Případ pro exorcistu

• Česko Detektivové od Nejsvětější Trojice (neoficiální název) (více)

Epizody(3)

Komisařka Výrová s kolegy vyšetřuje vraždu spojenou s rituálem vymítání ďábla... Série se pokouší o naplnění detektivního žánru inspirovaného britskou literární a filmovou tradicí. Režie první série se ujal Jan Hřebejk. Autoři přivádějí na televizní obrazovky neschematické a plastické postavy hlavních detektivů: majorky Výrové, nadporučíka Mráze a jejich kontroverzního šéfa plukovníka Vitouše... Případ pro exorcistu je nápaditě vyprávěný detektivní příběh se záhadou, rámovaný autentickým a realistickým vykreslením práce kriminalistů a okořeněný jemným humorem a ironií. „Případ pro Exorcistu mě zajímal hlavně proto, že jsem dosud žádnou detektivku nerežíroval. V současné době se jich točí opravdu hodně a laťka je nastavená vysoko, primárně zahraničními vzory. Jsem zvědavý, co se nám s tímto tématem podaří udělat, protože s výjimkou Nevinnosti jsme se s Petrem Jarchovským něčeho podobného ještě nedotkli," říká režisér Jan Hřebejk. (Česká televize)

Sakulnikov

Třetí díl veskrze komediální, jinak ve všech dílech vtipné hlášky, což umocňuje stoičnost herců. Jen délka zbytečná. Druhý a třetí díl by stačil. ()

Phex

Moje alma mater PřF UP Olomouc v kriminalistickém seriálu :-)? Kolibřík vytetovaný na rameni, šukání studentek, schopnost získat grant, skoro zběhlý kněž "prcíř", Kateřina Winterová, rigidní Krobot,... Pro mě srdcovka. ()

Luswani

1. část: Krobot, Melíšková, Budař. Jinak tam nebylo nic zajímavého, co by stálo za zmínku. Zatím docela nuda. A to je jinak Hřebejk můj oblíbený režisér. 2. část: Druhá část se mi zdála podstatně lepší, především zásluhou Melíškové, která dostala více prostoru, její herectví se mi líbí. I děj byl mnohem zajímavější. 3. část: Nic velkolepého se nekoná. Tento třídílný seriál se prostě nepovedl. Nakonec to nemá s nějakým exorcismem nic společného. V mnoha momentech jsem nevěřil, že to natočil Hřebejk, protože jeho rukopis jsem tam vůbec necítil. Tak to celé nějak vyšumělo do ztracena.... Některé postavy, scény (dlouhý zpěv Winterové) a dějové linky (Majerova rodinka) jsou tam úplně zbytečné a slouží jen jako vata. Kdyby tento seriál nevznikl, vůbec nic by se nestalo. Velká škoda. 55% ()

PamelaJJK

Námět dotýkající se satanismu a exorcismu mě lákal už předem. I obsazení bylo lákavé a tak jsem se na tuto minisérii hodně těšil. První díl mě však vůbec nepřesvědčil a prožíval jsem rozčarování. Toto rozčarování se druhému a třetímu dílu povedlo přetavit ve velice slušnou spokojenost. Děj se postupně zahušťoval a gradoval. Herecké výkony byly na obstojné úrovni. Vyzdvihl bych hlavně pány Budaře, Krobota, Majera a Taclíka. Potěšila mě i minirolička Norberta Lichého. Trochu jsem nevěřil Kláře Melíškové. Přišlo mi, že to bere spíše jako komedii a lehce přehrávala až to v některých okamžicích hraničilo s parodií. Na druhou stranu to bylo ozvláštnění celé minisérie. Hudba mi nepřišla tak nevhodná, jak se píše v mnoha komentářích. Spíš na mě působila neutrálně a nepříliš zajímavě, ale určitě ne nevhodně a rušivě. V součtu bych to viděl na tři a půl hvězdy, což zaokrouhleno jsou čtyři. Zkrátka to nakonec nebyl takový průšvih, který se rýsoval po první epizodě. ()

swinevenca

Stanu-li se někdy obětí trestného činu, chtěl bych se dostat do prádla party z 1.oddělení a ne tohoto výběru. Ale jestli budou zasahovat jako na konci druhého dílu, tak stejně brzo pojdou. První dva díly to držel aspoň Budař s Melíškovou a dojem, že případ dává smysl, je jednoduchý a jeho vyšetření brání jen tupost policistů. Třetí díl je ale smutným epilogem za dalším detektivním snažením ČT, která by si kvůli jednomu výbornýmu krimi seriálu neměla myslet, že jí tento žánr jde. ()

jfaba

Nevím co si o tom myslet? A ani si nic myslet nechci! Za co mě ČT trestáš? Poplatky ti platím, a pravidelně (já vím, jsem vůl), tak proč mě nutíš se dívat přes tři hodiny na cestování autem (že by inspirace Temným případem?), na hloupé policajty (nejlepší, ne nejhezčí - i když ano, byla Voříšková), na drmolení herců (zase jsem nerozuměl ani slovo, pane Krobot - a nejsem hluchý!) a přesvědčování, že v Olomouci a okolí jsou dementi. Asi jako v Díře z Hanušovic. Mám otázku a návrh (sám si odpovím). OTÁZKA: Platí ČT za odvysílanou minutu? Asi ano. Tak to jste měli natočit dílů třináct, to mají mazlíčci rádi. NÁVRH: Natočte někdo něco o chytrých a skvělých Pražácích, a ostatních v jejich okolí. Ať se dozvíme něco z druhé strany. Ale to už se točí a někdy živě... ()

Benjamin_L

Jako detektivka to sice nebylo špatné, ale prapodivné vyšetřovací postupy, výbava a nerozbitné policejní lebky v divákovi zanechávají otázky, zda to tvůrci myslí vážně či nikoliv. Do popisu bych za Krimi / Drama přidal ještě Komedie. ()

spotczek

Na Hřebejka ta sranda sice nesedí, ale pro mě to rozhodně není krimi drama, nýbrž další etuda Dejvického divadla a spol. ()

EVIM

Jak čtu komentáře, tak mne napadá jen jedno...na čsfd je to samý "odborník" a to jak přes policejní práci a tak tu filmařskou... ach jo... ()

carl.oesch

"Případ pro exorcistu je nápaditě vyprávěný detektivní příběh se záhadou, rámovaný autentickým a realistickým vykreslením práce kriminalistů a okořeněný jemným humorem a ironií." A to jako opravdu? Vrcholně nesympatická Melíšková, policajti jak z malého pitavalu a jediné, co tady stojí za to jsou některé záběry z Olomouce.....představa, že budou ještě pokračování a ještě ke všemu dvě mně děsí - a domnívám se, že v režisérovi to nebude. S takovouhle předlohou Tauš ani Prušinovský nic prostě neudělají....budu se muset podívat, kdo je ten chválený Michal Sýkora, dneska už skutečně začíná platit to samé, co v novinách, píše každý, kdo je toho aspoň trochu schopen. ()

jendamaty

Mínusy: WTF momenty - kapačky, přestřelka, koně ve ve městě, Krobotův výslech v 1. díle (kdybych neměl stáhnuté pokračování, asi bych to vypnul), přestřelená stopáž (2 díly by bohatě stačily), scénář + předloha (příliš velký a trestuhodně neschopný vyšetřovací tým, linka s dcerou Majera), střihy (letecké záběry vesnice), hudba, natahované rozuzlení - výslechy po objasnění případu, doslovnost # Plusy: Klára Melíšková ## Kdybychom neznali Labyrint a Případy 1. oddělení, možná by se na to dívalo lépe, ale oproti nim je to hodně chudý příbuzný. ()

Bilky

Nebol by som taký prísny.... Veď to bola celkom milá satira. Ale videl som len 3.diel. Keby som to pozeral celé odklhryznem si vlastnoručne pravé ucho. Ale radšej to Krobotove. Ten mi lezie na nervy tým deNirovským kamenným ksichtom. 59% ()

EddieIron

Po prvním dílu: Rozpaky. scénáristé toho o opravdu o katolické církvi moc nevědí, o dalších nesmyslech nemluvě. Misantropický policajt se hodí tak možná do amerického filmu, ne do příběhu, který se odehrává někde u Olomouce, kde se navíc mluví čistočistou pražštinou. Zatím je to asi tak na půl hvězdy...Po skončení: Tady se tedy nepovedlo vůbec nic! Jedna hvězda za Budaře a scénu předávání vyznamenání v nemocnici, což bylo to nejlepší z celé téhle série. ()

Stormerians odpad!

Není to krimi drama, ale absurdní satirická komedie. Tento druh humoru je mi bohužel cizí. Další díl vidět netoužím. ()

tchempi

Natahované jako guma u trenérek. Jako by Hřebejk dostal hromadu filmového materiálu, kterému končí záruka, a musel ho za každou cenu spotřebovat. Ve filmu je tuna hluchých míst, dlouhé nudné záběry. Příkladem je obšlehnutá scéna ze Svěrákovy Jízdy – sekvence s autem projíždějícím odnikud nikam. U Svěráka to bylo vtipné, tady je to trapná vata. Vše tak musí zachraňovat herci, především Krobot je boží. * Po třetím díle snižuji hodnocení na 10 %. Tak dementní „rozuzlení“, které popírá všechna pravidla detektivky, se jen tak nevidí. ()

Dawe2

Dvě hvězdy. Není to nejhorší, ale je to roztahaná nuda a poslední díl se mi jako rozuzlení prostě nelíbil, čekal jsem víc. ()