Diplomacie

• Francie Diplomatie (více)

25. srpna 1944 Spojenci vstupují do Paříže. Krátce před úsvitem se německý vojenský místodržitel Paříže Dietrich von Choltitz chystá vykonat krutý příkaz Adolfa Hitlera, a to vyhodit do povětří pýchu všech Francouzů – hlavní město Paříž. Všechny mosty a historické budovy jsou již podminované, ale Paříž stále stojí a vyčkává. Z jakého důvodu Dietrich von Choltitz odmítá splnit Führerův rozkaz, i navzdory jeho bezmezné věrnosti Německé říši? Má v tom prsty švédský konzul v Paříži Raol Nordling anebo sám generál mění názor? (Film Europe)

V.Silver

Čekal jsem víc, ale i tak jsem dostal dost. Na začátek upozorním, že to není film podle skutečných událostí, ale podle divadelní předlohy na motivy skutečných událostí. To je první rozdíl. Druhý je taky ve věku hlavních aktérů, ve skutečnosti byl generál Choltitz mladší (podstatně) oproti konzulu Nordlingovi. Nicméně pokud film nebudete brát jako přesnou rekonstrukci dějinných událostí, dočkáte se zajímavého konverzačního dramatu, které je dobře natočené a doplněné o několik "vedlejších scén", které umně režisér využívá k dokreslení atmosféry posledního dne nacistické vlády v Paříži. Hodnotit budu vysoko, ale nízko zároveň. 75 % ()

Pedross800

Tak jsem zase o něco chytřejší a další střípek do skládačky o druhé světové byl vložen. Kratoučký film, prakticky komorní konverzačka dvou postav, ale vystavěná tak, že opravdu zaujme a vtáhne. A i když člověk z logiky věci ví, jak to dopadne, nenudí se. Můžou za to vpravdě skvostné dialogy a přesvědčivý herci. Vnitřní boj německého generála byl cítit na hony daleko a ty občasné záběry na krásnou Paříž skvěle doplňovaly děj tohoto zajímavého dílka. ()

vyfuk

Jo diplomacie, to je věda. Ne, že ne. V tomto případě je nastolena necelý rok před koncem války, kdy se podíváme do Paříže, která už ani za pár hodin nemusí existovat. A zřejmě by to byla velká škoda. Obecně vzato je na tomto dosti smutné, že film má obecně vše, co mám rád. Historie, malé prostředí, kde se děj odehrává a potencionální silné dialogy. Celý film je totiž klasickou ukázkou klaustro-filmu. Neustále se točíme v potenciálu, který mě ale z nějakého důvodu moc neosloví. Ale asi si za to mohu sám. Film má totiž jasně dané hranice a obecně snad funguje dobře. Jen mi tam chybí něco, čeho bych se mohl lépe chytit. Ale to mě asi tolik netrápí. Vím, že film měl své kouzlo, které mě oslovilo. Věřím, že druhá šance pro mě bude rozhodná. A kdyby ne, tak přeji jen, Varšavu taky srovnali se zemí... a zvládli to. ()

drackula

Malý film o veľkých momentoch histórie postavený na silných dialógoch a bravúrnej hereckej dvojici. Nebolo to zbytočne rozťahané a dokázalo si to udržať naliehavú atmosféru. 80% Edison online ()

Georgex

Válečné konverzační drama, které staví zejména na zajímavém tématu, výborném scénáři, skvěle vybraných hlavních představitelích, ale rovněž na jedinečné atmosféře, ze které je na míle cítit jak Němcům každou další minutou teče více a více do bot, a přesto se snaží vše řešit podle šílených rozkazů, jelikož každý má co ztratit. Smekám před téměř osmdesátiletým německým režisérem, jelikož převést tuto divadelní hru na plátna kin nebyl vůbec lehký úkol, ale on ho zvládl takřka na výbornou. Moje hodnocení 80%. ()

ZkuKol

Pro mě asi definice "filmu od starého mistra". Výborná adaptace divadelní hry se skvělými hereckými výkony. Minimalistické scény, které bezpečně fungují a není třeba trikových záplav. Pro mě opravdu silná podívaná s výborným scénářem i provedenim... 90% ()

divak84

ale jděte, není to žadná luxusní dialogovka.. podobně komorní A LEPŠÍ filmy ve stylu "undergang" a další které se odehrávají ve dvou místnostech a kolem dvou-tří postav, můžeme napočítat i bez kalkulačky kolem 5-6 my všichni. chyběla mi tam větší dynamika a větší finále. bylo to elegantní ale nemělo to drive na konci, přestože se tvůrci museli držet skutečných udalostí. ()

