Případ pro exorcistu

• Česko Detektivové od Nejsvětější Trojice (neoficiální název) (více)

Epizody(3)

Komisařka Výrová s kolegy vyšetřuje vraždu spojenou s rituálem vymítání ďábla... Série se pokouší o naplnění detektivního žánru inspirovaného britskou literární a filmovou tradicí. Režie první série se ujal Jan Hřebejk. Autoři přivádějí na televizní obrazovky neschematické a plastické postavy hlavních detektivů: majorky Výrové, nadporučíka Mráze a jejich kontroverzního šéfa plukovníka Vitouše... Případ pro exorcistu je nápaditě vyprávěný detektivní příběh se záhadou, rámovaný autentickým a realistickým vykreslením práce kriminalistů a okořeněný jemným humorem a ironií. „Případ pro Exorcistu mě zajímal hlavně proto, že jsem dosud žádnou detektivku nerežíroval. V současné době se jich točí opravdu hodně a laťka je nastavená vysoko, primárně zahraničními vzory. Jsem zvědavý, co se nám s tímto tématem podaří udělat, protože s výjimkou Nevinnosti jsme se s Petrem Jarchovským něčeho podobného ještě nedotkli," říká režisér Jan Hřebejk. (Česká televize)

Bohdy67

Absolutně průměrná kriminálka s absolutně neprůměrným a zvlášním pojetím. Chováni postav v rámci policie je vážně úplně mimo jiné seriály. Příběh jako takový prostě průměr a na jiné počiny české televize, jako např. Ďáblova lest nebo Labyrint to prostě nemá... Melíškové ta policajtka prostě nejde. Snad jen Majer, kterej poslední dobou nehraje skoro nic jiného tu hraje dobře. Krobot jako autoritativní šéf kterému ale Klárka skáče po hlavě kdykoliv ji napadne...45% ()

quokam

Seriál trošku mate názvem, pro který mi nepripadal dost zajimavy ke shlednuti. Po Modrych stinech jsem si vsak rekl, ze ho zkusim. Zklaman nejsem, nebylo to o tom, ze by nejakej knez vysetroval nejake zahadne nadprirozene vrazdy a pri tom vymital dabla na potkani. Ale ani nejsem nejak zvlášř moc nadsenej, ocekavani z MS nenaplnili. 6/10. ()

JohnnyV

Zatím výborná komedie. Miroslav Krobot opět excelentní - nemusí mluvit, stačí jeho posunky a výraz ve tváři, který řekne vše. ()

Randall

Libovolné Vraždy v Midsomeru jsou lepší než tohle. "O naplnění detektivního žánru inspirovaného britskou literární a filmovou tradicí" se totiž série opravdu jen "pokouší". Jedna hvězda pro kameru a samotnou hudbu (NIKOLIV JEJÍ POUŽITÍ!!!), jinak nuda a plno WTF momentů... ()

Kexina

Od Hřebejka a Jarchovského není radno příliš mnoho čekat a v tomto případě se divák ani ničeho nedočkal. Nezajímavá slepenina nepochopitelných faktických a filmových chyb, které by snad mohly být základem slušné parodie, ale film samotný řadí k tomu nejhoršímu, co zatím z vod českých kriminálek vykouklo. Snad pokud by se celý scénář vešel do jediného filmu, dal by se "skousnout" a dodívat, ale po zhlédnutí prvního dílu nemám nejmenší zájem vidět další dva. Krobot, od kterého by se dalo očekávat nejvíc, se toporně snažil z mizerně napsané role a pod fádním režijním dohledem vyrobit z postavy alespoň něco, ale jeho pokusy zůstávaly naprosto bez úspěchu. Za mě tedy jen jedna hvězdička, protože jsem se jako obvykle královsky bavila nad "výkonem" K. Melíškové - opravdu nepochopím, jak se může herečkou stát někdo, kdo si "slape na jazyk". ()

trulda

I když mám duo Hřebejk + Jarchovský více méně rád, tak nad tímhle výkonem pro TV jen nechápavě kroutím hlavou. Jak tady již mnoho komentářů zmiňuje, některé scény zbytečně natahované, jiné zbytečné úplně a hudba, to je snad pomsta nevěřícím... Po prvním díle nehodlám hodnotit, ale dát tomu víc jak dvě hvězdy mě donutí snad jenom pán bůh. Edit po 2. díle: tak hudba ještě ú(s)pornější, wtf scény častější a šance, že tomu dám dvě hvězdy se rozplývá v dáli... Na závěr jen zmíním oficiální text ČT k obsahu: "...detektivní příběh se záhadou, rámovaný autentickým a realistickým vykreslením práce kriminalistů...". Tak jestli takhle funguje naše policie, nezbývá nám, než se dát na modlení! Edit II - prej žánr krimi/drama, pcheeee. Kdeže, čistokrevná sranda je to, bohužel ne pro diváky, ale z diváků! Jedna hvězda z lítosti... ()

