Spotlight

• Česko Světelný bod (více)

Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams a Liev Schreiber v hlavních rolích skutečného příběhu, ve kterém reportéři amerického deníku The Boston Globe odhalili masivní skandál zneužívání nezletilých představiteli místní arcidiecéze. Případ neměl dopad pouze na pár obviněných duchovních, ale otřásl celou katolickou církví. (Falcon)

poz3n

Zcela jsem se oddal své slabosti pro investigativní filmové příběhy a odměnou mi byly skvělé dvě hodiny. Spotlight vedle zajímavého příběhu nabízí i velmi příjemné herecké osazenstvo. Film má spád a jako správný investigativní snímek jde neustále kupředu. Jsem tedy zcela spokojený divák. Jedno jediné "ale" mám však v kontextu oscarového vítězství. Spotlight je skvělý film, ale v žádném případě není výjimečný, nemá prostě ty oscarové parametry, které by měly dělit ty oscarové snímky od těch "prostě jen dobrých". A to přesně Spotlight je. Je to dobrý film. 8/10 ()

Jinny

V první řadě musím ocenit, že novináři jsou ve Spotlight vyobrazení pozitivně, což je příjemná změna změna oproti všem těm variacím na bulvární hyeny, které vídáme tak často. Ačkoliv by téma svádělo k slzopudným scénám s výpověďmi zneužívaných dětí, tentokrát nic takového nečekejte. Tohle není film pro ženy na mateřské. Oběti zneuživání jsou tu už dospělí muži a o tom, jak jim pedofilní kněží pokazili život, od nich jenom uslyšíte. Ani od závěrečné katarze nečekejte záblesk hrdinského vítězství, jen uznání, že i když novináři jsou taky jenom lidi a dělají chyby, občas se jim povede udělat ze světa trochu lepší místo. A to i přes záběhnutá pravidla společnosti, kde se některé lidi obvinit z prasáren zkrátka nesluší. ()

hansel97

Za mě jsou to teda výrazně slabší čtyři hvězdičky, protože mě to táhlo dost k průměrnému hodnocení, ale je to tak půl na půl. Spotlight vydělává z většiny na silném a stále kontroverzním tématu spolu s výborným hereckým obsazení, ale jinak je takovým obyčejným filmem, na který si nejspíš za pár let nikdo nevzpomene. Ale nedá se mu upřít kvalita po všech stránkách, jen místy to může být lehce nezáživné, ale Keaton na plátně s McAdams a Ruffalem vás naštěstí po většinu filmu svými výkony udrží při pozornosti. ()

Pítrs85

Popis Spotlightu: bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla... Že už vás to nebaví číst? Tak přesně tohle jsem pociťoval, když jsem se díval dvě hodiny na film, kde se všichni tváří hrozně důležitě, kde si o sobě všichni myslí, jak svým ostrovtipem a neposedným perem (myslím na psaní, plantážníci!) zachrání svět a hlavně, hlavně!... kde se pořád jenom mluví a mluví a mluví... Chápu, že to chtěl rejža natočit jakože hrozně věrohodně a stejně tak chápu, že to téma už je samo o sobě dost dramatické, ale kurva já se chtěl dívat na filmové drama a ne na dvě hodiny dlouhou reportáž jak vystřiženou ze CNN! Takže co si zapamatuju ze Spotlight? Dvě věci- Boston je krásný město a pak fakt, že se cítím fakt staře- když je film, zasazený do roku 2001, označený jako historický... ()

HellFire

Režisér úžasného The Visitor a a Station Agent natočil tuhle nudnou novinařinu? :( Téma je to sice závažné, ale podané tak nudně, až se mi tomu nechce věřit. Tempo filmu je pomalé, ale mluví se rychle, vzduchem létá spousta jmen, takže jsem stejně polovinu času nevěděl, o kom je řeč. Měl jsem pocit, že spíš sleduji kupu hollywoodských herců, kteří se snaží zapadnou do svých rolí a Ruffalo byl ze všech nejhorší. Nevím, jestli svou roli ztvárnil na základě skutečného novináře nebo jen byl tak nevýrazný. ()

AlfaNumerO

[ČSFD projekce] A najdou se tací, kteří by napsali, že chudák nebohý kněz tomu zkurvenými spratkovi narval v sakristii svoje ve svaté vodě smočené péro do huby omylem. Je mi blivno. Po dlouhé době jsem emočně vybranej. Mimo jiné Mark Ruffalo byl neuvěřitelný. Promluva k ostatním, kdy chce jít s pravdou ven byla naprosto odzbrojující. Po projekci bylo špendlík spadnout. Ke zhlédnutí doporučuje 10 z 10 ministrantů. 91% ()

SOLOM.

Černoprdelníci byli vždycky pěkná prasata a já už se ani nedivím, že tolika z nich to roky procházelo. Vždyť v samotném Vatikánu jich bylo taky dost. Takže se navzájem kryli, nic nového pod sluncem. Vždyť řada jejich oveček věří, že to byla boží vůle a obětem se dá nějaká ta kačka navíc a…Jsem rád, že mezi námi existuje řada lidí, kteří odkrývají nejen zvěrstva a pořádají hony nejen na nacisty, ale i na tyhle prasata a pedofily. Film se silným příběhem, ze kterého je až na zvracení, výborné herecké obsazení a spousta dialogů. Tady musím souhlasit s nadprůměrným hodnocením, přestože mi při jeho sledování nebylo zrovna „do zpěvu“ a to jsem nevěřící… ()

Drolin odpad!

V nejlepším případě televizní drama začínajícího režiséra s partou ochotníků, v nejhorším případě antikatolické lobby s 9/11 třešničkou na špičce. Přimíchat trochu homesexuálů a židů a Oscar zaručen. ()

Ištván87

Dlouho jsem váhal, kolik tomuhle filmu vlastně napálit... No dobře, nějakou dobu jsem váhal a pak jsem na to asi na půl roku zapomněl, ale o to ani tak nejde. Jde o to, že jsem si hodnocením nebyl úplně jistý. Nakonec se po shlédnutí několika rozhovorů se skutečnými hrdiny tohoto příběhu a po druhém shlédnutí filmu samotného přikláním k vyššímu hodnocení, protože minimálně Mark Ruffalo a Michael Keaton na sto procent splynuli s postavami. Kdyby si ti dva stoupli za plentu spolu s Mikem Rezendesem a Walterem Robinsonem, podle řeči by nejspíš ani jejich známí nedokázali rozeznat, kdy mluví Rezendes a kdy Ruffalo, resp. kdy mluví Robinson a kdy Keaton. Ale ještě zajímavější je, že úžasné herecké výkony (které tu podávají všichni, mimochodem) nejsou na tomhle nenápadném a přesto velikém filmu ani zdaleka tím nejzajímavějším. To ten vtahující, téměř dokumentární styl, která divákovi dodává touhu spolu s postavami objevovat další a další fakta, ta neuvěřitelná hrůza z toho, co už objeveno bylo, to napětí, jak to vlastně dopadne (i když víte jak to dopadne), to vás musí zákonitě dostat. Zkrátka filmy z Bostonu mají v posledních desetiletích silnou pozici. :D Parádní film z novinářského prostředí, na který se rád podívám znovu. P.S. Jednu výtku bych přeci jen měl. Příběh se odehrává kolem roku 2001, ovšem jeden chlapík (kterému je rozhodně alespoň 30) tam tvrdí, že mu kněz ukazoval na mobilu různé fotky... Já nevím, ale nějak si to na začátku devadesátých let neumím představit. ()

luka4615

Spotlight aneb geniálně gradované novinářské drama, které ve Vás něco zanechá. Spotlight má excelentně vystavěný příběh, kterému pomáhají sympatické herecké výkony všech zúčastněných, takže zde dostanete 128 minut dlouhou dramatickou "nálož", která Vás ve vší své skvěle vykonstruované genialitě zcela dostane. Jsem si zcela jist, že takovýto zásadní příběh moderní historie USA, potažmo i deníku The Boston Gllobe se svou "podsložkou" Spotlight, si nemohl snad ani přát lepší filmové zpracování. Všechno je zde prostě dokonalé, jelikož ač se považuji za jedince, kterého novinařina moc nezajímá, tak tohle mě zcela pohltilo. Skvěle odvedená práce, která podle mě aspiruje na nejžhavějšího kandidáta pro Oscara 2016 za nejlepší film. „If it takes a village to raise a child, it takes a village to abuse them. That's the truth of it.“ ()

ancientone

ALL PRESIDENTS MEN roku 2015. McCarthy akoby po Pakulovom vzore dôsledne sleduje prácu investigatívnych novinárov, vymieňa akciu za poctivé, nikam sa neponáhľajúce a dôkladné prenikanie pod kožu rovnako poctivej a dôkladnej novinárčiny. So zvolenou témou narába veľmi kultivovane, v štylistickom kľude snímky vynikajú perfektní herci a nenápadná sila hudby H. Shoreho a efektne rozvážna kamera. .................. Len aféru Watergate vytriedala aféra s pedofilnými kňazmi a McVarthyho réžia necháva väčší priestor na presiaknutie emócií, než Pakulova chladná observatívnosť. ()

Morholt

Nic co by vyrazilo dech, pokud člověk nepočítá závěrečný seznam amerických a světových měst, kde byly zaznamenány nejvýraznější případy zneužívání. Nicméně i přesto, že děj není nijak strhující, se jedná o velmi dobře napsanou novinářskou detektivku, která se soustředí výhradně na mravenčí práci party novinářů, skládající střípek po střípku dohromady reportáž, která do jisté míry otřásla katolickým světem. To, že se film nesnížil k citovému vydírání, ačkoliv téma k tomu určitě svádělo, beru v tomto případě jako obrovské plus. Samozřejmě oběti tu vystupují, ale nejsou podávány výhradně jako rozklepané trosky. O to víc film působí realističtěji. Vyčetl bych snad jedině úvodní půlhodinu, která předcházela začátku řešení samotného případu. Ta se moc nevydařila. Herecky bez chyby, jen na Rachel McAdams jsem si musel chvilku zvykat. Naopak Mark Ruffalo si svou nominaci na Oscary určitě zaslouží a budu mu při udílení držet palce. 85% ()

Lucasion

Na projekci s čistým štítem. Mám dojem, že už jsem tohle jednou psal. Každopádně od jisté doby přicházím k "Oscarovým" filmům opatrně. U Spotlightu obzvlášť, protože získal vlastně nejlepšího Oscara za rok 2015. Film není drama a ani thriller. Ačkoliv se to píše v profilu. Nene, je to čistě historický film, který na základě skutečných událostí mapuje událost ohledně zneužívání dětí v Bostonu. A posléze i na celém světě. Tudíž nás čeká spousty dialogů a informací. Prověřování a pátrání. Film se muže pyšnit jedinou věcí. Herecké výkony. Ty jsou bez vyjímky skvělé. Miláček publika Mark Ruffalo hraje přesvědčivě, Michael Keaton si napravil reputaci po loňském Birdmanovi a nakonec Rachel McAdams, která po vzoru True Detective hraje další skvělou roli. I když film postrádá napětí, nebo spád, tak i přesto je zajímavé sledovat pátrání Spotlightu po dokumentech, která církev zametá pod koberec. Spotlight je místy zdlouhavý, ale přesto zajímavý film s prvky dramatu a nechutné lidské lži, přetvářky a perverze. No a pak se nám má chtít do kostela? [Csfd projekce11] (76 %) ()

Sawy

Nejdůslednější procedurál investigativní žurnalistiky, jaký byl kdy natočen. McCarthy ovšem zároveň nezapomíná při jeho výstavbě využívat i primárně filmových narativnch postupů, díky čemuž má Spotlight silnou katarzi, může tak v divácích doznívat a lákat k opakovaným zhlédnutím. 90 % ()

jerry12

90%. Po druhé projekci zvedám do plných. Fascinující a obrovský příběh, jehož literární, řemeslné i kreativní zpracování prakticky nemá jedinou chybu. All the President's Men třetího tisíciletí, leč sleduje zapomenutelnější a bulvárně podstatně méně zajímavý příběh, a přitom o mnoho vážnější a důležitější, než kdy aféra Watergate byla. ()

Handle

Výborně zpracované a poutavé téma, filmu jen trochu chybí spád a větší emoční dopad. Více bych se zaměřil na samotné vyšetřování než (někdy) na zbytečné kecání. Ale na druhou stranu mi ta komornější atmosféra připadala mnohdy na místě. Oceňuji také "neamerický" konec, čekal jsem zděšené výrazy, reportéry, novináře, ale příjemně mě to překvapilo. ()

ScarPoul

Shoreova hudba sa nenávistne a plynule nesie celým príbehom. Investigatívna žurnalistika v plnej zbroji. Jasné, nejedná sa o žiadne terno v štýle Spidera Jerusalema, ale rozhodne sa jedná o malých veľkých hrdinov a správne rozhodnutia v nesprávnych časoch. V súčasnej dobe je kritizované veľa náboženstiev, ale mám pocit, že často si nevieme upratať ani pred vlastným prahom. Minimalistický McCarthy dal dokopy obstojný scenár a v štýle kvalitnej filmárčiny predostiera ľudský a dôležitý príbeh. Na kopu naskladal množstvo prvotriednych hercov podávajúcich jedny zo svojich najlepších výkonov. Hlavne Ruffalo je nezabudnuteľný. Vždy som inklinoval k príbehom zanechajúcich nejaký výraznejší dopad, než len že bavia. Túto funkciu pri filme neuveriteľne oceňujem. Dokázal to Greengrass Letom číslo 93, Clooney so svojou Dobrú noc a veľa šťastia ale aj Sorkin so svojim Newsroom. Spotlight je pomalý film. Ale plný dôležitých detailov a silného vyvrcholenia. Reflektuje to, na čo by sme rozhodne nemali zabúdať. Záverečný zoznam miest je hrôzostrašný. ()

Lacike

Slusny investigativny film so silnou temou, ktory stoji za to vidiet, ale pre mna to znova bolo studene jak psi čumak. Herecke nominacie na Oscara mi znova dokazuju, ze minuly rok bol dost slaby na Oscarove filmy. A v cirkvi su riadne svine. Nie preto, ze tam par percent z nich nevydrzi ten debilny celibat a tak sa ukajaju na malych chlapcoch, ale preto, ze ten nefunkcny system cirkev nezmeni a radsej kryje toto svinstvo. 6/10. ()

Mike.Myers

Je málo filmů, které na vás zapůsobí tak jako právě Spotlight. Tento film ve mě zanechal spoustu myšlenek, stejně tak jako film Most špionů či Počátek. Všechny tři řadím k nejlepším filmům co jsem viděl a jsem rád že Spotlight vyhrál oskara. Určitě za nejvíc kladnou věc pokládám myšlenku Thomase McCarthyho a Joshe Singera, díky jejichž filmu jsem se o skutečnosti kterou film vypráví dozvěděl. Dále herecké výkony, které byly až na hraně zvlášť co se týče Marka Ruffala, který mě opravdu dostával, ale nebyl to jen on, celé dílo je tvořeno fantastickými hereckými výkony a skvělým scénářem. Za mě 100% , opravdu děkuji, že tento film vznikl a já se mohl díky němu dozvědět o hrozném skandálu týkající se katolické církve, či chcete-li církve obecně. ()

Z La La Landu na Měsíc

Z La La Landu na Měsíc

24.06.2017

Damien Chazelle (Whiplash, La La Land) se letos stal nejmladším režisérem, který má doma na poličce Oscara. Jeho další film tak doprovází astronomická očekávání, před nimiž by se kdekdo schoval k… (více)

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz