Zkáza krásou

Doomed Beauty

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2016, 91 min

Nejsem historik, nemám o Lídině životě nic načteno, ale z dokumentu na mě působila jako pohrdavě smýšlející osoba, která měla ráda jen sebe a kterou více mrzelo pojídání pouhého chleba (na útěku z Československa) než smrt maminky a sestry.(29.1.2017)

Po shlédnutí filmu směsice pocitů. Však ta naše star si špatně nežila a dojímá se vlastně nad tím. co ve stáří ztratila - milovaný život velké hvězdy. Za 3,5 hvězdy.(14.2.2016)

• 1frida2

Mě to tak neskutečně nudilo a otravovalo, ale dokoukat jsme to chtěla, když už jsem se na to dala i když nevím proč. Možná kvůlivá Třeštíkové, její dokumenty se mi líbí. Baarovou nesnáším a po tomto ještě víc. Název výstižný, ještě tam chybělo slovo"a hloupostí"(8.9.2016)

Ten dokument mi dneska prostě sedl. "Milujem to, co ztrácíme..." Baarovou nemám ani zdaleka detailně nastudovanou, takže nemůžu a nebudu filmu vytýkat, že mi nepředložil zajímavé informace. Mi je totiž předložil. Ani nebudu polemizovat nad tím, zda by nebylo lepší výpověď Baarové konfrontovat. Protože snímek podle mě ukázal Baarovou takovou, jaká byla. Krásná, talentovaná, ale také naivní, sebelítostivá a do sebe zahleděná, podléhající mocným (kolik z nás by odolalo?), na sklonku života troska. Ten film byl v podstatě tuze smutný.(6.9.2016)

OJOJ, jak nadnesený a legrační název filmu. Další krasavice, které se podařilo díky vztahům, sňatkům a krásou udělat kariéru a vybruslit z každé šlamastyky se na jednu stranu vychloubá, jak jí obdivovali mocní muži co se vepsali do dějin a díky kráse, o níž otevřeně mluví, měla dveře světa dokořán, přesto jí podle názvu krása přinesla "zkázu"a byla nesmírným břemenem. Jestli jí něco přineslo zkázu, pak jedině to že neuměla vše správně vyhodnotiti - viz odmítnutí hrát v Hollywoodu. Nevím co to je za pokryteckou manýru. Inteligentní lidé si stěžují, že trpěli intelektem, krásní, že jsou postiženi vzhledem, bohatí že trpí svým bohatstvím, raději by byli prostými lidmi, třeba toaletářkami, že.Za chvilku se snad začnou litovat zdraví, že nejsou invalidé, atd. Každá žena dělá co může aby vypadala, což má samozřejmě převažující výhody, ale v rozhovorech se slavnými celebritami, které kariéru vystavěli na vzhledu je to břímě, které se nedá ani unésti. Na obranu Baarové, ta si však na krásu v dokumentu nestěžuje, to za ni udělali tvůrci, ta jí spíš oplakává ve stáří. Otázka k zamyšlení: její sestra Zorka tak fotogenická nebyla, měla z hezčí i úspěšnější sestry komplex a měla mnohem nešťastnější život. "Zkáza krásou" je fakt naprosto falešný, směšný, ač nadnesený výrok. No nic. Herečku mám navzdory všemu ráda, ač dost kontroverzní osobnost. Dokument má plus - dobovou atmosféru. Nového moc nepřináší, snad jen to, jak herečka hovořila v pokročilém věku, byla poněkud povrchnější a nic špatného podle svých slov neprovedla. Pár momentů je úsměvných (komunisti si z jejich roztavených filmů udělali krém na boty, aby ukázali, jak je sláva pomíjivá). Ne. Sláva u každého pomíjivá není. Baarová zůstane jednou provždy mezi našimi nejslavnějšími herečkami.(22.8.2016)