Teorie všeho vypráví výjimečný a neuvěřitelný životní příběh Stephena Hawkinga, který na svém velmi nemocném těle nosí jednu z nejchytřejších hlav, jakou kdy lidstvo poznalo. Byť by vám hravě vysvětlil nesrozumitelné zákonitosti fungování vesmíru, sám možná nechápe, jak je možné, že jeho vlastní život zachránila tak neobyčejná věc, jakou je láska. Příběh začíná v roce 1963, kdy má jednadvacetiletý Stephen Hawking, student kosmologie na Cambridge, našlápnuto ke skvělé budoucnosti. Spolužáci i profesoři ho naprosto zbožňují, stejně jako krásná Jane, která na téže škole studuje umění. On na oplátku zbožňuje ji. Když však v osobním i profesním životě stane na pomyslném vrcholu, zažije nemilosrdný pád. Doslova. Lékařské vyšetření po jednom z mnoha jeho „nešikovných" škobrtnutí vyřkne drsnou diagnózu – neléčitelné postupné ochrnutí nervového systému, které do dvou let ukončí smrt. Jenže Jane a Stephen se osudu vzepřou. Vezmou se a snaží se žít normální život. On si nemoc nepřipouští a dodělává si doktorát. Ona ho všemožně podporuje, často až za hranici sebeobětování. Čím víc se blíží předpokládaný konec, tím hektičtěji se oba snaží společně žít. (CinemArt)

Thomick

Předně musím poznamenat, že všechny ty, kdo se tu ohánějí nemístnými slovy jako "přeslazený", si představuju zhruba jako vegetariány dopálené nabídkou uzenářství. Kdo čekal cokoliv jiného než ódu na lásku co i hawkingy přenáší, musí být buď naprostý ignorant, nebo fanatický (a přirozeně naivní) matfyzák, jehož představivost nesahá dál než za soubor složitých rovnic a čehosi podobného. --- The Theory of Everything je patrně nejcitlivější životopis za pěkně dlouhou dobu. Zatímco The Iron Lady působila (zpravidla v těch nejméně vhodných polohách) až vysměvačně, tady se naopak ke všemu choulostivému přistupuje decentně a s patřičným taktem i respektem. Tvůrci zde obratně využívají přístupu "mluviti stříbro, mlčeti zlato", a dávají tak vzniknout jednak mimořádně dojemným scénám (té s hláskovou tabulí především); jednak okamžikům, kdy se ze Stephenových očí zoufale snažím vyčíst požehnání k nevěře, z očí Jane a Jonathana výčitky, atd. - namísto toho, abych přihlížel milostným scénám, hysterickým hádkám a dalším takovým klasickým výjevům. Takže klišovitá filmařina? Nah. To by na tom světě bylo krásně, až by to hezký nebylo. :) --- Precizní casting (Felicity, boha, nakopni už tu kariéru!), ušlechtilý humor, špičková kamera a pohlcující dobová atmosféra mě ve finále vedou ke zkonstatování, že zhruba takhle nějak by zřejmě vypadal Percival v tom opravdu velkém, oscarovém měřítku. A že bych ty plešouny milerád dopřál v podstatě všem nominovaným. ()

hansel97

Dnes jsem na tom byl v kině se školou, už tedy podruhé, naposledy jsem to viděl asi rok a něco zpátky a čekal jsem, že budu hodnocení shazovat na tři, protože mě film začne nudit, což by se u těch dobrých nemělo stávat při opakovaném promítání. Ale Teorie všeho mě jen utvrdila v tom, že opravdu je dobrým filmem, ve které mě napodruhé už nefascinoval tolik Redmayneův výkon jako kamera. Vážně mě překvapuje, že se při nominacích na Oscary minulý rok zapomněla na Delhommea, protože ten vizuál jsem si na plátně kina strašně užíval. Tak či tak není to nic dokonalého, ale solidně natočená podívaná zajisté. ()

claudel

Tento film nelze nazvat jinak než pěkným, neboť zde chybí nějaký zásadnější konflikt, což odpovídá skutečnosti, že byl natočen dle vzpomínkové knihy Jane Hawking, jež působila dojmem mírné a hodné ženy. Eddie Redmayne předvádí skutečně oscarový výkon, soška pro něj je naprosto zasloužená. Příběh nenudí, ubíhá celkem rychle, přesto jsem se nemohl zbavit dojmu, že je to opět obměna a kombinace Čisté duše, Kódu enigmy, Moje levé nohy a podobných snímků. Ale v konkurenci Amerického Snipera nebo Honu na lišky působí Teorie všeho jako balzám na duši. ()

luka4615

Životní příběh jednoho z nejlepších a nejváženějších fyziků našeho věku Stephena Hawkinga je podáván až s neuvěřitelnou dávkou empatie a citlivosti, která na Vás dýchne téměř z každého záběru. Tohoto efektu lze docílit pouze tehdy, pokud přistupujete k dané látce s velkou dávkou pokory a právě pokoru a úctu k příběhu Stevena Hawkinga lze vyčíst z režisérského "rukopisu" Jamese Marshe. Jediné co tomuto filmu lze vytknout je až moc dlouhá stopáž ve které si režisér mnohdy vypomáhá "berličkami" což výsledný dojem z filmu lehce kazí. The Theory of Everything je skvělým životopisným filmem s úžasným hudebním podkladem který by si měl pustit každý, koho nějak ovlivnila Hawkingova tvorba a názory. A na závěr se musím přiznat, že jsem o jeho životě "mimo tabule a učebny" neměl ani ponětí a právě tím víc je mi teď jeho tvorba a jeho osobnost bližší. PS: Zvláštní kapitolou jsou zde herecké výkony Eddieho Redmayneho (Oscar?) a Felicity Jones (Oscar?), které mě doslova "posadily na zadek". ()

Earl_23

Až mi někdo zase řekne, že Dustin Hoffman v Rain Manovi zahrál úžasně, řeknu mu, ať se podívá na Remaynea v Teorii všeho. Pro mě bezpochyby jeden z největších hereckých výkonů všech dob. Už jenom proto za plný počet. Silný příběh o tom, že si někdy geinální mozek vybere v životě "svojí daň". A stejně zůstal Hawking silným a velkým člověkem. ()

Morholt

Eddie Redmayne úplně sám udělal celý film. A to myslím bez nadsázky, protože pokud člověk není fanda do fyziky nebo bezbřehý romantik, film jako takový ho příliš neosloví. Ale Redmaynův projev musí uchvátit snad každého a kolikrát jsem si až říkal, že je Stephenem Hawkingem víc, než sám Stephen Hawking. Za tohle prostě Oscara dostat musí. 70% ()

Coleator

Možná je to tim, že jsem viděl "Cumberbatchova Hawkinga" dřív, a ačkoliv jde tenhle film více do hloubky a Redmayne hraje jako o život, celé to na mě nijak extra nezapůsobilo... ()

Sawy

Zlatý Kód Enigmy, přátelé! Teorie všeho je zosobněním přesně takového ubuleného "životopisu" cílícího na sošky, až je ve své druhé polovině skoro směšná. Ok, Redmayne se snaží. Přesto bych si na jeho místě v podobné roli dokázal představit prakticky kteréhokoliv jiného hollywoodského herce jeho generace. Felicity Jones je příšerná, protože z Hawkingovy manželky by zajímavý charakter nevytvořil naopak nikdo. A rozhodnutí, že právě z jejího pohledu, podle její knihy, se film o Stephenu Hawkingovi natočí, devalvovalo geniálního fyzika na vedlejší postavu na úkor nesympatické, morálně podivně vystavěné hysterky, která si svůj životní příběh prostě nezaslouží převést na plátno. Přitom o tom skutečně zajímavém, tedy o Hawkingovi samotném, se tady nedozvíme prakticky nic. A tím nemyslím nejen nic nového, ale ani věci, které bych považoval za základní a samozřejmé, nejsou v Teorii všeho obsaženy. Je to bída. A přespříliš vyhlazené, v tom nejhorším slova smyslu akademické režijní vedení Jamese Marshe, taky filmu dvakrát nepomáhá. Spíš jej dělá ještě uchcanější. Fajn je Jóhannssonova hudba a některé herecké jistoty ve vedlejších rolích (Thewlis, Emily Watson), ale to je málo. Zoufále málo. 40 % ()

Handle

Podepisuji se pod komentář uživatele Malarkey, čtvrtou hvězdu už však nepřihodím. Emocionálně na mě totiž zapůsobil příběh jako takový (který jsem neznal), nikoli film. Docela škoda. ()

Katullka odpad!

Já totiž viděla ten televizní film a tohle je horší i než to. Poslední sekvence jako z pera deváťáka, co umí stříhat v premiéře a používat filtry. A to, že to byla píčovina, to přece nikdo nemusíme skrývat. ()

Grran

Bál jsem se, že to bude nudné, o ničem, zahrané do prázdna.. Jsem velice rád, že jsem se mýlil. Jedná se o vyváženou směsku zábavy i vážného příběhu, má to hlavu i patu a děj je rovnoměrně rozvržen. Pokud něco může být pocta geniálnímu člověku, pak se tento film danému velice blíží. ()

jerry12

80%. Eddie Redmayne na mě do této doby, neznámo proč, dělal dojem uhlazeného puberťáka úrovně High School Musical. Dnes to považuji za jeden z mých největších omylů a výkon Redmayna v The Theory of Everything za jeden z nejlepších hereckých výkonů v dějinách kinematografie. Snad nikdy se nikdo v mých očích nestal z neschopného ulízance během 123 minut velkým oblíbencem, navíc tak silným způsobem. Z trapného herce z béčkových romantických komedií v jednoho z mnou nejuznávanějších herců se to podařilo snad jen Matthew McConaugheymu, ale to byl mnohem delší proces. Eddiemu na to stačila jediná role. Role ve filmu, který není dokonalý, ale je silný právě a především díky Eddieho šokujícímu zhmotnění pojmu "herecká autenticita". ()

