Šuplandie, Polokokta, Jerzy Stuhr.... hehehe, polská komedie jak se patří(14.4.2007)

• duklak2

No nechápu jak všichni můžete tak kladně hodnotit tuhle komedii. Asi nechápu polský humor, po Sexmisi to považuji za další trapárnu z Polska.(29.6.2008)

Tak tohle byl spravne ujetej film. Prislo mi, ze trpaslici jsou lepe odvedeny nez ve filmu Pidilidi a tema mi prislo trochu podobne Matrixu, taky tu jsou agenti, "vyvoleny" a prechazeni z jednoho sveta do druhyho. Zapletka je hodne originalni, docela promakana (Az na zmenseni spodku sem si nevsim niceho nelogickeho.) a hlavne hodne vtipna. Navic tu je spousta skvelejch hlasek, super hudba a vynikajici polsky herci, se kterejma jsem se setkal asi poprve, ale fakt nemeli chybu. Hlavne Jerzy Stuhr a Jacek Chmielnik byli bezchybny, ale taky to bylo tim, ze dostavali nejvic prostoru. Navic i trikove to je odvedeny slusne. A zaver prekvapi. Nemam zadne vyhrady, ale na 5* bych to nevidel.(15.8.2006)

Bláznivina první třídy, kterou jsem poprvé viděl coby nerozumné malé děcko a z které jsem si pamatoval jedinou scénu - když Olgierd Jedlina přijde v Šuflandii do restaurace a vidí, jak si jeden host objedná k obědu mouchu... A pak mi skoro dvacet let trvalo, než jsem zjistil, co to vlastně bylo za film... Teď jsem to konečně zjistil, znovu jsem se nechal pobavit krásně praštěným příběhem o trpaslících a kingsajzu a navíc již poučen věkem jsem si vychutnal efektní reflexi totalitární společnosti, v jejímž čele je bezesporu vynikající Jerzy Stuhr. Jelikož režisérem tohoto snímku je Juliusz Machulski, přímo se nabízí srovnání se Sexmisí, a to je myslím ten hlavní kámen úrazu... Kingsajz je oproti tomuto filmu místy až moc překombinovaný a trpí některými nedůslednostmi... to by se možná dalo přehlédnout, vždyť je to crazy komedie...co mi však šlo neskutečným způsobem na nervy, byla ta příšerná muzika, která film doprovázela už od úvodních titulků... Už jen kvůli tomu nemůžu dát víc než 3*(7.10.2007)

Kingsajz jsem viděl už koncem 80. let a v paměti mi tenhle kousek utkvěl jako silně nadprůměrná záležitost, nicméně jsem měl pocit, že to je jeden z filmů, které jsou úspěšné jen v určitém historickém kontextu a s odstupem doby bude ten film nezbytně stárnout. Viděl jsem ho po řadě let znovu a byl jsem překvapený, jak dobře funguje i po tak dlouhé době. Výrazně lepší ovšem je v originále než s českým dabingem. Už výtvarná podoba filmu je velice zajímavá a řada hlášek a ztřeštěných situací dodává ingredience k filmové lahůdce. Machulski několikrát úmyslně připomíná některými replikami a jednou postavou svou slavnou Sexmisi. Použité rekvizity jako vězení v cedníku nebo malá baterie coby nastražená past s vysokým napětím fungují jako vtipy před dvaceti lety i dnes. Celkový dojem: 90 %. Největší hvězdou je pochopitelně Jerzy Stuhr, který i na relativně malém prostoru exceluje coby vysoký funkcionář trpasličího totalitního státu.(9.4.2008)