Brána temnoty

Dan Kay

Sharone Meir

Joseph LoDuca
  • Khumbac

Nikolasi, Nikolasi, Nikolasi ...i ty troubo jeden starej. Cos to zase natočil za ptákovinu?? Atmosféru buduje jen přívětivá kamera s depresivní hudbou a dramatická scéna při oznámení novinky své ženě. Potom je to už americký pohádkový balast pro 15 leté nadšence hororu.(26.9.2015)

Když se z ničeho nic a bez větší reklamy najednou objeví nový nadpřirozený thrilller (ačkoli v tomto případě se jedná o čistokrevný mysteriózní horor, ať si současný tag říká co chce) s Nicolasem Cagem, čeká člověk automaticky totální katastrofu a nevěnuje filmu pozornost. Pak si ale všimne režiséra Uliho Edela, který mimo jiné režíroval i epizody Městečka Twin Peaks a také na cizojazyčného Oscara nominovaný Baader Meinhof Komplex. Mno ... Pay the Ghost je zručně natočený závan devadesátých let. Opravdu mi to strašně připomínalo takové ty devadesátkové nadpřirozené neambiciózní thrillery / horory, v nichž známý herec pátral v ulicích amerického velkoměsta po starodávných démonech a kletbách. Nechybí ani mysteriózní digitální kondor a velmi nepřesvědčivé digitální finále. Popravdě řečeno jsem si většinu stopáže pohrával s myšlenkou, že filmu dám dokonce 4 hvězdičky, protože některé sekvence jsou opravdu strašidelné a mrazivé, až mi několikrát zatrnulo. Bohužel se střídají se sekvencemi podstatně nablblejšími, které jsou dobré spíše stylem "guilty pleasure". Takže nakonec zvlášť kvůli tomu slabému zakončení zůstanu na trojhvězdí, ale musí se filmu nechat, že rozhodně není nudný. Vlastně jsem upřímně překvapenej, že ještě dneska někdo něco takhle nineties vůbec natočil, zvlášť s docela solidní výpravou.(20.9.2015)

• kingik

Nicolas Cage si dal schůzku s duchy. Měl trochu bobky jít na ní sám, kontaktoval tedy Strakonického dudáka, ten už má s létajícími přízraky své zkušenosti. Nakonec byl Cage rád, že u tupé nevstávají zbytky vlasů hrůzou. Až by si totiž tenhle film pustil někde v soukromí, zaplatil by mile rád specialistovi, aby jeho postavu z filmu vygumoval. Režisér Uli Edel. Na toho bych vzal kříž, zkřížil hnáty a pochcal ho. Totálně béčkový a slabý režisér, který přišel v roce 2015 s hororem, který by vyděsil maximálně sousedovic Alíka. Jestli jste se u tohoto filmu lekli, gratuluji, splnili jste bobříka odvahy. Triky tak předpotopní, že Karel Zeman by po zhlédnutí tohoto filmu požádal, jestli by mu dodatečně nemohli sehnat do pokračování Cesty do pravěku právě ten tým trikařů, který dělal na tomhle filmu. Určitě by žasl nad supem, respektive kondorem, který v jeho filmu nevypadal tak dobře. Většinu času film nedává pražádný smysl. Cage se tváří zaníceně, Sarah Wayne Callies se tváří nadrženě, jejich filmový synek je hnusně nesympatický, až mám pocit, že se Cageovi ulevilo, že beze stopy zmizel o Halloweenu. Ale ve stupidním scénáři stálo, že jej 90. minut musí hledat. A tak hledá, tu se zastaví na policii, tu zajde za bezdomovcem, tamhle pokecá s kolegyní z práce, do toho vidí nadpřirozené sračky a pak z toho filmu zvrací. Na filmovou záležitost je zde přemíra televizních režijních postupů, Edel se totiž převážně věnuje televizní režii. Cage tímto sračkovým hororem si o něco víc uzavřel cestu ke kvalitním režisérům. Už mu chybí jen film s režisérem Uwe Bolem, aby svůj pád definitivně stvrdil. Tohle byl, až na náznaky pochmurné atmosféry, krásně zoufalý blábol, kupodivu bez finální pointy. Kéž by kdysi obdivovaný herec tuhle schůzku s duchy zmeškal. 20%(3.12.2015)

Vytýkať tomu možno veľa. Či už to, že Nicolas Cage tu vyzerá a hraje strašne. Či už to, že logika scenára je z iného vesmíru. Či už to, že príbeh by si rozhodne zaslúžil áčkovejšie spracovanie. Tuctovka, ktorá síce viac sklame ako poteší, ale v dave o dosť horších ,,spektáklov,, mierne vytŕča.(20.2.2016)

Ďalší vydarený film s mysterióznym podtónom, kde hrá N. Cage a ktorý je ako stvorený na pozeranie počas tekvičkových sviatkov. Tentoraz tu máme pomstychtivú matku, kliatbu vyrieknutú na ohnivej hranici a miznúce deti, ktoré sa strácajú práve na sviatok Halloween. Keď príde o syna aj Mike Cole, začína sa súboj s temnou tristoročnou záhadou, kde čas hrá na strane tajomnej kliatby... Pátranie po synovi je pretavené do pomerne zaujímavého scenára, síce pár momentov a situácií je tu obohratých už z mnohých iných podobných filmov, ale aj napriek tomu je to stále dosť zaujímavé na to, aby sa pri tom divák nenudil. Veľkú zásluhu na tom má práve N. Cage, ktorý tak nenechal nikoho na pochybách, že stále patrí ku hereckej špičke a že stále dokáže potiahnuť prakticky akýkoľvek žáner či film. Čo sa týka hororových prvkov tak samozrejme nemôžeme čakať nič extra, ale pár vydarených ľakačiek sa tu predsa len nájde. A čo je hlavné, temná atmosféra smerom k záveru pekne graduje, pričom vrcholí v očakávanom finále. Skrátka, amatérsky milovník histórie opäť raz mysteriózne zabodoval, bodaj by mal podobných filmov v takomto duchu viac. 70/100(2.12.2015)

• - Báseň, kterou Mike Lawford (Nicolas Cage) na začátku filmu přednáší, je "Král duchů" (také Král vil nebo Král Olší) od J.W. Goethea z roku 1782, kde syn vidí víc než otec a také se mu to stane osudným. Otcovy promluvy v baladě zastupují racionální výklad jevů a synovy ten mýtický, nadpřirozený. (Zdroj: kniha Literární Evropou I od Heleny Kupcové). (Margay)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 6. (Stanley619)

• - Lyriq Bent (Jordan) v tomto filmu již po šesté ztvárnil roli policisty. Před tím to bylo ve snímcích Saw 2 (2005), Saw 3 (2006), Saw 4 (2007), Saw 5 (2008) a Guns (2008). (Bube1)