Odebrat z přátel

• USA Unfriended (více)

Laura Barns byla obyčejná středoškolačka, dokud se na internetu neobjevilo video, které do nechutných detailů prezentovalo, jak se sťala na jednom večírku. Dříve všemi obletovaná kráska veřejnou potupu neustála a spáchala sebevraždu. V den výročí její smrti se partička jejích spolužáků „sejde" na videochatu, kde řeší obvyklé teenagerovské problémy, dokud se do jejich skupiny nenabourá neznámý uživatel s přezdívkou Billie227. Kromě toho, že ho nejde ze soukromé diskuze vyhodit, je na tomto uživateli zvláštní i to, že ho velmi zajímá, kdo nahrál na internet ono nelichotivé video. A pak se do diskuze zapojí i jejich mrtvá spolužačka... Pocit, že jde o nechutný vtip, brzy vystřídá absolutní zděšení všech zúčastněných. Neznámý uživatel totiž nezůstává jen u slovních výhrůžek a za pravdou jde doslova přes jejich mrtvoly. (Cinemart)

The Viper

Pro mne příjemné překvapení. Odebrat z přátel tu sice dostává od dost lidí do zubů, ale já byl spokojen. Nejsou tu zbytečný sr*čky okolo a jde se hned na věc, každý kdo používal/používá skype musel trpět migrénou i neustálého vytáčení hovorů, ale jinak co se týče anonamyního uživatele, který terorizuje partu teenagerů, tak se to opravdu příjemně až mrazivě stupňovalo. Za mě povedený kousek. ()

Arkanoid odpad!

Povrchnosť postáv atakovaná neznámym užívateľom v nudnom prostredí sociálnych sietí. Nebyť plytkosti, predvídateľnosti a deja v prostredí, čo uspáva, dalo by sa aj báť. Len na to treba aspoň trochu invencie, ktorou tento akože horor neoplýval. Existujú filmy, v ktorých sa nervydrásajúca dráma odohráva na malom priestore. Toto nie je ten prípad a obrazovka počítača zobrazujúca skype, facebook a iné stránky a izby užívateľov a návštevníkov týchto stránok nie sú tým priestorom takejto drámy. Niekedy býva obmedzenie deja na malý priestor len dôkazom neschopnosti tvorcov filmu vytvoriť napätie a preniesť dej na väčší priestor. Unfriended je toho ukážkovým príkladom, kde sa apelom na používateľov sociálnych sietí snaží zakryť svoje nedostatky, ako rozvitý dejový oblúk nahradený prvoplánovosťou, hĺbka postáv vyjadrená ich zobrazením pri chatovaní a skypovaní, namiesto dynamickej kamery rozmazaný obraz kamery notebooku pri volaní cez skype, a namiesto zaujímavej látky, čo by ťahala celý film, sa tvorcovia rozhodli pre pripojenie sa k sieti, z čoho sa snažili spraviť veľkú vec. Tvorcom by sa zišlo pozrieť si britský seriál Black Mirror, kde by sa dozvedeli, ako pristupovať k postavám trpiacim výdobytkami moderných technológií a zajatými v konzumnej spoločnosti, aby vystihli ich tragiku. Vo vyvražďovačkách obvykle postavy aktívne bojujú o prežitie, tu mi pripadali neskutočne pasívne, aspoň tak ich scenáristi napísali, bez možnosti niečo ovplyvniť. IMHO Unfriended zlyhal vo všetkom, v čom mohol, v naratívnosti deja, postavách, neponúkol potrebnú zvrátenosť, atraktívne prostredie, zmysluplné dialógy, ktoré by ste citovali, ani kameru, čo by ste obdivovali a scénky, ktoré by ste si pamätali. Trpel som, nie však kvôli perfektnému hororu. Taký som pod názvom Unfriended nenašiel. Ale ak sa Vám film páčil, dajte like. ()

sedm.1

Zpracování Unfriended by se dalo označit za ještě lacinější variantu klasických Found Footage filmů, než bývá zvykem, což znamená, že nestojí už skutečně vůbec nic, každopádně ony klasicky pojaté FF filmy mám ovšem alespoň upřímně rád, na rozdíl od této ,,skypové,, odnože, která mě jednoduše nebaví a ani zdaleka na mě nepůsobí tak, jako ony zmiňované ostatní klasicky pojaté FF filmy. Krom minimálních finančních nákladů totiž filmy zpracované způsobem jako Odebrat z přátel nabízí už jen i minimální obsah, kdy tedy sice ani ostatní FF filmy nejsou většinou kdovíjak nápadité, originální, či překvapivé, ovšem zde je to ještě o několik levelů horší, zde se vždy jedná jen o to jediné a stejné, a to o non-stop ječící postavy, z důvodu přítomnosti jakéhosi ducha, který je následně naprosto nepřehledně a především strašně nudně likviduje, navíc ony postavy jsou vždy otravné a hloupé, nefunguje zde jinak ale ani atmosféra, což ovšem nelze připisovat jako chybu tvůrcům, jelikož v něčem takovém prostě nelze jakákoliv atmosféra snad ani navodit, a z hororového pohledu tu lze pracovat jen s lekačkama, které tedy sice vylekat potenciálního diváka mohou, většinou je toho ale dosaženo způsobem více než laciným a nenápaditým. Já si zkrátka myslím, že ,,skype found footage,, filmy jsou prostě jen poplatné dané přetechnizované době a určené hlavně uživatelům této aplikace, nicméně jako filmy, natož pak přímo horory, pro širší publikum, upřímně nefungují. ()

KoRner

Za originalitu dávam "lajk", inak to malo skoro všetky hlúposti, ktoré v hororoch vidím nerád. Nevedel som, že film sa dá urobiť aj z čumenia na Skype 30 ročnej tínedžerky. Tí jej priatelia sú proste všetci zmrdi, takže o fandení nemôže byť reči a vraždy boli skôr smiešne, než strašidelné. Zaujímavé je, že nemajú rodičov a nevedia ani používať mobilné telefóny. Občas to síce zamrazilo, koniec bol však taký očakávaný, že to prekvapilo aj mňa. Nakoniec je z toho iba rutinná práca. ()

bari68

Na začiatok musím podotknúť, že film nenudí, diváka stále niečím drží na obrazovke, avšak viac-menej sa tu osemdesiat minút nič nedeje. A koncept tohto hororového podžáneru je vlastne v určitej miere originálny. ..... Stále sa ale pýtam, či už potom aspoň niekto z tvorcov premýšľal nad logikou veci, pretože všetky detaily, ktoré utvárajú celok sú vo finále až desivo trápne. ()

Han22

Jak tohle hodnotit? Pár lidí si skypuje a připojí se jim duch mrtvé spolužačky. Ta to na jedné párty přehnala a doslova se posrala až za ušima. Nějaký dobrák, jak už to tak bývá, video nahodil na facebook a holka to neunesla. Základní námět mě jako antifandu všech found footage sere (celou dobu kamera nesleze z netu), nechápal jsem proč se všichni nezvednou a neodejdou. A taková ostuda, aby se kvůli tomu někdo zabíjel to taky nebyla. Přesto když si vzpomenu na časy na FB a blbosti, co jsem tam kdysi postoval, tak nad tím nedokáže jen tak povýšeně mávnout rukou a navíc je duch solidně rozkládá, hlavně při hře na pravdu. Takže dávám za dvě, lidem co žijí na síti celé dny to bude asi připadat lepší. ()

MareT.

Ja musim day velice spokojene 3! Vzhledem k tomu, ze se vse deje na obrazovce pocitace, tak film dokaze vepracovat velice dobre situace a sceny. Ale hlavne me to donutilo se zamyslet nad tihou a nebezpecim internetu jako takoveho. Ty socialni site opravdu dokazou ublizit. ()

divak84

jak takové hovno muže vydělat 54-násobek sveho rozpočtu (1 mil.) ? easy - film zrcadlí dementnost a konzumnost dnešních dementních mladých lidí (zejmena studentů).. lhaní, neupřímnost, ikdyž mi vraždí "kamoše" mam pořad sluchátka na uších a raději googlím chatroulette .. no prostě tomu "filmu" (o horroru se neda mluvit ani nahodou) se nedá upřít zisk statusu "první sveho druhu" , ale jinak jde o kravinu, ktera zaujme ryze laxního, unuděneho a nenaročného diváka... bullshit moderní kravina , ktera ale sype protože jde o PC film, plný skypu a googlu, tak proč ne , že. to, že film nevysvětlí ani hovno, jedná na ryze vymyšlených a nevysvětlených základech, to už tvůrci neřeší... obyčejně by to byl odpad, ale dam 1* za first person movie a za to, že Blaire umí rychle psat na laptopu. děsná blbost.. ()

Corpsegrinder

Profesionální troll simulátor 2015. Čekal jsem že se budu aspon trošku bát ale místo toho jsem dostal celkem dobrou komedii, ta mrtvá holka jim totiž naprosto luxusně trollí prdel at už jde o pouštění naprosto nevhodnejch písniček nebo o uplně šílený meme ke konci filmu :DDD Úmrtí jsou naprosto ujetý a za nejlepší považuju asi špekounovo totální zbombardování na kameru. Bohužel jak jsem říkal čekal jsem trochu víc, neustálý glitche v obraze mě začaly srát už ze začátku filmu a konečná fáze kdy jde holka volat policajty přes chatroulette to už bylo moc debilní i na mě. ()

Litvicek

Nenechte se zmýlit, o horror opravdu nejde. Ty scény, ve kterých se umírá, jsou natočeny absolutně slabě, takže z toho divák vesměs nemá skoro nic. Nicméně, v dnešní době plné rádoby "skvělých" horrorů, musím uznat a svobodně říct, že jsem byl ale opravdu hodně zvědavý, jak se celý děj bude vyvíjet a jaký to bude mít následky s postavami. Je to teda slabý ale na tu krátkou stopáž to vyloženě dobře zabaví. ()

farfalla

Je to vlastně dramatizace pokračování případů, které se objevují na internetu v poslední době často. Kyberšikana neznámých, anonymních lidí může dohnat nešťastného člověka i k sebevraždě. Tento příběh se odehrává rok po smrti Laury Barnsové, která se zastřelila po tom, jako někdo umístil na internet intimní video, když byla opilá po večírku. Neznámý hacker chce přiznání od člověka, který video natočil a zvěřejnil. Celý příběh sledujeme přes obrazovku počítače. Je to také vlastně přehled aplikací, které lidé používají pro počítačovou komunikaci – google, facebook, skype, youtube, spotify, liveleak, instagram, chatroulette. Takže děj je doprovázený spoustou klikání, otevíraní a zavíraní oken aplikací a velká část komunikace je psaná přes zprávy. Ve stylu zpracování je cítit vliv producenta Timura Bekmambetova. Rychlé střihy, syrové záběry násilí, technicky nedokonalé zobrazování přes skype. Příběh je hororem hlavně pro ty, kteří žijí své životy na sociálních sítích. ()

Hanys_

Zajímavý nápad, který ale zůstal jen na půli cesty, nějakého extranapětí jsem si tady taky zrovna nevšiml, takže výsledek je nakonec takový jaký je. Další tuctový teenege horror. ()

t.mon

Divím se, že něco takového dokázal natočit někdo jako Gabriadze (ojedinělý případ tzv. Pelinismu - znalci vědí:)). Je zde evidentní inspirace například od The Den, ale třeba i u dokonalého Cyberbully s Maisie Williams. Co k hereckým výkonům - snaha se cení, a tady, kde se pomalu nikdo ani nezvedne ne židle, to platí dvojnásob. Postavy nejsou idioti (až na Adama, ale jak to s ním dopadlo...) a sympatické herečky. Lekačky jsou očividné, ale celkem fungují, ale celej film stojí na geniálním budování atmosféry, která sice ze začátku připomíná spíše porno, ale od cca od 45 minuty vám od duše rozhodně dobře nebude. Každýmu to určitě sedne jinak, ale za mě palec nahoru. ()

Sayko odpad!

Naprosto debilní film. Unfriended postrádá jakoukoliv logiku, takže musíte mít v palici hrozný piliny, jestli se u toho seriózně bavíte, herci, tedy spíše neherci, přehrávají, jejich fňukání trvající něco přes hodinu dvacet leze na nervy už od prvních pár minut a tím pádem vám ke konci vlastně ani nevadí, že tam SPOILER všichni chcípnou, protože se tvůrci nenamáhali jakýmkoliv budováním vztahů mezi postavami a divákem. Vlastně mi připadá, že tvůrci ani nemají vystudovanou filmařinu, protože tohle s filmem a jeho zákonitostmi nemá absolutně nic společného. Tohle vypadá spíš jako výplod pár středoškolských kamarádů, které napadla, byť docela zajímavá, idea, nakoupili hromadu falešné krve a na natočení použili svoje webkamery, protože jinak si tuhle sračku nedovedu vysvětlit. Do televizí v pozdních hodinách klidně, ale znesvětit tím i kinoprodukci, tfuj. ()

Teabag

Není to žádné veledílo, ale musím ocenit, že natočit touhle metodou film, který by byl zábavný víc než deset minut, je docela kumšt. A tady se to povedlo! ()

jabba

Jediným hororovým prvkem filmu pro mě byla nemožnost vypnout to zasr... oznamování. Představa, že sedím u svého PC a každých 5 vteřin na mě vyskočí žádost o přátelství, zpráva ze soc sítě nebo jiná kravina doprovazená hlasitým PING, asi bych se sám uploadoval na YT videem, kde si autogenem opaluju obočí. ()

lucijelucije

Famózní přeměna od nevinnosti, po největší zvrácenost. Nevím jestli by to fungovalo v reálu, spíš asi ne, asi by někdo těžko nechal povraždit své nejbližší pro své černé svědomí, ale strach ze smrti..možná dělá divy. Koneckonců, tohle nebyl dobrej film..Motá se tam šest lidí, skáčou si do řeči, jejich řešení problémů, je dost nepochopitelné a ten závěr..je tak průhledný, nepůsobivý, netvárný a shnilý, že mé hodnocení, je hodně milostivé. ()