Rudý kapitán

The Red Captain

(festivalový název)

Krimi / Thriller

Česko / Slovensko / Polsko, 2016, 115 min

Syrový a dobře natočený film o době nedávno minulé. Doba napomohla natočení dobré tvrdé kriminálky ze které čiší deprese. Herecké výkony podpořila dobrá hudba, jen škoda některých přehnaných a trochu nesmyslných scén jako bitka u v bytě, či únos auta i se Suchánkem. Mělo to dodat filmu akčnost, ale vyznělo to podivně. Ta temná atmosféra byla dobrým základem a u kriminálky jako takové to mělo zůstat, ty pokusy o akčnost thrilleru jen uškodily.(20.3.2016)

Na úvod musím spomenúť, že som prečítal všetky Dánove knihy a preto som postavy poznal veľmi dobre. Film má výbornú atmosféru a rovnako dobre je zvládnutý aj po technickej stránke. Zo začiatku je vývoj rýchly a ak niekto nečítal knihu, tak sa v tom bude určite strácať, je to nahustené a dôležitá je každá veta. Potom sa to už ustáli a nasleduje kvalitná kriminálka. Rozdiely v deji oproti knihe hodnotím tiež pozitívne, všetko fungovalo veľmi dobre a film obstojí aj samostatne. Ak niekto nečítal knihu, nech počíta s o 1 hveizdičku nižším hodnotením. 90 %(24.3.2016)

Atmosféra se myslím povedla velice dobře. Některé scény jsou napínavé, jiné ale trochu přehnané. Problémem je přehlednost a srozumitelnost, já alespoň jsem slovenskou verzi nedal a měl co dělat i s češtinou. Pořád jsem se ztrácel v ději a hlavně postavách. Jsem už asi starý dement, tak nějak jsem v tom prostinkém scénáři nedovedl pochopit, o co tam vlastně jde. Tahle zmatečná nit, která vlastně jediná dělá film zajímavým, je po čertech dvousečná. Na jednu stranu vás zneklidňuje fakt, že tomu pořádně nerozumíte, na druhou stranu vás to docela dost nasírá. Takže finále pak není finále v pravém slova smyslu, ale jen oddychnutí, že už je to za vámi a že jste tak nějak docela pobrali. Výsledné hodnocení proto nemůže být dobré. Buď jsem byl zmatený já nebo ten film. 60%(19.12.2016)

Hodně dlouho se mi nestalo, abych se ve filmu, jemuž věnuji plnou pozornost a ničím se nerozptyluju, ztratil. Přesně tohle teď změnil Rudý kapitán a je to až s podivem. Ona už předloha má problém s příliš mnoha dějovými rovinami, postavami a zbytečně komplikovaným případem, což adaptace přebírá taky, jenže bohužel na rozdíl od knihy nemá moc zajímavé postavy a nezachraňuje nedostatky solidními popisy a detailním vykreslením doby. Přitom Kollár na to nejde až tak špatně a dobovou atmosféru tvoří hodně dobře a je z ní znát takové to "podivné bezčasí" krátce před rozpadem Československa a zaujme hodně zdařilými úvodními titulky ve formě novinových článků. Postupem času se mu ale film rozpadá, protože se do případu začíná nepříjemně zamotávat, totálně mu chybí motivace postav a nějaká jejich bližší charakterizace, takže na diváka většina scén nepůsobí tak, jak by měla. Na průměru se tak film drží díky několika dobrým akčním scénám (ale spíše těm menším, protože přestřelka na nádraží je přehnaná) a především hereckým výkonům, z nichž vynikají hodně solidní Stuhr (i když knižní představu Krauze moc nesplňuje), Finger, v závěru i Kronerová a hlavně Oldřich Kaiser a Michal Suchánek, kteří tu nejsou dlouho, ale každou scénu si kradou pro sebe a dávají tušit, že kdyby byl film víc o nich, mohl být úplně jiný, což asi překvapí zejména u Suchánka, který tu má ke své tradiční komičnosti a pitvořivosti na míle daleko. Škoda, že ti, kteří knihu nečetli, rozluštění případu moc nepochopí a také toho, že samotný závěr tu prakticky neexistuje a film skončí náhle bez nějakého rozuzlení. Promarněný potenciál. 50%(19.2.2017)

Takže, po dlouhé době, jsem odcházel z kina, respektive z českého filmu, velmi příjemně překvapený. Po té smršti nelichotivých recenzí, kterými jsem v poslední době častoval české novinky v našich kinech, bude tohle určitě příjemná změna. Rudý kapitán, na mne od prvních minut dýchnul dobovou atmosféru, která pro mne byla celkem uvěřitelná. Film nebyl napěchovaný přemrštěným vizuálem, ani žádnými efekty na hranici sci-fi. Dějová linie, dokázala udržet moji pozornost až do závěrečných titulků, což není v poslední době u domácí tvorby příliš obvyklé. Ve srovnání s Lídou Barovou, je Rudý kapitán naprostý velkofilm a Renč se může se všemi kopiemi svého paskvilu klidně odstěhovat na Antarktidu! Tak moc je patrný rozdíl. A závěrem nutno dodat, že mne i velice potěšilo, že taková kapacita, jakou je Rudý kapitán, má své řeznictví, na Dolním náměstí v Olomouci :-) Kaiser sice chvilku, ale na výbornou, Suchánek v první okamžik úsměv, to ta Partička, ale nakonec celkem smekám. Takže kdo chce vyhodit nějákou kačku na podporu domácí kinematografie, tak tentokrát máte určitě zelenou.(10.3.2016)

• - Scény odehrávající se na bratislavském nádraží, se natáčely na železniční stanici v Berouně. (Martin_L)

• - Červený kapitán prekonal tržby filmov ako Jánošík - Pravdivá história (2009) alebo Bathory (2008), ktoré boli dovtedy najziskovejšie filmy slovenskej kinematografie. (Marchelinko)

• - Filmaři si na natáčení najímali vozidla z Muzea socialistických vozů Velké Hamry - Svárov. (Mirajs)