Houdini (TV film)

• Houdini

Životopisný / Drama

Kanada / USA, 2014, 2x83 min

Já dala Houdiniho na dva zátahy, protože těch momentů, které mohli tvůrci vynechat bylo minimálně, jinak jsem se vůbec nenudila. Já o tom člověku znám jen povrchní informace a abych pravdu řekla, nikdy jsem se o tyhle kouzla moc nezajímala. O to víc jsem byla překvapená, jak mě tenhle miniseriálek dostal. Chcete znát některé fígle, tak tady je uvidíte, jen s tím slonem nás nechali ve štychu.....kam opravdu zmizel? Životopisných filmů jsou poslední dobou mraky a já je beru někdy s větší, někdy s menší rezervou, co se týká skutečných faktů. Proto mě ani tady nic nerozházelo a užívala jsem si úžasného hereckého výkonu Adriena Brodyho, který do toho dal maximum a myslím, že musel navštívit pro tuhle roli nejednou posilku, aby vynikla alespoň trochu vypracovanost jeho těla, nutná pro jeho atrakce. Houdini byl velmi ctižádostivý a určitě v mnoha směrech velmi zajímavou osobností své doby, která měla možnost navštívit nejen kus světa, ale i takové rodiny, mezi které patřila poslední carská rodina Romanovců a nebo manželé Doyleovi v Anglii. Měl opravdu pestrý život, ale jaké bylo opravdu jeho soukromí, vztah s matkou, kterou tak miloval nebo manželkou, která mu stála věrně po boku i přes to, že měla mnohdy zcela oprávněné připomínky, bude stejně zahalené trochou nejasností a tajemna, ale to je možná i dobře. Výborný seriál, který určitě ráda doporučím a možná to hodnocení ještě zvednu.(10.9.2014)

Celkem zklamání. Houdini v produkci HBO mohl a měl být jedním z nejlepších biografických dramat, co kdy která televize natočila, slibný projekt utopil ale všechna svá aktiva v hypertrofované formě - klipová estetika a dynamika střihu, naprosto neadekvátní elektronická hudba (stejný anachronismus jako elektrické kytary v televizním Janu Husovi), přílišný vklad počítačových triků, manýrismus, forma, která převládla nad obsahem...(14.7.2015)

I životopis může být napínavý.(13.9.2014)

Možná až zbytečně uspěchané, ale člověk se nemá na druhou stranu šanci ani na chvíli nudit. Houdiniho život byl napjatý jak struna a těžko najít konzistenci v tak narvaném příběhu, zvlášť silně dramatizovaném. Moderní rychlé střihy a Debneyho elektronicko klasická hudba zpočátku malinko ruší, ale je v tom metoda. I tak velmi dobře natočené. Brody se navíc do role ponořil se zápalem sobě vlastním a krade si diváka v každý moment jen pro sebe. Hlavním tahounem je ale Houdini a jeho nesporný talent a umanutost překonávat hranice. P.S: Druhá část je malinko slabší než první a ohledně pravdy a lži zde zobrazené doporučuji... http://www.wildabouthoudini.com/2014/09/fact-checking-historys-houdini-night-one.html(14.9.2014)

• BoredSeal

Mizerný životopisný film, který stylem vyprávění připomíná senzacechtivý dokument, nezajímavě skáče v historii sem a tam, do toho hraje elektronická hudba, používají se zpomalovačky a mučí nás parta nezajímavých hereckých ksichtů s unylým Brodym s účesem, jako kdyby právě slezl z elektrického křesla. Film prakticky jede bez nějakého příběhu s pointou a napětí. Smutné na tom je, že když si přečtete Houdiniho profil na wikipedii, dozvíte se o něm mnohem víc zajímavých věcí než z téhle bídy (která celkem často není ani historicky přesná, bůhvíproč).(2.10.2014)