Show!

• angličtina Show! (festivalový název)
TV spot

Show! je mimořádně vydařeným absolventským filmem, který vznikl na pražské FAMU v tvůrčí dílně Martina Marečka. Bohdan Bláhovec, jeden z nejvýraznějších talentů českého dokumentu, jehož předcházející filmy natočené během studií vyvolaly značný ohlas, déle než rok sledoval cestu 5Angels za slávou, na první stránky bulváru. Výsledkem je autentický, v mnohém překvapivý až šokující pohled do života teenagerské kapely, která je de facto promyšlenou strategií, realizací byznys-plánu otce jednoho z andílků. Jeho cílem je vytvořit skvělý komerční produkt a ovládnout trh s dětskou populární hudbou. O čem sní samy dívky? „Náš největší sen je vyprodat Madison Square Garden," říká bezelstně jedna z nich. Co všechno jsou pro to ochotny udělat? A do jaké míry jsou rodiče schopní pro naplnění svých vlastních neuskutečněných ambicí obětovat šťastné a spokojené dětství svých potomků? (AČFK)

Binne

"A nemůžeš být na chvilku zase táta?" No...holky žijí v představě, že mají velmi málo času a musí začít už od dětských botiček pracovat na vlastní image. Pod dozorem svého manažera, otce jedné z dívek se snaží být iniciativní, nepřibírat na váze, být upravené a hlavně všude ukazovat reklamní předměty aby to sponzoři dobře viděli. Jen mezi řečí upozorní Michala Davida, že víno, které mu koupili je placené z jejich velmi nuzného kapesného, že se na něj dívky složily. Žijí vlastně v neustálé iluzi a přetvářce - mají pocit, že vše co řeknou se automaticky stává pravdou jen proto, že autorita v podobě manažera, otce i ostatních dospělých lidí v "showbusinessu" to schvaluje - ba dokonce jim to radí. Některé z dívek budou mít problém tento rozjetý vlak opustit a naskočit zpět do reality života, kdy budou muset čelit skutečnému světu, kde lež není až tolik akceptovatelná a rozvoj člověka stojí na jeho vypěstovaných základech morálky a hodnotách. Nebudu brát vůbec v potaz, jaký vliv může tahle "éra" mít na budoucí mezilidské vztahy, které dívky budou v životě navazovat, každopádně mi jich bylo velice líto. Dokument vypovídá převážně o tom, jak to v tom našem malém rybníčku vlastně funguje, jací lidé chodí po jevištích a s hraným úsměvem na tváři mávají davům fanoušků, kteří vidí pouze kohosi slavného, kdo skrývá svůj charakter někde velmi hluboko uvnitř. Pravda je vše, co jako pravda vypadá - a to je hlavní. Učit se od dětství takovým základům mi přijde tristní. ()

ostravak30

Show! je bohužel klasická ukázka toho, kterak otec ambice svého dítěte na něj přednáší a pro úspěch je schopen udělat vše. Holky ho mají chvílemi už plné zuby. Vždyť taky neznají nic než dril a odříkání a za to vše sledujeme hlavně kritiku a posměšky jejich manažera, který je snad ani jednou nepovzbudil. Je to zvláštní tato doba. Účastníci reality show jsou automaticky bráni jako celebrity aniž by cokoli uměli. Stačí se párkrát proběhnout po pláži, kuchyni nebo v domácnosti a už jsou z nich osobnosti. Tady je spíš ke škodě, že se před kameru nepostavili právě třeba Michal David nebo Filip Renč a neřekli sami, co si myslí. Přičemž právě režisér i zpěvák byli chvílemi z výkonů dívek dost zhnusení. Ani dívky nedostanou tak úplně slovo, čímž tak trochu otec a manažer v jedné roli, ale té druhé rozhodně víc, stává se hlavním hrdinou a evidentně mu to dělá dobře. Celý dokument je tak trochu o něm a jeho produktu. Dokument se tak stává vlastně pouze jakýmsi důkazem o aktivitách skupiny 5Angels a vypovídajícím pouze ve snaze dotlačit holky někam. Na jedné straně je to děsivé, na druhé to má malou vypovídající hodnotu. ()

