Králové hor

(neoficiální název)

Králi hôr

Rakousko, 2015, 97 min

Joanne Reay

Kdyby Přátelé Zeleného údolí dostali rozpočet, o jakém se hajnému Horynovi ani nesnilo, dopadlo by to asi dost podobně jako právě Králové hor - jako skrznaskrz prostý příběh plný naprosto dechberoucích záběrů přírody. Lidé jsou tu (jakkoliv je Jean Reno charizmatický, a že tedy je!) dá se říct nepodstatní, prim hrají zvířata a jejich přirozené prostředí. Proto mě pokaždé trochu zamrzelo, když se namísto orlích starostí začaly řešit starosti chlapecké.(14.7.2016)

Dosti výjimečný filmový počin, který zaujme okolnostmi natáčení i samotným zpracováním. Jednoduchý děj je zasazen do nádherných liduprázdných horských lokací, které mají hlavní náladotvorný podíl na celkové působivé atmosféře. Některé záběry a scény jsou naprosto neuvěřitelné (líhnutí orlích mláďat z vajec, lavina, záběry z orlí perspektivy, západ slunce v horách, lov kamzíka nebo co to bylo...) a celkově na mě tento film udělal hodně impozantní dojem, ačkoli jsem k němu zpočátku přistupoval poněkud skepticky (rodinné filmy z přírody přece jenom příliš nevyhledávám). Obsazení se asi nic vytknout nedá, Reno drží svůj standard (ačkoli herecký prostor jeho postavy zde není příliš velký), Tobias Moretti je pozoruhodná rakouská obdoba českého nerudného Borise Rösnera, a ten španělský kluk Manuel Camacho je vážně talent. Osobně mě tak snad jen zamrzelo, že Bioscop uvádí film kvůli jeho zaměření na dětského diváka do kin výhradně v českém dabingu. (Je mimochodem zajímavé, že premiéra v ČR předchází premiéře v Rakousku i Německu, která je stanovena až na 28. ledna 2016 - čeští diváci tak mají možnost vidět film dříve než ti zahraniční). Velmi pěkný rodinný film, který by měl potěšit všechny milovníky přírody a ptáků a který by neměl v premiérách na konci roku zapadnut nepovšimnut - za sebe mohu film s klidem doporučit.(24.12.2015)

Jsou filmy z přírody, kde je zachycen příběh nějakého zvířete, jsou filmy z přírody kde je zachycen příběh zvířete a člověka, a jsou filmy z přírody, kde přírodu jen zneužijí k jiným zájmům tvůrců a to je přesně tento případ. Co naplat, že záběry přírody jsou krásné až úžasné, co naplat, že orli jsou zde fakt nádherní a ostatní zvířata taky moc pěkně zachycená, když je to celé jen jako podkres velmi slabý, plytký scénář o zamindrákovaném chlapci, který si své vnitřní trauma léčí na chudákovi orlovi. Ta záchrana, výchova a vše to bylo fakt děsné, hodně pochybuji že by ho dokázal zachránit, tady to vypadá o něco lépe díky podpoře lesníka v podobě Jeana Rena. Celý ten průběh je natolik zkratkovitý, že to z nevěrohodného příběhu dělá ještě větší frašku. Kluk jinak vypadal, že se v horách narodil a nikdy nechodil do školy a nic neumí krom toulání se přírodou, nikdy nikam nechodil, nic se neučil, jen zapříčinil uhoření vlastní mámy. Fakt nádherný symaptický hrdina pro děti...jimž je ten film hlavně určen, protože v něm padá spousta podsouvacích a výchovných frází a hlášek. Takže to vypadá, že to je hlavní účel filmu a že prostředí přírody je jen líbivá kamufláž, aby se to skrze ni dostalo do hlaviček dětí. A to jeho nemluvení je vtipné (špatným způsobem), když samotný lesník nejednou zmíní, že mu kluk někdy něco vyprávěl, říkal a přitom s ním ve filmu kluk nemluvil, teda až na četbu pohádky v pozdější fázi. Ale i tak za tu přírodu a zvířata se dostanu s hodnocením na tři hvězdy, přestože jsem filmem jinak znechucen.(20.8.2016)

Mega krásný film o tak trochu "jiném" chlapci, který umí lépe komunikovat s přírodou než s lidmi, což zase uprostřed Alp není tak překvapivé. Nádherně graficky zpracované, v podstatě už jen ty malebné výškové záběry hor/zvířat na mě udělaly pozitivní dojem, nicméně snímek je o něčem víc - je o trpělivosti, lásce, obětavosti, naději...všem, co člověk zná z mezilidských vztahů. Rozhodně doporučuji, ideální pro klidné páteční večery pro ty, kteří jsou jako já už přesyceny přeakčněným Hollywoodem.(2.8.2016)

• Britrik

Jednu hvězdičku za krásnou přírodu, protože příběh je opravdu strašlivě ohraný a průhledný.(10.9.2016)