Gándhí

Tento výpravný filmový epos oceněný osmi Oskary zobrazuje 56 let života legendárního indického vůdce, který se ve svých 79-ti letech stal obětí atentátu. Je mladým advokátem v Jižní Africe, když ho vyhostí z první třídy, přestože má platnou jízdenku. Rozhořčen tímto ponížením začne protestovat a bojovat za práva Indů a jiných utlačovaných barevné pleti. Následkem tohoto je povolán zpět domů: je ohromen bídou a tyranstvím Britů... (Mirax)

Rocky88

Wow, skoro bezchybné dílo. Až se stydím, že mi snímek tak dlouho unikal. Kingsleyho herecký výkon je pochopitelně to první, co musím pochválit, nicméně Attenborough si poplácání zlatou soškou po zádech zaslouží také, protože tři hodiny dlouhý film je doslova narvaný událostmi, čemuž už se vyrovná pouze LOTR trilogie a Schindler´s List. Punc vyjímečnosti snímku samozřejmě dodává fakt, že Mahátma byl obdivuhodný člověk, který nikdy nezapochyboval o svém směru a o svém úspěchu a byl za to ochoten schytat nespočet ran a prosedět nespočet hodin po vězeních. Rouch si díky tomu musel uplést požehnaně. ()

Andrea1717

Tento film by som v žiadnom prípade nenazvala indickým, s indiou má spoločného akurat toho Gandhiho, je to životopis a tie sú zriedka zaujimave. Tento je naviac cely v "britštine", ktorú skutocne nemám rada, takze som to vzdala asi v polovici a naozaj to neľutujem... ()

tomtomtoma

Monumentální film o výjimečném muži, který dokázal uchvátit obyvatele své domoviny, který dokázal uchvátit, či naštvat hodně britských občanů, ale jehož zajímavé myšlenky a učení nakonec ve svém výsledku nevedlo k tomu, čemu mělo. Filmu se dá i několik věcí vytknout. neskutečná monstróznost, předlouhá stopáž a nefalšovaná oslava tohoto velikána. Mohandas Gandhi (dobrý Ben Kingsley) zažije v Jižní Africe ponížení, které se pro něj stává impulsem k protestu proti nespravedlnosti společenské, které má svoji oporu v zákonných normách. A tak začíná jeho boj, který odmítá jakékoliv násilí, ale které se i tak vyvíjí, aby v Indii skončilo protesty provokujícími, protože odmítá dodržování nespravedlivých zákonů bílých britských nadlidí. Dvakrát si začne nenásilí u svých spolubojovníků vynucovat hladovkou, uchyluje se k tradičnímu indickému způsobu života, ve kterém vidí jedinnou možnost zachování indické identity. Nakonec bych řekl, že Gandhi do určité míry selhal. Nejdříve se stal do určité míry loutkou ambiciózního Mohammeda Ali Jinnaha (Alyque Padamsee), který má s Gándím jediný společný cíl a tím je nezávislost Indie, kterou ale nechce společnou, ale rozdělenou mezi hinduisty a muslimy. A tím začínají národnostní třenice. Za druhé, i přes jeho velké myšlenky, které nabádaly k normálnímu životu a respektu jiných náboženství, kultur a etnik, nedokázal vyvolat změnu myšlení lidí, kteří se stále nechávají ovládat štváči ve prospěch jednotlivců ve svých touhách po moci. Vždy se lidé budou nenávidět z pouhé závisti a strachu z toho, co je nám cizí. Další zajímavé postavy: britští soupeři generál Reginald Dyer (Edward Fox), který neváhá způsobit masakr, aby zastrašil Indy, místokrál Indie Lord Chelmsford (John Mills), či generál v Jižní Africe Jan Christian Smuts (Athol Fugard). Dále Gandhiho indičtí spoluvůdci protestů Sardar Patel (Saeed Jaffrey), Kahn (Amrish Puri) a Pandit Nehrú (Roshan Seth) a Gandiho manželka Kasturba (Rohini Hattangadi), která se zpočátku těžce srovnává se změnou stylu života. A nakonec Gandiho zahraniční obdivovaelé Margaret (Candice Bergen), novinář Vince Walker (Martin Sheen), reverend Charlie Andrews (Ian Charleson) a dr.Herman Kallenbach (Günther Maria Halmer). Megapříběh o člověkovi, který měl velké myšlenky a velké touhy po změně, ale jehož myšlení není lidstvo jako celek ochotno, ani schopno přijmout. ()

Wladi.mir

Mám rád takové životopisné filmy jako například Poslední Císař a Kundun, ale Gándhí mě z těchto filmů bavil nejméně. Zaprvé byl příliš dlouhý a byl místy velice nudný. Jinak velice zajímavý a řekl bych i podrobný životopisný film. Alespoň jsem se něco naučil z historie. ()