Khalesi

Skutočne jeden z najinšpirujúcejších filmov, aké som kedy mala šťastie zhliadnuť. Herec do hlavnej role bol geniálny musím uznať, že už ho nejaký čas sledujem a viem, že si veľmi inteligentne a citlivo vyberá svoje role. Príbeh bol pútavý bez žiadnych hluchých miest a s úžasným posolstvom. Nedokážem pobrať cynické komentáre niektorých užívateľov. Myslím, že obdiv, ktorému sa Hawking vo svete teší, je absolútne oprávnený. Oproti nemu my ostatní netušíme čo je vytrvalosť či odhodlanie. Veľkosť osobnosti má evidentne priemerný človek problém rozpoznať a oceniť inak by sa mnohí od Hawkinga radšej mohli niečomu priučiť, miesto aby poukazovali na nezmyselné malichernosti. ()

Tommassi3

"Neprozradím to Stephene !! Jen si uvědom, že řídíš.." ;) Když vidím to všeobecné nadšení panující kolem snímku Jamese Marshe, napadá mě také (ne)jedna teorie, která by se však většině uživatelů zrovna moc nelíbila.. Třeba že i jediná epizodka Simsonových, kde se několikrát objevil, toho o Stephenu Hawkingovi řekne mnohem víc než tenhle nesmírně nesourodý a neucelený kalkul.. Natož pak o fyzice samotné, když si paradoxně jen málokdo z nadšených v souvislosti se skutečností, že se přes povahu i obsah knižní předlohy jeho bývalé manželky a skorosvětice jedná o poctu géniovi, uvědomuje, co Hawking i jeho teorie vlastně pro fyziku vůbec znamenají.. Naprosto primitivní, co do obsahu i samotných filmařských postupů, a žánrově zcestný snímek, byť s výborným obsazením v čele s fantastickým Eddiem Radmaynem s tím náročným fyzickým herectvím, ačkoliv ten Oscar se mi nakonec stejně zdá jako typické rozhodnutí amerických pánů akademiků.. U mě to letos vyhrál někdo úplně jiný.. Mimochodem nakonec ještě hůře Teorie všeho vypadá při srovnání s dalším letošním oscarovým adeptem, totiž Kódem Enigma, což je tak trošku smůla, ale pouze smůla tvůrců tohoto mého letos největšího filmového zklamání.. ()

GeusX

Není to v relativitě času ani zas tak dávno, co jsem "objevil" S. Hawkinga a spol. Tudíž ani tento film mi nemohl uniknout. Dojemné filmové zpracování části nelehkého života tohoto uznávaného vědce je dle knižní předlohy jeho manželky. Filmově zpracováno je to velmi pěkně, dojemně, i když vyobrazené manželské soužití se mi zdálo snad až příliš idilické vzhledem ke obtížné situaci a realita byla jistě složitější. ()

Baxt

Dvě hodiny Instagramu. Každý rok dostane nálepku "oscarovky", filmu spíchnutého jen kvůli zisku cen, několik titulů. Málokdo dokáže popřít, že je Akademie nakloněna jistým tématům a některých se naopak štítí. Důležité je ale vidět i za synopsi a rozpoznat filmy, které jdou svým konzumentům přímo naproti. A tak zatímco Kód Enigmy svým komplikovaným vyprávěním své ušlechtilé téma znehodnocuje, Teorie všeho je tady pro všechny. Je to hezký film a všech formálních prostředků užívá k tomu, aby se zalíbil. Málokdy se vidí tak vstřícný midcult, co nemá jiné umělecké ambice než cituplnost a vzdání holdu jedné velké mysli. ()

bouncer

Precizní herecké výkony a pohled na Hawkingův život z té druhé půlky - bez Jane by to nešlo a jako romantika to rozhodně funguje skvěle. ()

Johny_fork

Felicity Jones a Eddie Redmayne předvedli úžasný herecký výkon. Snímek dobře mapuje první Hawkingovo manželství, ovšem trochu mě mrzelo, že jeho teoriím je věnován velmi malý prostor, stejně tak průběh jeho nemoci byl dle mého vylíčen poněkud zkratkovitě. ()

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson

11.02.2018

Podzimní hody dokumentárního filmu v Jihlavě

Podzimní hody dokumentárního filmu v Jihlavě

03.10.2017

Manželské etudy dokumentaristky Heleny Třeštíkové po 35 letech. Krutosti nacismu i pozadí Mnichovské dohody v díle slavného režiséra Marcela Ophülse. Znělka letošní Ji.hlavy z dílny hollywoodského… (více)

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

09.07.2015

Potterovský nástupce nalezen

Potterovský nástupce nalezen

02.06.2015

J. K. Rowlingová možná nikdy nenapíše pokračování Harryho Pottera. Už v listopadu 2016 ale dostaneme první díl jeho filmového prequelu, v němž se podíváme do stejného kouzelnického světa na začátku… (více)