Houdini (TV film)

• Houdini

Životopisný / Drama

Kanada / USA, 2014, 2x83 min

"Ať jsem zvládl cokoli, věděl jsem, že můj příští únik musí být lepší." Neumím vytáhnout králíka z klobouku, nechat zmizet slonici, projít zdí, chytit kulku do zubů ani zmizet z čínské vodní mučírny a vlastně ani nevím, proč bych to dělal. Nicméně umím ocenit Mistra úniku špiona Houdiniho, který byl jedním z největších lhářů v historii kouzelnictví. Bavilo mne sledovat jeho triky, zejména skok z mostu do díry v ledu byl vynikající, ale jakmile začal bojovat se spiritisty, tak mě to začalo a již nepřestalo nudit. Teď jdu na pár hodin zadržet dech a pak rafinovaně uniknu trojnásobné sebevraždě.(12.5.2016)

• Kaluž

Na tuhle dvoudílnou televizní jednohubku jsem se velmi těšil. Eskamotérské kousky maestra Houdiniho jsou mému srdci blízké a byl jsem připraven, že si doplním další strhující střípky z jeho života. K mému zklamání však tvůrci zvolili zcela odlišný způsob uchopení biografie než jsem očekával. Překotné vyprávění v akčním stylu a rychlých prostřizích mi k dobové látce ze sklonku 19. století vůbec nesedí. K tomu se váže i použití nesmyslně přepáleného hudebního doprovodu nebo dokola se opakující digitální záběry Houdiniho útrob. Vypadá to spíše jako excentrický portrét jednoho z těch moderních čáryfuků pro dnešní publikum než psychologická sonda do nitra jednoho z největších iluzionistů historie. No nic, nevadí, zapomeneme.(19.12.2014)

Kabelovka History by měla dělat více seriálů/minisérií, protože jí jdou zatraceně dobře. Protože při sledování Vikingů či nejnověji Houdiniho má divák pocit, že vše není jen čirá fikce. U televize, která si zakládá na historických faktech, je tedy prioritou vylíčit dokument pravdivě – a o to větší odpovědností to je u hraného dramatu. Houdiniho tedy beru jako úvodní kurz 101 do „kouzelnického umění“ založeného na iluzi a tricích – většina triků je sice už dávno odhalena, ale i tak je fascinující sledovat, jak před více než sto lety vznikaly ty nejúžasnější iluze, která by i dnes dokázaly fascinovat okouzlené obecenstvo. Houdiniho život je naplněn velkou dřinou a pílí a jeho osud je velmi zajímavým a dojemným příběhem, který stojí za to vyprávět. Adrien Brody se role zhostil na výbornou, sice za to Oscara nedostane, ale příští rok (když už nic jiného) bude přinejmenším nominován na Emmy za minisérii, to je téměř jisté.(15.11.2014)

Když se HBO chytne nějakého námětu, většinou to nemůže dopadnout špatně. No a Houdini zažil takový život, že by byla škoda o něm trošku nepovyprávět právě v kvalitě, kterou nám, divákům, zajistí právě a jen tento kanál. Dvoudílné rozdělení je pak naprosto na místě, protože momentů, které je potřeba odvyprávět, je opravdu požehnaně. No a jelikož Houdiniho život byl o jedné velké iluzi, ani tady se jich nezbavíte. Naopak. Režisér Uli Edel natočil nesmírně stylový a moderní film, který svými efekty někdy až moc přeháněl, ale i přesto mě nedokázal od samotného příběhu odtrhnout. Tři hodiny pak utekly jak voda.(22.6.2015)

Pro eskamotéry jsem měl vždycky trochu slabost, především když jsem byl dítě. Tahle dvoudílná podívaná mě naprosto nadchla. První díl mě bavil asi přeci jen trochu víc, ale jako celek to rozhodně stojí za vidění, nejen kvůli skvělému Brodymu.(16.12.2014)

• - V prvej časti, kde Harry Houdini (Adrien Brody) sleduje projekciu Charlieho Chaplina, sa jedná o grotesku s názvom "The Rink". Vo filme sa uvádza rok 1914, zatiaľ čo v skutočnosti bola táto Chaplinova groteska uvedená až v roku 1916. (vero_F)

• - Adrien Brody (Houdini) studoval kouzla, a tak velkou část triků ve filmu dělal sám. Dokonce i únik ze svěrací kazajky na laně. (Terva)

• - Natáčelo se v Maďarsku v Budapešti, v rodném městě Harryho Houdiniho. (Terva)