Čarodějnice

• Česko Čarodějky: Pověst z Nové Anglie (více)
Horor / Mysteriózní
USA / Kanada / Velká Británie, 2015, 92 min (Alternativní 89 min)

V polovině sedmnáctého století měli lidé blíž k přírodě, blíž k Bohu, blíž k iracionálním jevům, které dnes považujeme už jen za pohádky. Sedmičlenná rodina farmáře Williama (Ralph Ineson), která v té době žila v relativním bezpečí jedné z osad v Nové Anglii, se po vážném střetu se sousedy rozhodla kolonii opustit a vydala se dobývat americkou divočinu. Po krátkém putování se usadili v zemi nikoho, poblíž rozlehlého temného lesa, o němž by leckterá citlivá povaha řekla, že působí zlověstně. Neblahé tušení členů farmářovy rodiny umocňuje i řada obtížně vysvětlitelných událostí, které jejich nový život provázejí, zašlou úrodou počínaje a podivným chováním domácího zvířectva konče. Vrcholem série katastrof je pak zmizení farmářova nejmladšího syna přímo před očima nejstarší dcery Tomassin (Anya Taylor-Joy), která ho měla hlídat. V atmosféře všudypřítomné paranoie plynoucí z dalších podivných událostí dochází k postupnému rozkladu rodiny, Tomassin je jednomyslně označena za viníka všech neštěstí a obviněna z čarodějnictví, ačkoliv je to paradoxně právě ona, kdo si ještě zachovává alespoň zdání zdravého rozumu. A to, co se skrývá v temném lese a doposud bylo jen v roli pouhého pozorovatele, se rozhodne udeřit. (Cinemart)

eSakk

Tenhle film mě příjemně překvapil svojí originalitou a skvělou atmosférou. Napínavé až do úplného konce. ()

Vasyl

Ještě, že ke mně byl pánbůch tak milostiv a obdaroval mě nekonečnou trpělivostí. Jinak by se totiž mohlo stát, že by padlo pár kurev a pičí, vypnul bych to a pustil bych si radši fotbal. Čekal jsem rozhodně víc. Kdysi mě ta paní z Blair naprosto odradila od návštěvy lesa po setmění, tak jsem jako správnej masochista doufal v prohloubení fóbie. Zezačátku jsem byl i dost natěšenej, protože babu jak se celá maže kašičkou z nemluvněte, to člověk nevidí každej den. Ale pak prt. Akorát jsem se naučil pár modliteb pro těžký časy a dávat si bacha na kozla. ()

srolyma

Sousedy si člověk většinou nevybírá. Když rodinku nesnesitelně puritánských ortodoxních křesťanů vypudí osadníci v Nové Anglii z bezpečí vesnice na samotu u lesa, udělají tím velkou radost nejen sobě, ale především jejich nové sousedce ježibábě. Ta je pěkně v klidu nechá postavit domeček a chlíveček, zasadit kukuřici a zplodit páté děcko a pak začne úřadovat. Nejdřív si jejich novorozeně rozmaže po těle jako omlazovací pleťový krém, pak se ukáže full frontal staršímu synáčkovi, který tu podívanou psychicky nezvládne a vzápětí začne štvát zbylé členy rodinky jednoho proti druhému. Celé to končí celkem zajímavou nude air show. Na závěr filmu je upozornění, že byly použity citace z dobových dokumentů. A já si celou dobu říkal, proč tam všichni mluví jak idioti. ()

wallax

Film, ktorý sa vymyká bežným štandardom a možno preto ma až tak neoslovil. Bolo to dlhé a nudné aj keď vývoj postáv bol veľmi dobre spravený, tiež dialógy, kamera a hudba boli na dobrej úrovni. Dialógy dokresľuje najmä použitá starobritská angličtina (skutočnú oriešok pre angličtinárov), a práve ona stačila na to aby mal snímok tú správnu temnú kresťansko-diabolskú atmosféru. Ťažko ohodnotiť tento film, na jednej strane filmová nuda, na druhej dobre zahrané zaujímavé postavy a diabolská atmosféra. Najlepšie si to pozrieť a spraviť si názor sám. ()

