Penny Dreadful

• USA Penny Dreadful
USA / Velká Británie / Irsko, (2014–2016), 25 h 21 min (Minutáž: 47–60 min)

Tvůrci:

John Logan

Eva Green, Josh Hartnett, Timothy Dalton, Rory Kinnear, Billie Piper, Harry Treadaway, Reeve Carney, Helen McCrory, Danny Sapani, Alun Armstrong, Stephen Lord (více)

Série(3) / Epizody(27)

Výpravné seriálové zpracování původně hrůzostrašných povídek vydávaných v Londýně na začátku 19. století, jimž dal název fakt, že výtisk stál právě jednu penny. Týden co týden čekali dychtiví čtenáři převážně z řad chudiny na známé hororové postavy v podobě Frankensteina, Doriana Graye nebo hrdinů z románu Drákula. Všechny nestvůry jsou zasazeny do temného viktoriánského Londýna a kromě krásně strašidelného původního příběhu nabízí jejich seriálové zpracování i kvalitní dramatickou podívanou. (HBO Europe)

elanius

Našlapnuté mala Penny dobre, prvé tri diely určte nad 3/5. Ovšem potom stratil seriál trošku svoje čaro, prekvapivé momenty. Herecky na jednotku. Zábavnosť ku koncu mierne pokulháva. / 1.séria 7/10 / ()

Wayne

1.série - 80% Penny Dreadful svedlo dohromady několik mých oblíbených herců a zároveň i oblíbených literárních hrdinů do velmi neobvyklého příběhu a rozhodně nešláplo vedle. Vsadilo se hlavně na pochmurnou a temnou atmosféru, což vytvořilo jeden z nejnapínavějších seriálů co znám. Třeba díl Possession je v tomhle ohledu naprosto skvělý. Navíc natočit prakticky celou epizodu v jednom domě založenou na hereckém koncertu hlavní hrdinky je obzvlášť dobrým nápadem pokud ji hraje Eva Green. Ta je ve své roli fantastická, nejvíce ve chvílích posedlosti ďáblem. Josh Hartnett s Timothym Daltonem se do viktoriánské Anglie perfektně hodí, ale Harry Treadaway mi jako Frankenstein moc nesedí, snad ještě při pokračování změním názor. Je jasné, že celá první sezóna je jen rozjezd jak řekl sám John Logan. V průběhu osmi epizod se nám postupně představí několik postav a k pochopení co jsou někteří zač se dospěje až v posledních dílech. Proto má Penny Dreadful v příštích sériích velký potenciál posunout hororovou laťku mezi seriály dost vysoko. Pokud se budou držet toho na co diváky navnadili a využijí dobrého náběhu první sezóny tak mé hodnocení bude nepochybně vyšší. ()

ywo666

Nie je to žiadne veľdielo. Ale takýto filmov/seriálov nie je veľa. A nerátam PG-13 sračky alebo Rkové polokomédie, ktoré sa neberú vážne. Práve vďaka nedostatku kvalitnej konkurencie Penny dreadful vyčnieva a baví. Mix hororu, mysteriózneho thrilleru, dobrodružstva a akcia solídne drží pokope. Atmosféra Londýna 19. storočia je výborná. Vizuálna stránka tiež perfektná. Scénaristi aj režiséri občas trochu zakopnú, ale každé zaváhanie sú schopní vykompenzovať nejakým silným momentom. A navyše všetko to zachraňuje Eva, ktorá sa snáď pre rolu Vanessy narodila. Sú tu aj iné zaujímavé postavy, ale nikto sa jej nevyrovná. Seriál ma baví a nemôžem ísť pod 4*. 75-80% ()

hroubek

S01 - ShowTime umí točit hodně dobré seriály a Penny Dreadful mezi ně jistě patří, i když jsem si jist, že ne všem hned sedne, ale nebudeme předbíhat. Jsem opravdu moc rád, že stanice projektu věřila a dala mu tolik peněz kolik potřeboval, jelikož ty peníze jsou vidět. Viktoriánský Londýn vypadá úžasně. Je špinavý, zaneřáděný, prostitutky se potulují po ulicí a žebráci žebrají a všude kolem je cítit smrad hnijících mrtvol. K tomu ještě prvotřídní hororová atmosféra, ve kterých opravdu chvílemi tuhne krev žilách. Pak skvělé obsazení, kterému vévodí Eva Green, která je tady prostě úžasná. Krade si každou scénu pro sebe a všechny přehrává o několik řádů. Josh Hartnett má zajímavou postavu a jeho drsňáka mu věříme, jen škoda že nemá tolik prostoru. Timothy Dalton je charismatický až dost a jeho Sir Malcom je dostatečně zajímavá postava. Úvodní trojlístek doplňují Rory Kinnear, Harry Treadaway nebo Reeve Carney. Doteď dobrý. Můj největší problém s Penny Dreadful je výstavba epizod a příběhu. Ne že by byl špatný, ale není nijak strhující. Snaží se klást velký důraz na postavy a to na úkor lineárního vyprávění a soudržnosti, což je odvážný krok, který ne vždy vychází. Navíc odbíhá od postavy k postavě a nic neřekne a takhle to trvá čtyři epizody. Další problém mám v tom, že se všechno děje jako náhodně a přes oslí můstky to vždy nějak spojí. Možná jsem hodně kriticky, ale takhle mě to přišlo. Penny Dreadful je zajímavý seriál, který má parádní atmosféru, skvělý viktoriánský Londýn a neselhávající herce, ale horší vypravěčské schopnosti. Jsem opravdu zvědavý na druhou řadu jak se s tímto nedostatkem poperou. S02 - Druhá řada se mě líbila mnohem více, než ta první. Všechno zůstalo při starém, jen tvůrci mají lepší příběh a návaznost epizod na sebe. Také zajímavější hrozbu, minimum flashbackových epizod a taky větší tah na bránu. Velkou výhodou je i to, že většinu postav už známe, takže je nemusíme znovu poznávat. Překvapilo mě, jakým způsobem se tvůrci zbavili některých postav a kam posunuli příběh. Jsem zvědavý na další řadu. ()

VanTom

Seriál sice nenaplnil vysoká očekávání, úroveň si však udržoval konzistentně nadprůměrnou. Atmosféře pošmourného viktoriánského Londýna (tzn. výpravě, kameře, hudbě) se těžko dalo něco vyčíst, snad ještě lépe dopadly sporé výlety mimo něj - třeba do zamlžených vřesovišť (výborná flasbacková epizoda 2x03). Příběh však váznul a často se jen pomalu, přískoky ubíral kupředu, poněvadž raději zdlouhavě rozebíral niterné pohnutky, pocity a osobní soužení postav; které mne vlastně do samotného konce nijak zvlášť nezaujaly, tedy krom permanentně trpící Vanessy Ives v "démonickém" podání Evy Green, pravidelně si kradoucí show pro sebe. 7/10 [+ komentáře u jednotlivých sérií] ()

Wade

Nádherné prostředí výborné postavy a děj který mě udržel u všech sérií seriálu přičemž 3 představuje absolutní vrchol celého Penny Dreadful. 1.série 4/5 - 2.série 4/5 - 3.série 5/5 - Celkově 4/5 --- 8/10 IMDb ()

zigíš

slušně rozdané karty (!) inu, když míchá sam mendes a rozdává j.a.bayona, tak to nemůže být špatná hra ..pilot (80%).. po první sérii -i přes drobné výtky- spokojenost, oddechovka co si na nic nehraje a zaručeně baví ()

Skeksis

Dávam dve hviezdy iba za výborné herecké výkony Harryho Treadawaya s Evou Green za pätami. Tá je síce vynikajúca, ale neustále púlenie očí a kŕčovité zvíjanie sa, ktoré má akože pôsobiť démonicky, či hororovo, je už smiešne. Inak, čo sa týka deja, som si istá, že aj retardované dieťa by vymyslelo lepší. ()

Dreadd

Klasické hororové postavy se sešly v londýnském viktoriánském Temném případu. Sice Dracula a Mumie jsou jedna postava, avšak Penny Dreadful je na úplně jiné úrovni než crossovery, o které se pokoušel Universal ve 40. letech. Nejen díky tomu, že je podstatně rozsáhlejší, ale především díky skvěle napsaným postavám, mezi kterými byste těžko hledali nějakou nezajímavou - díky tomu vedlejší dějové linky dokážou spolehlivě nahradit tu hlavní, která se stala v druhé polovině série trochu nudnou. ()

Ichabod

Typická over-hyped-bullshit-series, kde kromě castingu (fantastická Eva Green) a lehce nadprůměrného vizuálu není moc o co stát. Seriál se snaží hned z kraje být co nejzajímavější a tak mísí hned několik legend dohromady a kombinuje je naprosto bezmyšlenkovitě a účelově "mít tam toho co nejvíc aby nedejbože někoho nenapadlo přestat to sledovat". No mne to teda neaujalo.... ()

Pedross800

Tři slova...........ÚCHVATNÁ EVA GREEN, bezpochyby její životní role a hlavně díky ní se jedná o neskutečné smyslný seriál! Je to tajemné, ponuré, dekadentní, zatuchlé, krvavé, hrůzné, dráždivé, vzrušující, erotické, sexy......tento seriál má neskutečné CHARISMA a DUŠI. Jsou tady čarodějnice, nemrtví, vlkodlaci, Lucifer, dávné prokletí, muzea, starý Egypt ........naprosto ideální společník na dlouhé zimní večery a silně návyková věc. Chci okamžitě druhou sérii, hned :-)) DOKONALOST nad kterou má dychtivá filmová duše plesá blahem :-)) "KDYŽ LUCIFER PADNUL, NEPADNUL SÁM. BUDOU TĚ LOVIT AŽ DO KONCE DNÍ. BUĎ SVOU!" Nebude to mít Evička Green ve druhé řadě lehké, souboj ještě temnější a svůdnější může začít....třetí díl druhé série chuťovka k pohledání a upalovaní čarodějnic nebylo nikdy tak emotivní....výborně, jen houšť a více!.... A ouha, houšť se nekonalo a střední část série se zvrtla v mdlou a vcelku nudnou pasáž roztříštěnou do příliš mnoha směrů. Ovšem poslední dva díly to už bylo zase to správné ponuré atmosférické pokoukáníčko a chuťovka! Druhá série je u konce  "a tak musíme kráčet sami...." než se za rok zase shledáme......a tak se i stalo a roztříštěnost v mnoho směrů a osudů je ještě větší, neb hrdinové opravdu kráčí sami a daleko od sebe vstříc svým rozdílným osudům. Tu nudně, hloupě a zbytečně tu nadějně a smyslně ale rozum říká, volá, křičí bože už je to vážně slátanina grandiozních až odpadových rozměrů, ale pak se nakonec všichni shledají, aby poslední bitvu se zlem ve jménu nádherné, rozpolcené, smyslné i šílené, ale vždy své Vanessy Ives svedli a je tu konec a já jsem rozsekaný na atomy a....a beru celou závěrečnou sérii na milost neb srdce, srdce a pocity jsou vždy nad rozum a taky protože Evička Green....."Jsi velká plodná čubka zla a já tě za tvou plodnost i sílu miluji. Jsi žena všech našich snů a všech našich nočních můr" Jak výstižné....tak sbohem a amen. ()

Gurtha

První dvě serie skvělý dekadentní nesmysl – jednoduše řečeno děj je splácaninou x různých příběhů a když se od toho odprostítě moc si to užijte (slibuji). Třetí série to trochu zabila, hrdinové se rozdělili a především tu cítím snahu o nějaký hlubší smysl – ale o tom braková literatura prostě není, že? ()

Madlene

Tenhle canc plný klišé a hloupých rádoby srdceryvných a napjatých scén vážně někomu připadá tak dobrý? Ne, pardon, ale to nechápu... ()

Babous

Seriál, který mě v poslední době zaujal asi nejvíc. Míchá dohromady Drákulu, Frankensteina, Jacka Rozparovače, Doriana Graye a další legendy Londýna 19. století, ale přitom to není shit. Občas to tedy je docela ujeté, ne že ne, ale když si na ten styl člověk zvykne, je to opravdu seriál, u kterého se lekne i podívá na svět novýma očima. Atmosféra viktoriánského Londýna a gotického hororu vynikající. Po první sérii musím říct, že jsem nadšen z hereckých výkonů a z jisté provokativnosti, kterou dekadentní "fin de siécle" přineslo. ()

BMAJTZ

Seriál mixující všechny možné i nemožné klasiky hororového průmyslu. Celkově se mi to líbilo hodně i přes ne příliš vysoké tempo. Jsem zvědav na druhou sérii nicméně si myslím, že onen wow efekt to mít už nebude a spíše to bude jenom horší. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Seriál Penny Dreadful se vrací

Seriál Penny Dreadful se vrací

04.11.2018

Po překvapivém zrušení před dvěma lety se populární seriál Penny Dreadful vrací zpátky k životu. Alespoň částečně. Stanice Showtime totiž oznámila chystaný spin-off s podtitulem Penny Dreadful: City… (více)

Eva Green znovu u Burtona

Eva Green znovu u Burtona