Sovietsky tajný experiment, ktorý mal slúžiť na paralyzovanie armády imperialistického nepriateľa socializmu rozšírením agresívnej smrteľnej nákazy (kódové meno Zaraza) sa vymkol spod kontroly a musel byť ukončený. Vinou súdruha neznámeho vojaka sa zvyšná vzorka bojového plynu dostala pod falošným označením dymovníc do konvoja inváznych vojsk varšavskej zmluvy smerujúceho na územie Slovenska. O niekoľko rokov neskôr sa tento plyn použije pri rutinnom stredoškolskom brannom cvičení a nakazí nič netušiacich študentov. Malá skupinka žiakov bojuje o prežitie, ich jediným problémom však nie sú len agresívni nakazení spolužiaci, ale aj školník (bývalý dôstojník SPECNAZ), ktorý sa snaží za každú cenu zabrániť hroziacej medzinárodnej blamáži. (oficiální text distributora)

Havenohome

Čo dodať? Všetko podstatné bolo napísané. Čakal som blbinu s pár guilty pleasure momentmi, ale ono to je fakt dobre spravený film. Na ploche hodiny a pól to vôbec nestráca tempo a všetko je patrične vygradované. Humorné situácie sa striedajú s tými skutočne drsnými, keď vám pred očami zomierajú postavy, ktoré ste si zamilovali. Žiadna autocenzúra ako v slovenskom profesionálnom filmárskom prostredí, je to špinavá, drsná, správne vulgárna sexi vyvržďovačkom s vygradovanými gore efektmi a kopcom srandy. Brak ako sa patrí (KRV A KOZY!). Dokonca to nie je ani hlúpe a nemotivované ako zvyknú byť béčkové horory, má to dosť koherentný fikčný svet šikovne zapájajúci jednak prvy socialisizmu a jednak základoškolského života (zombie prechádzajúce sa cez veľkú prestávku do kruhu, tety kuchárky zombie). Najväčšou devízou filmu je výborný strih a vôbec zmysel tvorcov uvariť z ničoho niečo veľmi vtipné a nápadité. Ak už tento film nevyhrá Slnko v sieti za najlepší slovenský film, tak môžu tú cenu rovno zrušiť. ()

eraserhead666

Rozmohl se nám tady takový nešvar. Děti velice často mění se nám v zombie. Zombie jsou dneska už skoro takovou sázkou na jistotu, trochu ironicky řečeno, točí je každý a jakkoliv. Cpou je mezi nácky, do sněhu, do romanitky. A kdepak ještě nebyli? Mezi pionýrkami (nebo svazačkami? V pionýrsko/svazácké subordinace nejsem moc zběhlý, z pionýra mě za provokaci málem vyloučili ještě ten den, co jsem složil slib). Musím však říct, že se toho bratři a sestra ze Slovenska zhostili teda statečně (hlavně s ohledem na stopáž). Pochválit musím hlavně fakt, že se z toho nesnažili udělat komedii a vyvarovali se zbytečně komických situací (a že je to muselo občas lákat). Pravda, komické to občas je již ze své retro podstaty, ale pořád z toho jde více cítit klasický syrový horor. Velmi příjemná mi připadala hlavní hrdinka, a v závěru pak i masky. K pozitivům bych ještě zmínil fakt, že se toho tvůrci prostě nebáli, šlápli do toho naplno a spousta věcí se jim povedla (scéna s talíři, dívka s kladivem) a vlastně si ani nedovedu vybavit situaci, kdy bych se cítil trapně, což se mi u podobných snímků občas stává. Tohle je mé první setkání se slovenským celovečerním horrorem a musím konstatovat, že má slovenský celovečerní horror teda pěkně slušně našlápnuto. ()

kajda.l

Snahu a tvůrčí zarputilost ocenit dokáži - gore efekty, masky. Výsledný produkt nikoliv a nízký rozpočet není omluvou, zvlášť když tvůrci propadli šílenému nápadu o pokus natočit "středoevropský blockbuster", nesmyslný závěr se stíhačkami mě v tom utvrdil. K tomu neslaný nemastný "příběh", který je na hony vzdálený československému socialismu, ale připomíná současnou americkou střední školu (absence i-phonů k přenesení v čase nepomůže). Všudypřítomná rudá, busta a fotografie Lenina na každém rohu působí směšně. Stejně tak obléci dobře vyvinuté slečny do modrých pionýrských košil, ale nechat je v soudobých účesech. Opatřit si starý nábytek nestačí. Nebo vůz VB a nazývat příslušníky policistou také působí dost pitomě. Nechci kritizovat a znemožnovat amatérský filmový pokus. Na efektech se zombiema jde vidět kus práce, ale ne vše je o penězích. Dialogy (ne pořvávat na holku "drž píču") a alespoň trošku pokus o herectví nestojí nic, jen trochu snahy. Když už se točí film (pro veřejná promítání a prodej), mělo by postavám být rozumět. I do obyčejných školních besídek a podobně se vždy vybírali lidé pokud možno bez poruchy řeči a ti kteří nehuhňají. Nadhodnocovat jen kvůli tomu, že se jedná o zombie film ze Slovenska rozhodně nebudu. Dokoukat to bylo utrpení a závěr byl vyloženě žalostný. I tehdejší doba byla žalostná, ale bohužel stejně žalostná mi přijde informovanost současné mladé generace.10% ()

Morholt

Vlastně jediné, s čím jsem se nemohl srovnat, byli herci. Rozumím tomu, že tohle je projekt nadšenců a většina aktérů, ne-li všichni, hráli za dobré slovo, ale tady ta koncentrace lidí bez talentu byla na mě až moc velká. Ale jakmile to zombíci spustili, tak to bylo jedno. Překvapivě dobrá a svižná akce, solidní gore a navrch pár šukézních pionýrek, přičemž jedna z nich velmi. Aby toho na nebohé studenty nebylo málo, poslal jim tam tým tvůrců ještě školníka, ex-příslušníka SPECNAZ, kterému ruplo v kouli. To všechno v prostředí socialistické vymejvárny mozků, kterou mám ještě v živé paměti. Navíc je tu pár dobrých nápadů jako třeba motorovka. Tenhle nástroj se sice najde v každé zombie řežbě, ale nepamatuji, že se někdy jednalo o pilu elektrickou, což sebou nese mnohá úskalí. Další příjemné hororové překvápko z krajiny na východ od Ráje. 65% ()

Lacike

Mam rad filmy o zombiekoch, ale nie v takomto trashovom prevedeni. Jednu hviezdicku davam zato, ze na amatersky film natoceny na kolene to ma solidne triky, kameru, strih a celkovo rôzne rekvizity, ktore sa tvorcom podarilo zohnat. Nadsenie vsetkym zucastnenym evidentne nechybalo. Druhu hviezdicku davam za odvahu natocit v nasich koncinach zombie zanrovku a zaroven za to, ze sa im to po rokoch podarilo dat dokopy. Bohuzial ako celok to nie je nic extra a mna to nebavilo. Nie je to cielene zabavne a ani to nie je natolko mizerne, aby to bolo vtipne na ukor tvorcov. Po prvotnom nadseni, ze sledujem slovensky zombie film to proste bolo pre mna väcsinou iba nudne. Mozno keby si tvorcovia okrem technickej stranky dali zalezat aj na scenári alebo aspon na poriadnych hlaskach, ktore tu uplne absentuju. Ten neustaly drsnejsi slovnik vsetkych postav to nevynahradi. Skôr naopak. Po chvili to pôsobilo otravne. Rovnako ako Blavacky prizvuk a račkovanie viacerych strnulych ochotnikov v hlavnych ulohach. Vysledok je tuctovy zombie film vhodny hlavne pre fanusikov trashu. Najväcsie WTF je, ze to vysielala STV. :))) 5/10. ()

Gary

Oj, Boha jeho! Tak som sa tešil, že nám bratia Slováci prinesú cool socialistický amatérsky zombie-brutal zážitok....až som dostal...nudné čosi. Jedna hviezda za vytrvalosť a pár fajných efektov. ()

Terva

CITÁT - Nevěřte mrtvolám........... Zajímavé a povedené úvodní "novinové" titulky a uhrančivý hudební doprovod. Kašlete na scénář, kašlete na neherce, kašlete na podivný dialog. Pusťte si nějaký plyn, vypněte mozek a žerte slimáky. Je to hříčka, je to sranda, je to krvák. CITÁT - A to čo? Kurva! Mu jeblo?........... Zombie masakr motorovou elektrickou pilou a když vypnou proud.....no do ritě..... postačí vidle, hvězda na klacku nebo školní lavice. Já se bavil, lepší než Choking hazard. 50% ()

Dale

Nemám rád amatérske filmy, no vzhľadom na rozpočet a slovenské podmienky, je to vydarený kúsok. Nebyť tých príšerných nehereckých výkonov väčšiny zúčastnených a toho, že im často to ich mumlanie nebolo rozumieť (viac postáv si zaslúžilo predabovať), bolo by to o hviezdu viac. Ešte sa vyvarovať niektorých debilných momentov v scenári (tatko plukovník na vrtuľníku; väčšina toho, čo stváral školník a snaha pošuka zabiť spolužiačku za črep v ksichte) a bola by to pecka ako Braindead. Krvavé scény boli zvládnuté špičkovo a zároveň zábavne, klobúk dole. A kostýmčeky báb s krátkymi sukničkami a patrične skrátenými pionierskymi košielkami boli tiež veľmi fajn. ()

JohnCZ

Ááá, ty kráso, tak to mě zase jednou Slováci pořádně překvapili. SZM je brakovej film v tom nejlepším slova smyslu. Neherecké výkony, děsné dialogy (privela vulgarizmov), nijaký scénář, ale pořád nehorázně zábavná gore řežba, která si ze sebe nejednou dělá srandu, navíc s poměrně dobrými akčními scénami, parádní kamerou a vzhledem k povaze celého díla i solidními efekty. Nechybí tomu ani smysl pro detail a jistá nápaditost s ohledem na zasazení do totalitního Československa. Na amatéry fakt skvělej hororovej kousek. ()

corpsy

K tomuto sa treba pekne posadiť. Slovenský zombi masaker? To sa snáď ani nedá vysloviť dokopy. Ale pravda je taká, že tvorcovia spravili žánru lokálnu službu. Pokiaľ sa hercom neotvoria ústa ( pri všetkej úcte ) a nezačnú prejavovať nejaký ten herecký talent, ide o chutné žánrové ( amatérske ) žrádlo, za ktoré by sme mohli byť pyšní. Aj vo svete. ()

Astaroth12

Je to čistá amaterčina, a tak k nemu aj pristupujem. Niektoré dialógy sú veľmi vtipné a iné zas prestrelené. Herci boli viac neherci, ako herci, ale aj tak sa do tých rolí hodili, tak výber nebol vobec zlí, len škoda, že aj z herectva mohli niečo pochytiť, ale srať na to. Ale hlavne som sa tešil na akciu, a krv, jedného i druhého bolo veľmi veľa. A to je len dobre, pristalo mu to. Príbeh je jednoduchý, a dá sa povedať, že nebol žiadny, ale v tomto prípade to nevadilo. Dobrá zábava, pre mňa zatiaľ najlepší Slovenský horor, šup, šup, viac takýchto zombie filmov. ()

schizmo

Dalo se očekávat, že film s tak jalovým názvem nepřinese nic seriózního. Jenže když ten obal tak sváděl myslet si opak! A abych byl ke všem fér, hned od začátku říkám, že tohle by nebylo dobré, i kdyby to bylo koncipované jako studentský krátký film. Je sice super, že se na Slovensku našli fanoušci zombie hororové tématiky, kteří sebrali všechnu odvahu a pustili se střemhlav do pocty průkopníkům žánru. Jenže jaký to má smysl, když snímek nepřináší žádnou přidanou ani jinou hodnotu? Všechny aspekty filmu jsou jednoznačně amatérské – kamera, scénář, masky, post-produkce, herecké výkony, prostě cokoli. Produkce je samozřejmě nulová, stejně jako absence tvůrčích ambicí či snaha vymanit se z toho nejokoukanějšího příběhu či zápletky, takže čekejte mix všech možných, více či méně známých, stylově spřízněných kousků. Vlastně jediným nevšedním momentem jsou slovenské lokace v komunistické době. Ale ono nemá moc smysl se v tom vrtat, stačí kouknout na trailer a hned jste doma, čili pokud jste fanoušci nezávislých či experimentálních věcí, určitě se rádi na přespolní zářez kouknete. Pokud však dáváte přednost serióznějšímu druhu kinematografie, sáhněte raději po některém z osvědčených kousků. Tak či onak, slovenským tvůrcům patří respekt, protože pustit se do něčeho takového a ještě se s tím drbat celých 8 let, to chce opravdu kus odvahy. Body dávám spíše za snahu a fanouškovství… ()

maddy

SZM = Socialistický Zombie Mord, Slovak Zombie Movie. OK, tak je to oficiálne. Fenomén zombies je úplne všade. Keď už sme aj na Slovensku natočili celovečerný zombie film, tak niet o čom pochybovať. Problém je, že toto je nezmyselná amatérska blbosť, s ktorou by sme nemohli konkurovať ani ugandskému zombie filmu, nie to ešte púšťať ju do sveta. Zapálenie amatérskych tvorcov je síce pekná vec a v daných podmienok ani nemohli mať k dispozícií potrebnú techniku, hercov alebo rozpočet, ale nejaký ucelený, zmysluplný koncept a talent by mať teda mohli. Ten sa totiž na amatérskej tvorbe cení najviac. Pri Socialilstickom Zombi Morde však nie je čo oceniť a skutočne ma udivuje čo trvalo tých dlhočizných 8 rokov kým to dotočili. Výsledná práca totiž vyzerá ako parodické video na stužkovú (ak nie horšie), ktoré sa odrazu niekto bezdôvodne odhodlal vyslať medzi širšie publikum. Zmysel? Okrem ukojenia si vlastných ambícií asi žiaden. Ako paródia to je totiž veľmi slabé a v podstate po celý čas nevtipné, a vážne to snáď nemohol myslieť nikto. Keď už nemám potrebné prostriedky na natočenie takéhoto filmu tak sa aspoň snažím, aby celá moja práca fungovala. SZM však zlyháva aj po tej najelementárnejšej stránke. Postavy sú maximálne otravné a hlavne sa v každom ďalšom zábere chovajú akoby sa im zrazu zmenili všetky vlastnosti, povahové črty a podobne. Vo výsledku to potom vyzerá tak, že mladá netalentovaná pipka v miestnosti kričí, že každý sa musí starať sám o seba a zachrániť ako sa dá, aby po dvoch sekundách na chodbe dvíhala zo zeme kamaráta ktorý sa potkol a nariekala, že všetci sú svine a nikto mu nechce pomôcť a o ďalšie dve sekundy sa s ním zavrela do skrine na ktorú útočia zombies a tam nasledovalo romantické vyznanie lásky, áno, presne v momente keď mi ide o holý život. Akože, I'm sorry, ale taká debilita nie je hodná ani C-éčkovej produkcie a to je iba jeden z tisíca príkladov celej absurdity tohto filmu. Keď sa to následne v závere pokúsi hrať takmer na trikový blockbuster, tak som už skutočne nechápal čo si tvorcovia myslia, že vlastne točia? Keď na to raz nemám financie tak predsa do filmu nedávam záber na vybuchujúcu budovu alebo prílet stíhačiek. Veď podobné CGI scény sú v amatérskom zombie filme úplne zbytočné a pôsobia ako z ukrajinského blockbusteru spred 30. rokov, ktoré niekto po víkendoch vyrenderoval počas pauzy na toalete, pre Krista pána! Najviac ma na to udivuje ako je táto trapošina rapídne nadhodnotená na CSFD. To vážne stačí, že sa v tom hovorí slovensky a všetci sú hotoví?! Nemyslel som si, že sme až takí zaslepení národniari, keďže v iných oblastiach sa naša národná hrdosť prejavuje len horko ťažko. Byť to isté vzniknúť v USA, tak garantujem, že to je v čiernych farbách. CELKOVO: 0,5* (1/10), aj to len z milosti. / PS: Keď už slovenských zombies tak radšej tento slušný kraťas, ktorý toho za 3 minúty dokáže viac ako Socialistický Zombi Mord za tých 94! ()

kaylin

Je to hodně jeté a má to slabá místa, která jsou spojená s tím, že se jedná o amatérský film, kde si toho tvůrci hodně dělali na koleně, ale z celého filmu máte neskutečně pocit nadšení, pocit toho, že tohle je přesně něco, co by mohlo určit další směr, ať už slovenského nebo českého hororu. Chce to jen chtít a tihle slovenští chaláni a slovenské děvy chtěli a podařilo se. ()

Vampireman

Bravo! Je vidět, že tvůrci mají řádně nakoukáno a k zombie žánru přistupují s láskou a věrností, ale i nápady a spolu jim to dobře hraje. Škola jako masomlýnek funguje skvěle, ještě lépe je přerod v nemyslící/krvežíznivé vidět v rovině dospívání. A socialismus přináší jedinečný fetiš pionýrských minisukýnek, Amig, kabelových motorových pil a dalších normalizačních artefaktů. Na amatérský film je z půlmilionového rozpočtu zodpovědně vymáčknuto maximum. Tvůrci se, díkybohu, vyvarovali levných hororových prvků a lekaček a přináší zábavnou akci - zejména mladí herci tady mají odzbrojující arsenál stíracích hlášek. Má to i namítáníhodné momenty, ale mlčím - nejen proto, že do áčkové produkce se dostávají i mnohem pitomější scény. ()

Duotone28

[Febiofest 2015] Naši chlapci mali napozeraných veľa zombie filmov, to je úplne jasné:), a z rozpočtu 19 152 eur aj 49 centov vyžmýkali maximum:). Je pravda, že kde už nemohli byť cool efekty, tam musela byť iná pridaná hodnota. A ňou sú skvelé trefné hlášky a dialógy nehercov, že film je vo výsledku jedna celá veľká "vážna sranda" s poriadnou šťavou. Milujem zombie filmy, a tu som sa bavil, ako pri hociakom inom, kde rozpočty väčšinou bývajú neobmedzené:), nazdar ()

Hamaradža

Na amatérsku tvorbu veľmi pekná práca s rekvizitami, dobovou atmosférou a krvavým makeupom, trochu horšie už na tom film bol s príšerne prehrávajúcimi hercami a nepríjemne digitálnym záverom. No i tak cieľavedomá (je vidno že chalani žánru rozumejú) jednohubka, ktorá vzhľadom k nízkemu rozpočtu je najsilnejšia v momentoch, kedy sa neberie vážne (tj. bohužiaľ prekvapivo dosť málokedy) a chcelo by to prestrihať aspoň o 20 minút. ()

Dexter1

Film, na ktorý čakám od mojich stredoškolských čias. SZM mal časovo až nezmyselnú postprodukciu, ale nemohol prísť v lepšom čase! Slovenskí "filmári" už majú dosť šáblónovitých drám o tom, aký je život krutý a láska nezmyselná a hľadajú si žánre a témy, ktoré u nás nemajú tradíciu. SZM ako prvý (ak nerátam krátkometrážny M is for Malnutrition) a dúfam, že nie posledný slovenský zástupca zombie hororu si rozhodne zaslúži zvýšenú pozornosť, minimálne kvôli svojej ceste z hlavy amatérskych filmárov až po konečnú distribúciu. SZM je odľahčenou a v podstate bezdejovou vyvražďovačkou, čiže názov v ničom neklame. Hektolitre krvi, zúfale situácie a ešte zúfalejšie riešenia, neskutočne od veci hlášky a v kuse nezmyselné násilie...skrátka skvelá zombiečina. Na 5* to síce nie je, ale ako lokal patriot nemôžem inak :D ()