Houdini (TV film)

• Houdini

Životopisný / Drama

Kanada / USA, 2014, 2x83 min

----- "Jediný způsob, jak porazit smrt, je dát všanc život." ----- Obecně vzato - mám kladný vztah k trikům ... ať se vztahují k filmovým počinům či ke kouzlům zdatných eskamotérů. Jsou mi blízké i nejrůznější úkroky v čase ... všemi směry - pokud jsou vhodně zakomponovány do děje ... a ve výsledku dávají smysl. Dokážu se přenést i přes lehkou antipatii k hlavnímu hrdinovi - obzvláště pokud se jedná o zmapování životní dráhy světoznámého iluzionisty, který svého času nepřebýval jen ve světě iluzí, ale i v našem nedokonalém světě reálném. Nicméně obyčejně se jen těžko smiřuji s VYPRAVĚČEM ... lhostejno, zda jeho úlohu plní hlavní hrdina, vedlejší postava či jakási imaginární nezúčastněná osoba. Protože málokdy je jeho přítomnost opodstatněná - většinou svědčí spíš o neschopnosti vyprávět příběh - bývá pouhou berličkou, která spojuje zpřetrhanou dějovou linii. V tomhle případě je ovšem BERLOU v nadživotní velikosti, jejíž přítomnost rozbíjí kouzlo a neutralizuje iluzi - což nesvědčí filmu ... ani slavnému mágovi. Bohužel, samotný příběh dostává větší prostor až ve druhé polovině stopáže, kdy sledujete prakticky už jen stín Harryho Houdiniho. Nezávisle na přetrvávající světské slávě se z jeho života vytrácí prostá radost, aby byla nahrazena jakousi posedlostí, hraničící s urputným zápasem se sebou samým kdesi na nezmapované hranici lidských možností. A smrt matky jakoby nasměrovala dráhu jeho osudu k cestě, ze které už nebylo možné odbočit. P.S.: 1) Víte ... nejsem si jistá, zdali měl právo vystupovat až tak razantně proti spiritismu ... lépe řečeno proti spiritistům. Jakoby nastoupil cestu pomsty. V čem se od něj lišili ? Pravda - on netajil, že předvádí triky ... ale pokud jste se pozorně dívali, nebylo tomu tak VŽDYCKY. Uváděl diváky v úžas a rozdával chvíle napětí a okouzlení, ale spiritisté měli pro své klienty útěchu a vnášeli do jejich duší klid a mír. Obé za mrzký peníz - co je víc ... a co je menší podvod ? ; 2) Neřeším, nakolik se snímek vzdaluje realitě ... jen bych chtěla poznamenat, že Adrien Brody se Harrymu Houdinimu nijak zvlášť nepodobá - stejný příměr by se možná dal použít i pro porovnání použité dějové osnovy s historickými fakty.(14.1.2016)

Velmi povedený dvoudílný snímek o Houdinim. Vynikající hudba a skvělý Adrien Brody. Velká spokojenost!(3.9.2014)

Velice příjemný film, který sice může chvílemi nudit pro až stereotypní druh vyprávění, ale přesto, kdo má tohle* rád, na své si přijde. (* život eskamotérů, tehdejší doba/zúčastněné osobnosti, okultismus, odhalování triků...)(21.9.2015)

Moderně udělaný miniseriálek o Houdinim mě zaujal od první minuty. Pořád se v něm něco dělo, dialogů tak akorát, aby člověk v rámci daného času poznal postavy, skvělý střih, kamera, hudba a famozní výkon Adriena Brodyho. Osobně si myslím, že ještě díl navíc by seriálu prospěl, protože narvat do 2x83minut Houdiniho soukromí, myšlení, city a vystoupení je fakt úkol hodnýho Houdiniho. Nicméně miniseriál má v sobě neuvěřitelnou vyprávěcí dynamičnost, která nedovolí působení nudy.(22.6.2015)

• Lacike

Posobi to pre mna ako taky encyklopedicky sled zivotnych udalosti zo zivota jedneho slavneho kuzelnika. Adrien Brody podava kvalitny vykon, po rezijnej stranke to je tiez solidne, je to dynamicke, jedna epizodka strieda druhu a to je asi hlavny problem. Ani na chvilu to vôbec nikdy poriadne negraduje, chýba tomu nejaka hlavna linia. Keby to malo o hodinu viac alebo menej, tak je to uplne jedno. Vysledkom je priemerny dvojfilm na jedno pozretie. 5/10.(14.9.2014)

• - Natáčelo se v Maďarsku v Budapešti, v rodném městě Harryho Houdiniho. (Terva)

• - Adrien Brody (Houdini) studoval kouzla, a tak velkou část triků ve filmu dělal sám. Dokonce i únik ze svěrací kazajky na laně. (Terva)

• - V prvej časti, kde Harry Houdini (Adrien Brody) sleduje projekciu Charlieho Chaplina, sa jedná o grotesku s názvom "The Rink". Vo filme sa uvádza rok 1914, zatiaľ čo v skutočnosti bola táto Chaplinova groteska uvedená až v roku 1916. (vero_F)