Houdini (TV film)

• Houdini

Životopisný / Drama

Kanada / USA, 2014, 2x83 min

Tak jsem to zvládla na jeden zátah :).. První film kde mě velmi zaujal Adrien Brody.. Chytlavé celé tři hodiny, snad jediný film který opravdu nejde zkrátit a délka ničemu nevadí..(10.8.2015)

I životopis může být napínavý.(13.9.2014)

Příběh s kouzelníky mám rád, i proto mezi oblíbené filmy řadím Dokonalý trik nebo Iluzionistu. Avšak životopisný příběh, to je něco docela jiného. Jméno Harry Houdini samozřejmě znám, ale nikdy jsem se nezajímal o jeho životní příběh. Takže jsem rád, že přišla tato minisérie, aby mi ho pověděla. Obsazení bylo super, Adriena Brodyho mám rád už dlouho, od filmu Svěrací kazajka (jak příhodné) a Kristen Connolly, která si zahrála jeho manželku jsem už také zahlédnul například v House of Cards. Tahle minisérie je ale stejně hlavně na Brodym, který ji s přehledem utáhne. Co také čekat jiného od herce jeho kalibru. Příběh je zajímavě zpracovaný a rozhodně stojí za podívání. Jako bonus nám je představeno i tajemství několika kouzelnických triků. Jelikož jsem neznal životní příběh Houdiniho, tak jsem byl poměrně překvapen agentskou vsuvkou nebo zakomponováním postav jako Sir Arthur Conan Doyle nebo Rasputin. Ve výsledku jsem spokojen s tím, co jsem viděl, ale možná mi něco málo chybělo. Nějaké kouzlo? Nebo odhalení toho, kam zmizel slon...(12.9.2014)

• maddy

Z History Channel sa stala namiesto vednej, informatívne prínosnej televíznej stanice čistá komercia, ktorá sa snaží prvoplánovano ohurovať. A ich mini-séria/televízny film Houdini je toho jasným dôkazom. Čistá show na efekt, v ktorej skutočný život Houdiniho nie je vôbec nepodstatný. Väčšina kúzelníckych (čítaj podvodných, keďže na kúzla tu snáď neverí už nikto) výstupov tak stráca akýkoľvek punc reálnosť a skôr pôsobia ako z ranku fantasy, resp. ako minuloročný kúzelnícky snímok Now You See Me. To by možno nebol taký problém keby to History Channel neprezentoval ako „príbeh o Houdinim“ a keby to bolo aspoň zábava. Bohužiaľ, nie je. Napriek tomu, že sa snaží zachytiť pomerne dlhé životné obdobie, tak chýba ústredný príbeh, ktorý by vyvolal záujem o postavy a aj tá snaha o „cool“ spracovanie (rýchly strih, prelety kamery a pod.) sa míňa účinky, keďže na niečo veľkolepejšie tu jednoducho nie je rozpočet a tak pôsobí skôr ako márna snaha vyzerať za každú cenu „filmovo“. Houdiniho životopis by si síce zaslúžil spracovanie do seriálovej podoby, rozhodne nie takto prvoplánovo, prikrášlene a odtrhnuto od reality. Navyše ma na to prekvapuje, že takto nezáživne, bez akéhokoľvek vlastného prínosu to natočil práve Uli Edel, režisér vynikajúcich We Children From Bahnhof Zoo (5* / síce to bolo pred 30. rokmi) CELKOVO: 2* (4/10)(12.9.2014)

----- "Jediný způsob, jak porazit smrt, je dát všanc život." ----- Obecně vzato - mám kladný vztah k trikům ... ať se vztahují k filmovým počinům či ke kouzlům zdatných eskamotérů. Jsou mi blízké i nejrůznější úkroky v čase ... všemi směry - pokud jsou vhodně zakomponovány do děje ... a ve výsledku dávají smysl. Dokážu se přenést i přes lehkou antipatii k hlavnímu hrdinovi - obzvláště pokud se jedná o zmapování životní dráhy světoznámého iluzionisty, který svého času nepřebýval jen ve světě iluzí, ale i v našem nedokonalém světě reálném. Nicméně obyčejně se jen těžko smiřuji s VYPRAVĚČEM ... lhostejno, zda jeho úlohu plní hlavní hrdina, vedlejší postava či jakási imaginární nezúčastněná osoba. Protože málokdy je jeho přítomnost opodstatněná - většinou svědčí spíš o neschopnosti vyprávět příběh - bývá pouhou berličkou, která spojuje zpřetrhanou dějovou linii. V tomhle případě je ovšem BERLOU v nadživotní velikosti, jejíž přítomnost rozbíjí kouzlo a neutralizuje iluzi - což nesvědčí filmu ... ani slavnému mágovi. Bohužel, samotný příběh dostává větší prostor až ve druhé polovině stopáže, kdy sledujete prakticky už jen stín Harryho Houdiniho. Nezávisle na přetrvávající světské slávě se z jeho života vytrácí prostá radost, aby byla nahrazena jakousi posedlostí, hraničící s urputným zápasem se sebou samým kdesi na nezmapované hranici lidských možností. A smrt matky jakoby nasměrovala dráhu jeho osudu k cestě, ze které už nebylo možné odbočit. P.S.: 1) Víte ... nejsem si jistá, zdali měl právo vystupovat až tak razantně proti spiritismu ... lépe řečeno proti spiritistům. Jakoby nastoupil cestu pomsty. V čem se od něj lišili ? Pravda - on netajil, že předvádí triky ... ale pokud jste se pozorně dívali, nebylo tomu tak VŽDYCKY. Uváděl diváky v úžas a rozdával chvíle napětí a okouzlení, ale spiritisté měli pro své klienty útěchu a vnášeli do jejich duší klid a mír. Obé za mrzký peníz - co je víc ... a co je menší podvod ? ; 2) Neřeším, nakolik se snímek vzdaluje realitě ... jen bych chtěla poznamenat, že Adrien Brody se Harrymu Houdinimu nijak zvlášť nepodobá - stejný příměr by se možná dal použít i pro porovnání použité dějové osnovy s historickými fakty.(14.1.2016)