Spotlight

• Česko Světelný bod (více)

Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams a Liev Schreiber v hlavních rolích skutečného příběhu, ve kterém reportéři amerického deníku The Boston Globe odhalili masivní skandál zneužívání nezletilých představiteli místní arcidiecéze. Případ neměl dopad pouze na pár obviněných duchovních, ale otřásl celou katolickou církví. (Falcon)

NinonL

Vyšetřování pedofilie a zneužívání dětí katolickými kněžími a krytí těchto zločinů jejich nadřízenými a celým systémem. Vyšetřovací tým netvoří policie, ale investigativní novináři. Setkávají se s odmítáním spolupráce nejen představitelů církve, ale i právníků a řadových občanů - katolíků. Není snadné ani získat součinnost doživotně poznamenaných obětí. Zda tento článek, jehož zpracování trvalo redakci mnoho měsíců, nakonec vyjde, uvidíte v tomto zajímavém filmu. ()

agentmiky

Nejlepší film za rok 2015 v rámci Oscarů a přesto ho vidím až teď. Sice bych spíše tento status přidělil Revenantovi, protože to byl pamětihodný film po všech stránkách, ale asi chápu, co mnoho kritiků vidělo na Spotlightu. Téma, které se zde řeší, patří mezi doopravdy důležité a mělo by se o něm mluvit a celkově dát stručné informace i veřejnosti. Celkově mě překvapilo, jak je film pojat v mnohých ohledech jako takový skoro až dokument, fakticky se zde rozehrává drama jako v nějakém divadle. Herecké výkony jsem si vychutnával plnými doušky, každý přispěl vysokou měrou k finálnímu brilantnímu výsledku (zejména pak Micheal Keaton). Film sice nenabídne nějaké vypjaté momenty či dokonce chvíle akční, ale věřte, že z různých syrových dialogů lidí popisujících své hrůzné zážitky vám začne běhat mráz po zádech. Já osobně jsem se během těch 109 minut vůbec nenudil, film poskytoval jeden vypiplaný dialog za druhým. Sice nedávám plný počet, ale mezi kvalitní kinematografické počiny se to právem může zařadit. Bezesporu. Za mě dávám 84 % ()

Praxis

Když vyhraje Oscary nějaký novinařský drámo, ve kterém se dvě hodiny řeší, jak správně a intenzivně podat příběh novinářů píšící o zvrhlících v církvi, asi vás titulek trochu šokuje a řeknete si, proč jako zrovna já, bych měl tenhle snímek vidět. A v prvních cca 15-20minutách unaveně zíváte. Jenže pak vás to najednou chytí a začnete si říkat o přídavek. Ústřední kvarteto se totiž v kauze začne vrtat čím dál více, až z toho kouká pěkný skandál. Nejvíc mě dostal Ruffalo, který i bez zeleného převleku dokáže rozehrát věčně nenažranou a zbrklou postavu, která potom vysekne emocionální rozhovor s Keatonem, až mu sežerete jako malinu. I ostatní jsou tady moc fajnoví. Celé to působí i přes absenci nějakého nervydrásajícího finále (které v těchto typech filmů snad ani normálně není) velmi konzistentně a zabrnká na strunu - cosi zkaženého se v tomto světě skrývá. Škoda jen toho postupného nájezdu, začátek byl vážně velmi vágní. Jo a taky si musíte dávat pozor v těch spoustech jmen, takže film po vás vyžaduje pekelné soustředění, ale ve výsledku to stojí za to. 75% ()

GodComplex

Velmi decentni film z novinarske sfery o starem dobrem tematu podle skutecnosti, ze se v kostelech skryva velke mnozstvi pedofilu. Po dlouhe dobe me potesila prijemna hudba Howarda Shorea. 6/10 ()

Baronne

18/18.. Detektivka, co strčí Zodiac do kapsy. Hudba, napětí po dobu 2 hodin, žádná špetka nudy. Jenom těch 250 zkurv knězů, co strkaj péra do 4letejch dětí, nechal bych je všechny zavřít do jedný cely 10x10 metrů, uříznul jejich péra, rozmixoval je všechny najednou a narval jim ten skvělej koktejl do huby ještě s dalšíma ingrediencema jako hovna, moč, blitky apod. Ať chcípne církev, papež a celej Vatikán. ()

