Humr

• Irsko The Lobster (více)

Snímek Humr je romantickým filmem, jehož děj se odehrává v blízké budoucnosti, kdy jsou dle zákonů Města nezadaní lidé zatýkání a odváženi do Hotelu. Tam si musejí do 45 dní najít odpovídajícího partnera. Pokud se jim to nepodaří, jsou proměněni ve zvíře dle vlastního výběru a vypuštěni do Lesa. Zoufalému muži se podaří uprchnout z Hotelu do Lesa, kde žijí Samotáři, a zamiluje se tam, ovšem něco takového je proti jejich zásadám. (Falcon)

Coleator

Škoda, že film nekončí v hotelu, první polovina filmu, obzvlášť její "bezcitná" část, je skvělá, jenže útěkem do lesa se film začne ztrácet a je převážně jen jednou velkou šíleností... ()

ScarPoul

Presne ten typ filmov aké mám rád. Divné, pomalé, konverzačné. Lanthimos má cit pre mierne vybočenie z reality a na ňom stavia svoje príbehy. Jedná sa vždy o uzavreté spoločenstvá ľudí, kde každí má akúsi vnútornú motiváciu niekam patriť. Veľmi ma teší že Farrell stvárnil ďalšiu výbornú úlohu. Plejáda rôznych hercov a všestranných situácií, ktorá sa delí na dve roviny - tú v hoteli a tú v lese. Obidve sa dopĺňajú navzájom a zároveň určujú filmu iné tempo. Tým pádom príbeh nenudí. Stále sa v ňom niečo deje a má precíznu vnútornú dynamiku. A hlavne množstvo silných scén - zabitie psa, pád z okna. Komerčný art v pravom slova zmysle. Urobený ale špičkovo. Bakatakisova kamera pekne vzťahuje do deja. Jeho lesné scény sú takmer dychberúce. ()

RelaxMan

Jeden z nejoriginálnějších filmů vůbec. Po všech stránkách výborné. Sice tento film málokdo ocení, ale já byl z něj nadšen. PS: Také skončím brzy v lese. ()

BoPo

Kde začať? Krásne ujetý, divný film, ktorý servíruje humor zabalený do bezemočných scén. Dozviete sa dôvod, prečo je na svete tak veľa psov. Budete svedkami toho, ako sú chlapi schopní hlboko klesnúť, aby konečne zasunuli. Zistíte, že ženy ktoré po orále polykajú a anál im nerobí problém, majú prekvapivo dosť veľké obtiaže klofnúť chlapa. A tiež to, že byť sám je občas lepšie, ako byť s niekým len preto, aby človek nebol sám. Celá hotelová časť filmu je 5* perla. Zbytok filmu už nemá tak silné momenty, ale zasa sa tu odohráva neotrelá love story so záverom, ktorý nechá na divákovi, aby určil osud "hrdinov". Humr je zvláštna pochúťka a nemal by Vám uniknúť. ()

CiTrus007

Film je natolik absurdní, že vlastně funguje. Jeho tématem je příběh novopečeného samotáře Davida, který je v souladu se zákony internován v Hotelu, dokud si nenajde partnerku či dokud nevyprší lhůta, po jejímž uplynutí bude přeměněn do zvířete. Hned zpočátku mě toto podivné vypravování zaujalo svojí svědomitostí, vtipností a nevšedností. Dokladem tohoto budiž například epizodky z hotelu, kdy personál teatrálně předvádí výhody života ve dvou, pokojské pravidelně eroticky mučí hotelové hosty nebo pravidelný hon na uprchlíky v nedalekém lese sloužící internovaným jako způsob oddálení jejich zvířecí proměny. Tuto hloubku a vynalézavost ve scénáři opravdu oceňuji, jelikož jsem byl Lanthimovým manželsky-dystopickým světem zcela pohlcen a možná by mě nadšení z komplexního zážitku ani neopustilo, kdyby nepřišla druhá polovina filmu, v níž si tvůrci přestali hrát a začali myslet na dovyprávění příběhu. Absurdity i vynalézavosti je však i v této části přehršel a samotný závěr není rozhodně výjimkou z pravidla. 9/10 [KVIFF 2015] ()

Padme_Anakin

První polovina snímku naprosto skvělá, sledovala jsem se zaujetím hlavní postavu a těšila se, co bude.. No, bylo.. a mně to nesedlo.. Samotáři vůbec nenaplnili moji představu o odporu či vzdoru nebo jiném způsobu života.. Samotný závěr se mi úplně rozpliznul do nicotného fleku.. Hudba nepříjemná.. ()

