Gándhí

Tento výpravný filmový epos oceněný osmi Oskary zobrazuje 56 let života legendárního indického vůdce, který se ve svých 79-ti letech stal obětí atentátu. Je mladým advokátem v Jižní Africe, když ho vyhostí z první třídy, přestože má platnou jízdenku. Rozhořčen tímto ponížením začne protestovat a bojovat za práva Indů a jiných utlačovaných barevné pleti. Následkem tohoto je povolán zpět domů: je ohromen bídou a tyranstvím Britů... (Mirax)

cogi

Velké téma, s kterým si režísér pomocí štábu dobře zpracoval. Úmyslně nepíšu výborně. Umím si představit lepší zpracování. Z hlavního představitele mám rozporuplné pocity, částečně mi do role seděl, částečně neseděl. Někdy měl sklon koukat jako kuře a v některým scénach mi na gándího neseděl. ()

bif

Richarda Attenborougha zbožňuju, ale je pravda, že Gandhi je zdlouhavý a celkem nudný. Herecký koncert Kingsleyho je neskutečný, stejně jako velkolepá výprava a fantastická režie. Ale faktor zábavy je nic moc. ()

Mayers

Gándhí byl frajer, to je bez debaty. Kingsley mi zase potvrdil, že zahraje cokoliv (ač celkem bouřlivák, dobráka Mahátmu jsem mu naprosto sežral). ////Zajímavé je srovnání: Ben jako duchovní osobnost Indie Gándhí / Ben jako (fake) Arciterorista Mandarín////. Bohužel, film je opravdu příliš zdlouhavý a utahaný (i když při tomto pozoruhodném životě se dlouhá stopáž přímo nabízí). Jako životopisné dílo super, svatozář nad jeho hlavou je ale tříčtvrteční. Bojovat takhle umírněnou formou proti útlaku v dnešní době - buď by byl jenom k smíchu, nebo by dostal kulku mnohem dřív. Ubrat půl hodinky - šel bych na 4. Takhle musím hodnotit za tři a půl. ()

Biopler

Gándhí mal na tejto zemi svoje poslanie, ktoré splnil. Kingsley mal na tejto zemi poslanie nám ho priblížiť na strieborné plátno, ktoré sa mu podarilo perfektným a isto-iste nezameniteľným spôsobom. Avšak film zložený z myšlienok i činov života Gándhího nám rejža dáva tak zožrať, že mi to nechutí. Tu je určite namieste polemizovať nakoľko je ťažké sfilmovať život človeka, ktorý bojoval prevažne slovne. A teda istej dramatičnosti sa v snímku nedočkáme... Proste nemôžem ísť viac ako 3* kvôli režijnému prístupu, ktorý mi príde nezaujímavý, zväčša faktografický a okrem ozrejmenia životopisu veľkého človeka mi viac nič neponúkol. ()

ecis

Obrovsky filmovy projekt, ktoreho tvorba trvala mnoho, mnoho a este raz mnoho rokov, o jednom z najvyznamnejsich postav historie, je zalozeny na absolutne dokonalych zaberoch, strihu a kamery. Velka prepracovanost kazdeho snimku a priam najbrilantnejsie zosobenie sa herca s postavom (Benovi Kingsleymu by som dal este jeden bonusovy Oscar) vsak nestacilo, aby ma film ako komplex vtiahol do seba – a ani neviem preco. ()

CliffLee

Podoba a výkon Bena Kingsleyho jsou neuvěřitelné, takoví to boj za mír a pravdu se také opravdu jen málo vidí, je jen strašné jak nakonec Gándhí doplatil na to za co bojoval a na prostou lidkost a krutost... možná by neškodila kratší stopáž, ale to naprosto vynahrazují herecké výkony a historické události a k tomu já mám prostě rád životopisné filmy 9/10 ()

Arequipa

Cival mi mluví z duše. Silnější pocity jsem u sebe zaznamenal pouze u scény střílení do davu lidí přibližně vprostřed filmu a to je zoufale málo. Jinak mě to nechalo chladným. Přitom myšlenky jako nenásilí, náboženská tolerance zní tak krásně, ale ten způsob podání.... Kingsleyho charisma je neskutečné, své role se zhostil na výbornou. Bohužel zůstal příliš osamocen od zbytku filmařského týmu. Nudný a nezajímavým způsobem natočený film. ()

Ceberus

Pěkně natočený film, člověk se dozví leccos z historie. Na druhou stranu tam není nic, co by mě přimělo se na to podívat víckrát. Ve srovnání s jinými filmy (např. jiným životopisným Královna Alžběta) se mi však tento zdál poněkud zdlouhavý a rozvláčný. ()

matt85

Velkolepě natočená, mistrovsky zahraná a jemně napsaná, filozofická a zároveň emocionální lahůdka. To je dostatečně vyčerpávající, ne? :-) ()

onlavu

Určitě roztahané, to bez debat. Přesto mi to nějak extra nenarušilo zážitek z celého filmu. Pěkný exkurz do minulosti. ()

waska

Jak bylo řečeno už v úvodu filmu, život jednoho člověka nejde shrnout do jednoho příběhu. Opravdu je těžké uvěřit, že takový člověk na zemi byl.. Film sám o sobě je poutavý, ukazuje hodně z života Indů, ať už jsou to muslimové, židé, hinduisti nebo křesťané, ukazuje nám Ghándího jak žil. Nebál se za své názory bojovat až na tenkou hranici života. Možná by slušela trochu kratší stopáž, ale dalo se to vůbec? ()