Hanys_

Švédský konzul, německý generál a podminovaná Paříž v dialogovém dramatu o jednom nelehkém rozhodnutí. Není to tak strhující jak by mohlo být (ale věřím, že v divadelní verzi bude), a protože všichni víme jak to dopadlo, čekáme jen na chvíli, kdy ho Švéd "zlomí". ()

Pevek2

Schloendorff a Amathieu se museli doslova zavarit, kdyz delali zaberovani tohohle filmu. Popsat prostor a pritom stale menit pohledy a protipohledy takrka v jedne mistnosti musela byt strasna prace a pro skript nejspis taky. Ze scenare je ale stale citit, ze slo puvodne o divadelni hru. To by nevadilo, kdyby jednotlive svy nelezly ven vic nez je zdravo. U me konkretne ve zlomovych momentech, kdy je Nordling uz uz vykazovan z mistnosti a vzdy se mu tam podari zachytit. A tema diplomacie jsou dialogy taky mene invencni, nez bych cekal. Pointa to sice trochu vynahradi, ale majstrstyk ten film opravdu neni. ()

Antaeus

Obdobie 2. svetovej vojny aj "rúmofky" mám rád. Takže spojenie oboch mi prišlo ako fajn nápad na dobre strávených necelých 90 minút. A nebol som sklamaný. Diskusiu o vierohodnosti prenechám historikom a miestnym "otporníkom na všetko". Ja som na to pozeral ako na dobrú vykecávačku. A aj keď je pravda, že po prvých asi 30 minútach už som mal chuť vyhodiť toho otravného diplomata z izby, ako sa čas krátil, stále viac som bol zvedavý. Ani nie tak na koniec, ako skôr na cestu k nemu. A ako čas plynul a napovrch sa dostávali nové skutočnosti, stále viac som sympatizoval skôr s nemeckým generálom, než s "nezávislým" švédskym diplomatom.. Pripomenulo mi to jednu českú TV inscenáciu o posledných hodinách pred vypršaním nemeckého ultimáta a o Benešovom rozhodovaní sa, či sa brániť, či sa vzdať. Obe diela mali svoj náboj, ktorý ale nebude baviť každého. P.S.: moja vďaka patrí tetuškám v kine, ktoré boli ochotné premietať, aj keď sme boli na sále iba štyria. ()

Vesecký

Dvěma slovy - je to skvělý film! Člověk ví, že Paříž zničena nebyla, a tak se může vžít plně do dialogu dvou mužů, německého generála a švédského diplomata, který musí nutně vyústit v to, že Nordling Choltitzi zabrání město zničit. Ani jsem vlastně dosud neznal tuto osobnost ani plán na zničení Paříže a dlouho jsem váhal, zda nešlo o historickou fikci. Přestože se film odehrával prakticky celý v jediné místnosti a jeho gró obsahovalo asi stejnou dobu jako celý film, rozhodně se člověk nenudil a vůbec ho nenapadlo, aby se zvedl z křesla a odskočil si, neboť by o něco podstatného mohl přijít. Náudherný zážitek! Něco podobného jsem znal už jako dítě - příběh generála Petershagena, který vydal bez boje město Greifswald, aby uchránil jeho krásné stavby - kniha a film Vzpoura svědomí. ()

warrenur

Fajna konverzacka, konecne nieco europske. Pocta nadhernemu Parizu, musim sa tam ist pozriet. :) Ustredna dvojka to paradne taha a pomaha aj kratsia stopaz, divak sa nezacne nudit. Malo to tu atmosferu uhasinajucej nemeckej velkorise. Odporucam. ()

rekkky

The script is beyond believe - simply masterpiece. All of this could not be done without great visual concept and scenery. Importance of message to next generations is undoubtedly highlighted with patience. Historical moment for town Paris is supported with absolutely great treatment of the story and it is example of how could movie industry work as source for important informations. ()

Rockerman

Hitler se snaží zabrzdit postup spojeneckých vojsk a tak vydává šílený rozkaz, vyhodit do vzduchu všechny důležité stavby v Paříži a tím ji prakticky zlikvidovat. Guvernér Paříže generál Choltitz je zvyklý bez připomínek splnit jakýkoliv fürerův rozkaz, ale vkládá se do toho mistr diplomacie, švédský konzul Nordling a začíná jeho sebevědomí nahlodávat. Výborné konverzační drama ani chvíli nenudí, protože dialogy jsou silné a jsou prokládány tu a tam i nějakou menší akcí. ()

fichty91

Výborný téma, který mě zaujalo na první pohled, film se sice trochu táhne, protože jde více méně "jen" o rozhovor dvou lidí v jedný místnosti.. Ale závěr filmu mě docela dostal a samozřejmě musím přičíst fakt, že se to skutečně stalo ()

neo93

Skvělé válečné drama. Spíše tedy konverzační než válečné. Srpen 1944, Paříž. Nacisti jsou ve francouzském hlavním městě na pokraji kapitulace. Spojenci se každým dalším dnem přibližují k obsazené Paříži, místní odboj sílí v boji proti okupantům. Jediný možný plán jako zpomalit nepřítele před vpádem do Německa, je téměř kompletní zničení Paříže, včetně všech významných staveb. Jasný rozkaz od Hitlera dostává generál a nyní guvernér města Dietrich von Choltitz. Těsně před udělením přímého pokynu ke zkáze Paříže, se však setkává ze švédským diplomata Raoulem Nordlingem, který přišel za ním z prostého ale podstatného důvodu. Přesvědčit ho, aby destrukci města neprováděl. Vždycky jsem si říkal, jak je možné, že Paříž zůstala skoro nedotčená po válce. O tomto skutečném setkání, jsem neměl vůbec tušení. Rozhovor mezi dvěma muži, kteří mají rozdílné cíle, je jak jinak než založený na silných morálních aspektech. Konverzaci ovšem vyzdvihují výkony obou hlavních představitelů, herci André Dussollier a Niels Arestrup. Velmi chytře rozehraná dialogová hra o budoucnost Paříže, která naštěstí nakonec dopadla více než dobře. ()

smatana.sk

"Čo by ste robili vy v mojej koži?" "Kto by chcel mať takého otca, akým bol Abrahám?" Viac o "krvnej zodpovednosti" Sippenhaft je tu: http://en.wikipedia.org/wiki/Sippenhaft Rozsiahly rozhovor s režisérom: http://kultura.sme.sk/c/7753369/oscarovy-volker-schlondorff-skaredsie-mesto-ako-bratislava-som-nevidel.html#ixzz3YCNMYnqF Fakty z webu valka.cz: "50 ročný von Choltitz preberá 1.augusta povýšenie do hodnosti Generál pechoty, zakrátko je predvolaný Hitlerom do Wolfsschanze vo Východnom Prusku. 7.augusta o 12:30 sa stretáva von Choltitz s Adolfom Hitlerom, ktorýmu odovzdáva rozkaz v ktorom ho vymenováva do funkcie veliteľa posádky "veľkeho" Paríža. O dva dni dorazil do Paríža s poverením demonštrovať silu nemeckých okupantov ( vojenské prehliadky), tvrdo trestať všetky akcie hnutia odporu a pripraviť mesto na boj do posledného muža. 23.augusta Hitler vydáva telefonicky von Choltitzovi rozkaz : " Paríž nesmie padnúť do rúk nepriateľa, ak áno iba ako rumovisko. Von Choltitz cez vyslancov ( švédsky generálny konzul R. Nordling) tajne vyjednáva s predstaviteľmi Spojencov a parížskej Resistance a tým udržuje v meste zdanlivý poriadok, čím zabráni zničeniu mesta. Nadruhú stranu vytvára u velenia, že sa chystá úplné zničenie Paríža, keď sa spojenecké vojská blížili k Parížu rozčúlený Hitler volá generálovi von Choltitzovi a žiada ho o hlásenie zo slovami "Brennt Paris?!" (Horí Paríž ?!). V tej dobe sa už dohodol s francúzskym generálom Philippe Leclercom. Dňa 25.augusta 1944 o 14:45 podpisujú generál Leclerc, general von Choltitz a plukovník "Rol" Henry Tanguy (predstaviteľ parížskej Resistance FFI) kapituláciu parížskej posádky, nemecký generál po jej podpísaní utrpí ťažký infarkt. Nasledujúce tri roky strávi v britskom zajatí, s ktorého je prepustený v apríli 1947." ()

Přehlídka Crème de la Crème II

Přehlídka Crème de la Crème II