Bez motivu

(Itálie)

Without Apparent Motive

Krimi / Thriller

Francie / Itálie, 1971, 100 min

Určitě neuškodí si připomenout, že jde o film, který nás vrací zpátky do času zlaté francouzské filmové éry. Prostě škola amerického krimi románu od McBaina ve francouzském balení. Každým coulem devizou je brilantní profesionalita herce Jean-Louis Trintignant. Jehož řada filmů svědčí o širokém rejstříku hereckého kumštu. O specifickou atmosféru filmu se velkou měrou zasloužil i hudbou Ennio Morricone. A ještě k jedné věci. Je nutno zvlášť ocenit výborný dabing Eduarda Cupáka, který dobře sedí k inspektorovi Carella. Mimochodem český původní dabing filmového studia Barrandov byl vždycky na špičkové úrovni. Co dodat závěrem? Pro úplnost lze říci, že film je napínavou podívanou, pro ty, co mají rádi starší francouzské filmy.(12.5.2011)

Klasická detektivka s nikterak objevným dějem, kde mne více, než zápletka zaujal Morriconeho ústřední hudební motiv a sympatický evropský důraz na obnažování hereček. Všechny jsou půvabné, svlékají se i když to vůbec není nutné a pokud se nesvlékají, tak je alespoň kamera voyeursky "očumuje" (viz. výslech v autě).(1.3.2015)

Vše již napsali kolegové přede mnou - skvělé lokality, výborná atmosféra, charismatický komisař, výtečná hudba, dokonalý dabing Barrandova s Cupákem v hlavní roli, a jako bonbonek navrch svlečená Dominique Sanda hned na začátku.(11.7.2014)

Fajnové krimi z období zlatých sedmdesátých let francouzské kinematografie. V těch letech, kdy tyhle ty filmy vznikaly, jsem dosáhl plnoletosti a s nadšením rád navštěvoval kina s filmy s J. L. Trintignanem, Lino Venturou, Alainem Delonem, Michelem Piccolim a mnoha dalšími vynikajícími francouzskými herci. Jistě, velký pan cenzor, ten vzorný soudruh, mnohé filmy nechal prostříhat, aby se mé bystré a toužící oko a "socialistická" duše neposkvrnili pohledem na obnažená prsa jisté francouzské krásky. Rád bych se na ně sice podíval (tenkrát především :-), ale už tenkrát mi bylo jasné, že vysoká hodnota snímku Bez motivu je někde úplně jinde. A ta hodnota u mě v srdci za ta léta neztratila zhola nic na glancu.(17.2.2014)

"Politika, je v tom určitě politika." A udělali to extrémisté, anarchisté nebo dokonce odbory. Možností je spousta, ale tady motiv byl a to celkem zřejmý, takže si dovolím zlehka nesouhlasit s názvem snímku. Taky si dovolím tvrdit, že by policie na nic nepřišla, kdyby si naprosto zbytečná postava asistenta režie náhodou nepustila pusu na špacír přímo před detektivem Carellou. Přitom to nebylo vůbec špatné, napětí se dalo krájet, ale od chvíle, kdy Carella zasáhl ostřelovače z místa činu svým dalekonosným koltem, jsem to už nedokázal brát vážně.(1.2.2016)