Lubakus

Občas celkem silný kaffe. Až se panu Manyžerovy vrátí jeho dcerunka jednou takhle večer domů se zeleným čírem, sichrhajskou v nose a trikem The Casualties, nechť se nediví. Ten člověk je monstrum. ()

DR.SZ

Konečně se našel dobře pojatý sociálně laděný dokument, tentokrát o pěti mladých využívaných zpěvačkách v zásadě komerční skupině 5Angels. Tato zběsilá honba za slávou je natáčena normálně a bez urážení. Přitom hned od prvního pohledu shledáváme manažera skupiny šílencem, který ani nevidí, kde je hranice. Dobře natočený absolventský dokument. Bohužel bez jakéhosi rozuzlení a větší výpravnosti. 79% ()

Luccy007

68% Tak to je fakt síla. Myslím si, že sám ten fotřík a manažer v jedné osobě si až po shlédnutí tohoto dokumentu uvědomil, že je totálně mimo. A jestli ne, tak už mu to proboha někdo řekněte! :-) ()

Dawe2

Není to tak zlé jak tu někteří psali. Koho opravdu lituji, je dcera manažera, ta nemá moc na výběr. Ostatní ano. Není pravda jak tu někdo psal, že se tam vůbec neřeší hudba. Možná méně než by mělo, ale párkrát se řeší. Tenhle bussines je o tom, jak vydělat na mladých hezkých holkách. A oni v tom vidí budoucnost a jdou do toho po hlavě - leckdy bláhově. Úplně chápu některé rodiče a moc schvaluji jejich názory, nadhled a podání reality svým dětem. Na absolventský film / dokument dost dobrý výkon, ale je dost rozvláčný. Více se děje ke konci, asi by to šlo sestříhat v klidu na polovinu stopáže a možná by to pak mělo lepší spád. ()

tucnakova

... stejně jako major zeman by se tohle mělo vysílat do škol s jasným komentářem ! a pasákům nezletilejch, typu taťky "podivej se na sebe jak vypadáš / co to břicho / ty hrozný zuby / už jsem je třikrát prodal na oslavu" (davida, renče a další podobný zhovadilce nevyjímaje) zatnout bez pardónu a odkladu tipce ! ... kroutili se mi u toho studem a hnusem i nehty na nohou a měla jsem potíž to vůbec dokoukat - apropó, Bohdan je dobrej ... ()

Tomas_PO

V prípade tohto exota nemali strihači ťažkú úlohu. Stačilo zrejme zobrať kameru a točiť. A zírať. Zaujímavé je však sledovať, ako úspech amerikan-stajlo-prodakšn sa v prípade Superstar/Pop-Idol podaril aj v českosloveskom prostredí, no úspech sólo interpréta/formácie má od toho na ťažké preťažké hony. ()

doriana.g

Přehlídka české malosti a přidružené šmíry aneb jak si hluchý otec dupnul a nutil hluchou dceru a další stejně postižené cácory "zpívat" za pomoci peněz svých i dalších hluchých a slepých šumařů. Ale vidina výdělku je zřejmě silnější, než nějaká profesní čest... Chudák holka. Celoživotní ostuda. ()

ReTeZa

Otec nebo manažer.? Asi jedna z nejtěžších věcí v životě - zkloubit rodinu s prací a ještě k tomu, když máte práci v rodině a rodinu v práci... Panu Mertlovi se to evidentně nedaří... Chudák holka, která má svůj osud jistý a právo na svou vlastní volbu má asi hodně malé, v tom lepší případě o tom ani nepřemýšlí a bere to, co má... ()

ta*jemna*

Vždyť jsou to co do talentu naprosto podprůměrný "talenty" Když budu hodná tak průměrný...Jo ale ten fotřík to je "talent"k nezaplacení. ()

Askaneli

Dokument? Jako že prostříhám několik záběrů ze zákulisí a párkrát se na něco zeptám? Zase na druhou stranu, když se dokáže manažer těch buchet sám deklasovat vlastními výroky, tak na co se ptát, že ano. Každopádně, pokud máte zájem pokochat se člověkem, který upřednostňuje dceřinu budoucnost (tedy, jak se to vezme) před dcerou samotnou a zřít proces prefabrikace několika sotva náctek na zpívající flákotu, tak tohle je jedinečná příležitost. Otevírá se zde medailon skupiny, která, pokud jsem to dobře pochobil, dělá jenom stafáž Mertlově (manažer) dceři. Děvčata to asi neberou moc vážně, zato manažer se z toho může posrat. Dělá si z nich poutače na reklamy, nahání je jako křoví na fotky s národními umělci (Karel v roli usměvavého dědečka) a obstarává pochybný kšefty. Hlášky typu "... občas je prodávám na oslavy narozenin..." (5A se měly zhostit role kulturní vložky na nějaký prepubertální pařbě) a "... nechci aby to nikdy skončilo (fungování skupiny), že jo, když mě to živí..." nejsou ojedinělé. Od milujícího fotra bych očekával značně rozdílnější reakce. Na závěr bych poznamenal, že tento "dokumentární" snímek nejde moc do hloubky a v podstatě se skládá z tvůrcem nijak nekomentovaných záběrů z akcí, ze zákulisí a z představení jednotlivých členek skupiny, to vše při občasném Mertlově vstupu. Na jednu stranu to divákovi dává možnost udělat si vlastní názor (ostatně mu ani nic jiného nezbývá), na druhou stranu jsem měl půlku filmu dojem, že je to jen zdlouhavé promo. U méně pozorných diváků tento dojem může zůstat i po závěrečných titulcích, což ale asi nebylo primárním posláním tohoto díla. ()

metylovice

Zajímavé téma zákulisních her v konzumní pop-kultuře. O filmu se hodně mluvilo a tak jsem od něj čekal šok. Ten se ale nekonal. Pan podnikatel se dle mého názoru nechoval zas tak špatně. Ano, tlačil na holky a chtěl si ty holky vypiplat a udělat z nich o deset let starší .... ženy (vizáží, uvažováním, mluvou). Ta faleš, co se skrývala v zákulisí, je poměrně silný vývar. Ale tak to bude v muzice, v modelingu apod. Škoda že jen těm holkám utíká dětství a asi nic moc z toho. ()

Jevablo

Jako dokument je to podle mě špičkový. Alespoň z pohledu člověka, který o natáčení neví nic, mi přišlo, že dokumentarista se nikam necpal, nikoho do ničeho nenutil, nic nestylizoval, až na výjimky dokonce nemluvil zpoza kamery, zkrátka opravdu točil dokument o něčem, a ne o sobě (věřím, že modří už vědí, na které jiné dokumentaristy narážím). Takže nemusíte pořád filtrovat zpravidla nesmyslné názory tvůrců, abyste se dostali k obsahu. Cca hodina času je právě tak akorát na výstižný popis bizarního světa české popkultury (aneb za vším hledej Michala Davida a bohužel také Fanánka, kterýmu to nelze odpustit). Ale opět - tvůrce nám nenutí vlastní názor, takže máme možnost si říct - kristepane co to ti lidi dělaj, resp. - je vidět, že se holky a manažer snaží, dávají do toho všechno. Za mě platí to druhé, i když vím, že s tím jejich šéfíkem bych nevydržel ani pět minut - ředitel zeměkoule, kterého holky pošlou v šestnácti do prčic. Ale zase, snaží se a je to jeho život, tak proč ne, navíc dodal do snímku významnou část humorných scén, a to aniž by chtěl. A na závěr - neuvěřitelný je, že fakt existujou, a že tímhle stylem to asi fakt funguje:-))) ()

Cena Pavla Kouteckého zná svého vítěze

Cena Pavla Kouteckého zná svého vítěze

15.06.2014

Cenu Pavla Kouteckého za nejlepší dokument získala režisérka Bára Kopecká za film DK o kontroverzním a uznávaném architektovi Davidu Kopeckém. Film je podle poroty hluboce autorskou výpovědí… (více)

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz