Bez motivu

(Itálie)

Without Apparent Motive

Krimi / Thriller

Francie / Itálie, 1971, 100 min

Vše již napsali kolegové přede mnou - skvělé lokality, výborná atmosféra, charismatický komisař, výtečná hudba, dokonalý dabing Barrandova s Cupákem v hlavní roli, a jako bonbonek navrch svlečená Dominique Sanda hned na začátku.(11.7.2014)

Z dnešního pohledu zub času již příliš ohlodal kdysi možná kvalitní francouzský film, který ovšem dobové produkci americké provenience nesahá ani po kolena. Podivná forma (kupříkladu scéna s výslechem v autě, která asi měla vyznít lascívně, ale dnešním okem je to čisté guilty pleasure...), až příliš statická, nepřesný střih a mnohdy prazvláštní střihová skladba, hudba Ennio Morriconea je sice pěkná, ale většinou až příliš dramatická k mnohdy naprosto nedramatickým scénám a víceméně pouze ona je zdrojem nějakého napětí...(7.2.2016)

V té době se ve Francii točily mnohem lepší detektivky, měly hustší atmosféru a hlavně nebylo již zhruba od poloviny zřejmé, kdo je vrah. Pozitivem tohoto snímku zůstává velmi kvalitní herecké obsazení. Bohužel mne neokouzlila ani režie, ani hudba. Čím více filmů s Morriconeho hudbou vidím, tím více se mi ten jeho stereotyp zajídá.(31.1.2012)

Slušná krimi s parádní Mistrovo hudbou (složil vůbec Morricone něco blbého?), zamračeným Trintignantem (jako herce jsem ho nikdy rád neměl, pořád se tváří jako bubák), fešnými ženami a realistickými vraždami. Ano, tak vypadají ve skutečnosti - kulka se zavrtá a nechá po sobě maximálně červené kolečko. Pravda ovšem je, že zásahy doprovázené rudým gejzírem nebo utrženým kusem masa jsou působivé a filmaři už dnes realistické ztvárnění používají jen s ohledem na přístupnost filmu pro děti. Závěr rozhodně není šokující! U kriminálek mám většinou problém usvědčit vraha předem, zde se mi to podařilo! Jakmile byl motiv odhalen, usvědčení se nezdálo nijak těžké. Spolupráce Itálie a Francie přinesla spousty šťavnatých plodů.p.s.musím zmínit kvalitní český dabing, nejen Cupák byl mistr!(17.8.2015)

Tento film som mal pred štyridsiatimi rokmi veľmi rád. Vo vtedajšej konkurencii to bola žánrová špička. Literárna predloha od môjho obľúbeného Ed McBaina, hudba ešte od obľúbenejšieho Ennia Morriconeho, Jean Louis-Trintignant podávajúci kvalitný i keď nie bezchybný výkon, atraktívne prostredie, krásne ženy. Čo viac som si mohol priať. Ale po štyridsiatich rokoch sa film dostáva do úplne iného konkurenčného prostredia a to, čo kedysi stačilo na štyri hviezdičky, už nestačí. Takže aj keď s pocitom nespravodlivosti voči tomuto filmu dávam tri, i keď najlepšie by bolo tri a pol.(16.11.2014)