podle Heinleinovy povídky) naštěstí povedlo. Divák, který má už něco nakoukáno, již od počátku nějak tuší, jakým směrem se bude film vyvíjet, a jak bude v obrysech fungovat konstelace figur, přesto jsem se nechal unášet na časových skocích až do samotného a do jisté míry i nemálo překvapivého závěru. Predestination se vesměs daří bavit a zaujmout diváka, a přitom umným způsobem vytvářet "zacyklený" trojúhelník vejce-slepice-kohout. Slabší čtyři hvězdičky! P.S. "Testosteronová" Sarah Snook by mohla cestovat zpět časem a rázem z fleku dělat dubléra mladému DiCapriovi. ()

TheEvilTwin

Největší problém time travel filmů je často to, že ne vše dává až tak dokonalý smysl a dokonale do sebe zapadá. To však neplatí o Predestination, protože nejen že jde o herecky skvělou a scénaristicky vymazlenou záležitost udržující neustálé napětí, nevědomost z dalšího děje a servírující překvapivé zvraty, ale dokonce i celá skládačka do sebe pasuje precizně a předkládá divákovi v závěru perfektní výsledný obraz toho, co se ve filmu v předchozích 100 minutách událo. Ve finále jsem pak jen koukal s otevřenou pusou a žasnul nad tím, jak takhle spletitý a zdánlivě mindfuck děj dokáže paradoxně dávat skvělý smysl bez jakýchkoliv otazníků. Nápadité, originální a do detailu vyšperkované scifíčko, které i přes svou vyprávěcí formu dokáže vtáhnout více než kdejaká akční řežba. Tleskám. ()

MontyBrogan

Tento film som pozeral sám. Teda až na zrkadlový obraz na obrazovke, v ktorom som sa pozeral sám sebe do očí a v nich som videl seba, ako pozerám sám sebe do očí. Nie, vážne, byť takto nekonvenčne osamelý, ale môcť ovplyvniť, či si odnesiem domov výhru v podobe celej fľašky alebo poloprázdnej, má tiež niečo do seba. Predestination totiž pracuje s úplne iným predpokladom ako mnohé iné filmy o cestovaní v čase. Mám chuť povedať, že kvôli nemu dokonca mohlo vzniknúť slovo paradox. Keby to nebola adaptácia poviedky, som ešte nadšenejší. Ale kompenzuje mi to zvláštna náhoda, že na režisérskej stoličke sedeli dvojičky... Síce sa musím pochváliť, že som uhádol záver filmu vopred, ale nevnímam to ako predvídateľnosť, skôr ako spoločnú reč, ktorú som si s ním našiel. ()

Flego

Stretnutie typu paradox času sa vydarilo, a v každom prípade ide o jeden z najzaujímavejších filmov vobec. O filme som nemal absolútne žiadne informácie, takže som ho pozeral s otvorenou hubou a užíval si to. Kúzelné husle nemám, ale vrátim sa v čase a pozriem si to niekedy ešte raz. Stojí to za to. ()

Roman.Ticka

Měla bych přispět svou troškou nadřazenosti do mlýna, ale nebudu příliš okatě plýtvat svými elitními schopnostmi, rozhodně ne zde, i když mě to tu čeče pořád ještě baví tak trochu otevírat vnitřní vrátka - samo že pro sebe sama. Jak jinak, když osud civilizace je nevyhnutelný, předpověď jejího zániku ve jménu obnovy vidím tak na cca 106 let! Ještě, že tady už nebudu, nebo ANO? Pro sebe a podobně vnímavé vypíšu pár nápověd - člověk, ego, poznání, láska, smysl, bolest, tlak, katarze, vhled, predestination - to by mělo stačit. Těm ostatním to stejně nic nepoví a i kdyby, beztak by toho nevyužili, jelikož nejsou schopni odolat mnoha zbytečným rušivým elementům, natož překonat vlastní slabost. ()

poz3n

No. Zábavné to je. Uteče to celkem rychle. Bohužel si už ale tak nejsem jistý ohledně vnitřní logiky filmu. Ta mi během něho, ale i po jeho skončení, vrtala dost hlavou a vlastně jsem k ničemu uspokojivému nedospěl ani po několika týdnech. 6/10 ()

honajz

Chápal bych tenhle film jako snahu o kultovní sci-fi pro ty, kteří si změnili pohlaví, nebo nad tím přemýšlejí. Ostatním to asi nemá moc co nabídnout, a jak už bylo řečeno, v podstatě jedna jediná postava tady válí sama se sebou, až člověka skutečně maně napadne, která ta podstata byla dřív. Vlastně už během vyprávění v baru člověku hodně dojde, a pak čeká, až mu to tvůrci "slavnostně" naservírují. A na konci si řekne, no a co? Jasně, chtěli mi udělat v hlavě guláš všemi těmi paradoxy a časovými smyčkami, jenže když jsem podruhé viděl scénu v porodnici, připadalo mi, že koukám na nějakou Cimrmanovu hru, kdy babička není babička a tatínek není tatínek - zkrátka už to působilo pouze směšně. A nakonec se zamyslí člověk nad tím, co nám vlastně film chtěl říct, co mne mělo oslovit, a - časová smyčka! - skončí u toho, že by chápal tenhle film jako snahu o kultovní sci-fi pro ty, kteří si změnili pohlaví, nebo nad tím přemýšlejí. Ostatním to asi nemá moc co nabídnout... ()

BMW12

Tohle jsem vůbec nepochopil. V úvodu se dozvídáme, že je nějakej Sičák, co odpaluje bomby po městě. Následně střih a následuje hodinové vyprávění o nějaké ženské co si nechala změnit pohlaví. What the fuck? Bratři Spierigové museli být asi zhulení při psaní scénáře, protože to absolutně nedávalo smysl. ()

rikitiki

Dechberoucí je první část, barové vyprávění o trudných osudech dívky, která si lišila v časech, kdy se odlišnosti trestaly o něco přísněji než dnes. Pak se příběh fikaně zamotá a nabídne peripetie vskutku spletitých rodinných vazeb. Má to nápad, má to atmosféru, dokáže to vtáhnout do děje a navíc přidá i emoce. ()

Ivoshek

2014: Mohl bych na tom hledat chyby, ale nebudu. Prostě jsem se nechal jenom tak unášet v podstatě povídací sci-fi a bavilo mě to od začátku do konce. A nejlepší je, že i když člověk tak nějak tuší, jak to všechno je a jak se to asi bude vyvíjet, stejně kouká dál a je to dobrý. //// 2023: Tak jsem to viděl po necelých deseti letech podruhý a musím říct, že se mi to pořád moc líbilo. Je vidět, že to má chytrej povídkovej základ, prostě taková ta stará dobrá minfucková scifárna. Jen ten český překlad názvu (Paradox času) mi přijde nablblej, normálně se to mohlo jmenovat Předurčení. ()

claudel

Když vidím film, jenž využívá motivu časové smyčky, hned se mi vybaví, že už tu někdy něco takového bylo. A týká se to zejména žánru sci-fi a hororu. A já osobně tento motiv příliš rád nemám, protože většinou ve mně zanechává nějaké otazníky, nejasnosti a zvláštní pocit, proto taky filmy s časovou smyčkou vidím jako nepodařené. Predestination se první polovinu tváří jako komorní drama, druhou půli se trochu rozjede a nějak se scénáristicky utopí. Díval jsem se nadvakrát a pokaždé unavený, tak se mi ani nechce zbytečně moc přemýšlet. Rychle si jdu pustit něco jiného nebo spát. ()

ARI50

Dlouho jsem přemýšlel nad dokonalosti téhle top BOMBY. Film je strašně přitažlivě nebezpečný, pohltí vás svojím zamotaným dějem. Strašně se mi líbilo jak film se pěkně skládá jako puzzle jak dokáže ohromit zaujmout oslnit prostě jsem ani nevěděl do čeho jdu a už od prvních minut se vám zpomalí dech a srdce buší jako o závod, protože jsem si užíval téhle krásy. Suprové zpracovaní, herecky výborné a hudební podklad strhující prostě musím to chválit protože to žeru fascinuje mě tvorba téhle BOMBY. ()

JASON_X

Byl jsem zvědavý a těšil se na nové scífko, i když nic moc jsem si od něj radši nesliboval - podle anotace jsem čekal nějakou lehce stupidní tuctovou zápletku, lehce stravitelnou pro každého lehce retardovaného požírače popcornu. Ale to byla tedy moje velká mýlka - dostal jsem naprosto nečekanou scénáristickou ťafku přímo mezi oči a film mě nemilosrdně posadil na zadek (tedy popravdě jsem u něho jako obvykle ležel, takže to je prosím jen taková metafora). Každopádně od Nolanova Inception je Predestination nejzajímavější sci-fi film, jaký jsem viděl - vynikající námět, scénář, kamera, hudba, výprava, hlavní herečka, režie, plus psychologizující a filosofující složka a já nevím co ještě... Ovšem nejvíc mě dostal (MALÝ SPOILER) totálně ujetý až nechutný vztah sama se sebou rozdvojeného hermafrodita (který mi dal vzpomenout na nezapomenutelný "Rimmerworld" z Red Dwarfa)... Jsem uspokojivě divácky ukojený a mám hlavu slastně zamotanou časovými paradoxy, které jsou sice nejspíš úplně nesmyslné a nelogické, ale to mi požitek z tak originálního filmu vůbec nekazí. ()

luka4615

Tak tomu říkám mindfuck! Predestination je filmem s myšlenkou cestování v čase, která je sice na první pohled poněkud otřepaná, nicméně tvůrci nám jí podávají ve zbrusu novém kabátě a s kupou nových nápadů. Když v první polovině filmu posloucháte životní příběh jakéhosi transsexuála, nejde Vám na rozum, proč tvůrci podstatnou část filmu věnovali právě jemu. Nicméně v druhé polovině se všechny drobečky začnou skládat dohromady jako olbřímí puzzle a výsledek je přímo fantastický. Predestination je dalším filmovým dílem v řadě o kterém jsem neměl ani tušení a ve finále mě příjemně překvapilo (I když, mělo mi to dojít, jelikož v hlavní roli se nám představí vybíravý Ethan Hawke, který ve filmu jenž ho nezaujme svým příběhem, nehraje). ()

Kdo natočí osmý díl Saw?

Kdo natočí osmý díl Saw?