Epizody(10)

Zpráva o české politické elitě od studentů FAMU. Cyklus Expremiéři nabízí portréty deseti premiérů České republiky natočený studenty FAMU. Dokumenty nabízejí ucelený obrázek vývoje české demokracie od roku 1990 až po rok 2013. Své premiérské kariéry bilancovalo sedm z deseti bývalých premiérů. Portréty těch, kteří natáčení odmítli, režiséři vytvořili s novináři, tehdejšími aktivními politiky a s využitím dobových archivů. Cyklus poodhaluje osobnosti deseti bývalých mocných mužů, jejich schopnost otevřené reflexe, jejich charaktery i hodnotová měřítka. Je zprávou o české politické elitě. Autory projektu jsou Apolena Rychlíková a Jakub Mahler.

Jednotlivé díly:
6. Stanislav Gross – Upřímně
7. Jiří Paroubek – 40 tváří
8. Mirek Topolánek – Topoltropa
9. Jan Fischer – Hlavně slušně
10. Petr Nečas – Pan Čistý (Česká televize)

Neklan006

Hrozně nevyrovnané, od servilního dílka o Pithartovi, který je tam líčen jako svatý muž a procházíme se po místech jeho úspěchů za přitakávání jeho tehdejších ministrů.......přes sledování nalakovaných nehtů madam Nesvačilové, která jen marně shání Klause v díle druhém.... až po dokumenty o těch předsedech nedávných, kde se Gross či Paroubek zplihle zodpovídají před kamerou jako váleční zločinci. Již bez ministrů, opuštěni všemi a spravedlivě zavrženi lidem. Nakonec Nečas, kterého taky neuvidíme, páč trefně označil ČT za bulvár. Ale tak že dva z deseti odmítli filmování by zas nevadilo, ale asi by se takové pásmo mělo dělat trochu se stejným metrem. Ten Pithart to byl fakt předvolební spot nebo chvalozpěv, ne dokument. ()

pavliCZECH odpad!

Je to spíš dokument o studentech FAMU. A vypadá to, že nejen, že mají obrovské sebevědomí, ale taky zoufale málo přehleduo okolním světě. Trochu míň sebeprezentace a trochu víc pídění se po informacích. ()

pitrson

Vůbec nerozumím zdejším ,,komentátorům", kteří hodnotí projekt po zhlédnutí jednoho dílu! To za prvý! Za druhé bych tedy chtěl samozřejmě doporučit, podívat se na celou sérii a začít se na tento cyklus dívat s tím, že je to celé o zamyšlení a že se jedná o snahu přiblížit myšlení našich bývalých premiérů s odstupem času. Rozhovory mi přijdou nekonvenční, směřování jednotlivých dílů má logickou strukturu. Je jasné, že lidé, kteří celá léta nejevili zájem o naši politiku, neví nic o známých kauzách apod., jen těžko budou hledat pojítka v prohlášeních hlavních aktérů. Ale i tak si myslím, že je zajímavé si vyslechnout názory lidí, kteří to tu vedli v předchozích 20 letech a to i přesto, že jsme některé (možná mnohé) z nich, řekněme, nenáviděli, at už z jakéhokoliv důvodu. S odstupem času a s odstupující tíhou odpovědnosti za svou funkci se od člověka dozvíte mnohé zajímavé. Přinejmenším to na mě celé působí víc otevřeněji a bez skrupulí. ()

demovka

První díl mě zaujal. Najednou se dozvídám, že to šlo i jinak než bulvárním způsobem. Pan Pithart je jediný expremiér, který ohlásil korupci. Druhý díl byl daleko horší. Začátek začal dobře, konec byl velmi slabý. Druhá polovina byla jen o tom, jak studentka FAMU nemohla sehnat V. Klause k rozhovoru. Kromě začátku kupónové privatizace nepadlo o jiných důležitých politických tématech a rozhodnutích té doby ani slovo. Proč nemluvili poradci, odborníci na to, co se tenkrát rozhodovalo a dělo? Třetí díl opět patřil k těm kvalitnějším a srovnávala bych ho k prvnímu dílu. Zaznělo to dobré i zaznělo i to špatné. Co mohlo být vysvětleno, bylo v rámci možností vysvětleno alespoň částečně s nástinem budoucnosti expremiéra. Čtvrtý díl je dost expresivní. Spíš než dokument, tak je to zvláštní dílko recese a uměleckého vyjádření. Stojícího s pěstí jsem ho nikdy neviděla, takže nechápu ty papírové panáky. Stejně tak jízda na skateboardu. Jak to souviselo s politikou tehdejší doby a vládou p. Zemana? Takový byl p. Paroubek (stojící s pěstí) nebo jiní, ale p Zeman je rétorik s cigaretou, ať už je jakýkoliv. Kromě opoziční smlouvy se politické rozhodnutí nerozebíraly, škoda. 5. Novináři jsou od toho, aby informovali o faktech, nikoli aby interpretovali své politické názory! Měl tam být odborník, politolog. Ještě k tomu to byl extrémní názor. Jak se člověk může cítit svobodný, když ví, že když onemocní, tak se jeho rodina zhroutí – nebude mít žádné sociální jistoty. Jinak to byl díl povedenější, p. Špidla rozbíral nejzávažnější kauzy své vlády a vysvětloval. St Gross: Názory obyčejných lidí byli zmiňovány zbytečně. ()

Antal89

Tento seriál jako celek (a to jsem ještě neviděl poslední díly) nelze hodnotit. Lepší by bylo hodnotit jednotlivé díly, které jsou různé kvality, některé jsou dobré, některé pouze průměrné a jiné podpůrměrné. Mezi ty podprůměrné lze krásně zařadit díl o Stanislavu Grossovi, který je naprosto odfláklý, co se týče stříhu, nedotažení slepých míst, které měly být vystřihlé a celkové koncepce dokumentu, který je spíš jen něčím, jako sledováním jednoho tatíka a advokáta na to, jaký v rámci osobnostního vývoje byl a čím teď je a jak reagují lidé kolem na jeho obnovený bilboard na jedné z pražských ulic (a pak jej na základě doporučení producenta dokumentu počmárávají sprejem). Infaltilnější a přihloupější dokument jsem v případě tohoto dílu skutečně neviděl. Co se ale týk átřeba dílu o Špidlovi, tak ten byl velmi dobře vyprecizovaný a nabízel co nejhlubší průzkum období jeho aktivní politiky a premiérství až do úplného konce v pouhých třiceti minutách. ()

ta*jemna*

Ptát se vypatlance na názor znamená vyslechnout si, že "Paroubek je blbec, protože se tváří tady na té fotce jak můj děda, kterej mi nechce dát pětikilo na akci. Můj děda je debil, protože když se mnou jde do mekáče, tak si myslí, že je to drahý..." Tak tohle vypovídá víc o tom mladým debílkovi, kterej by potřeboval spíš než pětikilo na akci bič a malej dvorek! Paroubek se standartně tváří jako svatej dal, neví komu. A topol je tak mimo realitu, že je naprosto bezpředmětný ho komentovat... ()

Straspytlik odpad!

Tak jsem náhodou shlédl díl, ve kterém zpovídají našeho dnes tolik diskutovaného prezidenta. Svůj postoj na Zemana zde rozepisovat nebudu. K věci jen řeknu, že je to, dle mého názoru, velmi sečtělý a detaily neopomíjející člověk. Pustit v dokumentu o jeho politickém životě "hustej song známka panku", je naprosté (absolutně nulové) nepochopení jeho osobnosti. Neúcta a amatérismus projížděly na in-linech (WTF?) celých 26 minut. Dělat šašky v masce a nesoustředit se na to, co říká ten jež nemusel, ale dal rozhovor, je neslušné i při posezení pseudointelektuálů nad minerálkou. Že se Zeman nezvedl a neodešel, je mu ku cti. Kdyby expremiéra nechali autoři mluvit a nic nedělali, udělají lépe. Protože kdo nic nedělá, nic nepokazí. Do té popelnice na konci měli autoři nacpat sami sebe. Odpad! ()

JPMoulin

Pithart ****, Klaus *, Tošovský *, Zeman *, Špidla **, Gross ***, Paroubek **, Topolánek **, Jan Fischer ***, Petr Nečas ** ()

Widlicka4

Zajímavá myšlenka, natočit k blížícímu se 25. výročí revoluce portrét deseti polistopadových premiérů. Bohužel, provedení značně pokulhává. Jako celek je to značně nevyrovnané a je to zklamání. To ovšem vyplývá už ze samotného pojetí, kdy v některých dílech doyčný vystupuje, v jiných nikoliv. To samozřejmě vytváří nerovnou situaci, kdy část expremiérů dostává šanci svou činnost ve funkci obhájit, další jsou buď "odkázáni" na milost svých tehdejších spolupracovníků, nebo na "nemilost" kritiků. A i v případech, kdy dotyčný vystupuje, jsou výsledky nevyrovnané z důvodu pasivního přístupu autorů - někdo z expremiérů to tedy využije jako obhajobu sebe sama, jiný se snaží o objektivnější posouzení své dějinné role. Tohle je ale samozřejmě chyba ani ne tak autorů jednotlivých dílů, jako toho, kdo celý projekt zastřešoval. Pokud to vezmeme po dílech, tak úvod (Pithart) je docela slibný. Snaha rozebrat klíčová rozhodnutí dané vlády, proč k nim došlo, jaké to mělo dopady, zajímavá je konfrontace na místě ohledně těžebních limitů. Díl sice nekonfliktní, ale naznačující potenciál. Druhý díl (Klaus) nás bohužel vrací do trpké reality seriálu. Postupem času se dokument smrskává na to, jestli okolí expremiéra/exprezidenta jej dokáže před zájmem autorů skrývat až do konce natáčení. Jistě, o V. Klause to něco ukazuje, ale o Klausovi r. 2013, ne o Klausovi jako premiérovi. O tom se nedozvíme v podstatě nic. Třetí díl (Tošovský) nás důkladně seznamuje s jeho komunistickou minulostí a řeší polobulvární otázku, proč po r. 2000 "odešel do Basileje a nikomu nic neřekl", což s jeho premiérskou érou nemá moc společného. Ale jako medailonek vcelku obstojné, plus za to, že dali dohromady (část) tehdejší vlády, aby zavzpomínala. Podobně čtvrtý díl (Zeman) klade příliš důraz na okolnosti jeho polistopadového vzestupu a až příliš se dostává do filozofické roviny, nakolik Zeman byl, nebo nebyl demokrat. O běžné činnosti jeho vlády se toho ale zase až tolik nedozvíme, spíše o aférách. Pátý díl (Špidla) je zabitý hned na začátku brutálním odsudkem pravicového novináře Steigerwalda, z něhož se Špidla za dvacet minut nemá šanci vyhrabat, i kdyby se sebevíc snažil. Opět podobně jako v jiných dílech se dlouho rozebírají věci nesouvisející s výkonem premiérské funkce, zde spory s Havlem a ve vládě o bombardování Srbska v r. 1999. Plus aspoň na snahu podívat se na vnitrostranické pozadí prezidentské volby, které nakonec vedlo k pádu vlády. Šestý díl (Gross) je z celé série asi nejlepší, protože zde funguje pasivní přístup režiséra. Ten nechal Grosse vypovídat jeho pohled na tehdejší události až dokonce směrem k jakési omluvě, z čehož vznikl opravdu jedinečný portrét politika, který evidentně i po těch deseti letech věří tomu, že všechno dělal z čiré lásky k národu a vlastně se nic tak špatného nestalo. Nádherná ukázka, jak politika zatemňuje schopnost vidět realitu. Seriál vypadá, že startuje do dobrého finiše. Sedmý díl (Paroubek) to bohužel vrací zpět. Řeší se jeho mediální obraz, nakolik za něj může nebo nemůže, zásadní kroky jeho vlády jsou pouze v podtextu, takže kdo není zběhlý v reáliích, nedozví se zase nic. Paroubek je vykreslen jako rezignovaná osoba, která byla neprávem semletá médii a posléze vlastní stranou. Člověku by až slza ukápla. To ale ať se na mě nikdo nezlobí, není pravý obraz Paroubka. Ne nadarmo měl přezdívku Buldozer... Osmý díl (Topolánek) je vlastně v podobném duchu, Topolánek dostává velký prostor, takže se dozvídáme, že byl okolnostmi natlačen do situace, kdy volil mezi špatnými a ještě horšími řešeními, a že vlastně byl dobrý premiér. Na rozdíl od Grosse ale nevíme, jestli to, co říká myslí vážně, nebo si z autorky dělá prdel (viz příměr s lodí...). Podobně jako u dalšího dílu (Fischer) je zde problém v tom, že politik dostává velký prostor, ale jeho odpovědi nikdo nekoriguje (a to ani režisér), takže je to vlastně jedno velké self-promo. U Fischera aspoň trochu s větším odstupem a nadhledem. Poslední díl (Nečas) je poměrně zajímavá snaha vykreslit některé klíčové aspekty jeho vlády, s poměrně zbytečným úvodem se studenty CEVRO Institutu. Souhrnně: nevím, jaký byl záměr dokumentárního seriálu. Očekával bych, že buď (1) zobrazit hlavní okamžiky dotyčných vlád, zejména takové, které měly/mají dlouhodobý přesah - tj. politologický rozbor, nebo (2) zobrazit osoby expremiérů, tedy psychologický rozbor. Ideálně možná obojí současně. Série ale ve výsledku nepřináší ani jedno. Možná jsem od toho čekal něco, co jsem ani dostat objektivně nemohl, ale pro mě je to opravdu zklamání a nevyužitá šance. () (méně) (více)