Rudý kapitán

• slovenský

Červený kapitán

Krimi / Thriller

Česko / Slovensko / Polsko, 2016, 115 min

Mal som jemné obavy ako to môže dopadnúť, no nakoniec musím povedať, že ma "Červený Kapitán" doslova pohltil. Otvorene začnem tým, že nie som fanúšikom Dominika Dána a nečítal som od neho žiadny príbeh. Po dnešnom filme to možno trošku prehodnotím a niečo si od neho prečítam. Možno aj originálnu predlohu. Musím povedať, že po technickej stránke sa s týmto filmom skutočne vyhrali. Je to skvele natočené, pôsobí to maximálne dobovo a musím povedať, že som sa už dávno necítil v Československu na začiatku 90-tych rokov. Toto je skutočne zvládnuté do maximálnej miery. Dabing miestami síce trošku lieta, ale po tom, čo som videl film Lída Baarová, tak musím povedať, že to nebolo nezvládnuté. Myslím si, že sa tu snažili ako najlepšie mohli a vychádza to celkom dobre. Okrem toho všetky scénky, ktoré majú byť silné a efektné, vychádzajú presne ako majú. Kam sa hrabú Američania s ich počítačovými trikmi? Obdiv z mojej strany. Postavy sú zaujímavé a človek chce vidieť ako dosiahnú svoje ciele. Nie je to síce príjemné pozeranie, ale narozdiel od iných filmov, toto sú postavy, ktoré chcem vidieť a viem sa k nim vrátiť. Napriek všetkému čo sa na plátne udialo. Ak by som mal načrieť pár negatív filmu, tak môžem povedať akurát fakt, že občas sa tu dočkáme nejakého bočného príbehu, no potom sa k nemu už film nevráti a pokračuje v hlavnej dejovej línii. A možno by som chcel o týchto veciach vedieť trošku viac. Plus som možno trošku dúfal, že bude mať Geišberg trošku väčšiu rolu, ale to sú skutočne detaily, ktoré hľadám v inak vynikajúcom filme. Užil som si ho náramne a myslím si, že stojí za to, aby ste si ho pozreli v kine. Nemyslím si, že by ste boli sklamaní. Hodnotenie: A-(12.3.2016)

Jasně nejlepší žánrovka za posledních 10 let z místní produkce. Tvůrci se poprali s vyvrcholením knihy, kde Dánovi brutálně ujeli cvičky - na druhou stranu to zas tak krátké a jednoduché být nemuselo. Myslím, že předloha je pokrácená až příliš a případ se občas řeší skoro sám... Výborné obsazení, kamera, poctivá výprava, opravdu dobré akční scény, nápadité využití dobové atmosféry. Co strašně tahá za uši je dabování do češtiny. Myslím, že tím film odehrávající se v roce 1992 přišel o další rozměr a atmosféru. Dána na Slovesku čtou rychleji než Leoš dává čáry, takže je co točit dál. Bude to chtít ale vynalézavější dramaturgy a scénáristy, protože Dominik píše dle bulvárních titulků a spekulací, k čemuž přihazuje rádoby zákulisní informace od slovenských chlupatých - takže má většinou solidní zápletky a prostředí, ale odhalovaná tajemství, figurky, které to umožňují jsou skoro parodie. Každopádně děkuju za každý takovýhle film, těším se na možná pokračování i na další tvorbu Kollára a jeho týmu... 80%(15.3.2016)

Summer-Noir s hutnou atmosférou, zalievajúci detektívnu zápletku olovnatými slnečnými lúčmi a neprehliadnuteľne sa odvolávajúci na staré zvyky a obyčaje ukážkovej hard-boiled školy. Žánrovka na Slovensku ožíva vo viac než len slušnej podobe. Aj keď pri demonštrovaní svojej vizuálnej charizmy neraz upadá do samoúčelnosti, vnútorný labyrint plní svoje ciele spoľahlivo.(14.3.2016)

Začátek je rozjetý velmi zajímavě, ale pak se namísto postupného rozplétání motivů spíš zamotává sám do sebe. Hodně otázek a žádná odpověď. Prostě někdo je v pozadí, a co na tom záleží, kdo to je. Rudý kapitán může připadat jako dobrý především těm, kdo si ho nespojují s konkrétním místem a časem. Bohužel však hned v úvodu je uvedeno přesné datum a nepohybujeme se jinde než na území bývalého Československa. Policisté jsou otráveni, protože režim, kdy se jim vedlo dobře, skončil, a nový je pro ně horší. Richard, jediný poctivý mezi nimi, je lidsky dost protivný a ani rodina to s ním nemá jednoduché, což je jinak poněkud profláklé klišé. Nálada filmu je o oproti tehdejší realitě až příliš ponurá a ne všichni kluci z kriminálky zase byli tak zamilovaní do komunistů, jak se nám snaží Kollár vnutit. Závěr filmu je už přece jen utržený ze řetězu a scéna v kolejích působí nejvíc ze všeho jako groteska.(11.3.2016)

Zjevení v českém filmu. Nejlepší tuzemská kriminálka za posledních 10 let. Líbilo se mi to více než žánrově příbuzná Pouta a Ve stínu. Už úvodní titulky naznačí, že se odehraje něco výjimečného. Kdybych měl vypíchnout jeden bod, je to atmosféra. Tenhle špinavý a reálný rok 1992 doslova pohltí a nepustí. Spousta odkazů a detailů, které celý svět oživují a člověk se může jen tak kochat. Další silnou stránkou jsou herci. Dokonce i Suchoš v sobě vykřesal dobrého herce a Kaiserova bitka v bytě vás taky určitě nenechá chladným. Světe div se, i těch několik akčních scén nevypadá vůbec trapně, všechna čest. Jedinou drobnou výtku bych měl tradičně ke scénáři. Některé motivace a činy mi přišli ne úplně reálné a dobře zdůvodněné (dálnice, konspirační schůze, kolejiště). Lepší vykreslení kolegů v kanceláři by taky neuškodilo. Každopádně za mě silný nadprůměr a film dokazující, že i v našich podmínkách se dají natočit technicky perfektní věci.(10.3.2016)