Papírová města

• USA Paper Towns (více)

Hrdinou příběhu je Quentin Jacobsen (Nat Wolff), normální, trochu bojácný kluk, který má od dětství rád nespoutanou sousedku se jménem dlouhým jako její nohy: Margo Rothovou Spiegelmanovou (Cara Delevingne). Spíše než by byli kamarády, je ale Quentin pravidelným svědkem jejích neuvěřitelných dobrodružství a také jejím tajným ctitelem. A to až do jedné noci, kdy mu Margo nečekaně zaklepe na okno jeho pokoje a vytáhne jej na podivuhodnou trestnou výpravu namířenou proti jejímu bývalému příteli spojenou s vtipnou a několikanásobnou pomstou. Díky této noční výpravě se Quentinovi nejen splní sen o sblížení s tajnou láskou, ale prožije i dobrodružství, kterým se zatím spíše vyhýbal. Jenže druhý den ráno jejich společné dobrodružství skončí a nastane nový den. Margo ve škole chybí. I další dny. Quentin začne pátrat a brzy si uvědomí, že Margo miluje záhady a také, že pro něj zanechala určité stopy a zašifrované vzkazy. Jak moc ji vlastně zná? A co jsou to ta papírová města, o kterých Margo mluvila? A tak jej díky Margo čeká další dobrodružná výprava, na které jej tentokráte doprovází jeho nejlepší kamarádi. Ale už to není výprava za pomstou, ale cesta za záhadou jménem Margo Roth Spiegelmanová a možná také za velkou láskou. (Cinemart)

Phorbo

Greena čtu, když si chci odpočinout od složitějších ság a rozsáhlých scifi románů. Když se Hvězdy nám nepřály chystaly do kin, rychle jsem přečetl knihu, abych věděl, jaké to bude a rozhodně jsem ze silného příběhu byl na měkko, jako z málokterého filmu. Tak jsem si potom dal i Hledání Aljašky. Šlo poznat, že jde o autorovu prvotinu, ale pal to čert. Dalo se to. Nebylo to tak kvalitní a konec stál taky za starou belu, ale dalo se to číst. U papírových měst jsem dlouho váhal. Nakonec vyhrály jiné romány a novely a tak jsem si počkal na snímek. A docela jsem rád, že jsem to nečetl, protože je to poněkud smutný film. Ani ne o tom, že by někdo zase umřel (tak jako má Green v oblibě zabíjet hlavní postavy, což mu nevyčítám, vůbec ne), ale o tom, že to je o ničem. Sáhodlouhý roadtrip teeagerů kvůli nějaký zajímavý holky, která o hlavního hrdinu v první řadě nemá ani zájem. No, vlastně má, v předposlední scéně, ale co z toho? Rozhodla se utéct, tak se přes to přenes, Q! Green si libuje v tom aby ženské charaktery v jeho knihách, a následně ve filmových adaptacích, byly jiné. ale pro mě je psaní kapitálek uprostřed slova, jen kvůli toho, že aforizuje velká písmena.... no, to už je postavený na hlavu. A když už to všechno skončí, a zase ne happy endem, je to jen taková místy vtipná komedie, která nedá nic závažného. Kamera mi přijde taková hodně šedá, slečna Delevingne vypadá v polovině záběrů zkouřeně a flegmaticky a pan Smith toho herectví taky moc nepředvádí. A i když jsem to slupnul a bavilo mě to, tak za mě jen 3/10 ()

HonzaSim

Tady je jednoznačným lákadlem John Green a jeho Hvězdy nám nepřály. Jelikož se mi tento film moc líbil, i když mi po něm nebylo nejlépe, jeho další zfilmovaná kniha byla jasnou volbou. Přiznávám, že jsem se těšil o čem to vlastně bude a po menších náznakách ohledně děje, jsem byl zvědavý ještě více. Je málo filmů, které mě připoutají k obrazovce, že se nemůžu odtrhnout, Papírová města to dokázala. Námět byl tak zajímavý, že ať se dělo cokoliv, měl jsem pocit, že jsem v tom s nimi. Nemůžu nezmínit dvě scény, "Pokémon" a "nezastavujeme," případně "nezapomenutelná noc." U těch jsem se natolik zasmál, že by si tento film zasloužil označení: Drama / Romantický / Komedie. Konec mě hodně zklamal, ale zase donutil k zamyšlení o pointě. Právě kvůli ní si Paper Towns někdy musím zopakovat a možná je docením více. Za závěr a pokažení celkového dojmu musím dát (i když mě to mrzí) prozatím čtyři hvězdy. Při titulkách jsem měl na jazyku jediné slovo. Zvláštní. 80% ()

NJD

Nezávislost, bláznivý rozhodnutí, cestování - takový věci já můžu. A i když pár scén působilo přecejenom trošku dětinsky, tak se Paper Towns po většinu času dařilo udržovat strašně příjemnou atmosféru. Celkově 4,5* ()

fredisek

Průměr, který zvlášť v prostřední části, která má být nejnapínavější, děsně nudí. Melancholie ve finále nijak nevyzní a Cara Delevingne nic moc zachránit nemůže, protože se objevuje před kamerou minimálně. ()

Dlubal David

■ Na film jsem se vydal z domova co možná nejpozději, abych zbytečně nečekal v předsálí jak trubka. Už když jsem se blížil k budově kina, tak při pohledu na náctileté slečny, jsem pojal podezření, že tento film asi nebude úplně moje krevní skupina a ani sklenka nealkoholického nápoje. Ale což, už jsem se rozhodl, že na to půjdu, a tak prostě půjdu... ■ Za dvě minuty má začít projekce filmu, jak jsem zjistil při pohledu na svou Lumii, a tak přidávám do kroku a procházím hlavním vchodem a rovnou k pokladně, kde sedí mladá slečna. Ještě se porozhlédnu, uf, to je babinec, ale což, vstupenku jsem si již zakoupil; tak, jak mám ve zvyku, do poslední řady. Jdu ke vchodu do sálu, kde již stojí s úsměvem na tváři slečna, která odtrhává kontrolní útržek. Po výměně pozdravů a dalšího úsměvu jsem se již konečně jal jíti do sálu samotného. Osamělým vpřed krokem vydávám se na toto malé dobrodružství. ■ Přicházím ke schůdkům a zjišťuji, že na první pohled jsem tu jediný muž (na konci jsem však zjistil, že tam byl i jeden mladík, ale stoprocentně si tím jist nejsem.) a zběžným odhadem je tu v sále věkový průměr 15 let. Co naplat, když už jsem si to vymyslel, tak to i udělám, děj se co děj. Pomalu vyšlápnu schody až k poslední řadě, abych za zády slyšel chichotání a promýšlím, jak se dostat co nejefektivněji ke svému zaplacenému sedadlu a nedošel nijaké úhony. ■ Se slovy: "Dovolíte, prosím." jsem se došoural až ke svému sedadlu číslo 20, pomalu se do něj sesunul a jal se vypnout zvuk na svém telefonu. Pomalu jsem spočítal malé skupinky a zpozoroval, že u vchodu do sálu je další malá skupinka slečen, které se právě chystají ke schodišti a bylo na nich vidět, že si zřejmě promýšlejí, kam si maj sednout. Nakonec přišli ještě 2 hodně mladé slečny a ty si sedly přímo přede mě. Takže suma sumárum: 31 lidí. ■ Zhasnou světla, slečna uvaděčka zatáhne černý závěs a začínají trailery. Docházím k závěru, že jsem v sále opravdu jediný muž, ale v tu chvíli bych za to ruku do ohně nedal, neboť dnes u omladiny na první pohled rozlišit k jakému živočišnému druhu patří, zda k mužům či ženám, je leckdy velmi, velmi těžké. ■ Po 3 trailerech a reklamách následují další trailery, které počítat již není v mých silách a měl jsem skutečně 106 chutí vstát a odejít, protože tohle už je na mě prostě dost. Nakonec jsem to protrpěl až k důležitému upozornění, kde jsem se dozvěděl, že filmové pirátství je zločin a tyto nezbedníky v sále nemáme tolerovat. Bílý text na černém pozadí byl zobrazen cca 45 sekund a byl od počátku až do konce doprovázen slabým vrstveným chichotáním a přibližně v polovině i dvěma slečnami, které se regulérně a de facto nahlas tomuto smály. ■ ■ ■ Nyní již konečně přichází ten vytoužený okamžik a začíná film Paper Towns. Slečna uvaděčka usedne na krajní sedadlo někde v prvních 5 řadách. ■ Děj začíná vyprávěním hlavního hrdiny Quentina, který nám popisuje svůj nudný dosavadní život v nudném americkém městečku. Zatím mě film ničím neupoutal a měl jsem obavy že ani neupoutá a cca prvních 15 minut jsem nabyl přesvědčení, že pro tento film nejsem cílová divácká skupina. Na první pohled jsem v sále s největší pravděpodobností vypadal jako pedofil vyhlížející si svou budoucí oběť. Když jsem se porozhlédl po hloučcích před sebou, tak některé slečny a dívky byly mladší i o 20 let. Cítil jsem se podobně, jako když jsem před x lety po mnoha letech byl po ukecání na koncertě Jaksi Taksi a přede mnou, za mnou, nalevo od mě, napravo ode mě, všude náctiletá děvčata. Tu holky z gymplu, tu z pajďáku a támhle kámoš, co je ještě o 15 let starší nežli já... ■ Z těch tří kamarádů mi byl sympatický pouze hlavní hrdina, jinak z ostatních kluků vůbec nikdo. Z počátku se mi neustále vybavoval film American Pie, který u nás běžel pod vnadivým názvem: "Prci, prci, prcičky". ■ Mystérium okolo postavy Margo, které jsem si myslel, že bude nosnou linkou celého příběhu a kvůli kterému jsem na tento film také do kina šel, bylo bohužel na můj vkus málo mysteriózní a navíc, jak samotná postava Margo, tak i její představitelka Cara DELEVINGNE mi byly obě nesympatické a jaksi jsem nechápal, co na ní ostatní vidí... ■ Když Quentina najednou v noci navštíví Margo, tak konečně děj dostává nějakou šťávu a u pár scén mi byl i vykouzlen úsměv na rtech, ale žádná pro mne nebyla natolik zábavná či vtipná, abych se i opravdu zasmál. Quentin je zde vyobrazen jako takový víceméně více než méně ňouma, který, jak je již od samého počátku více než jasné, je zamilován do Margo, ale ne a ne s tím něco udělat či něco skutečně změnit. Má takový tuctový plán, že půjde na vysokou, pak si najde slušné zaměstnání, potká konečně ženu, která jej bude milovat, usadí se ve slušném domě a založí rodinu, tečka. Prostě nuda. Teprve toho osudného večera s Margo, kdy spolu prožijí 9 dobrodružství, Quentin dojde k rozhodnutí, že od zítřka se vše změní... Ono se opravdu vše změní, ale bohužel úplně jinak, než si Q myslel... ■ Po několika dnech počíná pátračka a Q zprvu sám a posléze i se svými kamarády hledá stopy, které po sobě Margo zanechala a právě tady mě film začal bavit, nesl se spíše v komediálním duchu, ale to nebylo vůbec na škodu. Když Q společně s Benem a Radarem vstupují do staré opuštěné budovy daleko za městem, kde dříve byl obchod s turistickým zbožím a suvenýry, tak film začíná dostávat grády. Pak když se k nim přidává i Lacey, hraje ji Halston SAGE(ová), mimochodem jediná ženská postava, která mi byla sympatická, tak se děj filmu obrací jiným směrem a osazenstvo se rozhoduje, že se vydá do "Papírového města". Posléze se k nim ještě přidá Angela - Radarovo děvče, a vydáváme se na Road Movie do oblasti New York / Seattle. ■ Tvůrci si neodpustili několik scén typických z filmů pro mládež: např. házení šavle na večírku nebo čůrání do plechovky, respektive plechovek při cestě autem. Když naši cestovatelé narychlo zastaví u benzinky, tak každý má svůj jasně definovaný úkol a mají pouze 6 minut, aby vše na pumpě stihli a poté, co jeden z nich zatroubí v autě, mají 10 sekund na to, aby doběhli do auta a rychle naskočili a pokračovali ve svém dobrodružství. Zde se musím na chviličku zastavit. Když naši výletníci doběhli k pokladně, kde stál za kasou mladý pumpař, třetina divaček v kině se vytřeštila a druhá třetina rozněžnila, z tohoto jsem dedukoval, že je na plátně zřejmě nějaká serebrita pro teenagery, ale nijak jsem tomu nevěnoval pozornost, jen z mé levé strany jsem polohlasem zaslechl něco v tom smyslu, že tomu dotyčná nemůže uvěřit, že se zde ON objevil... ■ Docela jsem se bavil, pár scén mě i pobavilo, ale ruku na srdce, nebyla tam žádná, která by mě donutila se opravdu a nahlas zasmát, přesně tak, jak se ozývalo mnohokráte z různých koutů kinosálu během celého promítání. Chvílemi jsem se nudil a sám sebe přistihl, jak pohledem bloumám mimo plátno. ■ Jestliže jsem u filmu Terminator: Genisys, na kterém jsem nedávno byl, prvních cca 5-8 minut byl rušen diváky, když neustále šustili sáčky a otevírali nápoje a něco chroupali, tak u tohoto filmu jsem byl rušen diváky, respektive divačkami v průběhu celého filmu. Bylo to ovšem tím, že u TG jsem se zabral natolik do děje, že mě až do konce nikdo rušit nemohl, zde tomu tak jednoduše nebylo, poněvadž film měl dost slabých a hluchých míst, kdy jsem si chctě nechtě všímal toho, jak tu jedna na telefonu sleduje stav na facebooku, tu jedna čučí kolik už je hodin, tu jedna otevírá sáček s brambůrky, tu druhá pije tmavý sycený slazený nealkoholický nápoj nejmenované značky, tu další dojídá druhou oplatku a nabízí další kamarádce sedící vedle ní... V jedné chvíli, trvající cca 1,5 min jsem slyšel rozbalování a chroupání bez přestání v pravidelném rytmu nalevo od sebe, vpředu před sebou, napravo před sebou; a říkám si, zda mi to ještě stále stojí za to, abych chodil do kina... Později, mnohem později, večer, jsem si uvědomil, že spadám asi už do té kategorie "stará škola", protože já chodím do kina na film a ne na svačinu, bohužel jsem již dnes v menšině, protože z toho, co jsem vypozoroval, tak ten takzvaný americký způsob, kdy si na klín dám škatuli s popkornem, přichlemtávám limonádu a zazdím to čokoládou, je realitou dneška... ■ Když se naši výletníci již blížili k "Papírovému městu", tak slečna uvaděčka odběhla ze sálu a již se na projekci nevrátila. [SPOILER] Když Q v "Papírovém městě", které má mít nově 1 obyvatele, Margo nenašel, byl to druhý smutný moment ve filmu, první byl, když spolu Quentin a Margo ještě jako děti našli na ulici u stromu mrtvého muže, hned z počátku filmu a třetí a pro mnohé romantiky nejsmutnější chvíle přijde, když Q náhle ve vedlejším městečku, v tom opravdovém, zahlédne Margo, jak jde po ulici před budovou, ve které právě Q stojí a kupuje si jízdenku na autobus. [/SPOILER] ■ Jedna myšlenka mi ke konci filmu vyvstala v mysli, je to sice otřepaná fráze a klišé, ale přesně to jsem si z tohoto filmu odnesl: "I cesta může být cíl." ■ Po maturitním plese, který proběhl tak trochu jinak, než si všichni přáli, si uvědomíš, že doba, kdy Tě na střední škole spousta věcí štvala, byla vlastně dobou de facto pohodovou, protožes nemusel do hloubky přemýšlet o tom, co přinese budoucnost, mohl sis s kamarády a přáteli zadovádět a provádět různé skopičiny a nedomýšlet jejich důsledky... ■ Co napsat na závěr? Film jsem se snažil vnímat a posléze hodnotit především pozitivně, jinak by můj verdikt zněl jinak. Tak tedy: mohlo to být horší, ale mohlo to být i lepší. ■ ■ ■ ⁞ [77/100]. ■ ‖ [88/100]. ■ ↨ [69/100]. ■ ― Nat WOLFF [79/100] ● Cara DELEVINGNE [50/100] ● Austin ABRAMS [69/100] ● Halston SAGE [77/100]. ■ ♫ [69/100]. ■ ∩ ● American Pie (1999)Virgin Suicides (1999)Bare Bea (2004)Saekjeuk shigong (Sex Is Zero) (2002)Samotáři (2000)Terminator: Genisys (2015). ■ № 1x. ■ ● 1)) {Čtvrtek, 23-VII-2015; 19:24; Kino KOSMOS Most, sál MAXI; řada: 17 (poslední), sedadlo: 20; 31 + 1 lidí v sále.}; [66/100]; PůvZn_CZtit. ● N)) {Čtvrtek, 23-VII-2015; 19:24; Kino KOSMOS Most, sál MAXI; řada: 17 (poslední), sedadlo: 20; 31 + 1 lidí v sále.}; [66/100]; PůvZn_CZtit. ■ ↘ VxxxBorrtexreadan. ■ » [66/100] « ■ * EDIT: [28-VII-2015] Přidán odkaz. () (méně) (více)

michy9073

Na Paper Towns jsem se dlouho těšila, jelikož jsem četla předlohu. Taková škoda, že se ve filmu neobjevují důležité a vtipné scény jako třeba, když Margo říká Quentinovi, že se jí zpřetrhaly všechny provázky, návštěva Mořského světa, road trip v talárech, pod kterými Radar a Ben nemají žádné oblečení a celková pointa toho, co chtěl autor vlastně říct... U konce chybí pořádné vysvětlení.. Ale pokud se na to podívám z jiné stránky, tak k filmu je skvělý soundtrack a sympatické obsazení. Když na chvíli zapomenu na knížku, tak se mi výsledek líbí hned o něco více. Film sice úplně nenaplnil má očekávání, ale přesto se mi líbil. Příjemná oddechovka, která uteče jako voda. "You have to get lost before you find yourself." ()

Caine

Musím říct že se mi to moc líbilo. A obratem se mi začalo stýskat po kamarádech z gymplu, OA i vejšky (a po těch blbostech co jsme dělali). Přišlo mi to jako moc pěkný film o přátelství/kamarádství a čišela z něho pozitivní nálada. Naštěstí je tenhle film o teenagerech pro teenagery natočen takovým způsobem, že se může líbit i někomu věkem už vzdálenějšímu (náctiletým se sice ještě můžu prakticky stát, ale myslím že se stojedenácti už nedožiju). Hudba co rozchodí i fanda rocku a metalu, žádné blbosti nebo extrémní scénáristické přehmaty, žádný fekální humor. Příběh je nakonec docela velmi uvěřitelný a v podstatě reálný. Quentinova výprava končí tím, že jeho Penelopé nebojuje s nápadníky, ale sama se sebou. A tak jeho odysea v podstatě pokračuje dál a tak je to asi i správné... ()

Flopik

Veľmi zvláštny film ktorý sa delí na 4 časti.Začiatok je zoznámenie s chlapcom a dievčaťom, ako to všetko bolo ako sa to pokazilo.Potom príde na radu troška vtipnej časti kedy sa rieši spoločná zábavná noc hlavných hrdinov.Nasleduje hľadanie stôp.No a na koniec príde roadtrip...Všetko to drží spolu a pozerá sa nato celkom dobre.Herci celkom v pohode, hudba tak isto.Akurát ma mrzelo že aj napriek snahe o vtip som sa nezasmial.Normálne by som dal 3 hviezdy ale vďaka koncu ktorý som ozaj nečakal, a myslím že ho nečakal nikto tú 1* prihodím.Ako jednohubka v pohode.Ako hlavná pointa mi neprišla romantická linka ale skôr linka priateľstva, to len tak na záver. ()

Jeremiah

Další z komentářů, který jak se zdá nebude ani k filmu, ale k pocitům, které ve mě vyvolal. Při vstupu do kina jsem zaregistroval následující fakt. V celém sále sedělo 36 lidí - 33 holek ve věku 12-15 a 3 postarší pánové / vč. mé osoby /. Děvčata si z filmu určitě odnesla poznatek, že život se musí začít žít okamžitě, že každé zaváhání tě připraví o krásný zážitek, který se již nikdy nevrátí. Z mého pohledu jsem si uvědomil, že na tom asi něco bude. Patřím mezi ty, kteří nikdy nedokázali překročit svůj vlastní stín, kteří vše dělali po důkladném rozmyslu, aby později ničeho nemuseli litovat. Obrovský OMYL !! Žít by se mělo tak, aby člověk měl ve stáří na co vzpomínat ( aniž by se za to musel samozřejmě stydět ), aby nemusel litovat toho co neudělal a dokázal se pousmát nad tím co udělal jako mladý. Hezký film, kterému rád dávám 4 hvězdičky . ()

adriane9

SPOILER Nečekala jsem nic světoborného a taky že ano. Nutno pochváilt neotřepanou zápletku, která ale ve finále ve mě vzbudila dojem, že mít dceru tohle bude film co by měla definitivně zakázaný. Proč? Protože v tom vidím neskutečnou zhýralou svobodu mladé holky která je dle filmu za hrdinu, její rodiče za zkažené rodiče roku a nebo jsem to prostě jen nepochopila? Nevím každopádně pamatuju na sebe v patnácti a svoje kratičké hloupé útěky kdy by mě tento film rozhodně povzbudil zmizet nadobro :). Dvě hvězdy za kameru a za zajímavou Caru Delevingne. ()

Silencia90

Líbí se mi, jak to dopadlo. Je to takové opravdovější, než ostatní teenagerské americké filmy. Navíc to bylo i vtipné a naštěstí ne trapné. ()

ink flo

Mazaná indie "coming of age" highschoolárna alá Perks of being wallflower či The spectacular now se sympatickým hlavním hrdinou, kterej je inkarnací mladýho Dustina Hoffmana. Fim o tom, co se stane, když jako děti najdete mrtvolu a nenahlásíte to. Vlastně ne, o tom to není, ale byl o tom jeden film podle povídky Stephena Kinga. Začíná to jako ženská teen verze Klubu rváčů, aby se to převrátilo k road trip romanci. Celou dobu k tomu hraje extošková hudba alá M83 a hezky se na to kouká tím, jak je to nenucený... ()

Marykus

Komedie? Mě to tak přišlo, romantické drama? Cože? Já šel s holkou, že se zabrečíme a já se budu moct přitulit a nic. Jako zklamání v tomhle ohledu, jinak jsem se ale krásně bavil. Jen jsem chtěl víc dojemný příběh. + krásná herečka, to je taky pravda! ()

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra