Bez motivu

(Itálie)

Without Apparent Motive

Krimi / Thriller

Francie / Itálie, 1971, 100 min

Souhlasím se Snorlax a jen dodám že nejen ve Francii, ale především na Apeninském poloostrově. Obsazení v čele s poněkud tajemným Trintignantem (v dabingu Eduarda Cupáka), mladou Antonelli bylo dobře zvolené, hudba slušná (ale zase nic mimořádného), film z hlediska napětí a dynamiky nepříliš řvoucí, režie byla trochu statická, film celkově občas docela těžkopádný, nastavení v malebném přímořském letovisku Nice, podle mě a na svůj druh filmu, nebylo řádné využito - bohužel..Řekl bych že to byla dobrá podívaná, co měla tendenci se zlepšovat, ale ne dost. Suma-sumárum: slušné, ale nic víc. Nezapomenutelné chvíle; vražda v bazénu ve zpomaleném záběru.(16.11.2014)

Určitě neuškodí si připomenout, že jde o film, který nás vrací zpátky do času zlaté francouzské filmové éry. Prostě škola amerického krimi románu od McBaina ve francouzském balení. Každým coulem devizou je brilantní profesionalita herce Jean-Louis Trintignant. Jehož řada filmů svědčí o širokém rejstříku hereckého kumštu. O specifickou atmosféru filmu se velkou měrou zasloužil i hudbou Ennio Morricone. A ještě k jedné věci. Je nutno zvlášť ocenit výborný dabing Eduarda Cupáka, který dobře sedí k inspektorovi Carella. Mimochodem český původní dabing filmového studia Barrandov byl vždycky na špičkové úrovni. Co dodat závěrem? Pro úplnost lze říci, že film je napínavou podívanou, pro ty, co mají rádi starší francouzské filmy.(12.5.2011)

I přes prostředí prosluněné riviéry ponurá atmosféra vyprávění, strach z tajemného odstřelovače číhá na každém rohu, všichni obyvatelé mají černé svědomí a mezi nimi proplouvá charismatický detektiv Carella ve výtečném podání Jeana-Louise Trintignanta. Francouzské krimi ze 70. let jsou ve vetšině případů sázkou na jistotu. 85%.(11.2.2012)

Zpočátku trochu zmatená detektivka se ve druhé půlce vyjasní. Jenže až příliš, takže vraha odhalíte ihned. Škoda, jinak to bylo celkem fajn.(6.1.2014)

Nice ve vrcholné turistické sezóně. Na hlavním náměstí každý den populární moderátor uvádí oblíbenou televizní soutěž vysílanou přímým přenosem. A v této situaci se začíná neznámý ostřelovač trefovat do lidí. Policie musí zabránit panice mezi turisty a co nejdřív najít vraha obětí, které zdánlivě nic nespojuje. I když něco přece jen: všichni kdysi společně hráli ve studentském divadle a v dochovaném programu z premiéry jsou jejich jména uvedena v pořadí, v jakém jsou zabíjeni. Dalším osobám z tohoto programu (včetně moderátorské hvězdy) nepochybně taky hrozí nebezpečí - ale proč? Komisař v podání Jeana-Louisa Trintignanta má nelehkou úlohu, úlohu o to těžší, že jedna z mrtvých byla jeho přítelkyně. Detektivka se skvěle vybudovanou atmosférou, kde hlavním překvapením závěru není odhalení vraha, jako u jiných detektivek, ale právě motivu.(12.1.2007)