Bez motivu

(Itálie)

Without Apparent Motive

Krimi / Thriller

Francie / Itálie, 1971, 100 min

Slušná francúzka kriminálka ma prilákala hlavne hudbou Ennia Morriconeho a tá sa vydarila ako vždy. Príbeh to vôbec nebol zlý, samozrejme nejaké roky odvtedy ubehli, čo je trochu poznať, ale inak to celkom šlo a vedel by som si predstaviť šikovný remake. Úplný záver, kde detektíva polícia prehovára aby ostal, ale aj následná jazda autom ma očarila. Mala v sebe trocha tej frajeriny, poctivej filmárčiny a bombovú hudbu E. Morriconeho. Aj preto sa prikláňam k štyrom hviezdam. 70%.(7.12.2014)

V té době se ve Francii točily mnohem lepší detektivky, měly hustší atmosféru a hlavně nebylo již zhruba od poloviny zřejmé, kdo je vrah. Pozitivem tohoto snímku zůstává velmi kvalitní herecké obsazení. Bohužel mne neokouzlila ani režie, ani hudba. Čím více filmů s Morriconeho hudbou vidím, tím více se mi ten jeho stereotyp zajídá.(31.1.2012)

Stará francouzká krimi z jejího nejsilnějšího období. Dobrá je už literární předloha a Trintignat s Morriconem jí dodávají tu správnou atmosféru.(22.1.2012)

Zpočátku trochu zmatená detektivka se ve druhé půlce vyjasní. Jenže až příliš, takže vraha odhalíte ihned. Škoda, jinak to bylo celkem fajn.(6.1.2014)

Fajnové krimi z období zlatých sedmdesátých let francouzské kinematografie. V těch letech, kdy tyhle ty filmy vznikaly, jsem dosáhl plnoletosti a s nadšením rád navštěvoval kina s filmy s J. L. Trintignanem, Lino Venturou, Alainem Delonem, Michelem Piccolim a mnoha dalšími vynikajícími francouzskými herci. Jistě, velký pan cenzor, ten vzorný soudruh, mnohé filmy nechal prostříhat, aby se mé bystré a toužící oko a "socialistická" duše neposkvrnili pohledem na obnažená prsa jisté francouzské krásky. Rád bych se na ně sice podíval (tenkrát především :-), ale už tenkrát mi bylo jasné, že vysoká hodnota snímku Bez motivu je někde úplně jinde. A ta hodnota u mě v srdci za ta léta neztratila zhola nic na glancu.(17.2.2014)