Maximilianus

Nikdy som nevidel žiadne verejné vystúpenie ani zábery zo života reálneho Gandhiho, ale ak dostal za túto úlohu Ben Kingsley oscara, tak asi vystihol osobnosť Gandhiho reálne. Každopádne mne sa omnoho viac páčili výkony Bena Kingsleyho v iných filmoch, v tomto vôbec. Aj samotný Mahátma mi je veľmi nesympatický. Po tom, čo som si o ňom čítal na wikipédii aj po tomto filme, ktorý mimochodom neukázal nič zaujímavé zo života Gandhiho, ho považujem za vypočítavého slizkého starého divného človeka, ktorý sa tváril ako svätec a pritom bol arogantný a vypočítavý sebestredný sebec, ktorý sa vystavoval iba svojimi úspechmi a hanbil sa za zlyhania. A ktorý sa uchyľoval vždy k hladovkám, keď mu jeho plány nevychádzali ako chcel. Mal som ho za veľkého mierotvorcu, ale jemu išlo iba o Indiu. Zlý film, nezaujímavá postava Mahátma. 3*. 6/10. ()

junxi91

Příběh velkého Mahátmy Gándhího, který je zde vykreslen jako světec a druhá reinkarnace Ježíše. Nejprve jej sledujeme jako nadějného advokáta v Jižní Africe, kde je poprvé konfrontován s nerovným zacházením a právy pro tzv. barevné, tedy všechny, kteří nemají tu správnou bledou pleť - nesmí chodit po chodníku a musí mít zvláštní pasy. Ukazuje silnou morální převahu a vyzývá k tichému bojkotu zákonů generála Smutse a nebojí se ani uvěznění. Soudy k němu byly dost shovívavé. Zákony jsou zrušeny a tak se vydává do Indie, kde začíná hlavní část jeho života. Asketismus, skromnost, málo slov ale velké důsledky, řada následovníků, ale to vše stálo jeho podporovatele dost peněz. Ale kdo by do něj neinvestoval, když má takový vliv na britskou koloniální vládu. Nejvíce mě zaujalo to, že si sám předl své oblečení, aby podpořil pěstitele indiga. Ve filmu vidíme scény, kdy jsou lidé stříleni za to, že se shlukují a kulka nemine ani ženy a děti. Scéna vypálení policejní stanice taky stála co se týče brutality za to. Gándhí na protest proti násilí podstupuje několikrát hladovku. Díky jeho předsednictví v INK dochází ke splnění všech jeho představ ve stylu "my nechceme trestat, my chceme měnit". A ono se skutečně měnilo. A tak se Indie stane nezávislou, ovšem rozdělení na hinduistickou a muslimskou část se jeho vlast nevyhne. Přitom se snažil dávat dohromady muslimy a hindy za každou cenu. Film jej vykresluje v 90% jako kladnou historickou osobnost, přitom však měl své mouchy, třeba to, že se obklopoval mladými holkami, že jeho působení musel někdo financovat a také věci, které ve filmu nezazní. Takže celkem dobrý historický velkofilm, občas sice trochu nuda, ale tomu se asi při stopáži delší než tři hodiny nelze vyhnout. Mile mě potěšila role Martina Sheena jako novináře, který se s ním setkal v JAR a později se sešli v Indii, stejně jako role toho maníka z Jistě, pane ministře. ()

PaRi

Tak tenhle film je absolutním důkazem toho, jak lze docílit, aby z plátna na diváka přímo tekly emoce, a to v tom nejlepším slova smyslu. Nepotřebujete k tomu mnoho, stačí skvělý scénář vycházející ze životního příběhu velké humanitární osobnosti, skvělého herce, kameramana, střihače, výpravu a kostýmy. To vše ale musí završit skvělá réžie. No a když tothle vše máte vznikne dokonalý film. ()

Edit13

Jsem ráda, že jsem se mohla nechat poučit o osobnosti, kterou tolik obdivuji. O filmu jsem slyšela mnoho a také jsem od něho hodně očekávala, což byla možná chyba, protože jsem čekala trochu víc. Nicméně Ben Kingley je opravdu úžasný a Ghándího ztvárňuje dokonale, jeho vnitřní sílu ducha a životní odhodlání. ()

Rodin

Zde jsem se nepotkal s tehdejším celosvětovým šílenstvím, které se kolem filmu strhlo. Na mé gusto příliš dlouhé, příliš popisné, příliš mravoučné... Prostě a jednoduše řečeno: nemám ve zvláštní oblibě filmy s hrdinou, který je nám představen jako kdosi, kdo zkonzumovanou stravu beze zbytku stráví a proto se ho netýká potřeba čůrat a kadit a jeho nejsprostším výrazem je výrok "ó, nikolivěk". Takže v mém pohledu tak 75%. ()

Inkunabule

Všichni lidé, kteří chtěli změnit svět, museli za své ideály bojovat. Mahátma Gándhí je možná tak výjimečný, protože za své ideály nebojoval. ()

jancidobso

Vynikajúci film, vynikajúci herecký výkon a aj podoba bola úžasná. Žiaľ film bol pomerne málo indický - málo prachu, jedli tuším aj sa ľavou rukou, málo zvierat v záberoch, a prvá krava sa ukázala až veľmi neskoro. Na druhej strane príbeh bol perfektne spracovaný o človeku ktorého si veľmi vážíim. Preto dávam 5 hviezd. ()

Zemřel Richard Attenborough

Zemřel Richard Attenborough

25.08.2014

Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu… (více)

Ben „Gándhí“ Kingsley se vrací do Indie

Ben „Gándhí“ Kingsley se vrací do Indie

28.11.2009

Krišna Pandit Bhandži, známý též jako Ben Kingsley, se vrací ke kořenům – jak genetickým, tak i ke kořenům své kariéry. V roce 1983 získal Oscara za hlavní roli v Gándhím a přestože později ukořistil… (více)