Laxik

Dávám pět hvězd. A ne, není to jen námětem. Jde o provedení. Nepřipadal jsem si ani citově vydíraný, ani jsem se nenudil, místo toho jsem byl dvě hodiny pohlcený touhle nenápadnou oslavou novinařiny, která mění svět k lepšímu. Výborní herci, scénář, režie. Film, kterému Oscar (pravděpodobně nezasloužený) nejspíš víc uškodil, než pomohl. Moje jedniná výtka je k tomu, že jsem se občas ztrácel v záplavě jmen a funkcí, na druhou stranu mě to vyloženě nerušilo a není problém si tyto lidi dohledat na internetu. ()

numi

Komorní investigativní drama, které nadchne svou dobovostí, hereckými výkony i stylem vyprávění, který se - tématu zneuživání dětí církevními hodnostáři navzdory - vyhýbá přehnanému moralizování a drží se v novinářsky informativní rovině. Díky Markovi Ruffalovi přeskočil jeho Mike Rezendes v pomyslném žebříčku nejcharismatičtějších žurnalistů i Clarka Kenta. O tři koňské délky. ()

Freemind

Instant classic. Vážné téma je naservírováno s Fincherovským šmrncem, takže divák zkousne i mírnou ukecanost tohohle dvouhodinového honu na przniče ministrantů. Bravo. ()

zipper111

Solidní žánrovka co má dobré herce, svižné tempo a zajímavý příběh. Není to asi film, který bych chtěl vidět znovu a proto moc nechápu Oscara za nejlepší film. Povinně bych to promítal každou neděli v každém kostele. 4* ()

Tirion

Zásadní problém tohoto snímku je, že je prostě nudný a utahaný. Množství jmen a dost nezajímavých postav z toho dělá tuctovku. Škoda. ()

kaylin

Neskutečné překvapení v tom, jak je snímek natočen se skvělými hereckými výkony, kde na sebe ale herci zbytečně neupozorňují, ale hrají tak, aby vyniklo neskutečně silné téma, které ukazuje zkaženost společnosti, primárně americké a jejího začlenění víry do života. Ale tohle je možné vztáhnout i na jiná témata. Jestli by si nějaký film zasloužil Oscara, tak právě "Spotlight". ()

R.A.D.A.R.

Kvalitní novinářské drama, které vám o církvi řekne více, než byste si možná přáli vědět. Občas se člověk sice trochu ztrácí ve změti jmen a pojmů, ale detektivní pátrání jede jako parní válec a nikdy nezaškobrtne. Plusem také je, že odboček do soukromí postav je minimum. Herci nezklamali, nejlépe zahrál Ruffalo. Tudíž Oscara proč ne, ale opětovné vracení asi nehrozí. ()

Rakosnicek77

A to bylo moje gusto. Ať si věří každý čemu chce, ale já byl vždy přesvědčený o tom, že je to banda hamižnejch uchyláků, kteří se schovávají za víru v boha. To co tady noviny odhalili a pustili na svět, je úplné nic v porovnání s tím, kolik těch pánbíčkářů s podobnejma choutkama, ještě běhá po světě! Samozřejmě se vše tutlá, hají je bandy těch největších es a platí to z čeho? Odkud jsou ty obří majetky? Začlo to kdysi tím, že člověka prohlásili za kacíře, čaroděje a kdoví co ještě. Pak proběhla gril párty kde dotyčného, samozřejmě člověka řádně v balíku, proměnili ve světlo a teplo. No a cesta k prašulím byla volná. Dnes jim není blbé, brát prachy od stoletých babiček a na obhajobu svejch uchyláren, řeknou jen "ty by jsi odmítl bohu?" No to bylo něco na moje nervy! Obdivuju ty novináře, divím se, že to ustál každý z nich! A ten závěr...to jsem si sedl na prdel! ()

Kaluž

Ray Donovan strikes back! Takhle se dělá filmové řemeslo, vážení. Výtečně natočená a ještě lépe odehraná procedurální novinařina, která všechny ty malé snaživé filmy okolo strká do kapsy. Spotlight je vyloženě moje žánrová krevní skupina, kéž bychom v kinech vídali více takových svižně ukecaných a narativně vybroušených dramat. První film z letošní distribuce, který má své místo v mé osobní výroční topce již předem jisté. ()

