Transparent (TV seriál)

Drama / Komedie

USA, 2014 - 2016, 14 h 15 min (Minutáž: 30 min)

Jeffrey Tambor, Jay Duplass, Gaby Hoffmann, Judith Light, Amy Landecker, Melora Hardin, Kathryn Hahn, Rob Huebel, Gillian Vigman, Henry Simmons, Alison Sudol, Lawrence Pressman, Emily Robinson, Michaela Watkins, Carrie Brownstein, Bradley Whitford, Noah Harpster, Caroline Aaron, Amin Joseph, Alyvia Alyn Lind, Abby Ryder Fortson, Kiersey Clemons, Ethan Sandler, Tig Notaro, Zackary Arthur, Devendra Banhart, Hank Chen, Jessie Kahnweiler, Rich Hutchman, Holly Woodlawn, Elaine Hendrix, John Kapelos, Rhys Ernst, Jill Soloway, Marquel Skinner, Jason Mantzoukas, James Frecheville, David Futernick, Anjelica Huston, Ron Funches, J.B. Smoove, Sasheer Zamata, Harmony Santana, Cherry Jones, Jenny O'Hara, Richard Masur, Aaron Lustig, Courtney Hope, Caitlyn Jenner, Paula Newsome, Matt McCoy, Drew Droege, Keith Levy, Vi Flaten, Danny Jacobs, Bridget Bedard, Brett Rice, Meagen Fay, Michael Stuhlbarg, Anna Belknap, Jon Sklaroff, Andy Umberger, Kayla Madison, John Getz, Tom Lenk, Erinn Hayes, Luzer Twersky, Tim Bagley, William Goldman, Ayana Haviv, Jim Abele, Lyman Ward, Wade Williams, Gregg Binkley, Colby French, Annie Mumolo, Sonya Walger, Angelique Cabral, India Menuez, Mousa Kraish, Didi Conn, Adam Silver, Mitch Rouse, Peaches, Deborah S. Craig, Rebecca Kessler, Moshe Kasher

1. SÉRIE: Komedie nakonec ani moc ne. Spíš osudové rodinné drama v nejryzejší seriálové podobě o tom, že jablko nepadá dalece od stromu. Je jen na nás samotných, kdy přestaneme být zahleděni pouze sami do sebe a začneme si pořádně všímat nejen věcí, ale hlavně lidí kolem nás.(2.5.2015)

Chtěla bych, aby můj táta byl taky "mapa". Ale vlastně mě to jinak celé celkem deprimovalo.(13.1.2015)

Tenhle malý nenápadný seriál dokázal něco, co se jiným v drtivé většině případů nedaří. Vyvolal ve mně okamžitý zájem o postavy. Ať už se jedná o otce rodiny Morta, který touží být zvenčí takovým, jakou se cítí být uvnitř, matku Shelly, která se snaží zachovat si optimismus a brát život takový, jaký je, i když se všechno kolem hroutí jak domek z karet, nebo třeba nejmladší dceru Ali, která je sice teoreticky geniální, ale není prakticky schopná ničeho jiného, než bezcílně zevlit životem. Už při sledování druhého dílu jsem je měl rád a cítil s nimi. Sám nejsem schopný říct, čím přesně to je, snad umem Jill Soloway, která nezapře svoje předchozí zkušenosti s TV (Six Feet Under, United States of Tara), možná neuvěřitelně lidským, citlivým a civilním pojetím a jemným humorem, třeba melancholickým klavírním podkresem, který bezchybně dolaďuje atmosféru, nebo je to přesným castem (Jeffrey Tambor si po čistě komediální poloze Arrested Development tuhle vážnější očividně vychutnává), nejspíš to ale bude vším dohromady. Transparent is magic. Kdo viděl, ví, kdo neviděl, ať se podívá.(17.2.2015)

Transparent v roce 2015 zazářil na Zlatých glóbech a doslova si podmanil kritiky. Čím to asi bude? Je to prosté. Jill Soloway se povedlo napsat a vytvořit postavy tak realistické, až se minimálně s jedním z aktérů musí každý trochu ztotožnit. Málokdy se podaří vytvořit něco tak realistického a hřejivého u srdce. Látka na první pohled kontroverzní si získá téměř každého. Ať už je to díky trefnému obsazení (precizní Jeffrey Tambor) nebo nadhledu, kterým problematickou látku široké veřejnosti Jill Soloway prezentuje. Nenápadné, milé a přesto strhující! V druhé řadě se seriál přikloní ke queer ladění ještě více a nebojí se prozkoumávat další mnohdy tabuizované vody. Jako třešničkou na (již tak kouzelném) dortu jsou hostovačky v čele s Anjelicou Houston či cameem Sii Furler. Jakým směrem se bude ubírat třetí řada si netroufám tvrdit, už teď se ale blýská na další povedenou srdcovku v mém hledáčku. S01: 80% // S02: 90%(24.6.2015)

1. série - 100%.(2.11.2014)