Případ pro exorcistu

• Česko Detektivové od Nejsvětější Trojice (neoficiální název) (více)

Epizody(3)

Komisařka Výrová s kolegy vyšetřuje vraždu spojenou s rituálem vymítání ďábla... Série se pokouší o naplnění detektivního žánru inspirovaného britskou literární a filmovou tradicí. Režie první série se ujal Jan Hřebejk. Autoři přivádějí na televizní obrazovky neschematické a plastické postavy hlavních detektivů: majorky Výrové, nadporučíka Mráze a jejich kontroverzního šéfa plukovníka Vitouše... Případ pro exorcistu je nápaditě vyprávěný detektivní příběh se záhadou, rámovaný autentickým a realistickým vykreslením práce kriminalistů a okořeněný jemným humorem a ironií. „Případ pro Exorcistu mě zajímal hlavně proto, že jsem dosud žádnou detektivku nerežíroval. V současné době se jich točí opravdu hodně a laťka je nastavená vysoko, primárně zahraničními vzory. Jsem zvědavý, co se nám s tímto tématem podaří udělat, protože s výjimkou Nevinnosti jsme se s Petrem Jarchovským něčeho podobného ještě nedotkli," říká režisér Jan Hřebejk. (Česká televize)

FeroFabus

Přišlo mi to jako ubohá parodie na Ďáblovu lest Jiřího Stracha. Námět dobrý, scénář podprůměrný, režie slaboučká a herecké výkony trapně až směšně amatérské. ()

swiss

Zatím ukrutná nuda a nelogické jednání účastníků případu. Kryštof a jeho kamera? Jasnej vrah :-) *** po druhém dílu lepší pocit 50%*** ()

spacylemon

"To je ňáká blbá kanada, ne?" (cit.: Hřebejk, Jarchovský; 1990) ............ pokračování: ha! první díl vypadal na dementní nechtěnou parodii, druhý už si celkem užívám a bavím se (a teď už ne jen údivem, jak hluboko JH+PJ klesli). aspoň se zase ukázalo, že kdo hodnotí seriály po jednom díle, je normální kokot (včetně mě)... třetí díl jistou dávkou debility rozluštění případu sjíždí po skluzavce zase dolů, ale aspoň obsahuje 2 geniálně vtipné a eště líp načasované gagy: losování o hodného/zlého policajta a dialog nudících se vořechů o stěhování piána :) ......... ale co že to měl bejt jako ňáký pokus o rekordní obsazení zpěváku v krimiseriálu? (Nebřenský, Winterová, Toader, Budař, Kyšperský...) ()

nwx odpad!

Komedie. "Novodobej" kotoučovej magič u výslechu přivezou na nákupním vozíku z Glóbiku. Chybí mi tam ještě holomócky syrečky. Podle filmu je Olmik prdel světa kde je špína oprýskané omítky mrtvo ticho nikdo nikde lidi jezdí na koních ve favoritech a žigulech. A ten Hřebejkův styl kde za každou cenu musí pohybovat s kamerou i když je scéna statická, uf. Toporní herci, hloupé dialogy, absence filmové hudby, hlavní vyšetřovací pipka přitroublá nána. Děj a jeho gradace nula. To je seroš roku! ()

Jonatána

Po prvním díle jsem nevěděla, co si tak úplně myslet a jak hodnotit, po druhém díle dávám 4 hvězdy a hlásím: baví mě to, moc mě to baví. Krobot a Melíšková jsou výborní a baví mě tam i všichni ostatní. na rozdíl od Vražd v kruhu, od kterých jsem čekala podstatně víc, mě tohle ani trochu nezklamalo a už se těším na další sérii. a pochopitelně na to, jak to dopadne. ()

Manhatten

Po prvním dílu to vypadá na zajímavou televizní minisérii. Česká televize sáhla po dobrém námětu z pera Michala Sýkory a přidala výborné obsazení i režii. Na tomhle díle jde moc hezky vidět, co si dvojice Jarchovský - Hřebejk pozměnila k obrazu svému (vesnice Štěpánovice, vyšetřovatel Mráz, neolomoucká Olomouc, nehanáčtí Hanáci) a co si uhádal autor předlohy Michal Sýkora (vyšetřovatelka Kláry Melíškové). Jak říkal Sýkora na premiéře: "je to jejich tvůrčí vize." Upřímně si myslím že Štěpánovice jako totální zapadákov a ladění do retro stylu (plus koně na Olomouckém náměstí), je už trochu moc, ale asi to celkem funguje. Vrcholem prvního dílu jsou scény s Miroslavem Krobotem (výslech), naopak slabší je výslovnost Kláry Melíškové, které občas opravdu nejde rozumět. Nicméně se těším na další díl. Viděno na předpremiéře na UPOL (18. 12. 2014) P.S. Po druhém díle na tom nic neměním, i když přestřelka byla zvláštní... ()

Ergon

To, co se původně jeví jako "tajemný případ pro exorcistu", se kterým se kriminalisté "hanácké metropole" doposud nesetkali, se nakonec změní v ušmudlanou vraždu po česku. Velké zklamání, inu škoda! ()

PedroPo

Na Kláru Melíškovou se dobře dívá. A to je asi tak všechno, co bych mohl zařadit do pozitiv tohoto seriálu. Jinak jsou to úplně zbytečné tři hodiny. ()

255085349 odpad!

Strašný. Proč se to jmenuje Případ pro exorcistu, když to s tím nemá prakticky nic společného? Zápletka je tak praštěná, že by se vešla do třiceti minut, ne do neskutečně roztahaných tří hodin. Hudba je příšerná, vůbec se k danému žánru nehodí a doslova vykrádá soundtrack z BBC Sherlocka, především motivem balkánského klavíru. Velké množství WTF scén. A ten poster, na kterém se policisté usmívají s namířenou zbraní, to je jako co? ()

Psycho.R

Hřebejk je pro mě velkou neznámou. Člověk, který natočil skvělé Šakalí léta či Pelíšky a zároveň měl nominovaný film na Oscara. Ovšem také tvůrce strašného Zakázaného uvolnění, Horem pádem, Místa zločinu: Plzeň. Případ pro exorcistu má slabší scénář, kde naprosto vypadne rozuzlení některých zápletek - vůbec se nedozvíme, jak to bylo s některými motivy (Taclíkovo probuzení, divnej rádobydoktor). Kamera kolem herců jezdí jak na řetízkáči a jeřábové záběry jsou samoúčelné. Největším plusem je Krobot (který by si zasloužil mít vlastní seriál či alespoň více prostoru), Melíšková se dá a Majer, kterého nemusím hraje celkem příjemně. Spousty velkých jmen ve vedlejších rolích, ale nic nakonec nepředvedou. Podívám se na Modré stíny a uvidím, zda to není sofistikovanější, než bych očekával. ()

Inozuka

Mě Případ pro exorcistu tou svou uhozeností a pohybem na hraně karikatury celkem bavil. Přišlo mi to jak napínavé, tak i drsné a hlavně vtipné. Samozřejmě, že takhle detektivové nefungují, ale proč to vyčítat zrovna detektivům od Nejsvětější Trojice, když podobných, a méně originálních i vtipných, postaviček je plná celosvětová detektivní tvorba. Navíc mi Případ pro exorcistu přišel fakt dobře napsaný a zahraný (v hlavních i vedlejších postavách), dialogy měly život a neskrývala se za nimi jen kupa frází, jak to bývá poslední dobou běžné. Jediné, co mi přišlo trochu mimo byla hudba. Ne, že by byla špatná, ale nějak se netrefovala do děje a do nálady příběhu. Jdu tedy dál a sjedu i další případy série ... ()

Oonika

Musím říct, že Pět mrtvých psů bylo za mě o dost lepší. I když mě baví herecké obsazení, samotný příběh a zápletka mě tentokrát moc nenadchly, přišlo mi to takové plytké a uvařené z vody, zbytečně zakomponovaný exorcismus, moc náhod. ()

Lupes

Po Zapomenutém světle asi nejlepší náhled do reálného života kněze. Skvělá kamera, která se nebojí zůstat "na silnici a čekat na další auto". Výborně zvolené venkovské exteriéry, a byť luxus městské smetánky byl bez bazénu a latifundií mimo realitu, policejní služebna s nákupními vozíky působila překvapivě stísněně a klaustrofobně. Paráda! Sýkorovi a celé sérii je bůhvíproč vytýkána vyšetřovatelská neschopnost hlavních hrdinů. Ano, není to 1. oddělení, ale proč by mělo? Jde o jiný styl, události přicházejí bez velkých policejních zásluh, rozuzlení se dočkáme, a tak se během cesty můžeme soustředit na osobnostní detaily a z nich plynoucí situace. S jemným mrazením v zádech se tak pobavíme fobiemi policajta ze staré školy a užijeme si sypání slepicím pod taktovkou obecní policie. V Případě pro exorcistu je radost sledovat venkovské reálie, s návratem do města začnou ovšem vykukovat krimi klišé ze skříně (rozvedený policajt bojující o dceru či ředitelský "kobereček"). ()

JPO

No konečně ... i když Hřebejka nemusím, je první, kdo není přizdisráč v českým rybníčku rádoby seriálových kriminálek. Krobotův výslech genial. ()

rg.jerry

Hodnotím zatím **. Notnou chvíli mi trvalo do jaké doby mám příběh zařadit. Kriminalista jezdí ve služebním Žiguli, pohřební vůz je Škoda 1203, vybavení bytů dosti za zenitem, ale na stole Notebook od Apple, mobily se používají - takže současnost ? Ano. Dále velmi divné, že kriminalistka, ač není praktikant Hlaváček, (snad na vyšší pozici) neví co znamená symbol 666 a nepozná jestli je vytetovaný. Dosti zvláštní věci. Dáme šanci dalším dílům. ()

PB2

Jak už to tak u těchhle ČT kriminálek na pokračování bývá, titulky přijdou v době, kdy čekáte vysvětlení a až na ČSFD zjistíte, že to má víc dílů... No ale aspoň je názorně vidět, že ten nápis To Be Continued... má svůj smysl. ()

xylofonka

No dobrá, jen nechápu, proč bylo nutné to natahovat na tři díly a ten konec byl podle mého gusta trošku mimo mísu... Sem tam vtipná hláška, standardní Krobot a jinak plytká detektivka bez hlavy i paty. ()