Osmý smysl

(festivalový název) (seriál)
  • USA Sense8
Drama / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller
USA, (2015–2018), 24 h 57 min (Minutáž: 46–152 min)

Série(2) / Epizody(24)

hroubek

S01 - Sense8 je jeden z nejzajímavějších seriálů tohoto roku a nutno také dodat, že rozhodně bude patřit i k těm nejkvalitnějším. Seriál vytvořili sourozenci Wachowski, jejich geniální mysl nám dala filmy jako Matrix, Speed Racer nebo adaptaci Atlasu mraků(na které se podílel i Tom Tykwer, který i zde natočili nějakou epizodu), a převážně komiksový scénárista J. Michael Straczynski, který v komiksovém světě nakopl příběhy se Spider-manem. Tato trojice pak vytvořila příběhy, které mě dostaly v tom nejlepším možném smyslu slova a jejich "originalita" mě přikovala doslova k obrazovce, že mě bylo doslova líto, že už je konec. Tolikrát jsem viděl, že se příběh odehrává ve více zemí, ale snad nikdy nebyl takhle kvalitně udělaný. Ta cosmopolitní roztříštěnost v seriálu funguje na maximu a přináší skvělé scény, které se zarývají pod kůži a vyvolávají velké mrazení v zádech, jelikož to co funguje ve vyspělém světě nemusí fungovat v zemích třetího světa a naopak. Je vidět, že si tvůrci dali velmi záležet, aby se natáčelo v přesně v těch lokací, kde se odehrává příběh a proto taky ty záběry vypadají fantasticky a podíváme se od USA přes Island po Indii s Keňou. Dále je vidět, že se nebojí tnout do živého a ukazovat ne moc příjemné věci, násilí, nebo prostě věci, které by mohly působit dost kontroverzně(detailní záběry na porod, zabíjení v Africe, chudobu, korupci). Další věc, která se mě hodně moc líbila je ta, že to vyžaduje od diváka pozornost, jelikož se snadno může ztratit v tom co se zrovna děje a jaký význam má to co se děje a jak je to propojené s tím co se děje třeba na druhé straně světa. Největší kladem celého seriálu, krom perfektní řemeslné práce od hudby, výpravy, kamery, akce a samozřejmě režie, jsou postavy. Postavy, se kterými budeme prožívat každou jejich situaci, postavy o které se budeme bát, fandit jim a taky se s nimi radovat či jako oni zamilovat se. I přes všechny klady má seriál dost chyb, jako pomalejší tah hlavní zápletky, propojování segmentů, které působí dosti nahodile a že v celém seriálu jsou až moc velké náhody. Sense8 nemůžu každému doporučit, ale rozhodně by to měl každý zkusit. S02 - Co k tomu dodat, snad jen, že je to v mnoha ohledech lepší a napínavější, než první řada. Krásně se nám to rozrostlo, mnohem více se cestuje a propracovává mytologie. A já jako fanoušek slintám blahem, jelikož je to skvělý. Občas se objeví okamžiky, kde se malinko tlačí na pilu, a některé věci by se dali udělat lépe, ale to jsou prostě drobné výhrady k celé druhé řadě, ze které mám velmi pozitivní zážitky. PS: Nejvíce mě ale udělalo radost to, že jsme si jako fanoušci vybrečeli zakončení seriálu, protože kdyby k tomu nedošlo bylo by to smutné. Poslední díl není dokonalý, ale to ani nešlo, když se děj musel ořezat z deseti epizod na jednou dlouhou dvou a půl hodinovou epizodu. Přesto jsem měl z celé epizody ohromnou radost a poslední minuty, mě jasně přesvědčily, že tenhle projekt se dělal od srdce a pro fanoušky. A za to velké uznání a respekt. () (méně) (více)

joker.george

1. série Tohle jednoduše nemůže být pseudointelektuální projekt a podobně jako u Atlasu mraků v tom vidím přesah. Seriál sice má pomalejší a chaotičtější rozjezd, ale za zhlédnutí stojí minimálně každá čtvrtá epizoda, protože přináší něco ojedinělého a posunuje seriálovou tvorbu dál. Samotnou kapitolou jsou propracované postavy. Každá má dostatek prostoru i využití, abyste ji mohli poznat a chápat ji, i když vám každá nemusí přirůst k srdci. A rozhodně jen tak nezapomenu na úvodní koláž. (Netflix) --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 2. série Rozšiřování fiktivního světa mi zpočátku nesedělo, nemusím všechno vidět explicitně a některé zvraty trochu drhly. Vypsat všechna negativa bylo rychlejší a snazší, než vypisovat to, co se mi líbí, obdivuji a schraňuji. Jsem rád, že mé obavy byly nesprávné, a to natolik že druhou sérii řadím na stejnou úroveň jako první. A pokud bych měl nějakému zrušenému seriálu dopřát obnovení a další řadu, byl by to tento. (Netflix) ()

verbal

Na rozmluvení si dnes nejprve promrskáme několik smysluplných, roztomilých vět, vyprodukovaných výhradně za účelem toho, aby se náš milý HOMOcenzor kapku zavařil a kousl se do svých zajisté pečlivě depilovaných hýždí. Takže ehm, ehm: „Nedaleko kotví růžový člun, nad nímž supi často rádi krouží. Ve člunu je Batman. Na něj vinou rodičů rákoska už dávno nezabírá, neboť topič ustanovil svého nástupce.“ Tak, to by bylo a přistupme tedy k seriózní a nezávadné filmové publicistice pro bigotní portálky. ***Bratrosestři Wachovští kromě solidního Matrixu vyprodukovali už jen bandu pomatených, rádoby hlubokých transkravin, a i tato zoufale bučí transcendentní bolestí nad ztrátou pyje a odumíráním mozkových buněk zneužíváním laciných psychotropních látek a pooperačních hormonů. Je až zarážející, kolik se tu najde „hloubavých“ esoteriků, co jim ten sice krásně natočený, nicméně povrchní, nedotažený, nudný a hloupý komerční exkrement s olizováním se konzumuje. A tak tu máme další Atlas debility a sexuální dezorientace určený výhradně pro přihřáté, kvocientně mrtvé nebo hormonálně nestabilní publikum, jež má dokonalou schopnost zasytit se pestře obarveným žluklým popkornem a najít sysla i v králičí noře. ()

Eddard

Ústřední téma je zajímavé a nosné, formálně (obrazově a hudebně především) úchvatné, herci sympatičtí... Bohužel je v těch dvanácti hodinách spousta vaty a laciného melodramatu (otázka vkusu, samozřejmě) a příliš mi to připomínalo kvazimystické eposy typu Lost a Heroes, aniž by to přišlo s něčím radikálně novým. Jako slušná zábava na dvě dlouhá víkendová odpoledne to poslouží, pokud ale nemáte času na zbyt, mohli byste si v dnešním seriálovém menu vybrat mnohem líp. 60% ()

eLeR

Kam sa na toto hrabe to, čo som od súrodencov zatiaľ videla. Už samotné príbehy všetkých zúčastnených sú zaujímavé a výborne stvárnené neopozeranými hereckými tvárami. Miestami je to chaotické a veľmi farebné. Nápad originálny, strhujúca atmosféra a hudba to všetko výborne doplnila. Tie skvelé reálie tomu dodávajú šmrnc a cestujete vlastne po celom svete. Ale prím tu určite hrajú tie prepojenia jednotlivých príbehov, ktoré neviete kedy prídu, ako sa budú vyvíjať, kde posunú danú osobu a ako skončia. Mňa to úplne pohltilo. Skvelé. Druhá séria nezaostáva za prvou, drží si rovnakú úroveň a sympatická osmička vás zabaví rovnako dobre ako v prvej. Muzika zase skvelá. Najväčší obľúbenci jednoznačne Wolfgang Bogdanow a Sun Bak. Zbohom! ()

• Natáčanie jednej z posledných scén na Islande bolo zdržané, kvôli potrebe väčšieho množstva snehu na horách. (DrSKusa)
  • Seriál sa natáčal po celom svete na miestach, kde sa odohrávali deje jednotlivých postáv: Amsterdam, Brusel, San Francisco, Los Angeles, Chicago, Londýn, Reykjavík, Nairobi, Soul, Berlín, Paríž, Mexico City, São Paulo a Bombaj. Natáčalo sa i na Malte, v talianskom Positane a Neapole, v Cambridgi, a v Škótsku. (DrSKusa)
  • Pre potreby natáčania mal štáb k dispozícii 3 verzie mikrobusu Van Damme. Jednu úplne novú, druhú čiastočne prestrieľanú guľkami a tretiu totálne zničenú. (DrSKusa)