Kurt Cobain: Montage of Heck

• Česko Cobain (více)
Z akcí
USA, 2015, 132 min (Alternativní 127 min)

Seznamte se s osudy Kurta Cobaina prostřednictvím prvního autorizovaného dokumentu, který se navíc řadí mezi ty nejobjevnější a nejdůvěrnější. Na Cenu Akademie® nominovaný tvůrce Brett Morgen zkušeně smíchal Cobainovy osobní hudební archivy, dosud neuvedené fi lmové záběry, animace a objevné rozhovory s rodinnými příslušníky a nejbližšími přáteli a vytvořil niterný a detailní fi lmový portrét, který zachycuje Kurta jako nonkonformního umělce a sleduje ho od počátků jeho hudební kariéry. Fanoušci a současníci Nirvany se o Cobainovi dozví informace, které dosud netušili, a ti, kteří Cobaina a jeho hudbu objevili nedávno, pochopí, proč se z něj stala nesmrtelná legenda. (Bontonfilm)

chelseaman22

Věru dobře odvedená práce, jež divákovi umožnila nahlédnout do stupidního života prachobyčejného feťáka. Kurt byl úplná troska, což dokazoval svými utopickými řečmi a stupidními malůvkami. Svou sebevraždou světu definitivně neuškodil. 80% ()

Avathar

Štýlové, ale informačne strašne diétne. Pozerá sa na to vynikajúco a ako exkurz do Cobainovej mysle to vcelku funguje. Napriek tomu si nemôžem pomôcť, ale radšej by som videl viac výpovedí o Kurtovi, o tom aký bol, o tom ako ho vnímali ostatní... Nábehy tu sú, hlavne keď sa film venuje Kurtovmu detstvu, ale to je - aspoň pre mňa - dosť málo. 70% ()

Sfinkter

Velmi silná káva, tak jak by se to Kurtovi líbilo. První půle s nádhernými a silnými animacemi, tomu říkám dokumentární práce. Druhá půle už jen skluz k jasnému konci. Mrzí mě, že se do natáčení nezapojil Dave Grohl, určitě by měl čím přispět. ()

PetrVabruscak

V dokumentu je řečeno, že byl hnusnej na děti a neměl rád lidi, ale vlastně to byl docela chudáček, kterýmu jedna sebevražda nevyšla. Asi by mi více zajímala samotná smrt než jeho život. ()

rockwoman

Rocková ikona, která i po více jak dvaceti letech zůstává zajímavá & neokoukaná & přitažlivá & navždy mladá. Brett Morgen natočil zatím asi nejintimnější pohled do talentované duše - složité povahy Kurta Cobaina. ()

neoBlast

No nemusíme si nic zakrývat, když máte za zády podporu od HBO a Courtney Love vám na stříbrném podnose přinese takového sólokapra, museli byste být opravdu velkonemehlo nevyčarovat impresivní dokument. Nikdy jsem Nirvanu neměl rád, ale tento intimní pohled na jejího lídra se prostě povedl. Samozřejmě s autentickými materiály, které nebyly nikdy dříve dostupné se to hraje jedna báseň, ale Brett Morgen je dostatečně zkušeným dokumentaristou, který dobře pracuje s obrazem a tempem. Díky přítomnosti a intimitě je úplně jedno zda Cobaina zbožňujete či celou jeho kultem pohrobků opovrhujete. Tohle je prostě melancholický intenzivní zážitek a zároveň kus zmapované hudební historie. Možná Morgen vlezl do rybníku okupovaném Davem Grohlem, který se mu natruc v celém filmu téměř ani nemihne. 80 % ()

venison

Ano, jako raná teenagerka jsem taky (asi jako všichni v devadesátkách) žrala Kurťáka a měla ho za novodobého Ježíše.. Viděla jsem s ním jakékoliv záznamy, četla o něm knihy a s ním rozhovory, sbírala plakáty, sjížděla videoklipy a hudbu poslouchala stále dokola.. Dnes už jsem slavného Kurta Cobaina přežila o další 4 roky.. Čím jsem starší, tím v něm vidím více pozéra a feťáka, jeho genialita ustupuje.. Myslela jsem, že nejnovější dokument "Kurt Cobain: Montage of Heck" mu vdechne více lidskosti a ukáže mi ho z jiné stránky.. Bohužel se tak nestalo.. V dokumentu zazní mnohem méně informací než v kterékoliv životopisné knize, kterou jsem četla.. Po této stránce jsem byla zklamána.. Dokument byl pravděpodobně myšlen jako soubor nepublikovaných a málo známých klípků, videí a textů navlečených na chabé kostře Kurtova životopisu.. Co mě ovšem hodně pozitivně překvapilo, jakou originální, koukatelnou a umělecky excelentní formou, bylo natočeno.. Díky formě před režisérem Brettem Morgenem smekám.. ()

Pavlínka9

Ať už to bylo jakkoliv - jak zde několikrát zaznělo - jsou tam záběry, které jen tak někde nebyly uveřejněné. Za mě je to hodně zajímavé propojení - dokumenty, kreslené části, hodně si to hraje s obrazem a já ho vlastně moc neznám - nejsem jeho fanynka - já jsem jen ráda, že z toho "vzniklo" Foo Fighters, kterých již fanynka jsem a vůbec mě netrápí, že Dave Grohl zde v dokumentu v současné době nemluvil..Ten dokument je dost depresivní, dost za mě pro hodně lidí s neznámými záběry a silné nahlédnutí do hudby Nirvany a také do soukromého života Cobaina..a jak tedy zemřel? To už těžko říct... ()

tnp101

Životopisný dokument, který ocení hlavně člověk znalý, náhodný kolemjdoucí příliš ne. I když v názvu filmu není Nirvana, nějak automaticky jsem si jej spojil s kapelou, ta je zde ovšem druhořadá. Tvůrci se vydávají do hlavy Cobaina, zkoumají jeho myšlenkové pochody a leckdy to celé působí docela ujetě. Teorie o zapojení Courtney Love na Cobainově sebevraždě je zde vyvrácena a Cobain je slovy Courtney vykreslen spíše jako asociální chudáček, co si někde v koutu maluje a píše básničky o tom, jak trpí a nedokáže snést pomyšlení na to, že by jej podvedla s jiným chlapem. Jinými slovy, jestli je všechno v dokumentu pravda, budiž, ale nevěřím, že je odproštěn od veškeré zaujatosti a úpravy faktů (i kdyby to nebyla úplně zásadní fakta). Jinak ale zajímavé, plné nových informací, jen možná až moc dlouhé. 70% ()

VanTom

Kurtovi ctitelé zevrubný pohled do jeho dětství a soukromí (skrz raritní domácí videa a amatérské záznamy) určitě ocení podstatně nadšeněji než občasní posluchači Nirvany, o níž, a to se musí zdůraznit, tento dokument v žádném případě nepojednává! A protože třeba mě více zajímá Cobainova hudba než osobnost, tak mi poměrně brzy ty dlouhé a často psychedelické "umělecké" koláže z textů, deníkových zápisků, novinových článků, časopiseckých obálek, plakátů, fotografií, ilustrací, komixů, klipů, vystoupení, rozhovorů, starých reklam, dobových dokumentů a bůh-ví-čeho ještě přestaly cokoliv říkat. Naopak škoda, že těch perfektních "dějových" animací bylo tak málo. ()

ghatos

Ono to vypadá jako klasický dokument o padlé hvězdě, avšak daleko více mi to připomínalo těžké depresivní feťácké drama. Takové biografické Requiem za sen. Bohužel se často opakuje vzorec, kdy mimořádný talent se nedaří oprostit od negativních vlastností. Ty se kontinuálně rozvíjejí s rostoucím úspěchem (neúspěchem) a nakonec daného jedince zahubí. Tihle lidé se nechtějí zachránit. Potřebují pomoc druhých. Když ji nenajdou, tak cesta k rozpadu osobnosti, bolesti a šílenství je otevřena dokořán... . Je úžasné, že i po tolika letech je v hudbě K. Cobaina tolik zvláštní energie a přitahujícího sdělení...nevyprchalo to. Proč tomu tak je? Autenticita. 78%. ()

Pedross800

Né, že by tu nebylo spousta zajímavýho pokoukáníčka, to jo. Ale kde je kurva Dave Grohl? Proč Kris mluví vlastně jen o hovně i v tom malém prostoru co dostal. Tenhle dokument je pokud si to člověk přizná vlastně dost velká sračka! O tom, jak vznikaly skladby, převratný album a vztazích mezi členy kapely se nedozvíme zhola nic. A některý kecy Kurtovi mámy nebo té čubky Courtney jsou fakt k smíchu. Nelze upřít snahu o vykreslení složité Kurtovi povahy, ale silně z toho zapáchá kdo za tím vykreslením stojí....jeho hudební partáci to rozhodně nejsou. Ale jak říkám, dá se tu koukat na malýho Kurtíka jak dovádí, velkýho Kurtíka jak dovádí s dcerkou, no a prsatící se Courtney.....to je ale na plnohodnotný dokument kurevsky málo. ()

zsn

Jedna bláznivá mladistvá láska, kterou by chtěl v životě zažít každý. Opravdu vypadali, že byli pro sebe a ve stejném humoru stvořeni. Jiné dokumenty ale hovoří o opaku, přičemž právě drogy z nás dělají povahově schizofrenní... Nemohu dát pět hvězd, dokument se hodinu zbytečně potácel okolo dětství (namísto vztahu s Courtney), zatímco Kurtova smrt zůstala otevřena. Chybí mi tam třebas novinové ústřižky s oznámením a polemikou o jeho smrti, s posledními fotografiemi Kurta (ještě za života) nebo místa, kde jej nalezli a co spolu s ním vše nalezli (jak tuším svého času prezentoval již zaniklý Filter), s konspiračními teoriemi lékařů, novinářů i veřejnosti jak to vše bylo, se známou kauzou, kdy svět z Kurtovy smrti vinil Courtney... Chybí mi tam truchlení veřejnosti, následný dopad/rozchod kapely, a především info o pitevní zprávě (případně o tom, zda se mohl opravdu na jeho smrti podílet někdo další a co měl vlastně s tím žaludkem, že na to lékaři nepřišli ještě za jeho života), nebo následné chování Courtney (případně sociální dozor nad dítětem) a klidně by tam mohli dát i vsuvku života Frances dnes, která své rodiče nezapře. Prostě mi nestačí ukázat, že zkolaboval v Evropě a po návratu do Ameriky spáchal sebevraždu a konec. Courtney se mohla rozpovídat víc. Mimochodem proč těm, kteří exhibují své drogové orgie, v zemi jako je Amerika dítě nesebrali? Animovaný doprovod, výpisy z deníku i účtenky za benzín dokument umělecky oživily (udělaly dokumentu oněch nejméně 50% kvality), nicméně stále kvalitnějším dokumentem je dokument "Kurt a Courtney", který je souhrou náhod sám, jedním velkým důkazem zastrašování a výhružek, a hlavně doznáním, že za smrtí Kurta stál Courtney najatý vrah (náhodička, že ten, co to řekl, skončil pod vlakem...), byť jsem tento názor nikdy neobhajovala. Kurt Cobain: Montage of Heck tak měl být rozuzlením dokumentu Kurt a Courtney, jenže to by v něm nevystoupila sama Courtney, že... Byl nakonec někdo soudně nařčen z jeho vraždy? Řešila vůbec policie doznání v dokumentu Kurt a Courtney? Jak to obešla Courtney? Ono to nakonec opravdu nehrálo ta jeho causa mortis sebevražda těsně před změnou testamentu, těsně před oznámeným rozvodem, a zároveň s milionovým kontem a dítětem, které vám konečně dalo důvod proč žít a na Kurtovi bylo vidět, že to tak bylo... ()

Maynard.

Nikdy sem nebyl a vím, že ani nikdy nebudu kdovíjaký fanoušek týhle kapely, ale je to dnes již neživoucí legenda, o který sem se toho chtěl dozvědět o něco víc než vím...Dokument je vyjímečnej v tom, že se tady objevují i komiksové prvky, takže si představ malýho kreslenýho Cobaina, kterej už v mládí úmyslně ležel na kolejích, ale naštěstí vlak projel po druhý koleji... Dozvěděl sem se poměrně dost nových věcí - že hrál na kejtru stejně jako Henrix (levák), že s Courntey mají dítě a že bral heroin. Joke, to už sem věděl. Jo a že chtěli natočit schválně šit CD, páč je jejich sláva mocnebavila :o).Je taky zajímavý sledovat home videa, kde si dělaj s Courtney prdel z Gun´s n roses ("kdybych nebyl nustále zdrogovanej, tak bych mohl hrát jako Gáni písničky od Nazareth :o) ).Tak jako tak se jedná o jednu z největších hudebních ikon, na kterou Svět nikdy nemůže zapomenout... ()

Lukoboss

Co k tomu říct? Je to smutný, i když všichni vlastně víme, jak to dopadne/dlo, ale přesto není zrovna jednoduchý se dívat na domácí videa, kde vidíte, jak byl kolikrát Kurt mimo. Holt se na něm podepsalo dětství a to všechno kolem včetně slávy, kterou tak nenáviděl. C. Love na tom má dle mýho taky svůj nemalej podíl, ale o tom se vedou dohady dodnes. Nicméně plnej počet tomu nedám, protože tam spoustu věcí považuju za domyšlený, nepřesný a spíš tak jako vyumělkovaný, aby to asi mělo větší grády. A to je škoda, protože jinak je to zpracování na úrovni. ()

Lucindajet

Záběry z dětství, kreslený scénky nebo orchestrální Smells Like Teen Spirit stojí fakt za to. Už od dětství byl Kurt solidně rozbitej díky rodičům a se vším okolo a Courtney jako třešničkou to byl asi nevyhnutelnej konec. Co postrádám je Dave Grohl. Vím že to není o Nirvanně ale nemyslím, že by byl nedostatečn blízký, jak Brett Morgen prohlásil, jenže to by se s Courtney museli kámošit, že. Nejsem odborník přes tyhle konspirační teorie, nicméně Courtney je zde líčena ve velice pozitivním smyslu a to jí nežeru ani trochu. Ukončení dokumentu třema slovama mě namíchlo, sdílím názor s uživatelem zsn o tom, co vše tam ještě mohlo a mělo být ať už o okolnostech kolem smrti nebo rozhovorem s Frances. ()

SpaceOdyseus

Tematem jde o velmi silny dokument. O Kurtovych demonech se dozvime hlavne z psychedelickych montazi z jeho zapisku, ktere nastesti zabiraji velkou cast stopaze. Rozhovoru je minimum a zoufale jim schazi konfrontacni prvek. Animovane pasaze jsou celkem zbytecne, vzhledem k tomu, ze co ukazuji, asi neni vubec pravda (viz. http://thetalkhouse.com/music/talks/buzz-osborne-the-melvins-talks/). Takze ve vysledku dostaneme jen film utocici na emocni vlnu, kde se fanousek nedozvi nic noveho a neznaly divak si odnese spoustu nesmyslu. ()