Králové hor

(neoficiální název)

Králi hôr

Rakousko, 2015, 97 min

Joanne Reay

Mega krásný film o tak trochu "jiném" chlapci, který umí lépe komunikovat s přírodou než s lidmi, což zase uprostřed Alp není tak překvapivé. Nádherně graficky zpracované, v podstatě už jen ty malebné výškové záběry hor/zvířat na mě udělaly pozitivní dojem, nicméně snímek je o něčem víc - je o trpělivosti, lásce, obětavosti, naději...všem, co člověk zná z mezilidských vztahů. Rozhodně doporučuji, ideální pro klidné páteční večery pro ty, kteří jsou jako já už přesyceny přeakčněným Hollywoodem.(2.8.2016)

Takovýhle film je vhodné pustit na vyčerpanou a stresem sužovanou dušičku. Je to jako balzám - krásné záběry přírody, dojemný příběh ptačího nalezence, žádný hluk, žádné nečekané zvraty, v celém filmu tři postavy, z toho dvě skoro nemluví a třetí je Jean Reno, u kterého si člověk přeje, aby tím svým uklidňujícím hlasem mluvil co nejvíc. bohužel tahle terapie je to jediné, co film může nabídnout - jinak je to docela o ničem. 57%(12.9.2016)

Kdyby Přátelé Zeleného údolí dostali rozpočet, o jakém se hajnému Horynovi ani nesnilo, dopadlo by to asi dost podobně jako právě Králové hor - jako skrznaskrz prostý příběh plný naprosto dechberoucích záběrů přírody. Lidé jsou tu (jakkoliv je Jean Reno charizmatický, a že tedy je!) dá se říct nepodstatní, prim hrají zvířata a jejich přirozené prostředí. Proto mě pokaždé trochu zamrzelo, když se namísto orlích starostí začaly řešit starosti chlapecké.(14.7.2016)

Na první pohled celkem obyčejný snímek, který je vlastně jen o tom, že jeden kluk najde v divočině svého mazlíčka. Jenže ten mazlíček je orel a příběh je místy podán v podstatě dokumentárně, kdy některé nálety kamery nad horami jsou naprosto úchvatné. A pak musím zmínit ještě práci se zvířaty. Ta je na dnešní dobu neskutečná.(13.10.2016)

Pripadá mi to tak, ako keby Rakúšania chceli nakrútiť dokument o orlovi, ale počas písania scenára si uvedomili, že majú väčšie ambície a že by namiesto „len“ dokumentu radi nakrútili „normálny“ film s hercami, nakoľko jeden z režisérov pozná človeka, ktorý pozná človeka, ktorému jeden človek, ktorý pozná Jeana Rena vraj raz povedal, že Jean Reno by si rád zahral v rodinnom filme o orloch. A tak sa stalo. Na výsledku je to poznať. Herci a „zápletka“ akoby do príbehu boli namontovaní v poslednej chvíli. Najlepšie sú scény s orlom, jeho preletmi nad majestátnymi lesmi a horami, skvelá je i pasáž s útokom na kamzíka. Akonáhle sa ale do deja zamontujú ľudia, stráca to na sile a to napriek tomu, že Jean Reno, chlapec a komisár Rex určite mali na viac. Vinou slabučkého scenára však nedokážu v divákovi vyvolať také emócie, aké mohli/mali. P.S. - Po dopísaní komentu som zistil, že režiséri sú pôvodne dokumentaristi.(27.11.2016)

• - Dravce vo filme patrili slovenskému sokoliarovi, Jaroslavovi Kanátovi. (ZeroZhen)

• - Španělský režisér Gerardo Olivares získal bohaté zkušenosti s natáčením se zvířaty již při svém předchozím snímku Mezi vlky. Film Králové hor natáčel 8 let bez použití triků a zvláštních efektů. (Zdroj: Bioscop)