Manželé a manželky

• USA Husbands and Wives (více)

Jeden z nejlepších světových režisérů Woody Allen ve svých filmech již léta mapuje mezilidské vztahy. Pro svoji zatím poslední sondu si vybral dvě manželské dvojice. Jedna z nich na počátku filmu oznamuje svůj rozchod a nechtěně tak zapůsobí jako rozbuška v manželství druhém. Shodou ironických náhod byl film uveden do premiéry ve chvíli, kdy vyšel najevo vztah, který je i v tomto filmu - mezi starším mužem a mladičkou dívkou. V obou případech byl tím mužem Woody Allen. Zatímco ve filmu se v postavě profesora literatury zamiluje do provokativní studentky, v soukromém životě navázal vztah přímo ve své rodině - se svojí nevlastní dcerou. Jak ve filmu, tak ve skutečnosti propukla bouře. Tisk všemožně přetřásal etickou stránku věci, Mia Farrowová, která byla (ve filmu i ve skutečnosti) tou podvedenou, vytáhla na stránkách tisku ke křížové výpravě proti zvrhlému manželovi. Woody Allen tak nechtěně dokázal, že jeho filmy skutečně odrážejí vztahy mezi lidmi, se všemi důsledky z toho vyplývajícími. (oficiální text distributora)

FlyBoy

"Život nenapodobňuje umenie, ale špatnú televíziu". Mikroskopické nakuknutie ba i uvažovanie nad manželským labyrintom vzostupov a pádov, ktoré sa týka Vás (milý rodičia) a (dúfam že nie) čoskoro aj nás (milá mládež). Horúce ako vriaca voda z kanvice, chutné ako cukrová vata z jarmoku. Premiešať, pretrepať alebo pospájať? Pomôže to? Veru, to asi nikto nikdy nezistí... ()

kyselina

Ta malá studentka říká Allenovi větu: "Tolik utrpení a vy z toho uděláte takovou legraci". Tak nějak bych charakterizovala Allenovy filmy já. Podobný propletenec milostných vztahů ale snad funguje jen u Allena. ()

Aky

Woody Allen tentokrát bez obvyklých slovních hříček a bonmotů, ovšem o to více zabírající do hloubky. Umožňuje jít s ním a sledovat jeho detailní pitvání manželských vztahů a snad ze všech myslitelných pohledů. ()

misterz

W. Allen so svojim typickým humorom dokáže plávať vo vodách vzťahových problémov medzi partnerskými dvojicami ako ryba vo vode. V tomto prípade mi však forma snímku sadla menej, nebola zlá, ale nebavila ma tak ako ostatné Allenove filmy. Možno to bolo tými častými dokumentárnymi vsuvkami, neviem. Ale aj napriek tomu film hodnotím pomerne vysoko, pretože obsah, ten je naozaj brilantný. 75/100 ()

Satan

Mohla to být jen další tuctová allenovka - vztahovka několika párů z New Yorku, ale díky vychladlému vztahu s Farrow nabírá film dalších významů a konotací. Vřele doporučuji podívat se na film až po dokumentu Allen vs Farrow, protože až potom divák konečně zjistí, že celý film je vlastně samoreflexe jednoho životního stádia režiséra. Bez tohoto kontextu je to "jen" civilní a velice přesné drama. Až budu mít krizi středného věku, věřím, že tam dám pětikvalt. ()

Vančura

Velmi dobrý film, byť mám raději Allenovu pozdní tvorbu od r. 2000. Výtky k tomuto filmu z mé strany by byly hodně subjektivního rázu, na můj vkus je celý ten film plný ošklivých a příšerně oblečených lidí s debilními účesy, a pokud někoho skutečně nemusím, tak je to Mia Farrow, ale to všechno mohu jen těžko tomuto filmu vyčítat :) Pokud mi ale něco skutečně vadilo, byla to roztřesená kamera, kterou skutečně nesnáším, a mi zcela jedno, jestli tím režisér něco sledoval, nebo ne. Jako úvaha nad manželstvím funguje ale tento film výborně a osobně bych ho doporučil zkombinovat s přečtením nějaké knihy od Miroslava Plzáka, například "Klíč k výběru partnera pro manželství", chcete-li se něco dozvědět o úskalích manželství. A závěr filmu je bez debat výborný! ()

Snorlax

Nebavila jsem se, Woody sice řeší své oblíbené téma, ale bez mého oblíbeného humoru. Navíc nesnáším hru na pseudoreportáž s pomocí roztřesené kamery. Tentokrát mě výjimečně minula forma i obsah, který dokázal Woody mnohem lépe zpracovat ve svých ostatních filmech. ()

Vodnářka

Je mi až skoro trapné psát k Woodymu další nadšený komentář, ale jeho filmy si ho každopádně zaslouží. I v tomto snímku opět nechybí jeho typický ironický pohled na svět, téměř detailní rozbor vztahů mezi muži a ženami, milostné aféry, typické životní situace očima tohoto skvělého režiséra. A ani tentokrát nechybí originální vyprávěcí postupy, například prokládání příběhu výpověďmi samotných postav zaujme nejednoho diváka a zároveň jej pustí k sobě a svým pocitům o něco blíž. ()

Anderton

Tak mne pripadá, že Allen tu recykluje tie svoje najlešpie filmy. Inými slovami ide stále o vysokú kvalitu, len som mal neraz pocit deja vu. O to viac som si ale všímal štylistiku, určite ma zaujali "nervózna" kamera a občas dokonca aj skokový strih. Tie milostné trable sú opäť rovnaké, ako vždy a na to, aby som bol úplne spokojný, mi chýbalo viacej hlášok. Čiže približne chápete, kto si s kým začne a odhadnete asi aj to, kto s kým na konci skončí. Ale pred nejakým hromadnenším pozeraním filmu vb partičke si dajte po desiatich minútach deja stávky ako to celé skončí, tak budú pre vás Manželia a manželky aj napínaví. ()

nascendi

Niekto tam hore ma má rád. Tak tento názov filmu s Paulom Newmanom ma napadol, keď som si uvedomil, ako niekto na ČT2 má rád Woodyho Allena a systematicky uvádza jeho filmy do obehu. Je to pre mňa nepochopiteľné, ale rovnako nepochopiteľné je, že som doteraz vydržal sledovať 15 jeho opusov. Pravdupovediac stačilo pozerať štvrtinu z nich, pretože Woody, v iných oblastiach originálny, nakrúca filmy cez kopirák. Za jedinú výnimku považujem jeho Match Point, asi preto, že som sa naňho nemuse pozerať. Kladiem si otázku, prečo to robím, prečo vôbec pozerám filmy režiséra a neherca, ku ktorému nikdy nebudem mať pozitívny vzťah? A odpoveď znie: rád by som zistil, čo na jeho filmoch vidia ostatní. Zatiaľ som sa k odpovedi ani nepriblížil. ()

Tomco

naozaj krasna cista praca. vyborne, trefne a hlavne vtipne dialogy, ktore stale potvrdzuju, aky je woody allen spickovy filmar. ()

FrodoF

Hodně syrová a realistická studie mezilidských vztahů. Ale abych řekl pravdu Allena mám radši v té komičtější poloze. V Manželích a manželkách se opět dočkáme pro Allena typických vyprávěcích prostředků jako přímé zpovědi postav na kameru a dlouhých neuvěřitelně ukecaných konverzačních scény a ty mám u jeho filmů opravdu rád. ()

Arsenal83

Nebavilo ma to tak, ako bežné Woodyho filmy. Ale je tu veľký prínos v skutočnosti, ktorá bola dokázaná v reálnom živote. Viď stačí popis k filmu. Zdá sa, že všetko, čo sa v tomto filme stalo, šlo Allenovi priamo z duše. Až mi je tej Mii Farrow ľúto. Ona si celý čas myslela, že je to len film. ()

mat.ilda

Tentokrát nic, co by mě bavilo, napínalo, šokovalo... jen vlažný vývar z manželských rošád, který možná sváděl k zamyšlení, jenže mně se ten večer zrovna zamýšlet nechtělo. Navíc mám zkušenost, že Woodyho filmy jsou pro mě, až na pár výjimek, atraktivní přibližně od roku 1998, taktéž až na pár výjimek, kdy začal ubírat na intelektuálních rozpravách a přidávat na životaschopnosti svých hrdinů. ()

Šandík

Tak trochu variace na něco, co už jsem u Woodyho viděli mnohokrát, byť je to natočeno "reportážním stylem" a navíc to tentokrát vlastně není moc vtipné. Spíš naopak... Celkový dojem: 70% ()

lillien

Na manželské etudy mi přeci jen víc sedí Třeštíková, protože tam je to skutečně realita. Zde se to tváří jako otevřená zpověd, ale hromada keců o tom, jak manželství mnohdy přechází v pomalé zhoubné bujení nespokojenosti, které většinou vyústí v nevěru/y nebo rozvod, mi stejně přijde na opravdu dobré komediální drama trochu málo. Od začátku do konce se dvojice manželů nimrá ve svých pocitech, které pramení z části z přirozeného procesu okorávání vztahů a z části z krize středního věku. Spousta postřehů je opravdu trefných, vtipných, pravdivých..ale asi jsem čekala víc než jen to. Vyloženě nezklamalo, ale ani vyloženě nenadchlo. No alespoň u tohoto jsem se zasmála : (Jack v období manželské krize popisuje, proč zahýbá své ženě) ..“chci si ještě trochu užít, chci ženskou, která mi zaryje prsty do zad a křicí, když ji píchám..nebo se aspoň hýbe!“ ()

MontyBrogan

"Spomienky sú len spomienky. Ozveny minulosti. Vytrhnuté okamihy, ktoré nerozprávajú celý príbeh." Pre mňa mimoriadne výstižná a vyzretá vzťahovka, ktorú by mali rôzni ľudia vidieť v rôznych obdobiach svojho života. Allen tu už nie je v citoch tvrdohlavý, prijíma, čo ho stretne a necháva to do veľkej miery robiť aj ostatné postavy. Civilné spracovanie, roztrasená kamera (aj keď tá sa časom ustáli, akoby sa snažila stupňujúcou sebaistotou korešpondovať s rozbiehajúcim sa príbehom) a rozhovory kohosi za kamerou s postavami, v podobe dokumentaristicky ladeného interview, môžu divákov, ktorí nie sú skalnými fanúšikmi tohto cholerického Newyorčana, do istej miery odradiť, ale tých ostatných tieto prvky len utvrdia v Allenovom hlbokom vzťahu a prepojení s postavami. Nakoniec môžem ešte skonštatovať, ako dokonale bola ústredná štvorica obsadená. A potom už len zatlieskať postojačky, aj keď si nie som veľmi istý, či to má Woody rád... ()

jhrasko

Pre mňa najlepší Woody 90.rokov, trpký návrat na Manhattan akurát vo farbách..a s dokonalou Judy Davis, ktorú, mimochodom, porazila na Oskaroch Marisa Tomei v My cousin Vinny ?????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Akademici touto voľbou definitívne potvrdili, ako hlboko vedia klesnúť ! Hedgehogs vs. Foxes v jej podaní, to už je klasika. JD ukradla tie najvtipnejšie hlášky filmu, volím ju najlepšou neurotičkou filmovej histórie !!!!! ()

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem