Zkáza krásou

Doomed Beauty

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2016, 90 min

Lída Baarová (a.z.), Zorka Janů (a.z.), Josef Goebbels (a.z.), Vladimír Borský (a.z.), František Čáp (a.z.), Václav Krška (a.z.), Adolf Hitler (a.z.), Gustav Fröhlich (a.z.), Karel Lamač (a.z.), Svatopluk Beneš (a.z.), Oldřich Nový (a.z.)

Jakub Hejna

Po shlédnutí filmu směsice pocitů. Však ta naše star si špatně nežila a dojímá se vlastně nad tím. co ve stáří ztratila - milovaný život velké hvězdy. Za 3,5 hvězdy.(14.2.2016)

"Milujem to, co ztrácíme..." Velmi smutný dokument, který těží hlavně z toho, že o Lídě Baarová vypráví přímo Lída Baarová. Je to ovšem zároveň klad (třeba když ta stará osamělá paní, které mohl u nohou kdysi ležet celý svět, jen tak s cigaretou vypráví o Goebbelsovi s Hitlerem a o tom, jaká byla s prvním jmenovaným legrace) a zároveň zápor (film si kolikrát přímo říká o to, aby zasáhl vypravěč a leccos dovysvětlil - třeba smrt Zorky Janů). Příběh Lídy Baarové jsem znal jen v hrubých rysech a zajímalo mě, co nového se ze Zkázy krásou dozvím. Moc toho ale bohužel nebylo. Nejvíce na mě zapůsobily šoty z filmových týdeníků - herci typu Korbeláře, Marvana, Černého, Vítové, Gollové a samozřejmě Baarové vyrábějící tašky, óda na zničené filmové pásy, z nichž se stane lak na nehty či krém na boty... To bylo přímo dokonale odporné.(12.1.2016)

• Morholt

Překvapivě nezáživný dokument. O životě Lídy Baarové se tu divák nedozví nic nového a upřímně řečeno celkovému obrazu příliš neprospívá ani sama Baarová, která by si coby vypitá troska čas od času zasloužila otitulkovat, protože jí nebylo příliš rozumět. Vše zajímavé tak obstarávají dobové záběry, které de facto nemají s Baarovou nic společného a pár ukázek z jejích zahraničních filmů. Každopádně tenhle projekt mi i tak přijde absolutně zbytečný a vlastně se jen veze na mediálním zájmu o Renčův film. 30%(5.4.2016)

Měla všechno, co kdy chtěla. Byla talentovaná, krásná, bohatá, všichni jí chtěli a přitom stačila jedna jediná chyba a všechno co kdy měla, bylo pryč. Překvapivě silný dokument, ze kterého chvilkami mrazí.(7.5.2016)

Zkáza krásou je pouze stručné shrnutí profesního a soukromého života Lídy Baarové a to téměř v bulvární podobě, pokud ale čekáte hlubší sondu do života jedné z nejúspěšnějších českých hereček, tak si ji budete muset vyhledat sami. Problémem je zejména samotná stavba dokumentu, která je založena na povrchním vyprávění paní Baarové doplněném často nikterak souvisejícími dobovými obrazy, aby byl neznalý divák v obraze. Shodou okolností mě tyto záběry zaujaly daleko více než vystříhané části z rozhovoru, který by byl daleko zajímavější v ucelené podobě. Moje hodnocení 55%.(20.3.2016)