Remedy

Investigativní konverzačka par excellence. Ambiciózní a sebevědomé dílo, ze kterého musí mít všichni katoličtí kněží sevřenou prdel (pardon). Abych se ale oprostil od toho ošklivého cynismu, byly tam dva ohromně dojemné momenty, u kterých ani jedno mé oko nezůstalo suché. Nemám rád zobecňování a kolektivní přiřknutí viny jakékoliv skupině, protože skoro všechno je především o konkrétních lidech. Takže, ač přesvědčený ateista, neodsuzuji víru či náboženství jako celek, ale "pouze" jejich instituce. Ty totiž selhaly především a tvoří je jen a zase lidé. Spotlight je vzhledem k závažnosti tématu extrémně důležitým filmem a je strašně dobře, že vznikl. "Don't thank me, just get these assholes, will ya?" ()

Maq

Domníval jsem se, že se dozvím něco o problému. Omyl, dozvěděl jsem se, jak byl problém v Bostonu zveřejněn. A bylo mi to podáno věcným, suchopárným způsobem. Novináři se sejdou na poradě a řeknou si, že v tom budou pokračovat. Pak se rozejdou do terénu a sbírají informace. Následuje další porada, další rozchod... a tak dokola. Nakonec toho nasbírali dost a otiskli to. Jémináku! To je nářez! --- Jsem přesvědčený, že jak Akademie, tak zdejší komunita na filmu oceňují především jeho politické poselství. Je mi líto, když vidím třeba svého oblíbeného nascendi, jak z lidové, nic nechápající pozice suverénně odsuzuje celibát. A to nemluvím o dalších, mnohem vulgárnějších výlevech. --- Lidi zkrátka mají rádi, když je film ujistí, že co si myslí, si myslí správně. ()

swed

Klasická oscarovka: silné téma, solidní herci, nudná režie. Uvítal bych aspoň občasnou snahu o použití filmového jazyka, nebo zařazení pár dramatických scén, jenže místo toho se tu jen žvaní a žvaní a... Jako televizní drama ok, ale jako materiál pro velká plátno ani omylem. 6/10 ()

JohnMiller

Spotlight zachytáva skutočný príbeh Bostonských novinárov ktorý vďaka svojej pilnej práci odhalili systematické kamuflovanie niekoľko desiatok pedofilných katolíckych kňazov. Od trestných stíhaní cez výpovede detí až po vedenie súdov. Novinári objavili nespočetne veľa zneužitých detí od konca šesťdesiatych rokov až po ich súčasnosť. Nápad, myšlienky aj obsah paráda. Dobre a pravdivo naložili katolíckej zvrhlej inštitúcií, ktorá pod obalom dobrosrdečnosti a milosrdnosti zneužíva právomoc na ochranu ľudí ktorí zneužívajú malé deti, to už kde sme. To kvázi najlepšie dobro sa z ničoho nič mení na najväčšie zlo. Ale rukopis takej tej investigatívnej kriminálky typu, Kosti, Kriminálka Las Vegas či NCIS mi neskutočne nesadlo. Týmito seriálmi vyslovene opovrhujem takže ma sledovanie takpovediac symbolicky bolelo a často som si to zastavoval. Ale koniec koncov nemôžem povedať, že to bolo zlé. To by som bol kacír. Rozhodne to odporúčam, asi skôr viac ateistom ako veriacim, ale na 100% odporúčam. Je to napínavé, ľahko stráviteľné, informatívne a kto má rád vyššie spomenuté seriáli, ten si to zaručene vychutná. Snímka ma zaujímavý spád. Najprv sa rieši jeden kňaz, potom sa nazbierajú dôkazy na desiatich, a nájde sa medzi nimi aj nejaký biskup. Nakoniec ich bude skoro sto. Smutné rozhovory z obetami, ktoré sú už dospelé a majú rodiny boli tiež dosť silné, trauma ich samozrejme neminula. V rozhovoroch z kňazmi sa napríklad jeden priznal bez problémov a dokázal si to veľmi jednoducho vysvetliť a odôvodniť prečo to nebolo zlé, fuj. Z tejto snímky plynie jedno ponaučenie, keď Katolícka cirkev niečo veľmi chce, dokáže fungovať i ako mafia. ()

Z La La Landu na Měsíc

Z La La Landu na Měsíc

24.06.2017

Damien Chazelle (Whiplash, La La Land) se letos stal nejmladším režisérem, který má doma na poličce Oscara. Jeho další film tak doprovází astronomická očekávání, před nimiž by se kdekdo schoval k… (více)

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz