Max je geniální matematik, který dokáže spojit svou jedinečnou mysl s nejnovější technikou. Za pomoci vlastnoručně sestrojeného přístroje se pokouší zjistit, zda se nějak nedá předpovědět hodnota akcií na burze. Jeho skutečné cíle však míří ještě dál a chce pochopit nepochopitelné. Jeho aktivity začnou brzy zajímat představitele ortodoxní židovské sekty a vysoce postavené lidi z Wall Street... (oficiální text distributora)

Pejpr

Výborná kamera, výborný obraz a výborný námět. Taky vám to odemykání dveří připomínalo Requiem za sen? Není feťák jako feťák. No nic půjdu si dát koupel..myslím, že koupelna je přesně 216cm daleko.... ()

Flego

Matematika nie je moja silná stránka, našťastie toto nie je len o číslach, ale aj pravde, existencii a poznaní. Je ozaj dôležité vedieť všetko ? Po filmárskej stránke je to zaujímavé dielko, hoci dokonalosť sa ukázala až pri Requiem za sen. ()

Flakotaso

Arofonsky mě prostě nebaví. Jak vidím, jeho styl je už od prvního filmu zcela předurčen k tomu, aby se líbil zejména mainstreamu a aby měl ten mainstream pocit, že se dívá na něco hrozně náročného a hlubokomyslného. Naprosto všechny prvky v jeho filmech (kromě Wrestlera, který v jeho tvorbě trochu vybočuje) jsou tomu podřízeny. Řemeslně je to dobré, ale jinak mi jeho tvorba nic nedává. ()

anais

Kamera Pí se poušti do hlubiny hrdinovy duse podobně, jako v Lynchove Mazací hlavě, snad jen s tím rozdílem, že Pí má pochopitelnější příběh. Kdyby film trval hodinu, možná, že by to tempu trochu prospělo. Ono se toho tam zas tolik neděje, a celé je to spíš kameramansko - zvukařská exibice. Nuda to ale není! A nápad srovnání židovské víry s mechanismy řídícími americkou burzu - každá doba, společnost má své bohy a přitom se jedná o jeden a tentýž vzorec (216 znaků) - udržuje kafkovsky hutnou atmosféru naprosto spolehrlivě. ()

poz3n

Aronofsky poprvý klepe na dveře geniality. Spolu s Mansellem dávaj dohromady totální psycho který chvílema je až moc šílený, ale jinak je to už takovej malej diamant v Aronofskyho sbírce. ()

Roman.Ticka

Režisér nadřazuje formu obsahu, v tomto případě je to trefa do černobílého. V celku nudný jednotvárný život génia v paranoii moc zajímavý není ani v realitě, takže jsem chvílema odpadávala i vzhledem k pozdní hodině. Ale myšlenku to mělo, nápad taky a důraz na vizualizaci přijímám vždy kladně. :-) Všudypřítomné spirály se mi líbily, např. šnečí budka, lastura nebo takový specifický spirálovitý pohyb vrtačky... Působí stejně úderně jako výraz svatosvatá svatyně. Není náhodou čistě matematicky Daren Žid?! ()

ad-k

Darren Aronofsky mě už nadobro a dokonale přesvědčil, že jeho filmy svou vnější prezentací budou poutat a že režijní hrátky nebudou rozhodně náhodné a tuctové. "Pi" mi to jen potvrdilo: oproti "Requiem za sen" je však abstratnější, dost možná méně přístupné a hlavně daleko více experimentální. Již tady lze pozorovat Aronofského filmařské obliby, ať už jde o využití kamery v detailech a pohybu, rychlých prostřihů, nebo rysování smyslu pro tragiku a hlavně bezmocnost určitých, něčím posedlých a ničených, postav. "Pi" je se svým černobílým, hrubě zrnitým obrazem expresivní, dějově zmatené, neurčité a šité očividně neurotickou jehlou. Ne z vnějších náhledů nepodobné třeba právě oné Mazací hlavě, ať už jde o uzavřenost jedince ve světě svého, nejen pomyslného, pokoje, interakci s okolím, nebo díky scénám s organickou hmotou a násilným vniknutím do ní (Pi je však přeci jen v mnoha ohledech určitější a posazené do reálií se skutečnějšími konturami). Právě "organická" scéna s mozkem uvnitř podzemí a rámusem metra, nebo "procitnutí" nedaleko moře, patří mezi nejlepší. Nehodnotím však rozhodně vědecké poznatky a matematické šílenosti obsažené v ději - vím totiž příliš málo... 80% ()

Sofia

No jo, už jsem zase v menšině, ale tohlo mi prostě přišlo už až moc nezávislé...mám ráda Requiem za sen, mám ráda Lynche, ale tady jsem se nemohla dočkat konce a měla jsem potíže to vůbec dokoukat...možná kdyby to natočil v barvě :-) ()

kajda.l

Nerozumím matematice a moc jsem nepochopil tento film, pro mně asi příliš náročný. Gullette předvedl dozajista dobrý výkon, kvalitní(psycho) hudba, dobrá kamera a střih a za toto dám hvězdy. Jedno vím jistě, tento film už nechci vidět.. ()

becki_tu

Pro mě určitě nejslabší Aronofského film, který zůstává z mé strany buď z části nepochopen a nebo se celá pointa skrývala jen v hledání „smyslu života“ v číslech a matematických vzorcích. Proti tomu bych snad nic neměl, pokud by celý film nebyl tak výrazně situován do intelektuálně-umělecké roviny, což paradoxně ubírá celému dílu na zábavnosti a rozhodně přidává na zvláštnosti. Pokud ale máte náladu na „tak trochu jiný film“, Pí by mohla být dobrá volba. 70% ()

ancientone

Symbióza surrealistických nočných môr a číselného chaosu, čiže priestor, kde sa matematik Cohen pokúša nájsť princípy fungovania sveta prostredníctvom matematiky. Sledujeme postupné pohlcovanie jeho osobnosti v silno paranoidnom duchu. Aronofskeho film je čisto subjektívneho rázu, rozprávaný cez pohľad hlavnej postavy s ktorou sa celú dobu spoločne utápame a zdieľame jeho preludy, zaujímavé myšlienky a zdravotné stavy priamo v psycho-jadre. Jedna z úzkeho mála bolestí haly, ktorú si užívam. ()

JASON_X

Zneklidňující černobílý židovský film o matematice, přírodních zákonech, Tóře, akciovém trhu, hře go a spirále. Že to zní poněkud divně? Ano, je to divný film, ale tak úžasně a fantasticky divný, že u mne je to za jasný plný počet. Hlavní hrdina filmu je židovský matematik Max Cohen, který je na jednu stranu geniální, ovšem na druhou stranu více nebo méně neurotický, psychotický, manický, migrenózní, paranoidní a sociopatický. A o výsledky jeho práce usilují bezskrupulózní finanční spekulanti z Wall Street a také zbožní chasidé zabývající se gematrií. Je tajemné 216ti místné číslo, které Max pomocí vytuněného počítače Euklida objeví, skutečně vzorec pro výpočet pohybů akciového trhu? Nebo jde, jak tvrdí chasidim, o pravé jméno Boží, jehož znalost byla ztracena při zničení jeruzalémského chrámu Římany? A když člověku zemře jediný přítel a šílenství v jeho hlavě počne propukat v plné síle, pomůže jedině lobotomie elektrickou vrtačkou... Fascinující, napínavá, šílená a lahůdková Aronofskyho celovečerní prvotina. A asi jediný film, u kterého toleruju epileptickou a třaslavou ruční kameru. ()

Sawy

Fíha.Bylo to složité,bylo to divné,dobře udělané,zvukař se vyřádil,poslední zhruba třetina je absolutní psycho a nejsem si jistej jestli jsem to všechno pochopil.A víte co? Líbilo se mi to! Aronofsky je mistr a na debut je to výborné. 75 % ()

TheJokerCZ

Zlý sen každého učitele matematiky. Možná bych si dovolil tvrdit, že nemusíte být ani žádný matematik, aby jste měli problémy s usínáním po shlédnutí tohoto prvního celovečeráku od Aronovskyho. Ale jinak super psychárna podtrhnutá ještě horším (v dobrém slova smyslu) soundtrackem díky Mansellovi. 8/10 ()

Jansen

03:14. Osobní poznámka: Viděl jsem film, který mi ještě dlouho zůstane zaklíněn v hlavě. Netypický, nekonvenční, bravurní, bizardní. Režisérský debut natočený na prošlý černobílý materiál jednoho z nejtalentovanějších režisérů současnosti. Černá, bílá, ostré světlo a bolest hlavy, kterou hlavnímu hrdinovi opravdu věříme. K tomu všemu skvělá hudba a nervy drásajícími zvuky doprovázející hrdinovy bolesti. Přijetí silně intelektuálského námětu záleží tak trochu na úhlu pohledu, ale co naplat Pi je přece jenom především undergroundová delikatesa. Dokonce jsem se i poučil. Už se nikdy nebudu dívat do slunce a s matematikou to nebudu přehánět. ()

Genero odpad!

Tak tady v kotelně Matfyzu sedím čtyři hodiny nad čtverečkovaným sešitem, vypsal jsem už třetí kuličkové pero a ať počítám jak počítám, ta Tóra mi pořád nevychází. Chci se tě Darrene jen zeptat než mi dojdou baterky v logaritmickém pravítku: u toho mene tekel jsi tam vrazil kotangens nebo jsi to rval horem přes integrály? Já ti nevím, buď jsem udělal úplně školáckou chybu, nebo v tom tvém filmu bude nějaká PÍ...čovina. ()

maseer2

velmi depresivní podívaná podtržená neméně depresivní hudbou.. na konci jsem byl filmem až jakoby zhypnotizován a nemohl jsem se odtrhnout od závěrečných titulků.. a ačkoli jsem byl v půlce filmu pevně přesvědčen, že mu 5 hvězdiček nedám (viděl jsem to na jasné 4*), tak tak prostě nakonec musím učinit:) ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Rekviem za film

Rekviem za film

07.11.2006

Je tomu jen pár dní, co se mohli první američtí diváci osvěžit ve Flicker dříve či později do našich kin dorazí, projekt Lone Wolf and the Cub, adaptace více jak sedmitisícistránkového komiksu… (více)