PauloZ

Colin Farrell a Rachel Weisz, plnohodnotná top kvalitný dvojka, která by útahla sebevětší a žánrově jakýkoliv hollywoodský biják a oni tu poskakují v podivné artu za pár doláčú. Přitom toho moc nenamluví a ani nezahrají. Prostě se tam jen tak pohybují. Za tu objetavost a odholdání do něčeho takového jít a za to, že to nejsou namistrované hvězdy mají mé velké uznání. Bohužel Lobster u mě absolutně neobstál. Naopak jsem toho názoru, že je to jeden velký nudný nesmysl bez sebemenší hloubky a vyvolání jakékoliv atmosféry. Námět není vůbec špatný, ale realizace je žalostně nudná, bez špetky zajímavosti, napětí nebo vyvolání nějakých pocitů. Jediné co z toho po celou dobu čpělo, je to studené a mokré irské počasí. Zklamání jako blázen. 77% nechápu. ()

hous.enka

Sci-fi romanťárna podle mého gusta se skvělým obsazením, byť Collin tu tedy opravdu není za Trojana. Bavilo mě poznávání pravidel hotel přes zprostředkovanou zkušenost Collina (potažmo Rachel) a bavila mě interakce ve vztazích-nevztazích. Protože, ač je to teda dost děsivé, podobně to ve vztazích funguje. Krev z nosu teda u mě vede. ()

maddy

Colin Farrell síce poriadne spukovatěl, ale na mňa je Lobster až priveľmi bizarný film (ale tak čo iné čakať od bizarného gréckeho režiséra). Problém by som možno ani tak nemal s tou bizarnosťou. Príbeh z totalitného sveta, kde nikto nemôže byť single, inak je premenený na zviera podľa vlastného výberu (k tomu tu v podstate nakoniec ani nedôjde) a tak sú slobodní jedinci odvážaní do hotela, v ktorom majú štyridsaťpäť dní na to, aby si našli náhradnú partnerku, prípadne partnera mi znie na prvý pohľad veľmi zaujímavo, no oveľa radšej by som si niečo podobné prečítal v knižnej podobe, než pozeral v tejto filmovej. Mám totiž pocit, že film prezentovaný svet nedostatočne vystaval, respektíve ho nevystaval vôbec a tak sa s ním ani nedá zžiť, rovnako ako s motívmi postáv. Po celý čas sa to snaží byť iba divné, zámerne absurdné, ale nijako širšie to nepredstavuje pomerne zaujímavý svet, v ktorom sa celý film odohráva. S pribúdajúcimi minútami tak Lobster stráca na zaujímavosti, rýchlo mu dochádza dych a od polovice s príchodom do lesa, keď sa rozbehne opačný extrém s dejovou líniou, v ktorej postavy neuznávajú žiadne dvorenie, ani párovanie sa ľudí už to je iba také mlátenie prázdnej slamy a stratí to na zaujímavosti úplne. Oceňujem režisérovu fantáziu a pravdepodobne to bude ten najbizarnejší film aký za minulý rok kto uvidí, ale mňa to úplne minulo. CELKOVO: 2,5* (5/10) ()

Cimr

Když se třeba řekne - americká krimi, v níž Al Pacino hraje policajta a honí mafiána v podání Roberta de Nira... Nebo ty herce prohodíte se stejnou zápletkou. Nebo Texas, kde se odehrává drsná detektivka - žlutá poušť, pistolníci a hudba Nicka Cavea... Vybaví se vám asi tak tisíc filmů. Jistě často velmi dobrých, ale také dost tradičních, jaksi "ozkoušených" příběhů o boji dobra a zla. Ovšem když se řekne - řecko-irská utopická smutná komedie o společnosti, v níž nezadané lidi mění ve zvířata... Napadne vás dozajista jen jeden. Lanthimos je především scénáristou a režisérem skvělých nápadů a unikátní atmosféry. Když v jakémkoli jiném filmu jedna postava druhé pochválí vlasy, odpovědí je buď "děkuji", případně "opravdu? mně připadají hrozné.." V Humrovi ale dívka na větu "máte krásné vlasy" odpoví "ano, já vím", postaví se a vlasy začne ze všech stran ukazovat. Postavy se v rámci pravidel svého světa chovají normálně. Ale pro nás je jejich chování iracionální, což vytváří zajímavé napětí. Opravdu neznám moc takových filmů, v nichž ještě ve třech čtvrtinách naprosto netušíte, kam se to vyvíjí a jak to může dopadnout. Někoho to irituje, někoho fascinuje - podle toho vypadá i zdejší hodnocení, kde se jedna hvězdička skoro pravidelně střídá s pěti. A přestože jsem taky jeden z těch, co si myslí, že druhá lesní část je trochu slabší, než první hotelová (proto s bolem dávám "jen" čtyři), stejně musím říci, že jsem neviděl mnoho lepších filmů o tom, že láska je slepá. ()

