Co děláme v temnotách

• Nový Zéland What We Do in the Shadows (více)

Viagovi, Deaconovi, Vladislavovi a Petyrovi je dohromady víc než 9000 let. Tihle upíři žijí společně v bytě ve Wellingtonu na Novém Zélandu. Jak čtveřice zvládá přežívat v současné, moderní společnosti? Spolubydlící Viago, Deacon a Vladislav vypadají jako kdokoli jiný, až na to, že jsou nesmrtelní a pijí lidskou krev. Jsou to totiž upíři, kteří se snaží přežít v moderní společnosti - placením nájmu a dodržováním rozpisu domácích prací počínaje a úsilím získat pozvání do nočních klubů konče. Jejich osm tisíc let starý spolubydlící Petyr promění dvacetiletého hipstera Nicka v upíra a společně s ostatními ho pak musí naučit upírským pravidlům. On je na oplátku seznámí se záludnostmi moderní společnosti a představí jim nejen nové technologie, ale i módu a rozdílný životní styl. (Cinemax)

lamps

Srdcovka. Má to sice své mouchy a trojice megasympatických upírů si v prostřední části vybírá slabší hláškovací chvilky, ale tenhle svérázný dokument (sorry, mockument) prostě nejde nemilovat. Waititi a Clement to vzali za poctivý konec a naservírovali divákovi unikátně vtipný a detailní průřez upírskou mytologií, v němž všechny ty jinak ohrané motivy kolem noclehu v rakvích nebo upálení na slunečním světle dokázali podat originálně a zároveň účelně, aby příběh pouze nesekundoval minutovým gagům – každá vedlejší postava tak má důležitou roli ohledně odkrývání celého dobře promyšleného fikčního světa nebo adaptace upírů na moderní dobu, v níž žijeme. Celé by to určitě fungovalo nejlépe jako několikadílný sitcom a těch 5* posílám hlavně díky vrozeným sympatiím k především Waititiho smyslu pro humor, ale přesto velká sranda a z jistého úhlu pohledu i studnice moudrosti – zdejší problémy spolubydlících kolem mytí nádobí a uklízení totiž docela věrně odráží soužití vysokoškolských studentů na společném bytě. Sám bych mohl vyprávět… ()

Pepinec

No no no! Že někdo pokouše a vysaje pár nebohých dívek z něj snad ještě nedělá upíra, ne? Nebo jsem? (Dunedin, NZ) ()

Jacinda

Evidentně záleží na rozpoložení, v jakém se na film díváte. Já měla myšlenky trochu jinde a to možná filmu nechtěně ublížilo. Dokumentární provedení bylo super, některé scény byly natolik bizarní, že se člověk musel buď neskutečně smát a nebo jen s otevřenou pusou kroutit hlavou. Mě osobně nejvíc dostala scéna s hrou na hudební nástroje xD tu jsem si musela vracet. Konec filmu trochu ztrácí. Možná, kdyby byl koncipovaný délkou na skutečný dokument, bylo by to ku prospěchu. Ne všechny vtípky totiž vyzněly tak jak měly... celkově ale můžu doporučit a pokud vedle sebe budete mít partu lidí a možná i nějakou flašku k tomu, máte zcela jistě zlatý hřeb večera. 3,5/5 ()

Big Bear

Na Nový Zéland jsem se vždycky chtěl podívat. Tahle daleká země, kde se mimochodem natáčely nejhezčí scény z Pána prstenů s čarokrásnou přírodou mně prostě vždycky lákala... Ale když teď už vím, co se vše tam za tmy honí po obloze, ulicích a na co všechno lze narazit na různých party.... Brrr. Ti mladší upíři Viago, Deacon a Vladislav by ještě šli, ale nerad bych potkal Petera, kterého zase někdo pustil.... Naštěstí už nejsem panna a tak jsem něco jako nakousnutý hambáč .-) a navíc mám rád hranolky. Věřte nebo ne, ale to může být větší repelent než krucifix, česnek a stříbrné posvěcené kule... Film mně nadchl už jen tím nápadem. Úvod byl skvostný a celý ten dokument - ano - tím vlastně film je skoro celou dobu bavil. Sem tam bylo nějaké hluché místo, ale těch 86 min uteče jak krev vaší tepnou po vpichu dvou zubů.... Jenže, i když dialogy byly vtipné a hoši k sežrání, nahlas jsem se nezasmál ani jednou. Jo, je to milé, je to vtipné a hlavně je to originální - o tom žádná. Ale na 4 hvězdy to prostě nemá a věřím, že to vyské hodnocení je hlavně z okouzlení diváků neotřelým námětem. Určitě se na to někdy podívám znovu a třeba změním názor. Zatím je to na tři požární hlásiče. Kdo ví, třeba kluky potkáme v nějakém seroši o netopýrech a pejsanech :-). * * * ()

JohnnyD

Mockumentary o upíroch, že to ešte nikoho nenapadlo. Vtipné, pracuje to s mytológiou okolo jednotlivých bytostí, dobre to využíva koncept dokumentu a konfliktu upírov s realitou a prekvapivo to nemá veľmi hluché miesta. Stu! Stu! Stu! ()

Pilda17

Nenápadná upíří komedie, u které bylo největší lákadlo hodnocení a hlavně povedený trailer. Najdeme spoustu dobrých vtípků a hlavně závěr potěšil. Občas se najdou slabší momenty a i found footage styl tomu moc nepřidal, místy byl dost otravný. Navzdory všem záporům se jedná a kvalitní snímek, kterému by slušelo klidně i nějaké pokračování .. 8/10 = 80% ()

S.Quentin QUALE

Hororová komedie roku 2014. Originální, svěží, parodické, dělané s důvtipem a láskou k upírům.....a taky velmi poučné. Odteď například vím, že když by po mně šel vlkodlak, mám mu hodit aport. Nic, doporučuju a jdu na poslední chvílu překopat TOPku. PS: Petera si tvůrci půjčili z Prokletí Salemu. ()

Foox

Pořádné osvěžení od veškeré pubertální konkurence. Parodování samotného žánru od základů se stylem dokumentu řeší ty základní každodenní upírské problémy, které nejsou vůbec snadné! Povedená sestava herců si své role přímo užívá a jakákoliv vzájemná interakce skvěle baví. Díky tomu lze nad výslednou nekonzistentností přimhouřit oko. 70% ()

misterz

Film pojednáva o všetkých strastiach a problémoch, ktorými sa musia brodiť staromódni upíri, aby sa tak prispôsobili životu v modernej spoločnosti. Všetko je ladené do príjemnej komediálnej formy, pričom niektoré scénky a hlášky dokážu riadne vyzvŕtať bránicu. Ako celok to pôsobí príjemným a oddychovým dojmom, no na nadpriemer to však nevidím. Niektoré "hororové" scénky na mňa pôsobili umelo a neprirodzene. 65/100 ()

HAL

Indie film, v tom lepším významu toho sousloví. Žádná klišé emo rádoby objevná pocitovka, ale originální komedie, převracející na hlavu upírský žánr v mile inťoušském duchu. Adamsova rodina od infantilních vysokoškoláků - kultovní status na kalbách zaručen. 8/10 ()

Vančura

Nápaditá komedie, která si na prostoru necelé hodiny a půl stihne udělat srandu snad ze všech upírských stereotypů. Tvůrci si natáčení asi užili - osobně oceňuji už jenom tu práci, kterou si dali s vyhledáním všemožných historických zobrazení upírů, které film nápaditě oživují. Myslím, že existence podobných filmů v posledních letech (PŘEŽIJÍ JEN MILENCI, SAMA NOCÍ TMOU) potvrzuje, že v sérii TWILIGHT dosáhl upírský žánr na své absolutní dno a zcela se zdiskreditoval; dělat si v "posttwilightovské" éře z upírů srandu je tak už jediným možným řešením. P. S. Doporučuji neodcházet z kina před doběhnutím závěrečných titulků. UPDATE 10. 3. 2019 - Na druhé zhlédnutí v telce už mě to tak nebralo - pár scén mě sice pobavilo, ale jako celek mě to spíš nudilo. Buď je to tím, že ten film chce vyloženě vidět v kině, nebo prostě na podruhé už nefunguje. ()

Javert

Sám nevím proč, ale zpočátku jsem se osudům jedné v podstatě obyčejné partičce upírů vyhýbal. To však byla veliká chyba - hravější, zábavnější a vtipnější film jsem už dlouho neviděl. Částečně je to možná způsobeno tím, že dotyční upíři, ač žijí v novozélandském Wellingtonu v době ... ehm ... velmi postmoderní, jsou zobrazeni archetypálně a pro takové pojetí vampyrismu já mám velikou slabost (jen škoda, že krapet větší prostor nedostal Petyr). P. S. A ten soundtrack!!§ ()

Goldbeater

Zřejmě nejzábavnější a nejvynalézavější hororová komedie, jakou jsem měl tu čest za posledních pár let vidět. S každým dalším zhlédnutím stále stejně vtipná. A tolik bych si přál pokračování! ()

Vodnářka

Pecka! Geniální parodie na všechna upírská dráma, dokumenty i reality shows, dokonalá hra detaiů, o kterých si myslíte, že snad nemůže být v lidských silách je vymyslet a ti nejroztomilejší upíři, které určitě chcete za domácí mazlíčky! ()

Frajer42

Na Novém Zálandu se filmy točit umí. Mnohokrát jsem o tom byl přesvědčen. Tohle byla velmi milá sonda do životů soudobých novozélandských upírů a obdobné havěti, která se stále učí začlenit se do tradiční společnosti, což je super nápad a nějaká ta legrace je zaručena. Ten pseudofilm o pseudoupírech natočený pro retardovanou mládež současnosti byl poprvé patřičně nakopán do prdele. Za to tomuhle snímku skládám velký dík. Nemohu souhlasit s častým zdejším argumentem, že film postupem času ztrácí na kvalitě, neboť tento názor je píčovina, stručně napsáno. Film na počátku nastaví laťku do slušné výšky a celou stopáž ji udržuje. Nasmál jsem se skutečně do sytosti. Strašně se mi zamlouvá, že si snímek absolutně na nic nehraje. Je hrozně jednoduchý a přímočarý. Vtípky jsou opravdu jednoduchoučké, ale rozhodně efektivní. Kdyby podobných snímků vznikalo více, nezlobil bych se. ()

boshke

Ale jo, je to na pět. Má kamarádka mne však natěšila takovou měrou, že jsem po skončení zůstal (lehce) zklamán. S odstupem je to však skvělá, originální a ulítlá komedie (nejen) s mými oblíbenci z Flight of the Conchords... 90% ()

Filmmaniak

Pseudo-dokument o upírech, který se vtipně strefuje do upírských stereotypů a úspěšně trhá bránice při chytrém parodování jejich životního stylu a každodenní rutiny. Moc se mi nestává, že bych se u nějakého filmu smál nahlas tak dlouho, že by mi ten smích plynule přešel do smíchu vyvolaného dalším vtipem. A když už se to podaří, tak to považuji za vzácnost. Zde se mi to stávalo každou chvíli, protože dobrých (a mnohdy i pěkně sofistikovaných) vtipů jsou tu desítky, ne-li stovky. ()

Campbell

Dlouho jsem se tak nezasmál. Skvělá variance na upíry, která navíc respektuje svůj source materiál. Tvůrci si vyhrály skvěle se vším. Jen škoda že ke konci film ztrácí dech a stává se z něj fraška. Ale prvních 50 minut je naprosto geniálních. Film ukazuje vztahy, jak se jim žilo v době minulých, či co dělaly dříve. A film je opravdu zábavný. OOpět skvělý film z Nového Zélandu. ()

Slarque

Divácký hit karlovarského festivalu? Sakra, to mi asi pustili něco jiného! Nejlepší vtip byl úvodní titulek „Novozélandský institut dokumentárního filmu uvádí“. Jinak tu jsou vtipy, jejichž kadence ani úroveň nejsou nic moc, a ty nejlepší jsou vystřílené hned na začátku. Prostě další nadšenecká amatérština (50%). ()

Taika Waititi a imaginární Hitler

Taika Waititi a imaginární Hitler

16.03.2018

Thor a upíří dohled?

Thor a upíří dohled?

03.10.2015

Nejbližší marvelovkou, která zatím nemá režiséra, je třetí Thor. Marvel si o něm povídal s Rubenem Fleischerem (Zombieland), Rawsonem Marshallem Thurberem (Millerovi na tripu) nebo Robem Lettermanem … (více)

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny