Rudý kapitán

• slovenský

Červený kapitán

Krimi / Thriller

Česko / Slovensko / Polsko, 2016, 115 min

Pro znalce předlohy nutnost, pro znalce všech předloh úplná nutnost. Voice over mě ale ročiloval.(20.6.2016)

• Anderton

Objektívne vzaté, som asi nespravodlivý. Lenže film je zrežírovaný a napísaný tak, že mi bolo úplne jedno, kto je za kým, za čím a prečo a nakoniec mi je aj jedno, kto tu zhebne. Všetci sú veľmi dôležití a cool, každý ukrýva ohromné tajomstvo, všetko je mystické, až z toho nakoniec musí vyhorieť aspoň nejaká búda. Do posledného aktu je dej v podstate husto predvídateľný a to už aj vďaka propagácii, ktorá prezradzovala pointy druhej polovice filmu. Ku koncu sa to trochu zapletie, ale pravdu povediac mi to bolo jedno a na otázku, ako film skončil, ani nedokážem odpovedať. Vrcholná akčná scéna na stanici mi prišla veľmi vtipná, priestorová orientácia ma úplne zradila a ani neviem, kto naháňal koho. Film má dovetok, ktorý asi chcel byť šokujúcou pointou, vyznel ale značne dementne. Blava ´92 je fajn, ale tvorci sa zámerne vyhli akýmkoľvek masovým scénam, pretože tam by už mohol nastať problém. Trom scenáristom asi išlo o to, aby film zaujal divákov znalých predlohy a tí ostatní aby si ju potom asi prečítali. Nepochybujem, že bude lepšia, ako jej vlažná adaptácia.(11.4.2016)

• Conner.s

Nezajímavě prezentovaná látka a film který chce být strašně cool, ale nedaří se mu to. Začne to už velmi špatnou titulkovou sekvencí, která by slovu cool dostála na začátku devadesátých let, ale dnes působí až trapně a jestli je jejím jediným smyslem to, aby navodila atmosféru doby skrze filmové postupy, je to moc prvoplánové a stejně by tuto snahu zabila "invence" pana kameramana, který se snaží o maximální počet scén natočených v nakloněné rovině. Ne, nevypadá to dobře, je to jen otravné a znovu vás to upozorní na tu šíleně očividnou snahu, udělat tuhle nudnou kriminálku zajímavější. Dalším faktorem je ten paskvilní pocit bezprostředně po projekci. Položíte si otázku, co jsem to vlastně viděl? A dostanete překvapivé množství odpovědí. Rádoby realistickou kriminálku, která se, během automobilového úprku se zajatcem, změnila v Cobru 11, pak ji napadlo, že by si mohla zahrát na takový lokální western a zjevila se ona výtečná scéna, ve které se Kaiser a Stuher předhánějí v počtu zavražděných much, které jim přistanou na tvář, tady opravdu musím konstatovat WTF, pak se Rudý kápo stáhne z plátna, kde se moc dlouho neohřál přesto, že je jediným lákadlem na nepovedeném filmovém plakátu, a pokračujeme další přehlídkou nemotorných záběrů až k samotnému vrcholu filmu, kde je ona dokonalá scéna s vlakem. Ano, i 007 si přijde na svou chvilku slávy a po jeho husarském kousku mu nejmenovaná postava radí: "Běž, no tak... Utíkej... Běž pryč... Běěěž..." Tady opravdu musím konstatovat ?????? Jediné co jsem si z filmu odnesl je trpký pocit, že za ty peníze, které to stálo to mohlo být asi tak stokrát lepší. Během psaní jsem si vzpomněl ještě na skvělý střih během rozhovoru v autě, kdy z výrazu detektiva Krauze střiháme na výraz detektiva Krauze přes zrcátko automobilu a pak zase zpět, znovu ??????? Vlastně ani nevím proč jsem film neohodnotil odpadem, ale mám pocit, že tohle, bohužel, ještě není úplné dno. 10%(10.3.2016)

Ja som sa v kine tetelil blahom. Na naše pomery excelentne natočené a aj excelentne zahraté. Dobová atmosféra bezkonkurenčná, pri behu mestom okolo Priora, fungujúcej fontány na Gotku a hlavnej stanice bez prístavby som len otváral hubu. Vypustenie Templárskeho pokladu oproti knižnej predlohe príbehu len prospelo. Inak asi je dobré si film pozrieť aj s titulkami, pretože veľa replík človeku unikne. Ale asi je lepšie keď si postavy slangovo mrmlú popod fúz, ako by mali v tomto prostredí rozprávať ľubozvučnou Slovenčinou. Kto by si to bol pri slovenskom filme pomyslel, no 5 hviezd ako bič!(12.3.2016)

Chcelo by to radsej trojdielnu zalezitost typu Horiaci ker.. Nasukat vsetko do dvoch hodin a cakat, ze sa clovek zzije s postavami, ktore sa len doslova obsuchnu na platne, to jednoducho nejde.. Skoda, lebo vizualne to bola maskrta. 60%. PS, knihu som necital.(22.3.2016)