kareen

Černočerná thrillerová komedie? Mrazivé orsonowellesovské drama? Satira na moderní pojetí mezilidských vztahů? Nebo prostě jen hodně originální milostná romance? Nejspíš tohle všechno dohromady, to vše namíchané v takovém poměru, že se mé pocity během filmu pohybovaly v široké škále mezi chápajícími úšklebky až po čirou depresi. Akorát nevím co to mají letos filmaři s těmi člověko-zvířecími proměnami. ()

andreas2

Bizarní alegorie totalitních režimů, jejich bizarních ideologií a trestů. Jeden systém zde uzákonil lásku za povinnost. Ten druhý ji zcela zakázal.. ()

Freemind

Surrealistická černohumorná perlička. Celkové tempo sice hodně kulhá, ale nálož rozkošně jeblých nápadů je tak silná, že jsem nakonec přestal hnidopišit a bezvýhradně si to užil. Plameňáci v lese. Kvílící sebevražedkyně. Muchlování na kytarovém koncertě. Elektro diskotéka. Komunikace pomocí tajného tělesného kódu. Plně souhlasím s hodnocením, které se tady někde mihlo - je to nejvíc autistický film, jaký kdy vznikl. Nechápete? Podívejte se, pochopíte. ()

kaylin

Yorgos Lanthimos je rozhodně zajímavý tvůrce. Pravda, před "Humrem" jsem viděl pouze film "Špičák", ale i to je jeden z těch, které vám v paměti zůstanou. "Humr" je dalším z nich. Tady jsou postavy, scény i celkové vedení děje, které prostě nikde jinde nenajdete. Myslím si, že ani herci pořádně nevěděli, co vlastně točí a proč. ()

MajklCZsk

Humr mě strašně bavil svou absurditou, obrazem a hudbou. Konec je však ukázkou nudné roztahanosti a velké ztráty tempa, která mě více než otravovala. ()

Rakosnicek77

Tak se předem omlouvám všem dotčeným, ale tohle mne obešlo kilometrovým obloukem a jsem za to strašně rád. Buď jsem nebyl dostatečně ártově naladěn, nebo jsem zapoměl pozřít odpovídající množství vhodných medikamentů, ale takovej nesmyslnej počin je opravdu buď jen pro hloubavé filozofující filmoznalce, nebo pro blázny s vydlabanou kedlubnou. Takže si odcházím pustit Teletubbies, tam se aspoň něco děje. Banda bláznů v pláštěnkách poletujících po lese, absurdně nesmyslná diktatůra a další úlety, to fakt není nic pro mne. Jak skočila ta zoufalka z okna a všichni kolem ní jen koukali, zatím co ona tam řvala, to bylo spíš nechutné a né zrovna ártové. ()

Maq

S tímhle filmem jsem se minul. Chápu že jde o podobenství společnosti drtící lidskou svobodu a individualitu. Jenže Lanthimos napsal postavy tak, že i nepoddajní jedinci většinu svého lidství ztratili. To je sice velmi cenný prvek navíc (tyranie opravdu oblbuje i v "privátní" sféře), jenže to z dramatu vykrádá většinu emocí a tedy divákovi ztěžuje orientaci, vylučuje empatii. Takže místy tragikomické, převážně však jen divné a studené. --- Když Orwell obdařil svůj pár vzbouřenců láskou, tato byla opravdová, a její zničení Velkým Bratrem naprostou tragédií. Čtenář se s nimi samozřejmě ztotožnil, a spolu s nimi i trpěl. Lanthimos naopak vytvořil pár, který s láskou neumí zacházet, nerozumí jí. Ani jeho vzpoura za moc nestojí. Člověk to sdělení ocení jen rozumem. --- Jenže to je podle mne chyba. Mezi uměleckým sdělením a vědeckým pojednáním je zásadní rozdíl, jsou neslučitelné a nezastupitelné. Pokud umělecké dílo nezasáhne emočně, je to selhání. ()

slunicko2

Film, který klade otázky. Je na divákovi, aby je zodpověděl anebo shodil se stolu. 1) Nepříjemný film zobrazuje dystopickou nelidskou společnost. Dotýká se nejjemnějších intimních sfér člověka, jeho schopnosti a neschopnosti být sám či s někým, strhává jemné předivo subtilní intimity a dupe po něm, odhaluje nemilosrdně a bezohledně to, co má zůstat skryto. Je to nechutné, hnusné a děsivé._____ 2) Uniká mi geneze a smysl zobrazeného společenského zřízení. Společnost, která má k dispozici technologie, umožňující proměnu člověka ve zvíře, si neumí poradit s individualisty, kteří nejsou schopni žít v páru? A proč vlastně je třeba se proti singlům takto vymezovat? Pokud chápeme film doslovně, nedává smysl. Now the fact that you will turn into an animal if you fail to fall in love with someone during your stay here is not something that should upset you or get you down. Just think, as an animal you'll have a second chance to find a companion. But, even then, you must be careful; you need to choose a companion that is a similar type of animal to you. A wolf and a penguin could never live together, nor could a camel and a hippopotamus. That would be absurd._____ 3) Možná je to opravdu jen hořká satira, surrealistické podobenství nejrůznějších státních a společenských infiltrací do soukromého života, dovedně absurdizované a, přiznávám, dost přesvědčivé. If you encounter any problems you cannot resolve yourselves, you will be assigned children, that usually helps._____ 4) Zde uvedené žánrové vymezení je nesmyslné. O scifi zřejmě nejde navzdory zmínce o přeměně živočišných druhů. Aby byl film romantický, nesměl by být tak nechutný. A komedie? To mě podrž! Cítil jsem odpor, trochu napětí, hodně zvědavosti, ale smích ani úsměv jsem v tomto nechutném, hnusném a děsivém filmu nepotkal. Orwellově vizi 1984 se taky nesměju._____ 5) Zákaz volného párování nedává žádný smysl. Zákaz jakéhokoli párování je stejně neúčelný. Hlavní postava je lapena mezi dvěma na pohled nesmyslnými společenskými konstrukty a očividně neví, co dělat. Na konci snímku je to divák a jenom divák, kdo se musí rozhodnout._____ 6) Spoiler. Že si divák opravdu může vybrat, dokládá i komentátor dilyanstoev na IMDb. Skutečnost, že romantické partnerství je vynucováno úřady na základě vnějškové shody více, než skutečné solidarity je odkaz na komunistické ideály, jak je pošetile a katastrofálně pojal Sovětský svaz. Singlové jsou přeměňováni na zvířata, vyloučeni z lidské společnosti s jejími vyššími hodnotami a posláni zpět mezi zvířata, kde přežívají nejschopnější. V hotelu je vše pronajaté, všichni odevzdávají předměty osobní potřeby po příchodu. V rámci pohlaví jsou všichni stejně oblečeni._____Vzbouřenci naproti tomu jsou na druhém konci spektra - krutě soutěživí a individualističtí se brání hodnotám hotelové společnosti s absurdní zarputilostí a zuřivostí. Vzbouřenci představují západní společnost, zvláště USA po druhé světové válce se svou neúnavnou snahou vyjmout ze své sociální struktury cokoli jen vzdáleně připomínající komunismus a naopak prosazovat kapitalistické hodnoty individualismu a meritokracie._____ 7) Spoiler. Dokud se pohybujeme v hotelu, je film neobyčejně zajímavý. Poté co David uteče a připojí se v lese k samotářům, tempo i atraktivita snímku klesá. David se postupně zamiluje do krátkozraké ženy. Jejich láska je pro samotáře nepřijatelná. Oslepením ženy zanikne vnějšková podobnost milenců, kteří by se nyní měli rozejít. To se však nestane. Oba uprchnou do města a tam obnoví vnějškovou podobnost - předpoklad úspěšného soužití tím, že se David sám oslepí. Nehledají cestu, jak žít společně se svými odlišnostmi. Jsou v zajetí starého paradigmatu, který je vede zpátky k začátku filmu._____ 8) Spoiler. Konec filmu je otevřený. Oslepí se David a podřídí se tak požadavkům dystopické společnosti anebo se pokusí najít sílu k soužití v odlišnosti? K tomu režisér v Los Angeles Times: I'm much more interested in the irony of people breaking away from a system and somehow they find themselves creating another similar one. It just seems like a pattern people follow in political or personal life._____ 9) 42letý Yorgos Lanthimos (režie, podíl na scénáři a na produkci) mě zaujal. Musím zkouknout i jeho další filmy. Ani 39letý Colin Farrell (David, hlavní postava) nezklamal, i když vypadal s knírkem a 18 kily navíc (kvůli roli nabral) dost hrozně._____ 10) Zajímavý koment: Matty****. () (méně) (více)

Colin Farrell v nové gangsterce od Ritchieho

30.12.2015

Hotel pro smetánku za hranicemi Hollywoodu

Hotel pro smetánku za hranicemi Hollywoodu

09.02.2014

Řecký režisér Giorgos Lanthimos před několika lety šokoval a bavil svým unikátním filmem Kynodontas, který ve festivalových kruzích rozděloval diváky a poutal pozornost ke kvantitativně velmi skromné… (více)