Co děláme v temnotách

• Nový Zéland What We Do in the Shadows (více)

Viagovi, Deaconovi, Vladislavovi a Petyrovi je dohromady víc než 9000 let. Tihle upíři žijí společně v bytě ve Wellingtonu na Novém Zélandu. Jak čtveřice zvládá přežívat v současné, moderní společnosti? Spolubydlící Viago, Deacon a Vladislav vypadají jako kdokoli jiný, až na to, že jsou nesmrtelní a pijí lidskou krev. Jsou to totiž upíři, kteří se snaží přežít v moderní společnosti - placením nájmu a dodržováním rozpisu domácích prací počínaje a úsilím získat pozvání do nočních klubů konče. Jejich osm tisíc let starý spolubydlící Petyr promění dvacetiletého hipstera Nicka v upíra a společně s ostatními ho pak musí naučit upírským pravidlům. On je na oplátku seznámí se záludnostmi moderní společnosti a představí jim nejen nové technologie, ale i módu a rozdílný životní styl. (Cinemax)

Sarkastic

„Říkal jsem si, že bych ti možná měl přinést koště, kdyby sis chtěl zamést nějaké kosterní pozůstatky...co ty na to?“ Ze snímku jsem měl obavy, protože upírskou, vlkodlačí a jim podobnou tématiku považuju za hrozně hloupou a otravnou, nicméně už mnohokrát se mi stalo, že právě parodie na žánr, který (mírně řečeno) nemám v oblibě, mě nakonec může mile překvapit. A přesně tak tomu bylo v případě tohoto filmu! Způsob natáčení, humor, nadsázka a originalita ruku v ruce s nápaditostí mě na tomhle filmu moc bavily. Tvůrci si totiž ve výsledku střílí nejen z fenoménu mnou výše zmíněných stvůr, ale i toho „doku“ stylu, oba 2 totiž nabírají v dnešní době na čím dál větší oblíbenosti, a proto si i myslím, že tenhle film nějaký ten čas jen tak nezestárne. Pravda, snímku místy lehce docházel dech, hlavně při slabších sexuálních narážkách, ale těch několik míst se dalo překousnout a užít si jinak velmi povedený celek. Hodnotím silnými 4* a tento film je jen dalším potvrzením mně již dávno známého faktu, že na Novém Zélandu parodie zkrátka dělat umějí. ()

Gilmour93

Zvláštní. Pustil jsem si to pětkrát a až naposledy, kdy se mi při závěrečných titulcích vybil notebook, mi utkvělo v paměti, o čem to bylo.. Nikdy nevidět západ slunce, nejíst hranolky, mít 96 letou přítelkyni a být de facto pedofil, jít na dýzu a nevědět, jak pěkně vypadám či místo pod peřinou masturbovat v rakvi - mají to ti kluci pobledlí nelehké. Teorie upířího třesku, aneb rozpustilé, z velké části improvizační mockumentary o jedné uzavřené komunitě a její (ne)všedních starostech. Co si budeme nalhávat, ten institut upírství byl odjakživa tak trochu gay.. ()

George Stobbart

Údajne hororová a údajne komédia o upírskych spolubývajúcich, ktorí spolu zažívajú trampoty každodenného života. Nezaujímavo natočená, otravne odohratá a s minimom scén, ktoré by stáli za pozornosť. Takže mne to proste nesedelo, aj na tie 2* sa premáham a osobne to považujem za ďalšiu nezmyselne vychválenú kravinu, len preto, že ju osadenstvo videlo na veľkom plátne v nejakom úsmevnom festivalovom ošiali. Aj keď to našťastie stále nie je až taký príklad patetickej sračky, akou sa ukázalo napr. minuloročné "A Field in England". ()

genetique

Keď vyprsknete vodu z plných úst pri niektorom z vtipných momentov, je to celkovo dobrý ukazovateľ toho, že film je naozaj zábavný a vtipný. Film sa však nespolieha len na niekoľko vtipov, aby ho utiahli, udržiavajú súvislú, konzistentnú dávku humoru počas celého filmu a potom vás priklincujú niekoľkými brilantnými pointami. Taiki Waititi & Jemaine Clement naozaj vyšperkovali celú dilemu každodenného života upírov. Znie to ako šialený námet, aj takisto aj je. Keď sa rozhodneš pozrieť si film bez toho, aby si o ňom vedel viac ako som spomenul, nemôžeš urobiť lepšie. To, čoho som dočkáte, je jeden z najzábavnejších filmov. Možno nie najvtipnejší, ale okrem humoru film nepostráda inteligenciu, nadhľad a jemné napätie. Zamilujete si interakciu medzi hlavnými postavami a podpornými charaktermi. Aj keď možno film neoplýva bohvieakým príbehu, tu na tom naozaj nezáleží. Stačí sledovať tento veselý chaosu, ktorý sa prejavuje vo každodennom živote upírov. Bol som tiež prekvapený špeciálnymi efektmi, hudbou a celkovým spracovaním mockumentárneho štýlu, ktoré vyznieva totálne hodnoverne - až budete mať miestami pocit, že niekde v pivnici paneláku môžete mať kľudne upírých spolubývajúcich. Gore komédia aká sa len tak nevidí. 85%. ()

Eliott

Opět se nejedná o žádný horor, ale komedie je to skutečně parádní a vážně mi sedla. Jde v podstatě o humorný dokument ze života několika upírů a jejich denní rutiny. Přestože jsem nenašel žádné zápory a dost jsem se bavil, určitě by neuškodilo se více zaměřit na největší přednosti tohoto počinu, čímž byla bezpochyby manipulace běžných občanů hypnózou a nebo další interakce s lidmi, upírskými vazaly, či vlkodlaky. 75% PS: Postava Stua byla boží! ()

3DD!3

Vtipné a inovatnivní. Waititi se trefuje do upířího žánru s neskutečnou bravurou. Chybí tomu plynulost a některé vtipy nevyzní, ale i tak skvělá zábava. P.S: Za největšího borce tu je softwarový analytik! ()

sud

Nepomyslel bych si, že nejlepší film o upírech za dlouhou dobu bude tahle ujetá černá pseudodokumentární komedie z Nového Zélandu. Se skromným rozpočtem, bez hereckých hvězd, ale se spoustou vynikajících scén a originálních nápadů a atmosférou, o které si může nechat zdát i leckterý vážně míněný horor. Navíc je znát, že pro všechny přítomné byl vznik filmu nejspíš jeden velký happening. 75%. ()

Eddard

Spousta výborných nápadů a milých vtipů, co však tomuhle rozjuchanému hororovému Kanclu chybí je ucelenější obsah. Tři ústřední upíři jsou výborní, nejvtipnější z nich mi přišel náckovský Deacon, který mi bůhví proč připomínal Petra Čapka. Jste-li fanoušky černého/novozélandského humoru, měla by vás tato krvavě vtipná jednohubka potěšit. Carpe jugulum. 70% ()

castor

Oceňuji, když někdo přijde s něčím neotřelým, ale k čemu je mi upírská ulítlá údajně komedie, když jen zhruba dvakrát do hodiny cuknu koutky? Ti upíří hošani nejsou ani roztomilí, gradace je nulová, vtipu s minutami ubývá, natočené je to přinejmenším nezajímavě. Nadšení je někdy fajn. Ale vážně jen někdy. Koukám, že na Nový Zéland dál spíš za národními parky, nelétavým ptákem kivi nebo po stopách Tolkiena. Ošoupané tři hvězdy!! ()

*CARNIFEX*

Viago, Deacon a Vladislav sú traja upíri, ktorí spoločne so svojim "masterom" žijú v menšej vile na okraji mestečka Wellington. Ich "každodenné" starosti "smrteľníka" spočívajú v dodržiavaní režimu upratovania či ako sa dostať cez "security" do nočného podniku. V podstate sú až na "malý detail" bežnými občanmi malého mestečka. Úprimne sa musím priznať, že tunajšie hodnotenie niekoľko násobne prevýšilo moja očakávania z tohto snímku. Na začiatok dodám, že pointa príbehu riešenia upírskej problematiky zachovania samotnej existencie je náramne podobná s minuloročne nafúknutým "Only Lovers Left Alive". Jediný rozdiel spočíva v poňatí rozprávania story. Kým v zmienenom snímku sa režisér Jim Jarmusch rozhodol pre romanticko dramatické poňatie, v tomto smere Jemaine Clement a Taika Waititi zvolili odľahčený spôsob, ktorý nenúti diváka k mimoriadnemu zapínaniu mozgových buniek. Úvod ma vďaka pár vydareným frkom, či niektorým hororovým prvkom veľmi milo prekvapil, pobavil a navnadil zároveň. Tento rok je veľmi chudobný na kvalitné snímky tohto žánru a tak som dokonca na pár minút prepadol myšlienke, že "What We Do in the Shadows" bude záchranným kolesom prehodeným cez zábradlie "Titanicu". Bohužiaľ, napriek krátkej stopáži, vďaka ktorej som veril, že si tento snímok udrží svoj štandard nastolený z úvodu, prišiel zlom, ktorý ma núti zamyslieť sa, či na festivaloch, ako to už zmienil aj "G.S." ozaj nedochádza k nejakej konzumácii psychotropných látok, ktoré skresľujú oko diváka. Na záver len dodám, že "What We Do in the Shadows" si síce pozornosť zaslúži, no tunajšie percentuálne hodnotenie mi príde prinajmenšom pritiahnuté za vlasy. Zas tak vtipný tento film nebol, zas tak hororový taktiež - 60%. ()

D.Moore

Komedie až za hrob, která ovšem ctí snad všechna myslitelná pravidla upírského žánru a o to lepší je. Upíři sice neradi myjí nádobí, prach utírají vláčením bezvládných těl, na hudební nástroje moc hrát neumí a taky se celkem děsně šňoří, když jdou do společnosti, jenže kdo by se po závěrečných titulcích nechtěl stát jedním z nich? Snad jedině nějaký zablešený vlkodlak. ()

MM_Ramone

Skupine dokumentaristov sa podarilo preniknúť do upírskej komunity, ktorá žije v meste Wellington na Novom Zélande. Bola im zaručená bezpečnosť, aby mohli natočiť dokumentárny film o životnom štýle troch vampírov. Deacon, Viago a Vladislav sú spolubývajúci. Každý z nich má inú povahu, ale svorne a spoločne si užívajú svoj upírsky život. Novo zélandským filmárom poodhalili svoje súkromie a prezradili, čo robia v temnotách. "What We Do in the Shadows" **** ()

PinokKio

Je sedm večer, zimní slunovrat, tedy ideální čas napsat tenhle komentář, protože za okny už je tma a tak mi nehrozí, po včerejším vysátí vodkou nalitého chlápka, žádné flambování od slunečního svitu. Přes den jsem se vyspal doběla, cítím jak srším energií a tak se chystám filmovému světu oznámit, že tu žijeme s vámi. Přece my, upíři. Teda nejen my. Jsou tu taky věčně hladový zombie, smradlavý vlkodlaci a občas zapaříme s vyžranejma vílama. Ale lidi nebojte, od nás vám žádný nebezpečí nehrozí, maximálně nějaká ta degustace, v horším případě po nás budete muset umývat hromadu zakrvácenýho nádobí nebo uklízet zbytky nešťastníků, co přišli na návštěvu. A teď mě omluvte, jdu se chystat ven, užít si páteční noční život a příprava před zrcadlem, kde nejsem vidět, mi zabere dost času .. ()

Xmilden

Poměrně zábavný snímek, který formou dokumentu ukazuje co dělají třeba i takoví upíři po setmění. Jak vypadá jejich život, kam chodí za zábavou a jaký mají vztah mezi sebou, k lidem a k vlkodlakům. Snímku originalitu a vtip nemohu upřít, ale spíše si neumím představit, že bych si tohle pustil někdy znovu. Vlastně se jedná o takového Borata s hororovou tématikou. 65% ()

darkrobyk

,,Nešlo to moc dobře. Zasáhl jsem hlavní tepnu. Jo, je to tam pěkně zadělaný....ale zase si to užila." Zkraje jsem Temnotám moc šancí nedával. Jenže postupně jsem se nechal vtáhnout a tenhle zábavný psudodokument si užil. Ne že bych se zrovna válel smíchy, ale pobavil jsem se. Čtyři spolužijící upíři (+ jedna vykopávka ve sklepě) mají podobné problémy jako skupina studentů na privátě. Do toho se připlete další upír, vlkodlaci, lidi, upíři, lovec upírů a kolotoč nečekaných událostí na sebe nenechá dlouho čekat. ,,Ne že z něj uděláte upíra. Je vegetarián a poslední, co by chtěl, je jíst živé bytosti, krev a maso!" ()

juta

Stále se dá originálně natočit film i na takové téma jako jsou upíři. Koukám že hororové komedie z Nového Zélandu jsou v poslední době na velmi vysoké úrovni. Už od prvního úsměvu Viaga do kamery jsem věděl, že je tu konečně další film, který bude naprostá pecka. Nemám co bych dodal, zasloužený plný počet! ()

Taika Waititi a imaginární Hitler

Taika Waititi a imaginární Hitler

16.03.2018

Thor a upíří dohled?

Thor a upíří dohled?

03.10.2015

Nejbližší marvelovkou, která zatím nemá režiséra, je třetí Thor. Marvel si o něm povídal s Rubenem Fleischerem (Zombieland), Rawsonem Marshallem Thurberem (Millerovi na tripu) nebo Robem Lettermanem … (více)

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny