Aféra

• USA The Affair
Drama / Psychologický
USA, (2014–2019), 52 h 36 min (Minutáž: 52–90 min)

Ruth Wilson, Dominic West, Joshua Jackson, Maura Tierney, Leya Catlett, Carolina Ravassa, Julia Goldani Telles, Rebecca Rittenhouse, Stephen Kunken (více)

Série(5) / Epizody(53)

Seriál AFÉRA zkoumá citové a psychologické důsledky mimomanželského vztahu Noaha Sollowaye a Alison Lockhartové, kteří se potkají v letovisku Montauk na Long Islandu. Noah je newyorský učitel a absolvent Williams College, který jednu knihu vydal a s obtížemi se snaží napsat další. Je šťastně ženatý a má čtyři děti, ale nenávidí svou závislost na bohatém tchánovi. Alison je mladá servírka, která se po náhlé smrti dítěte snaží dát znovu dohromady svůj život i manželství. Provokativní drama se odvíjí zvlášť z Noahova a Alisonina úhlu pohledu a k vyprávění příběhu používá subjektivně ovlivněné vzpomínky obou postav. (HBO Europe)

B4TM4N

Poctivý příspěvek do žánru american tragedy, s tendencí překlopit se do krimi. Tato tendence je zatím přinejlepším rozpačitá, narativní schéma dvou rovnocenných vypravěčů a držená civilní intimnost jejich vyprávění však po první sezóně misku vah bezpečně převažuje. O kvalitu druhé se ale velmi bojím... ()

Frakira

Začala mě bavit až druhá polovina, herci byli od počátku suverénní a určitě se podívám na další sérii, ale...na mě těch šukacích scén v prvních čtyřech dílech bylo trochu moc, přišlo mi to tím tak nějak nastavené, nojo showtime :) + úvodní píseň = wow! ()

Hanys_

První série Affair je parádní hra s divákem. Detektivní romantika, ke které mám minimum výtek, ale které by víc slušelo uzavření série a s02 by klidně mohla jet s jinýma postavama (True Crime). S1 5/5. _ Druhá série je slabší, ale disponuje závěrečným dílem, který patří k tomu nejlepšímu v této serialove sezóně. S2 4/5._Třetí série je nejslabší. Dialogy mají v určitých chvílích pořád sílu, zvlášť v podání těhle herců..jenže co z toho, když se postavy chovají tak nepravděpodobně. Závěr dost fain. S3 3/5 ()

iampatrik

1. řada: 80 % Přestože jsem čekal mnohem víc (asi mě nabudily všechny ty recenze a nadšené ohlasy), tak nakonec to nebylo až takové zklamání. První čtyři díly se postavy "otrkávají" a neděje se nic výrazného, byť se začíná mluvit o úmrtí. Trochu jsem i bojoval s tím, aby se sledováním pokračoval, nakonec se tento pocit v polovině láme a vztahy se začínají vyostřovat. Naštěstí v tom nejsou jen vztahy postav, ale taky ona krimi zápletka a další zádrhely, které však z důvodu překvapení nebudu vypisovat. Vše působí přirozeně a nenuceně, žádné nelogické chování postav/dějové zvraty, které by hrály do karet scénáři nebo aby jen seriál "vypadal zajímavěji". Jen jedno velké "mínus" - vůbec, ale vůbec nic se na konci první řady divák nedozví, ba právě naopak vám dá The Affair ještě více otázek do druhé řady. ()

dormouse

Během první serie jsem to chtěla zabalit, protože mi nevěra jako jediné téma seriálu připadalo málo a postavy byly navíc nesympatické. V druhé serii ale jakoby se vše kouzlem změnilo a seriál dostal úplně jiný charakter. Byl víc psychologický, víc detektivní, bylo v něm méně červené knihovny a víc drobnokresby. Každý díl byl trochu odlišný, podrobněji se probíraly i vedlejší postavy a rozmotávalo předivo složitých vztahů a motivů. Jakoby člověk vstoupil do domu a čím v něm postupuje dál, tím je vnitřní prostor větší. Líbila se mi i psychologická vsuvka z terapeutického sezení. V závěrečném díle pak scéna, kdy Scotty zpívá House of the rising sun-ta má lynchovskou atmosféru, což už tady, myslím, někdo psal. Třešničkou na dortu pak pro mne byla postava doktora Ullaha, cynického, pragmatika holdujícího alkoholu, krásným ženám a chirurgickému noži. ()

Mikino00

Vzdávám po dvou unylých dílech. I přes netradiční dvojí pohled na stejnou věc mě seriál vyloženě nebavil. Nezaujal ani dějově ani tématicky. ()

Laku

Pro mě nejlepší seriálová znělka ever. Skvělá atmosféra, ale zatím nevím jestli mě ta přílišná inklinace k rěkněme ryze soapoperovskému námětu nezačíná štvát až příliš. Uvidím. ()

sedlo03

Skvělé atmosférické drama, které je určitě jednou z nejlepších seriálových novinek roku. Propracovaný scénář a opravdu velmi dobrý casting. 1 série 90%. ()

petikacka

Tak tenhle seroš mě fuck dostal....Skvělé pro lidi co rádi hledají dobrodružství jinde než v manželství nebo ve vztahu...Taky velké varování pro ty samé lidi...Dělat podrazy a sviňárny se fuck nevyplácí...Bylo mi z toho chvílema opravdu úzko a šťastná jsem, že jsem to nikdy nezažila a fuuuck doufám, že ani nezažiju...Za mě 95% ()

barteca

Po čtyřech epizodách dávám 4. velmi dobře vykreslená psychologie postav, napětí udržováno, zajímavý je pohled na stejnou časovou sekvenci z pozice dvou hlavních hrdinů v jedné epizodě. 2018 - Po čtyřech letech a čtyřech sériích dávám 5 hvězd. V žánru vztahového dramatu není propracovanějšího scénáře a niterně vyjádřenou psychikou postav. Velkým překvapením je pro mne pátá série, i když si myslím, že zakončení čtvrté bylo brilantní.....závěrečný dialog Noaha a Helen je mistrovský. ()

HonzyR

1.série - 80% Těžké... Tak strašně zábavná nuda, jakou jsem již dlouho neviděl. Napětí u každého dílu, a vlastně ani nevíte proč. Herecké výkony naprosto neuvěřitelné... Na druhou řadu se těším, každopádně to jistě nesedne každému...__ 2.série - 100% První dva díly: Uuuuuf, já myslel že už to více depresivní být nemůže. Ovšem téma rozvodu, a 4 různé úhly pohledů (opět každý jiný)... Vážně mazec, baví mě to čím dál víc!___ U 5.dílu už naprostá závislost! Druhá řada jede ve skvělých kolejích. Myslím, že už je opravdu málo lidí, které nechá tento seriál po tom všem chladným. Často jsem při sledování hrozně zmatený a vůbec vlastně nevím komu fandit ale i tak... Miluju to!__ Na konci druhé série: Jo, druhá série na tom byla od začátku znatelně líp než první. Zamilovali jsme si hlavní hrdiny mnohem více, zmatení jsme jak nikdy a ten divný pocit v břiše po každém shlédnutí nového dílu byl znatelnější. A já se prostě nemůžu dočkat další série! ()

bllm

I druhá série drží laťku, docela by mě zajímalo, o co půjde ve třetí, hlavně ohledně Noahova soudu. Ale hlavní věc je, že poslední díl druhého série přinesl rozhodně nejlepší verzi písně House of the Rising Sun v podání Colina Donnella (Scotty), co jsem kdy slyšela, a to i po vizuální stránce. Jen škoda, že ho to nenechali dozpívat celé a nepěkně to usekli. ()

Mlle

Ježíš, to je nekonečný! Dospělí, kteří se chovají jako děti a boří se do vlastního bahna. 81 %, hm – vsadím se, že takhle vysoké hodnocení vychází jen z očekávání diváků dychtivých po pornu převlečeném za vášnivý vztah. Strašná spousta zbytečně provařených intimních scén mezi dvěma osobami spojenými sexem, jež nesbližuje, ale vytváří propast – říkejme mu třeba pudová závislost. Vždycky když vidím ty detailní x-minutové záběry provádění sexuálních operací v podobných filmech, říkám si, že je to stejně zábavné, jako kdyby tvůrci tentýž čas věnovali příkladně vášnivému polykání květákové polévky a jeho rozličným technikám – exaltovaně se tu odkrývá činnost člověka s podobně osobním zabarvením. Člověk přitom jednou možná dostane hlad, ale tím to končí. Že by ho dostal desetkrát za půl hodiny, to se prostě nemůže stát, množství holt není to pravé. Sex zbavený prožitku výlučně sdílené, procítěné intimity působí ve filmu komicky nebo zbytečně. (Jako příklad pozitivně opačného, pocitutvorného efektu i s významovou složkou – tzn. že divákům také sdělí, jaký vlastně vztah dvou zobrazovaných osob je – je možné uvést třeba sexuální scény v Královně Alžbětě Shekara Kapura, ale hýří jimi nespočet dalších dobrých filmů). Prázdným sexem však filmaři s oblibou prodlužují filmy tam, kde nemají co říct, nebo kde s drobným, byť třeba dobrým nápadem hodlají vyplnit o mmoho více dílů, než by se slušelo. Některá místa v sérii působí až odpudivě, např. mezigenerační konverzace ve zdejší rodině, kde rodiče podporují děti v urážkách prarodičů, jako by se nechumelilo. Dialogy obou hlavních hrdinů jsou převážně nicneříkající a zbytečně protahované. Většinou si pomalé tempo užívám, ale tady mi strašlivě vadí. Propadám se tu do dusivého polštáře ospalé nudy. Herci jsou výteční, ale chtělo by to pro ně zosnovat jinou inscenaci s jinými rolemi. Vlastně jedinou opravdu zajímavou tu je neuvěřitelná schopnost jedinečné Ruth Wilson vyvolat atmosféru bezbřehé beznaděje, která od počátku nenápadně, ale o to víc přesvědčivě udává základní tón příběhu. Cože ono to má deset dílů??? Tak to holt vzdávám po čtvrtém. ()

gonga

Pro mě nejlepší vztahové drama, které jsem kdy viděl a pár jsem jich opravdu shlédl. Fenomenální,  neuvěřitelně dobré dílo udržující si špičkovou kvalitu ve všech ohledech. ()

zahadum

Prvé dve série rozhodne skvelé a intímna vzťahovačná dráma je dokonca točená v štýle True detective čo  z toho robí aj tak trošku tajomnú vec. Tretia séria sa nejak zlomí a stáva sa z nej veľmi depresívna až temná vec s odstupom rokov. Posledné dve série a zmena východu USA za západ USA prináša už v podstate dnes povinné témy. Najmä samozrejme LGBTI a trápne feministické hony na čarodejnice ( metoo ). A keďže dnes fičí aj zelený fašizmus tak sa presunieme do budúcnosti kde v pozadí vyvádza aj " globálne otepľovanie ". Nebyť týchto rušivých a násilne včlenených vplyvov tak tú máme výborný seriál o vzťahoch, sexualite, rodinných pomerov a zaujímavé prostredie života jedného spisovateľa. Výborný nápad kedy je epizóda rozdelená na dva a viac uhly pohľadov je originálna a necháva na divákovi aby si svoju pravdu našiel. Herecky je to na dobre úrovni. Na nervy mi liezlo to tvrdé liberálne prostredie Los Angeles, sekty, ostré lakťe a všadeprítomná pretvárka a faloš. To snobstvo bolo priam na nevydržanie. Určite ale odporúčam tie dve prvé skvelé série a potom už len pre trpezlivého diváka ktorý chce vedieť ako to celé nakoniec dopadne. 60 % ()

Koruna našla prince Charlese

Koruna našla prince Charlese

21.10.2020

Tak se to obsazení začíná hezky rýsovat. Po dříve oznámených Lesley Manville jako princezně Margaret, Jonathanu Pryceovi jako princi Filipovi, Elizabeth Debicki jako princezně Dianě a Imeldě Staunton… (více)