Penny Dreadful

• USA Penny Dreadful
USA / Velká Británie / Irsko, (2014–2016), 25 h 21 min (Minutáž: 47–60 min)

Tvůrci:

John Logan

Eva Green, Josh Hartnett, Timothy Dalton, Rory Kinnear, Billie Piper, Harry Treadaway, Reeve Carney, Helen McCrory, Danny Sapani, Alun Armstrong, Stephen Lord (více)

Série(3) / Epizody(27)

Výpravné seriálové zpracování původně hrůzostrašných povídek vydávaných v Londýně na začátku 19. století, jimž dal název fakt, že výtisk stál právě jednu penny. Týden co týden čekali dychtiví čtenáři převážně z řad chudiny na známé hororové postavy v podobě Frankensteina, Doriana Graye nebo hrdinů z románu Drákula. Všechny nestvůry jsou zasazeny do temného viktoriánského Londýna a kromě krásně strašidelného původního příběhu nabízí jejich seriálové zpracování i kvalitní dramatickou podívanou. (HBO Europe)

Helo

Herecký koncert Evy Green je nejsilnější známkou první řady seriálu, protože ač to má jinak dobrou dobově hororovou atmosféru a zajímavé postavy, tak ve stránce příběhové to trošku drhne a celé je to takové, že člověk pořád čeká na něco, co ve výsledku ale nepřijde. ()

Remedy

Vlastně jsem celou dobu přemýšlel, jestli je chyba u mě nebo jestli jsem prostě a logicky měl čekat něco jiného. Penny Dreadful je totiž naprosto luxusně obsazená, výpravná a vizuálně podmanivá podívaná, která se navíc opírá o výbornou režii a jednu z nejvíc božích znělek, jaké jsem u televizního seriálu kdy viděl. Bohužel tam byly i okamžiky, kdy mi některé dějové linky přišly zbytečně natahované, párkrát jsem si u toho i zívnul, ale hlavně jsem si celou dobu říkal, že takto monumentální projekt s tak obrovským potenciálem prostě nakonec vyčaruje něco, z čeho si sednu na prdel. To se ovšem nestalo a tak mi po konci první série zůstala jen ta boží znělka a posedlá Eva Green, která je v druhém díle na té snobské akci naprosto ďábelsky dokonalá. Čekal jsem asi holt více napětí či nějaké rafinovanější rozuzlení. Ochotně rád kritizuji ostatní, když vyzdvihují formu nad obsah (protože to opravdu říká dnes už skoro každý „moderní kritik“), ale v případě Penny Dreadful to nicméně až bolestně sedí… Tenhle seriál měl obrovský potenciál, obrovské ambice a ty nejlepší předpoklady, aby se stal kultem – ve výsledku ale doplácí na to, že jeho příběh vás za to srdce prostě nečapne a pár odvážně úchylných scén (jako highlight by mohl být Dorian Gray šoustající ženskou, která umírá na tuberkulózu a ještě si ji u toho fotí) to jednoduše nezachrání. Škoda toho promarněného potenciálu. 3,5* ()

togaf

Temný viktoriánský Londýn a všechny jeho literární postavy hezky pohromadě. Mňam. Výběr herců byl opravdu podařený, Dorian byl k nakousnutí, moc se těším na jeho obraz. A konečně někde hraje hlavní ženskou postavu herečka, kterou se nesnaží prezentovat jako šestnáctiletou a dovolí jí sem tam nějakou tu vrásku. Mé stárnou já to opravu ocenilo. Snad jen toho vymýtání bylo na můj vkus hodně. ()

Dont

Seriál těží z temné a tajemné atmosféry a výborného výkonu Evy Green, ostatní střídají lepší i horší momenty. Třetí a čtvrtý díl trochu nahlodaly mé čtyřhvězdičkové hodnocení, ale výborný pátý díl to zachránil a poslední díly definitivně potvrdily sice slabší, ale pořád čtyři hvězdy. Pravda ovšem je, že na to, kolik tam bylo známých postav (Frankenstein, Dorian Gray, Van Helsing atd.), to mohlo být zábavnější a divácky atraktivnější. ()

dee-key

Temný, zvrhlý, ponurý a nehostinný Londýn vám otvírá svou náruč a stehna. Pokud máte dost kuráže a štěstí, můžete zde přežít setkání s řadou literárních postav a klasických hrdinů viktoriánské doby. První série byla docela drsná a chvílemi i děsivá a ačkoli horory vyloženě nevyhledávám, tady to k tomu prostě patří. Občas mají postavy tendenci furt o něčem žvanit a překračují tím mez toho, co jsem ochotný vydržet, ale příběh to má dobrý a jsem zvědavý na pokračování. ()

fmash

Jestli na těchhle morzakorech něco zaujme, tak je to Eva Green a Hartnett. Protože skutečně hrající herce by člověk v béčku nečekal, a je to příjemné osvěžení. Výprava ale také není typicky béčková, tak v čem je problém? Vlkodlaci, upíři, exorcismy, Dorian Gray, Frankenštajnova nevěstka, čili všeho víc než dostatek, jenom se tam všichni tak nějak hluše plácají a první série mohla mít podle mého tak 3-4 díly. K tomu nechutně dlouhé unyle snaživé titulky, a nebýt občasného slušného dialogu a zřídkavé napínavé scény, netuším, proč bych se měl jako chudina takovouhle šestákovkou vůbec zabývat, protože neposkytuje ani chléb, ani hry. 2¾. Mimochodem, kolik tak zhruba killne rachitický doktůrek upírů, když má prvně v ruce bouchačku? No, bez ztráty květinky tak asi 6-8 kousků. Pak se začne trochu potit. Dovětek: Za zmínku možná stojí postava Frankensteinova druhého stvořence. Jeho lidsky kvílivá truchlivost a nářek nad nedostatkem lásky, nezájmem stvořitele a světa vůbec v kontrastu s jeho vlastní sofistikovanou necitelností, krutostí a egocentrismem. I jako homunkulus je věrným obrazem lidství, zcela pochopitelný, a přesto nevzbuzující žádné sympatie. Zajímavé je, že jako snad jediný ze všech postav nakonec dosáhl svého, navíc za příznačně postmoderně nemorálních okolností (krádež příteli). Možná to byl záměr, možná ne, tak či tak se jedná o poměrně vzrušující (protože skryté a nedořečené), byť nechutné a našemu upadajícímu étosu odpovídající, sdělení. (Tahle závěrečná úvaha by jistě udělala radost panu Jiřímu.) ()

TheDon

Hnusnej tmavej Londýn kolem roku 1890. (Usuzuju podle rozastavěnýho Tower bridge). Excelentní prostředí pro hororovej seriál. Já jsem nadšenej, ať už hned první scénou prvního dílu, nebo vykreslením postav jako Doktor Frankenstein a jeho "děti", nebo Vanessa Ives, či Dorian "démonickej bi-sex" Gray. Vlkodlačí Ethan Chandler se tam taky neztrácí a upírská tématika první řady je bezva. Ve světle dnes viděného prvního dílu druhé řady bych řekl, že je to čím dál lepší. Čekal jsem, že to půjde k šípku, ale vykřesali z toho čarodejnicko-Luciferskou zápletku,která vypadá, že na celé čáře předčí první sérku. Pořád přemýšlím o Evě Green, nedokážu si na ni utvořit názor a nevím jestli je mi sympatická nebo není. Každopádně je Penny Dreadful jedním z nejlepších tématickejch seriálů, který znám. Za mě plná palba a těším se na další díly! 95% Jo a abych nezapomněl, dokonalá hudba. Polák je fakt dobrej. EDIT po druhé řadě: jedna hvězda dolů, jak jsem byl ze začátku nadšenej,tak to sklouzlo snad do romantickýho dramatu....what the fuck? Impotentní finále celé řady. 70% slaboučkejch.....EDIT po třetí řadě: nedostatek invence se projevil hned od začátku a konec celé série už je poukázal na to, že tvůrci nedokážou vysvětlit ani jednu z postav....hvězda dolů, takže končíme na třech a 55%....mazej z topky nepodařenej zvratku ! ()

BoredSeal

1. série:Pro horor slibné prostředí viktoriánské Anglie s odkazy na literární postavy a tradičně charizmatická a herecky schopná Eva Green (opět svlečená a opět souloží) by samy o sobě jako lákadlo stačily. Nápady na většinu epizod jsou bohužel mdlé a kromě silných výpůjček z klasik literatury nebo vykrádání filmových klasik mají autoři scénáře překvapivě málo co nabídnout. ()

M.i.k.e

upřímné nadšení se po pilotu nekoná,nicméně tenhle seriál má obrovský potenciál a je jen na něm jestli ho dokáže zužitkovat.Herce a prostředí k tomu má více než dobré.Zatím někde mezi 3-4...70% ()

Chen

Bizarní, temné, krvavé i hanbaté. Atmosféra vynikající, stejně jako herecké výkony, ale scénář působí trošku nekonzistentně. Jednotlivé příběhy postav jsou zajímavé, ale dohromady to nevypadá, že by tvořily jeden větší celek. 8/10 ()

Gee.Rocks

Zlákala mě na tento seriál hlavně účast pana Mendese, ale taky nadšení lady KevSpičky. A sakra, na co jsem čekala?! Luxusní dílo! ()

Vojťas

Eva Green září, Josh a Timothy přijatelní, ale to je všechno. Zbytek je jen chrlení nechutností na diváka. Bez zajímavého děje je to pak bohužel na pováženou (podobně jako letošní Salem bez hereckých kapacit). 60% [2. série BUDE] ()

humanbeing

Nerad hodnotím jen po dvou epizodách, ale na další díly se zřejmě jen tak nepodívám - seriálů je holt spousta. Má to svůj vlastní specifický styl, který se mi bohužel moc netrefil do vkusu. Děj se neskutečně táhne a herci, bohužel včetně Evy Green, dostali úkol maximálně přehrávat. Námět je přitom fantastický. Škoda, no. Možná tomu dám šanci někdy v budoucnu. ()

dubinak

Tenhle seriál je pro mě jedním slovem divný. Nemůžu vůbec říct, že mé dojmy z něj jsou převážně kladné. To rozhodně nejsou. Pilot dokázal nalákat, ale byla jsem z něj docela na rozpacích a nevěděla, co čekat. 1. série pokračovala dost nešikovně. Vlastně mě to ani moc nebavilo, příběhy postav do sebe byly tak divně smíchané a kvůli vcelku dlouhé stopáži jednotlivých dílů jsem byla občas znuděná. Asi v polovině série jsem si říkala, jestli to nevzdám, ale konec čtvrtého dílu mě zase trochu povzbudil ve sledování. Rozpačitým bodem tu byly také herci. Především Eva Green, která mě v jednu chvíli příšerně štvala nebo otravovala a ve druhé mi připadala jako nejlepší postava. Kdyby se v tomto seriálu více konalo a méně kecalo, jistě by to nebylo na škodu. Kecá se tam hodně do hloubky a to já Loganovi moc nežeru. Některé jednání postav se tam děje často nevysvětlené a scénář je v některých epizodách bez řádu a postavený na hlavu. Takže jsem zatím spíš zklamaná, ale nejspíš si najdu čas na druhou sérii. Ze zvědavosti. ()

Pajky3

1. série Když jsem se o tomhle projektu dozvěděl, tak jsem ho s velkým nadšením zařadil mezi ty, které si rozhodně nenechám utéct. Důvod je prostý, dobré hororové seriály aby člověk pohledal. Navíc kombinace nejznámějších literárních hororových postav a viktoriánského Londýna zněla víc než lákavě. Jenže má očekávání byla velká, rozhodně větší než nadšení, které se po shlédnutí prvních dílů dostavilo. A na stejné vlně to pro mě pokračovalo i v průběhu celé série. Našlo se samozřejmě i pár zajímavých scén, občas se zašla podívat i poutavá a hutná atmosféra, ale to bohužel není dost. Nejvíc mě však mrzí, že v současné době horor znamená pouze zobrazování nechutného, což mě rozhodně nestačí. Já se chci u hororu bát. Nebudu zpochybňovat herecké výkony, protože herci se mi líbili, hlavně trojice Green-Hartnett-Dalton. Já jsem prostě jen nedostal, to co jsem chtěl a co jsem očekával, přesto však Penny nezatracuji úplně a na druhou sérii se podívám, až přijde čas. Jen ji nebudu vyhlížet tak nedočkavě jako tu první, možná i to pomůže... 2. série Sledování druhé série jsem dlouho odkládal a abych pravdu řekl, vůbec se mi do něj nechtělo. Ale seriál v sobě má něco, co mě do něj opět ponořilo. I když se nemůžu zbavit dojmu, že Penny Dreadful je jedním z těch seriálů, kde forma vítězí nad obsahem. Z hororové atmosféry nezbylo vůbec nic a některé linky bych úplně vypustil. Například tu s Dorianem G(r)ayem. Výprava, kostýmy či herci a jejich výkony, to všechno je bezesporu na jedničku, ale příběh značně pokulhává. ()

Wormboy

V Penny Dreadful spi velky potencial, ktory sa napriek vybornemu obsadeniu v prvej serii nepodarilo plnohodnotne prebudit. Jedna epizoda (retrospektivna) bola vynikajuca, dve nadpriemerne, avsak zvysok bol silno priemerny az podpriemerny, korunovany absolutne nevydarenym poslednym dielom. Po druhej serii, ktora ma uz jasne vykristalizovane postavy, hodnotenie dviham. Stale vsak musim konstatovat, ze ten potencial, ktory je tu mozne rozvijat, je obrovsky. 3,5/5* ()

pufina

První díl nalákal na zajímavou atmosféru, děj i postavy. Druhý díl pokračuje v podobě slátaniny a nutnosti nacpat do děje další slavné postavy z doby 19. století. Jediné plus je pro mě zatím perfektní dobová atmosféra. Pokračuji ve sledování a jestli si tenhle seriál oblíbím, začnu uctívat Drákulu. ()

PavelVanekArt

Zatím v půlce první sérky a dobrý. Sice některý díly nepochytávám a celkem nudí, ale co se objeví Zelená a její posedlost, hned je na co koukat. ()

Morzael

Zatímco první série rozjela zajímavý příběh plný originálních (jasně, okopírovaných) postav v naprosto mistrovsky stylizované a atmosferické podívané, druhá to všechno hází do kopru. Kde si první série držela spád a poutavost prokořeněnou hloubavými dialogy, druhá jen natahovaně plká a neví, co se sebou. Jak jsem četl v jednom článku (už si nevzpomínám kde, pardon), dokonalý příklad seriálu, kde forma vítězí nad obsahem. K tomu už se nedá nic dodat, a nezachrání to ani skvělá Eva Green. ()

Martrix

Upíři, duši, čarodějnice, vlkodlak, Ďábel, Dracula, Frankenstein, Dorian Grey a další...v jednom seriálu? To může být jeden velký prů...r, nebo totální pecka. A vidíte, přestože tam všechny výše popsané postavy jsou, zdaleka nejzajímavější je slečna Ives, kolem které se stahuje smyčka... . Už z prvních dílů je zřejmé, že své řemeslo tvůrci ovládají velmi dobře a herci jsou vybraní výborně. Eva Green je ...úchvatná...ne, je dokonalá a ve třetí řadě je pro mě ztělesněním toho nejlepšího herectví, jaké lze v TV vidět. Přestože je první řada spíše seznamovací, udrží si velmi dobrou úroveň až do konce a v každém díle najdeme aspoň jeden vysloveně skvostný okamžik, scénu, dialog... . Vyváženost je to, co tento seriál zdobí, ale jádro úspěchu tvoří postava miss Ives, kterou společně s ostatními postavami scénář nenutí do hovadin, takže mohou být uvěřitelné i jinak hloupé fráze. Druhá řada je o poznání více temnější, postavy jsou plnotučňoučké, výprava vynikající...nejlepší hororový seriál, jaký jsem viděl. Přidal jsem hvězdu navíc a posunul v žebříčku seriálů to up. Jestliže jsem byl na konci druhé řady nadšený, pak ke konci řady třetí, jen užasle zírám, jak se tvůrci ve dokázali ve všech ohledech ještě zlepšit. Scénáristi mají vše pevně v rukách a mnohem víc než Dracula, mě začíná děsit představa, že se blížíme k vrcholu/konci. Tvůrci Penny nejsou z těch, kteří by chtěli udělat z tak výjimečného počinu, nastavovaný guláš. 27 dílů, které jsou zatím k mání, jsou pro mě perlou TV produkce a jsem za ně vděčný. Doporučuji všem, kdo se cítí být Jiní. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Seriál Penny Dreadful se vrací

Seriál Penny Dreadful se vrací

04.11.2018

Po překvapivém zrušení před dvěma lety se populární seriál Penny Dreadful vrací zpátky k životu. Alespoň částečně. Stanice Showtime totiž oznámila chystaný spin-off s podtitulem Penny Dreadful: City… (více)

Eva Green znovu u Burtona

Eva Green znovu u Burtona