Shannar

Vím, že porovnávám neporovnatelné, nicméně tématicky obdobné kousky Ďáblova lest a Ztracená brána jsou nejen pojetím, ale i realizací naprosto jiný level než tento ubohý pokus o zabití dlouhého zimního večera. Exteriéry a výkony méně známých herců a herců epizodních rolí (vyjma vynikajícího Mirka Krobota) jsou snad jediným pozitivem. Ačkoliv mám Kláru Melíškovou celkem rád, výborně hrála třeba v seriálu Čtvrtá hvězda, tato role jí naprosto nesedí a je evidentní, že neví jak ji uchopit. Situaci pak nedokáže zachránit ani o poznání herecky přesvědčivějsí Standa Majer. O to víc je mi líto, že se pod tento produkt podepsala osvědčená dvojice Hřebejk / Jarchovský. Snad jejich příští produkce nebude také takto ubohá. Jinými slovy, pokud máte jakýkoliv jiný program, než se dívat na tento případ, dejte mu přednost. ()

lora307

Velmi dobrý Budař, místy sympatický humor, ale jinak je to bída. Exorcismus apod. je dle mého už trochu vyčerpané téma, které dnes samo o sobě nikoho nevzrušuje, zvlášť když nad postupováním kriminalistů, oblékaných pravděpodobně kostymérkou s neléčenou oční vadou, zůstává rozum stát a už tak dlouhou stopáž, prodlužují ještě naprosto zbytečné scény (na začátku dopadení vraha v podchodu, močení kdesi v poli cestou k místu činu atd.- kvůli čemu,proboha??). Měla jsem co dělat, abych vydržela do konce, další díl už asi nedám. ()

Ekdahl

celkem bych souhlasil s recenzí zde: http://magazin.aktualne.cz/televize/recenze-serialu-jana-hrebejka-pripad-pro-exorcistu/r~5c9d4b24995311e4ab15002590604f2e/ se dvěma výhradami, zaprvé: autor tvrdí, že se můžeme dohadovat, co tvůrci mysleli vážně, a co už ne. Obávám se nejhoršího, totiž že tvůrci to mysleli vážně od A do Z. A za druhý: polemizoval bych s tezí, že "Jan Hřebejk je po technické stránce neoddiskutovatelně velmi talentovaný režisér". No.. Já bych Hřebejk ocenil, kdyby teď řekl, že všechno, co natočil, ty doslovné banality se slaboučkými Jarchovského scénáři, byl fór, parodie, že si ze ctěného diváctva vystřelil. Obávám se však, že se to nestane... Hřebejk se navenek tváří jako seriozní tvůrce, seká filmy tempem Woody Allena, - na škole mu přezdívali Woody (sic)- nebo Bergmana, aniž by ovšem měl 1/10 jejich talentu, má "dvorního" skladatele - asi jako Fellini měl Rotu, - Aleše Březinu, muzikologa a odborníka na Martinů (člověku ho může být jen líto, skládá-li hudbu do podobných hovadin), "dvorního" scenáristu - jako Bunuel Carriera - Jarchovského (to je takový strejc z hospody IV. cenové s talentem IV. cenové - jestli tento člověk učí na FAMU, tak potěš koště), ale ve skutečnosti produkuje odpad. Takový Troška nebo Poledňáková, u těch si nikdo na nic nehraje, ale že je Hřebejk brán vážně, je neskutečně smutný. - A ještě jedna věc: Kynšperský není špatnej muzikant, Winterová zpívala s Extází sv. Terezy, to taky nebylo špatný - copak neví, co Hřebejk točí za srágory? Proč se v tom kompromitujou? Měli ho poslat do pryč. ()

Lonelybiker

Nesmyslně jednající policejní sbor, scény které vůbec nesouvisí s příběhem a nezařaditelný žánr, to vše je tato trilogie. Třeba moje pocity zlepší poslední díl, ale moc tomu nedávám. Co se mi ale líbí, je postava M.Krobota a jeho hlášky, který na mě působí jako pozitivně rušivý policejní element. ()

pumlic

mě to naopak přijde takové civilní a od české detektivky nečekám žádnou velkou akci. Líbí se mi i obsazení a dialogy jako z normálního života, nic umělého jako je to například u seriálu Vraždy v kruhu, kde jsi si slibovala mnohem víc. Samozřejmě, že pokud se do toho budu pitvat, tak vždycky něco najdu, ale to neřeším, těším se na závěrečný díl. Je to taková oddychovka po náročném víkendu. ()

lazyman

Tak nevím co si o tom mám myslet. Pan Hřebejk by neměl režírovat detektivky, prostě na to nemá. Kdyby zůstal u komedií, udělal by lépe, ostatně Případ pro exorcistu tak vyznívá, udělal z toho parodii na kriminálku. Zcela nelogické jsou postupy policie, viz kamerový záznam, který si nezajistila, přestřelka na zahradě, kde se žádná z policistek nijak nekryje, xenofobní šéf oddělení atd. Také uměle natahované stopáže, kdy po sestříhání z toho mohl být průměrný 1,5-hodinový film a nevhodně umístěný hudební doprovod, který neodpovídá ději. Taktéž mi připadá, že tvůrci chtěli z policistů udělat bandu neschopných hňupů (přepadení policisty na záchodě, vesnický obecní policista vypadající jako vidlák a beze zbraně atd.) a z Olomouce větší vesnici, pomalu "Vidlákov" (projíždějící koně po Dolním náměstí) - ještě mi tam chyběl na silnici povoz taženým volským spřežením. Nejspíš zkouknu i poslední díl, ale to jen pro formu, abych se tedy dozvěděl, co za "bestii" zde na Hané řádí. A doufám, že další minisérie, kterou údajně již natáčejí, bude někde jinde a v úplně jiné kvalitě. ()

Henkyi

Případ pro exorcistu zatím trochu za očekáváním, ale i tak je to koukatelné a řekněme na české poměry i netradiční spracování. Neříkám, že jde o senzaci a rozhodně nelze srovnávat s Případy 1. oddělení, ale pořád je to mnohem lepší, než většina pořadů, které nám televizní stanice na večer nabízejí. ()

jaara

Uvidím po třetím dílu, zatím je to místy zdlouhavé, líbí se mi Mirek Krobot, respektive jeho role, kterou M.K. bravurně ztvárnil ()

Dussanek

Čerstvě shlédnuto a jako u každého dílu jsem i dnes v rozpacích. Ve třetím díle jsem si již zvyknul na prolínání rekvizit z dob předlistopadových a současnosti (jak na tohle proboha přišli:-) Námět na detektivku dobrý, ale podání celého příběhu bylo pro mne chaotické. Z podprůměru pro film vytahuje pouze herecké obsazení a dobrý výkon. Proto hodnotím střed, ovšem v budoucnu se již znovu dívat asi nebudu. Ještě musím dodat, že dílo má svůj jistý svéráz, který je snad vtisknut herci Dejvického divadla nebo samotným režisérem. Jsou to nepatrné okamžiky, které však člověka vytáhnou z letargie. ()

elery

Původně jsem ten film chtěl odepsat úplně. Ale to by nebylo spravedlivé. Něčím mě bavil, poutal, zaujímal. Dokonce jsem se i několikrát od srdce zasmál. Dílo bych nejpřiléhavěji charakterizoval asi jako "rozporuplné". Je zajímavé, jaké zásadní výpadky předvedli scenárista i režisér. V závěrčném dílu první z nich při pekelné historce o pašování traktoru vrátnicí podniku, druhý v šílenství nekonečného "objíždění" herců kamerou během dialogů. To se dá pochopit u mladičkého režiséra Řehořka ve Cloně, ale u režiséra Hřebejka to je opravdu zarážející. Přece učí toto řemeslo na FAMU! To snad je Řehořkovo kamerové šílenství ve Cloně důsledkem této drakonické výuky? No nic, toto televizní dílo s absencí televizní dramaturgie by si zasloužilo dvě a půl hvězdičky, což nejde, proto tedy dávám tři... ()