Penny Dreadful

• USA Penny Dreadful
USA / Velká Británie / Irsko, (2014–2016), 25 h 21 min (Minutáž: 47–60 min)

Tvůrci:

John Logan

Eva Green, Josh Hartnett, Timothy Dalton, Rory Kinnear, Billie Piper, Harry Treadaway, Reeve Carney, Helen McCrory, Danny Sapani, Alun Armstrong, Stephen Lord (více)

Série(3) / Epizody(27)

Výpravné seriálové zpracování původně hrůzostrašných povídek vydávaných v Londýně na začátku 19. století, jimž dal název fakt, že výtisk stál právě jednu penny. Týden co týden čekali dychtiví čtenáři převážně z řad chudiny na známé hororové postavy v podobě Frankensteina, Doriana Graye nebo hrdinů z románu Drákula. Všechny nestvůry jsou zasazeny do temného viktoriánského Londýna a kromě krásně strašidelného původního příběhu nabízí jejich seriálové zpracování i kvalitní dramatickou podívanou. (HBO Europe)

Raziel_cz

Tak tohle je hodně dobrý seriál. A je tak dobrý, protože je jiný. Zpočátku se zdá, že půjde o variaci na Ligu výjimečných, kde sir Malcolm Murray, Victor Frankenstein, Dorian Gray, profesor Abraham Van Helsing a další budou lovit upíry a hledat Minu Harkerovou, ale místo toho se z Penny Dreadful stane gotický horor jak se patří. Protagonisté neustále balancují na hraně dobra a zla, a jejich skryté touhy a tajemství je činí neuvěřitelně zajímavými. Plejáda špičkových herců zaručuje, že se jedná o nejlépe zahranou letošní sérii a ústupky se nekonaly ani ze strany režie. Pokud dojde na akci, disponuje zpravidla bezchybnou choreografií (zvláště Josh Hartnett se jako pan Chandler, který ani při boji tělo na tělo neodkládá revolvery, fakt činí) a krev a hnus dávají jasně najevo, že tohle by se před desátou vysílat nemělo. A když ne kvůli těmhle scénám, určitě kvůli takovým, v nichž "hrdinové" někoho mučí, pitvají nebo souloží. Je to prostě pecka, navíc disponující nejlépe zahraným posednutím ďáblem od The Exorcism of Emily Rose a pulpovými motivy (Penny Dreadful se to nejmenuje nadarmo), jež nevyznívají směšně. Jenom kdyby ten šéf upír nevypadal jako metrosexuální verze tři týdny mrtvého Luka Gosse. Budu se těšit na další řadu – hlavní parta se totiž vrátí a já už se nemůžu dočkat návratu Timothyho Daltona do jeho nejvíc bad-ass role. A tak trochu doufám, že to, co jsem viděl, nebyl Drákula a nejslavnější Rumun teprve přijde. ()

r.lily

Seriál je krásně natočen, herci super, ale bohužel nikde pořádná strhující událost. Ďábel v těle, ztracená dcera, monstra, tuna sexu a neustálá akce.. to vše bylo dobré, ale chyběla mi tam ta třešinka = 70% ()

Bohnice05

Tento seriál se mi opravdu těžce hodnotí. Přitáhla mě k němu moje láska k žánru - Drákula, Dorian Gray, Frankenstein a jeho monstrum, Werewolf a jim podobní (už čekám jen Dr. Jekylla a pana Hyda). Ale zážitek z něho mám jako na horské dráze. Od výborného dílu, který by vydal na samostatný film, se dostanete k dalšímu, kde se nestane vůbec nic a člověk jen poslouchá prázdné fráze o ničem, což je obrovská škoda. Hodně lidí pak seriál po jednom až dvou takových dílech rovnou odsoudí a už mu nedají šanci. Popravdě se jim ani nedivím. Mne samotného štve, jak se nás někdy autoři snaží nacpat touhle trapnou vatou. Co naplat, musím to přetrpět, protože jinak bych se nedostal ke zbytku, který za to rozhodně stojí. EDIT: Po poslední sérii musím hvězdu ubrat za velice uspěchaný závěr a za nesnesitelnou feministickou propagandu. ()

Heroine odpad!

