Králové hor

• Rakousko Brothers of the Wind (více)

Mládě orla je svým starším bratrem vyhozeno z hnízda, a tím odsouzeno k smrti. Chlapec Lucas (Manuel Camacho) nezná lásku, ani teplo domova. Po smrti matky se jeho otec (Tobias Moretti) uzavřel do sebe a utápí se v zármutku. Osud svádí Lucase a orlí mládě dohromady. Chlapec ptáče zachrání a pojmenuje ho Abel. Tajně se o něj stará, krmí ho. Ve společnosti mladého dravce nachází lásku a přátelství, které mu doma tolik chybí. S pomocí starého lovce Danzera (Jean Reno) učí Abela létat a lovit. Jak dravec roste a sílí, blíží se den, kterého se Lucas bojí. Den, kdy bude muset svého opeřeného přítele vypustit zpět do volné divočiny. (Bioscop)

Jirkacek

Snímek Králové hor z roku 2015 jsem si koupil v prosinci 2018 na blu-ray disku hlavně ze dvou důvodů. Za prvé v něm hrál můj oblíbenec Jean Reno v roli lesníka Danzera, který se tak stal jedním ze čtyř herců, kteří se v tomto filmu objevili - a to ještě Eva Kuen jako uhořelá matka malého kluka Lucase na obrazovce strávila pouze několik vteřin. Za druhé mne zaujal námět, slibující zajímavé záběry ze středoevropské přírody, která mi byla vždy bližší než exotické záběry z Afriky, Asie, obou Amerik či Austrálie. Právě těchto nádherných záběrů rakouské přírody, horských údolí a vrcholů, různých zvířat a ptáků se mi dostalo opravdu velmi mnoho a byl jsem z nich doslova nadšen. Takové krásné ukázky z blízka jsem dosud viděl spíše ve speciálních dokumentech, ale v klasickém filmu jsem se s nimi setkal úplně poprvé. Na jejich pozadí se odehrával romantický příběh dospívajícího chlapce Lucase, jehož vinou před lety uhořela v jejich starém domě maminka. Od té doby jej vychovával pouze otec, jehož si zahrál Tobias Moretti, s nímž jsem dříve viděl jiný rakouský film Temné údolí, který s mi také hodně líbil. Lucas od oné nešťastné události s žádným dalším člověkem nemluvil, takže vztah otce a syna byl velmi složitý. Oba žili osaměle pod vrcholy Alp v rozlehlém domě s několika zvířaty a psem, přičemž občas potkali lesníka Danzera, který se stal zároveň vypravěčem celého příběhu. Lidské osudy opravdu hrály až druhé housle, jelikož hlavním hrdinou se stal orel, který se na začátku filmu narodil opeřeným rodičům vysoko na skalní římse jako druhý v pořadí. Se svým bratrem sdílel několik měsíců rodné hnízdo a oba brzy vychovávala pouze matka orlice, neboť otec orel zahynul. Jídla bylo málo a starší mládě bylo vždy průraznější a tak jednoho dne došlo k neodvratné události - silnější zvítězil nad slabším a vystrčil jej z hnízda. Pád ze skály orle přežilo a k jeho štěstí jej před liškami zachránil Lucasův pes, který mládě objevil. Chlapec jej odnesl do vyhořelého domu, které se stalo jeho úkrytem před otcem a jinými lidmi a zde orle začal vychovávat. Později se k němu přidal lesník Danzer a společně vypiplali mládě až do dospělosti a dokonce jej naučili létat a lovit. Tak vznikl vztah mezi orlem a klukem a také mezi lesníkem a chlapcem, přesto s vlastním otcem stále bojoval na psychické úrovni. Blížil se však okamžik, kdy se orel musel vydat vlastní cestou a oba lidské přátele opustit. Byl jsem zvědav, co se s ptákem stane, zda přežije v divoké přírodě a při soubojích o vlastní území. Netušil jsem také, jak se vyvine vztah mezi otcem a synem a jakou roli při tom sehraje lesník Danzer. Jak to dopadlo neprozradím, ale s radostí mohu všem oznámit, že záběry z přírody byly opravdu fascinující. Až jsem leckdy kroutil hlavou, jak to mohl někdo natočit a jestli filmaři nepoužili někdy figuríny či nějaké digitální triky. Pohled z blízka na krále ptactva či jak unáší ve spárech horské kozy byly fakt úžasné. Vůbec mi tak nevadil malý počet herců či pomalu se rozvíjející příběh, který někdy byl docela akční a jindy se na naší TV obrazovce odehrávaly melodramatické scény. Každopádně oněch 97 minut filmu uteklo jako voda v horské bystřině a když se objevily závěrečné titulky, spokojeně jsem musel konstatovat, že investice do modré krabičky nemusím vůbec litovat. Suma sumárum, i další rakouský snímek si u mne vysloužil čtyři orlí hvězdy ****. () (méně) (více)

PORTER44

Vypravěčský příběh o mláděti orla a malém klukovi který ho najde a bude se o něj starat až do dospělosti,filmodokument spíš pro děti,příroda pěkná , za mě nuda. ()

Richard768

Fascinujúce zábery prírody a zvierat. Naozaj to pôsobí tak, že to mal byť pôvodne dokument, z ktorého sa stal film. Nenáročný, ale pekný. ()

andy60

Poněkud "prázdný" scénář vynahrazují úchvatné záběry horských štítů a přírody vůbec. Reno se na plátně moc neohřál a toho drsného horala jsem mu úplně nevěřil. ()