Smrt ve tmě

• USA Don't Breathe (více)

Rocky (Jane Levy), rozhodnutá vymanit se z područí své násilnické matky a zachránit svou mladší sestru před životem bez jakékoliv perspektivy, ke kterému jsou obě okolnostmi odsouzeny směřovat, je ochotna udělat pro dosažení svého cíle naprosto cokoliv. Společně se svými kamarády Alexem (Dylan Minnette) a Moneym (Daniel Zovatto) mají už na svém kontě sérii pečlivě naplánovaných vloupání ve snaze získat dostatek peněz na nový život daleko od svých beznadějných osudů v rodném Detroitu. Jejich zoufalá kriminální činnost jim ale zatím příliš peněz nevynesla, takže když se jim donese informace o slepci (Stephen Lang), žijícím o samotě v opuštěné čtvrti, v jehož domě se údajně ukrývá velké bohatství, souhlasí všichni tři s tím, že se pokusí o svou největší a poslední loupež. Jejich zamýšlená oběť se ale velice záhy ukazuje jako mnohem nebezpečnější, než si vůbec dokázali představit. Zatímco je slepec nemilosrdně pronásleduje svým důkladně opevněným domem, s hrůzou zjišťují, že se v něm ukrývá mnohem více než pouhé cennosti. (Falcon)

C0r0ner

Já vím, že to není žádná přehlídka filmové a scenáristické geniality, ale ta atmosféra! Jako inspirace nepochybně sloužilo Čekej do tmy, protože i tady se slepec potýká s nepřízní osudu a poradí si s ní... No, nebudu předbíhat, protože film má několik slušných zvratů, které to vlastně nakonec vytáhly na pět hvězd. 90% ()

Alfréda

Don't Breathe má dokonalý rozjezd. Vynikající opening, který diváka hned zaháčkuje a dostane do děje, a sympatické postavy, kterým fandíte, i když to jsou zmetci, kteří rozkradou na co přijdou. Mé sympatie si ovšem získal postarší slepý veterán, jenž je ve filmu jediným antagonistou a který bedlivě střeží nejen svůj trezor, ale i tajemství ve sklepě. Mám zásadní problém s určením žárnu, jelikož tady nic, opravdu nic hororového k vidění není. Napětí celkem slušně narůstá hned zkraje filmu a smyčka se postupně utahuje. První střtet se slepcem a následný fight je pro mě pomyslným vrcholem, jelikož odtud se mi můj dojem z filmu postupně kazil. Hodnotit jen první polovinu filmu, dávám pět hvězd. Co mi zásadně vadí je obrat charakteru hlavního antagonisty. V první polovině filmu je to nebohý, slepý veterán, který má divákovi sympatie nejen proto, že bojoval za lepší svět a teď čelí útoku bandě mladých cucáků, jež ho chtějí okrást, ale i za to, že krom zraku přišel také o dceru, a od její smrti takřka nevychází z domu. V polovině filmu ale přijde zlom, který děj nasměruje úplně jinam. Dveře od sklepa nemají čtyři zámku proto, že by v něm byly schované peníze - za to tam slepec ukrývá ženu, která je zodpovědná za smrt jeho dcery. Sympatický padesátník se tak rázem mění ve zrůdu, která ve sklepě drží mladou dívku, jež navíc čeká jeho dítě. Komu v tu ránu fandíte? Nikomu. Banda vejrostků se po domě rozprchla, někteří z nich už leží na zemi a vy si myslíte, že jsou mrtví. A z politováníhodného veterána se rázem stává nechutný zvrhlík ala Josef Fritzl. Dva zbylí zlodějíčkové opakovaně padají na hubu a opakovaně se vrací na scénu, a to tolikrát, že onen moment překvapení zcela ztrácí na efektu. Konec je na mnohokrát natahovaný, až to člověka otravuje. Mnohokrát si říkáte, že tohle už je konec, ale stále není. Veterán opakovaně vstává ze země, dostává další a další rány, a přesto jej nelze porazit. Nevím, co bylo záměrem tvůrců, když navíc přidali oplodňovací scénu hlavní hrdinky, která mi přišla nejen nadbytečná, ale pro mě naprosto postrádala zamýšlené napětí. A scéna s inseminátorem v puse? To snad nemuselo být... 60% ()

PavelVanekArt

„Myslíte, že je v pohodě okrást slepce?" Film jsem neměl vůbec v hledáčku. Objevil se a já to přešel. Z kin se ale valily davy spokojených lidí. Co mi to ušlo? Smrt ve tmě? Don't breathe? Co to je zase za debilní překlad? Tentokrát to ale blbě pojmenovali tvůrci, překlad filmu sluší víc. A vo co jakože kráčí? Tři zlodějíčci si chtějí pořádně vydělat velkou loupačkou a zmizet ze zaplivaného Detroitu do slunné Kalifornie. Dostanou solidní tip na dům v opuštěné ulici, kde bydlí slepý vojenský veterán, kterému nedávno neúmyslně zabili dceru a dostává tučný odškodný. Jak těžký může být okrást slepce? Takřka nemožný, když si ve sklepě schovává jednoho kostlivce… Nic jsem od filmu neočekával, ale jistou měrou jsem byl zvědavej. Námět originální, hodně sympatická herečka v hlavní roli (hrála např. v novém Evil Dead 2013) a točil to chlap, jehož styl mi hodně sedí (natočil již zmíněnej Evil Dead). Tak kde může být chyba? Moc otázek, jednoduchá odpověď na všechny. Je to super film. Má tísnivě tichou atmosféru, hrozivýho slepce, absenci světla či barviček, dobrý (v případě slečny Jane Levy skvělý) herectví, střih, kameru a hudbu. Příběhově to odsýpá, co chvilku nějaká změna a objeví se i momenty, kdy nedýcháte spolu s herci. Násilí je taky fajn, slepec řeže, střílí, bodá, škrtí. Má to svoje chyby, ale v subžánru Home Invasion je to jeden z nejlepších počinů. You're Next ale pořád vede. Já chyby nijak nevyhledával, bavil jsem se a mou plnou pozornost si film získal. Není co jiného řešit. 5* a.k.a 90% ()

zette

Vytecne natoceny thriller, kde o napeti a akci neni nouze. Tezko hledat mezi postavami kladnou postavu a i presto divak trne hruzou, jak to cele skonci:-). Ve svem zanru jeden z nejlepsich filmu za posledni dobu. ()

Pajky3

Nebylo to špatný ba naopak, jako thriller s hororovým nádechem to chutnalo dobře, tedy zhruba do té chvíle, kdy se děj přesunul do sklepa a na povrch vyplula úchylná stránka slepce. Do té doby se mu v podstatě dalo, protože se přeci jen bránil, i když drasticky, ale po tomhle prostě chyběla postava, které byste přáli. I proto byl závěr takový nijaký. Líbilo se mi využívání zvuků a i atmosféru to mělo solidní, chybělo jen něco navíc... ()

epicek

Hodně napínavá hororová nálož, která se vážně dala napětím krájet. Byl jsem navíc překvapen, jak to po všech stránkách fungovalo a i jak s tak malým obsazením se dá udělat skvělej film. Rozhodně jsem zvědavý na pokračování It's kind of messed up to rob a blind guy, isn't it? ()

campix

Skupinka tří budižkničemů se pokouší vloupat do domu a vybílit sejf slepého válečného veterána a zajistit si tak dost peněz na to, aby se dostali pryč z nelichotivé reality města Detroit. Bohužel se ukáže že slepec není úplně tak bezbranná kořist a jeho domov skrývá nejedno nepříjemné překvapení. Z brnkačky se tak stává boj o holý život a už od začátku je jasné, kdo jediný má šanci na útěk z domu hrůzy. Sice šablonovité, ale originální a perfektně se zde pracuje s atmosférou. Nutno podotknout, že Stephena Langa bych v temné uličce potkat nechtěl. ()

Larushka

Opět se ukazuje, že není zvuk jako zvuk. Jo a taky jsem fandila chudákovi veteránovi, "sociální" děcka si mé sympatie nezískaly. ()

Juto

Chválim ako režisér Alvarez zvládol Hitchcockovské napätie. Film je elegantná a prekvapivo rýchla zmes hrôzy a napätia. Veľmi dobre prekonáva niektoré zo svojich smiešnejších dejových zvratov vďaka nekonečnej intenzite. 8/10 ()

FAITH.BABE

Kvůli samé chvále jsem od filmu čekala mnohem víc než mi ve finále mohl nabídnout. Za mě průměrná podívaná, ale velký plus za aplikátor mrdky. Moc hezkej nápad :D ()

URBAN

Toto je mainstremový horor, který takového hororového nadšence a i konzumního diváka uspokojí a uspokojí i jinak sexuálně zaměřené jedince. Z této myšlenky se vyklubal naprosto senzační horor. Má skvostnou atmosféru. Herci jsou správně posraní a Stephen Lang je těžkéj řízek a ikdyž téměř nepromluví jeho zevnějšek mluví za vše. ( 5.9.16/Cinema City/Sčítání lidu:17 ) (1x shlédnuto/MAC) (17.10.18/TV) ()

HorrFi

Tomuhle já říkam masterpiece ! Takovejch filmů, kde dostanou mladý hlupáci lekci od starýho slepýho veterána by mohlo bejt víc.. tenhle film se přesně trefil do mejch hororovejch chutí a nemůžu mu vytknout vůbec nic.. chvílema sem napětím sotva popadal dech a užíval si tu bezmoc mladejch zlodějíčků, který si vybrali opravdu špatnej barák.. super scénář, super kamera a super režie.. ()

Deyw

Naprosta bomba...vypilovany do posledniho kousku...neni co dodat..nic lepsiho tu zatim nebylo.. update 21.10.2016 videno 3x - naprosta bomba..dokonalost..twist jako svine, kdy clovek nevi komu fandit jestli tem zmrdum nebo starymu chudakovi co ho chtej okrast a pak clovek dostane do drzky poradnou pumelici a cely se to otoci a clovek fandi a preje zmrdum, ktery nakonec nejsou takovy zmrdi jak vypadaj a pak se to zase cely otoci a genialni konec je proste orgasmus a uspokojeni vsech pornoherecek najednou...uz se nemuzu dockat na 8.listopadu na BD a nejaky pikantni bonusy..tenhle film je uder na bradu jako v roce 2008, kdy jsem videl cloverfield..absolutne zadny ocekavani a nakonec se z toho stal pro me jeden z TOP filmu..bravo Lang a Fede... jste kurva borci a tenhle rok patri deadpoolovi a vam ! Lang oskara GOGO, kdyz se pro nej primrouskal napul dojebanej dicaprio tak tenhle rok by mel patrit slepimu nasranymu dedkovi! ()

veertiik

Po hodině a deseti minutách jsem uvažoval o plném hodnocení. Pak s každou další scénou těch 20 minut to šlo čím dál víc do kytek. Nakonec jsem byl hodně rozčarovaný, jak to zase dopadlo... ()

Nivenx

Nevím zda je Alvarez totálně mimo nebo tak geniální jelikož až takhle zpracovat home invasion se jen tak nevidí. Parádní příběh a pointa ztvárněna naprosto bravůrní, syrovou a tvrdou atmosférou. To já moc rád! Není téměř co vytknout kromě hloupé holky, která kdyby nešla pořád po penězích jak slepice po flusu, tak se mohli už hodněkrát zachránit. Takhle jen zhatila co se dalo, ale své vysněné prachy si nakonec odnesla. // 90% ()

kocik1

Trojice debilů potká na své cestě za bohatstvím magora číslo 4 a nastává absurdní boj o život. K žehlení super, občas možná úlekem i připálíte límeček. Ale na regulérní sledování všemi smysly ty nesmysly asi nestačí. ()

Pokračování Smrti ve tmě našlo režiséra

Pokračování Smrti ve tmě našlo režiséra

21.01.2020

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

05.05.2019

Co chystá režisér Smrti ve tmě?

Co chystá režisér Smrti ve tmě?

16.10.2016