Cheeter

Mám rád tyhle filmy, které mají dlouhou stopáž, silné téma a kvalitní zpracování. Ghándího jsem měl na seznamu ke shlédnutí už dlouho a určitě nelituji toho, že jsem se na něj podíval až dnes. V některých případech si k tomu člověk musí dojít a mít tu správnou náladu. Současně Ben Kingsley podal svůj životní výkon. Ve filmech, které jsem s ní viděl do teď, si vystačil s mnohem menší variací svého umění. Jestli někde dokázal, že je dobrý herec, tak zde. Jen je škoda, že to nepředvedl častěji. ()

zette

Jeden z nejvetsich lidi jaky kdy chodil po tehle planete si zaslouzi tak velky a uchvatny film! Skvele vyobrazeny zivotopis na platne, neskutecna vyprava a zpracovani, ktere ani na chvili nenudi. Ben Kingsley jako pravy! Film, ktery navzdy zustane v mem srdci. ()

danecek24

40. Zlatý Glóbus za rok 1982 - cena (5) - *Nejlepší herec (drama) - Ben Kingsley, *Nejlepší cizojazyčný (zahraniční) film - Indie/Velká Británie, *Nejlepší režie - Richard Attenborough, *Nejlepší scénář - John Briley, *Objev roku (herec) - Ben Kinglsey ()

kusper

Užasný film o užasném člověku. Jeden z mála životopisných filmů, v kterém se herec stává hranou postavou. ()

Wormboy

Velkolepy film o obrovskom cloveku, ktory svojou politikou pasivnej neposlusnosti zmenil chod dejin 20-tieho storocia. Ben Kingsley ako Gandhi je az neskutocne uveritelny a jeho herecka prezentacia je dychberuca. Snimok je poznamenany pomalym tempom a tak sa tie tri hodiny naozaj dost vlecu, avsak film napriek tomu poskytuje vynimocny zazitok. 4,5/5* ()

Flynn

Ben Kingsley v životní roli. Skutečně jeden z nejlepších hereckých výkonů, které jsem kdy viděl. Skvělý film o malém muži, který svým pacifismem uváděl v šílenství hlavy států a stal se symbolem míru pro několik generací. Velký malý muž zahraný velkým hercem. ()

Dannysek4U

Obcas je nekontrolovana idealizace omluvitelna. Nadhernej film. I pres brutalni stopaz. Po tomhle muze Kingsley nadosmrti tocit skvary a stejne mu to kazdej odpusti. ()

Pajky3

O Gándhím jsem toho moc nevěděl, jen ty opravdu všeobecné základy. Tenhle film mě ale moc nebavil, i když mi možná rozšířil obzory, ale přišlo mi to jako zbytečně dlouhé dílo, které vlastně dokola opakuje hlavní Gándhího myšlenku o nenásilném protestu, kterému však chybí mu nějaké napětí a gradace. Věřím, že samotný dokument o Gándhím byl byl zajímavější. Gándhí určitě zaslouží obdivovat, s tímhle filmem si ale nejsem tolik jistej. ()

Juto

Samozrejme, že film vyvoláva viac otázok, než sa blíži k odpovedám. No, ústredné vystúpenie Sira Bena Kingsleyho je úžasné. A už len kvôli tomu si film vždy zaslúži byť videný. 7/10 ()

emo

Vskutku nádherný historický epos s úchvatným výkonom Bena Kingsleyho. Keby mi to miestami nepripadalo zdĺhavé, dal by som aj 5*. MUST SEE!!! ()

blitzer

Natočit tříhodinový film, který u diváka nevyvolá ani na minutu pocit nudy či nutkání podívat se na hodinky, chce buď mimořádně silné téma, nebo kus mistrovské filmařiny. Gándhí má obojí. ()

campix

Nemohu očerňovat Attenboroughův pokus o zfilmování životního příběhu Mahátmy Gándhího, jelikož nemám tak hluboké znalosti co se jeho osoby a také situace v Indii během první poloviny 20. století týče. A nemohu tedy říci nakolik je film zidealizovaný a z kolika úhlů pohledu se na tuto obrovskou osobnost dívá. Je pravdou, že Gándhí byl určitě velmi významnou osobou zasluhující si podobný film, jen souhlasím s několika hlasy, že je film strašlivě rozvláklý, utahaný a místy ukrutně nudný. Otázkou zůstává jestli si Indové pomohly, jelikož neměli tak špatné podmínky jako například ''barevní'' lidé v Jihoafrické republice za dob apartheidu. ()

filmharmony

...v zásadě prostě vypadající film... jednoduché filmové prostředky, plynulý rytmus skvělé herecké obsazení... ...prostý... jenže to by nesměl být o Gádhím... skvěle prostý a sekne mu to... ()

mortak

Až nesnesitelná hagiografie, kterou zachraňuje Ben Kingsley. Je totiž pořád sympaťák, a to dokonce i v případě, když radi židům, aby se nechali povrazdit Hitlerem. Mimo sahodlouheho inscenovani Gandiho myšlenek a činů dostaneme vše ostatní v ideologické zkratce jako od Ejzenstejna - Nehru jako dobrý politik, jen trochu opatrný a kluzky, zato Jinnah jako chladný odtazity elitarsky politik. Ovšem právě Jinnah znal Indy daleko lépe než Gándhí a věděl, co dokáže náboženská nenávist. Chápu Gandhiho velikost a mravní sílu, ale nejvíce obdivuji státníky, kteří vidí člověka, jaký byl, je, a bude. ()

Zemřel herec Bernard Hill

Zemřel herec Bernard Hill

05.05.2024

Zemřel Richard Attenborough

Zemřel Richard Attenborough

25.08.2014

Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu… (více)

Ben „Gándhí“ Kingsley se vrací do Indie

Ben „Gándhí“ Kingsley se vrací do Indie

28.11.2009

Krišna Pandit Bhandži, známý též jako Ben Kingsley, se vrací ke kořenům – jak genetickým, tak i ke kořenům své kariéry. V roce 1983 získal Oscara za hlavní roli v Gándhím a přestože později ukořistil… (více)