Rekapituluji si to v hlavě, snažím se přijít na to, co mi na tom vadilo nejvíc. Snad pompézní podávání přiblblých a vyměklých příběhů? Trapné a nesympatické obsazení, s ODPORNOU a směšnou Greenovou v čele? Rádoby filozofické úvahy nad životem, osudem, smrtí atd.? Možná nejhorší bylo, že když už to vypadá že začne horor, vždycky se skončí v posteli, a to kdokoli s kýmkoli. Jako by nebylo nic děsivějšího, než když Eva Greenová mluví vulgárně... Je to hrozně špatný seriál, se špatnými maskami i kostýmy, špatným námětem i scénářem. Je to jako když vám v luxusní restauraci elegantně vyšňořený číšník se slovy "bon apetit" rukou kydne ovesnou kaši do klína. ()

Ombak▼Penari

Je to seriál naprosto podle mého gusta a ještě k tomu luxusně obsazený. Jen ten zatracený scénář by to chtělo dopilovat, mohlo by se tam toho dít o poznání víc, pořád se to drží zbytečně při zemi... ()

Hapretor

První díl byl ok. To jsem si říkal, že mě konečně zase něco zabaví. Aktuálně natočený filmy stojej za ..... Druhý díl je naopak strašně nudný a už se tam nic neděje. Třetí ještě horší ... při čtvrtém to vzdávám ... škoda času ... zas tolik se nenudim. Hlavní lákadlo Eva Green se nevyplnilo. To by v seriálu musela bejt taková sexy mrcha jako v Sin City 2. Pak se každá postava tváří strašně rádoby moudře, nebo uboze, nebo svůdně, nebo retardovaně, nebo drsně, až už mi to lezlo krkem. Opět přehmat. ()

GOREGASM

1. série - **** (75%) Temný feeling od prvních minut navnadí na nekompromisní a brutální Londýn 19. století, ve kterém se potkávají postavy známé všem hororovým fanouškům nejenom Stokerova Drakuly s postavami, které pro změnu ztvárňují velká herecká jména - Eva Green, Josh Hartnett, Timothy Dalton - kteří jsou ve svých rolích hodně dobří a Penny Dreadful jako celek je taky velmi dobrá. Mně obecně temnota baví, kór v těchto kulisách, přesto se nemůžu zbavit trochu samoúčelného storytellingu, který je rád efektní, ale chybí tomu (zatím) hloubka a až moc to spoléhá na výborné herce. Nicméně Eva Green v takovéto koncentraci a množství kills ;-). 2. série - ***** (100%) Druhá série mě vykostila a definitivně v rámci celé Penny Dreadful strhla epizodou o upálené čarodějnici, která všemu předtím i potom dodala hmatatelně tragický feeling, který ze mně vyprchává ještě nyní. Druhá série následně velkolepě graduje ve všech dějových linkách a i Frankensteinovo monstrum dosáhne svého poetického klimaxu. Celkově lze finále druhé série považovat za televizně scénáristickou genialitu, která je nejen dokonale zahraná, ale také zmaskovaná, ztrikovaná a ještě lépe natočená. Jawdropping. 3. série - *** (65%) Nevím jestli byl původní plán pouze 3 série, ale myslím, že nebyl, protože právě zkratkovitost 3. série trží z gumáků setsakramentsky viditelně. Velmi zajímavý vývoj řady postav z druhé série je nedotažen a nové postavy jako třeba Dr. Jekyll nám ani nestihne ukázat svého Mr. Hydea. A to ani nemluvím o potenciálu Drákuly, který je součástí bezkrevného finále celého seriálu. Přitom v komornějších scénách a pasážích si užijeme skvělé seriálové řemeslo s perfektní atmosférou a vynikajícími herci. Celek je ale lepený, tak aby se to vešlo do rozsahu jedné série a dávalo to "smysl". V souvislosti se zrychleným a zkratkovitým storytellingem si nelze nevzpomenout na obdobně pofackovaný konec Deadwoodu. To mi bylo taky hodně smutno. ()

feryk

První díl mě doslova nadchnul. O tomto seriálu jsem nevěděl nic, ani si nic nezjišťoval, takže jsem na něj koukal s čistým štítem v očekávání, co na mě vypadne. No a bylo toho dost, díl byl nabitý událostmi, tíživou atmosférou něčeho temného, starý Londýn a dostatek krve a lidských orgánů. :) A kdybych si o tomto seriálu přečetl dopředu, připravil bych se o pár hezkých point včetně té na samém konci. :)) I druhý díl se veze na stejné vlně a o překvapení není nouze. V seriálu se dá vyzdvihnout atmosféra, výkony herců a perfektní dialogy. Autoři se s věcmi moc nepárají a seriál má slušné tempo bez větších hluchých míst. EDIT: Po posledním dílu dávám 89% a za uhrančivost a výkon Evy Green jasných pět hvězdiček. ()

RobLord

Termín PENNY DREADFUL pochází z Anglie 19. století. Bylo to období, kdy se kupředu dral kapitalismus a industrializace. V Británii začaly vycházet vzrušující příběhy na pokračování tištěné na levném papíru. Každý z dílů stál jednu peny. Tyto příběhy oslovily především chudší vrstvy a dělnickou mládež. Čtení se pro dělnickou třídu stalo novým druhem trávení volného času. Vedle industriálu tak vznikl nový průmysl - průmysl zábavní. ()

terina.92

První díly jsou takové rozpačité, nevíte, co si myslet, ale po 5 dílu je vše hned jasné a vyžaduje další a další díly. ()

Miany

Taky jste si mysleli, že hororový skvost už nepřijde? A HLE, ZDE JEST ... V celé své kráse oplývajícím takřka nepopsatelným hereckým výkonem. Je tohle možné? Díkybohu ano. Vděčná budu, když přijde další série a když ne, budu dalších desítek let vyčkávat na něco obdobného. Fabulous. ()

Rockerman

Po první dílu jsem s hodnocením opatrný. Bude to zřejmě nějaké spojení několika známých hororových postav v jednom serálu. Už byli vidět upíři (neobvyklí) a také výtvor doktora Frankensteina. Uhrančivý pohled Evy Green a sympatický Josh Hartnett by mohli být zárukou dobré zábavy. Tak uvidíme.(2.12.2014) Nadšení stále nepřichází. Naštěstí se blýsklo na lepší časy pátou částí, která byla vzpomínková a zatím nejlepší. Ta atmosféra není do této chvíle adekvátní. Čekají mě poslední tři díly a leccos se dá předvídat. (3.12.2014) Eva Green ukázala, že nemá jen dokonalé tělo, ale umí také hrát. Za svou ďáblem posedlou Vanessu by si zasloužila nějakou cenu. Její kreace byla strhující! Právě za ni jsem přidal hvězdu navíc, protože jinak je jasné, že spojit nejznámější hororové postavy do jednoho seriálu, není zárukou kvality. Spíše to připomíná starý známý dort pejska a kočičky. Všeho moc škodí. ()

dalziel

Napriek počiatočným obávam to dopadlo dobre.Trocha moc ukecané,ale dajme tomu.4 diel bol pre mňa kritický,ale 5 diel to znovu rezbehol a šlapal som až dokonca.Vďaka snehovej kalamite a HBO OD som zabrúsil aj do takýchto hororových vôd...sranda.Inak to "solo" smilnenie Wanessy Ivesovej s diablom bolo fakt husté. ()

Stefan_M

Taky slubny zaciatok a totalne nudny zvysok. Nepomoze ani tych par "akoze" akcnych scen. Eva Green a Josh Hartnett su skveli. Som vsak sklamany z tohoto serialu. ()

journeyman

Po docela slušné první sérii mi ta druhá připadá jako zbytečně nastavená kaše, s Evou Green v neustálé agónii. Osudy druhých sérií bejvají kolikrát problematický právě v tom, jak jim dochází dech, stejně to vidím u Penny Dreadful. Šestákový příběhy ze století páry - všechny na jedné, na pohled perfektní, ale nestabilní hromadě. Ze zvědavosti se dodívám do konce, i když mě to snad už ani nebaví. ()

RustinCohle

Diabolská a neskutočne skvelá Eva Green v najrôznejších a najrozmanitejších hereckých variáciách. Od Penny Dreadful som nečakal absolútne nič, dokonca som k nemu pristupoval pomerne skepticky a odkladal som ho na neskôr. Musím povedať, že ma príjemne prekvapil výbornou psychológiou postáv a svojimi filozoficko-existenciálnymi presahmi, ktoré v človeku vyvolávajú mnohé otázky. Tento dramatický seriál je vynikajúci nielen skutočne kvalitnými hereckými výkonmi spomínanej Evy Green ale aj nemenej dobrými výkonmi T. Daltona a J. Hartnetta a hororovými prvkami, ktoré fungujú skvele. Sú uveriteľné, dávkované primerane s tempovanou gradáciou a nie sú samoúčelné. Seriál Penny Dreadful bol pre mňa príjemným prekvapením a paradoxne musím povedať, že som rád, že skončil treťou sériou. Nie preto, že by ma už nebavil ale postupne strácal "tempo" a kvalitu (nie však takú, kvôli ktorej by sa to nedalo pozerať) a na druhej strane som rád, že sa z toho nestala hororová, seriálová, rozvláčená telenovela (viď Walking Dead). Prvá sezóna 90%, druhá sezóna 85%, tretia sezóna 75%. PS: Eva, si nádherná a teším sa s Tebou na Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej. ;-) ()

Luisis

První série skvostné dílo. Druhá již lehce natahovaná a třetí trošku nuda.Atmosféra a některé scény epické a nezapomenutelné. Už dlouho jsem neměl ze seriálu husí kůži a bál jsem se jít na záchod - 84% ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Seriál Penny Dreadful se vrací

Seriál Penny Dreadful se vrací

04.11.2018

Po překvapivém zrušení před dvěma lety se populární seriál Penny Dreadful vrací zpátky k životu. Alespoň částečně. Stanice Showtime totiž oznámila chystaný spin-off s podtitulem Penny Dreadful: City… (více)

Eva Green znovu u Burtona

Eva Green znovu u Burtona