Leobarka

Hvězdička je za to, že jsem se celej film strašně těšila až někdo konečně zabije ty dva malý zmrdy. Takže bod je pro tu vošukanou černou kozu Filipa. ()

CrazymanM

Nezlobte se na mně,ale tohle byla děsná kravina!Pošahaná familie,tmavej les,skoro pořád noc,pořád nějaká očekávání a pak lup,konec!!!Děkuji,nechci! ()

Plaque

ÁÁÁÁÁ teraz vážne. Poznáte tú múdrosť, že umenie spočíva v tom, že vieme kedy odísť a nie kedy prísť? No tak tento film je presne o tom. Úplne geniálny nápad, skvelá kamera, bombové herecké výkony. 80 % filmu som mal ten zvláštny pocit, že ide o neskutočný počin kinematografie. Sledoval som to s absolútne zatajeným dychom a atmosféra filmu ma vcucla ako odštuplované umývadlo. Nápad natočiť film podľa dobových záznamov, ponechať hlavným postavám pôvodný jazyk, celý čas točiť iba o pekle a nebi, nech sa stane čokoľvek, tak to bolo buď "Vďaka Bohu" alebo "Bože prosím", no jednoducho nádhera. Sledoval som to zatlačený do sedadla sály a na tvári som mal ten laškovný úsmev, ktorý nebolo vidno ani pri pohľade do zrkadla. Ralph Ineson so svojím rockovo-metalovým chraplákom bol úplne neuveriteľný. Anya zasa diváka úžasne zavádzala a neustále som zápasil s tým, ako som začal uvažovať iracionálne, akoby som bol súčasťou tej doby, a hľadal som posadnutú v nej alebo v niekom inom s rodiny. Hneď potom som sa spamätal a v hlave som si upratoval všetky známe psychózy a iné diagnózy, aby som opäť spadol myšlienkami do 17. storočia. A POTOM SA TO STALO!!!! Mám dôvodné podozrenie, že posledných 15-20 minút filmu spracovalo úplné nové osadenstvo štábu. Akoby v štúdiu zazvonil zvonec, skončil sa natáčací deň a posledný zabudol zamknúť. Za kameru sa postavila upratovačka, strih si zobral na starosti údržbár a na rozkladaciu stoličku s nápisom Director na chrbte sa premiestnila vrátnička. Inak si to totiž neviem vysvetliť, ako mohli film, ktorý by mal u mňa 15 z 5, dodrbať jeho tvorcovia takým trestuhodným spôsobom. Byť tak šéf produkčnej spoločnosti, tak im nevyplatím ani stravné lístky. Film nielen, že stratil všetku svoju atmosféru, ale ten záver ho pokazil nadobro. Odchádzal som z kina totálne znechutený, s pocitom úplného zúfalstva. Nič na tom nezmenilo ani opätovné vzhliadnutie. Iba čo som sa utvrdil v názore. Nikdy asi nepochopím ako môže niekto venovať hodiny a hodiny štúdiu materiálov, tvorbe nápadu, projektu a samotnej realizácii, aby to potom celé zašliapal do prachu takýmto záverom. To by malo byť trestné a rovno navrhujem elektrické kreslo pre idiota, ktorý to takto sprznil. Ak sa však pozerám na réžiu a scenár, ktorú zastupuje jedna a tá istá osoba, tak asi viem, kto tam v noci zostal a pracoval s tými nekompetentnými hoviadkami. Nie je čo dodať a mrzí najmä to, že film, ktorý sa mohol stať jedným z najlepších mysteriózno-hororových psycho-thrillerov všetkých čias, sa nakoniec utopil vo vlastných hovnách podpriemerna. Za to si iné hodnotenie, aké dávam, ani nezaslúži. ()

lobo87

Žánrovo i vizuálne kvalitné dielo, mne však chýbal lepší a prepracovanejší záver. To, čo Eggers celý čas budoval, akoby vyšumelo do prázdna. Atmosfericky, vykreslením doby a myslenia ale nadpriemer... 60% ()

ZHODNOTITEL

Prostředí a atmosféra, ve které se film odehrává je dobrá. Příběh to ale nemá prakticky žádný. Nevím vlastně o čem to bylo. Vím, že mě to strašně nudilo a do kolonky hororů bych to zas až tak moc nezařazoval. ()

blondboss

Pre milovníkov podobného žánru to môže byť fajn, ale mňa to ako horor naozaj nezaujalo. Film plný depresie, nekoordinovaných dejových liniek a aj veľmi prifarbeného záveru. Ja osobne som sa celý čas nudil a neprišlo mi tu nič strašidelné, akurát sa vás zmocní maximálna depresia a bolesť hlavy, nič iné. Takže za mňa slabé dve hviezdy. 30 % ()

vodkasesemte

My corrupt nature is empty of grace bent unto sin and that continually - Morn - Dost hear me? - Stray not from the brook - Dallying - Come hither - I would thou hadst found them - Your mother hates you - Spoilt child - Proč jsou ty děti tak zlí, když jsme ve středověku a žádný telefony nemaj, jako by se odcizily! - List not to her - I am that very witch - When I sleep my spirit slips away from my body and dances naked with The Devil - Thats how I signed his book - He bade me bring him an unbaptized babe, so I stole him and I gave him to me master - I boil and bake thee since we are lack of food - I crave to sink my teeth into thy pink flesh - Dost thou haie me now too? - Leave me be - I hate thy pity. I need it not - And forgive us the sins we have this day sommitted against thee - Tvl, tak to se nedivím, že tam rostla jedna čarodějnice vedle druhý - Možná ses měl trafit do králíka a pak neknučet nad prázdným stolem - Všechno, co máme, je od Boha, ale musíš se taky snažit! - How thou couldst lose my fathers silver wine cup in this hovel (tvl) - Did a wolf vanish that too? - What is amiss on this farm? - It is not natural - We must find some light in our darkness - Ty píčo, 17 století, nemaj ani baterku - Tak to se povedlo (s tím králíkem) - He hath taken us into a very low condition to humble us (snad to není vzkaz pro mě) - Was not Christ lead into the wilderness to be ill met by the Devil? - Our daughter hath begat the sign of her womanhood - Our children are being fostered up like savages (mají tenký zdi) - Ta hysterická ženská je na přes držku - Shut up. We will starve or death, theres no way of returning, you old bitch - Tvl, jak s ní muže ležet v jedný posteli? Poslal bych jí ven ke psovi! - Aby tam mohla knučet? Zkurvená svině - What ist? - O God my Lord I now begin o help me and will leave my sin - Jee, jsi v krásným lese, co ti zase chybí? - From evil I will turn to Thee - None ever shall destroy my fait, nor do I mind what Satan saith - No jasně, to říká každej, když se bojí - Dobře ten králík roztrhal čokla - Vypadá to, že si s tebou Lord hraje - Kde máš pušku, debile? Myslíš si, že mužeš jen tak ztrácet věcy? To není stříbrnej šálek! - Hale, Baba Jaga - Karkulka - Skoro se bojim - Ježkovy voči, to je uchylný - Tvl, ten kripl se jí přiznává, že byl v lese, do kterýho mu zakázala chodit - Ty pyčo, tak to je na mě moc - I knwe you were false! - Co to je? Od kdy kurva muže takhle štěkat na chlapa? - Lhali ti, protože seš píča. Už to pochop! - I love you, Kate - Ten je ztracenej - You took him to the woods! - Zavři jí držku - You ahve broken Gods covenant, you are a liar - To je pěkná svině - Nay - T was a jest - I also have a confession to make - I never meant to be a shrew to thee - To je taková svině - Sobs - I have become as jobs wife - Tvl, rozkopej jí držku, seřvi ji - At si jde zejtra stěžovat do SOS centra - My heart has turnes to stone - Koho to zajímá, ty blbá píčo? - I fear I cannot ever feel that same measure of love again - Zkrat to, píčo - She turned Floras milk to blood - She had bade us keep secret from you - I was but a jest to quiet her - She made bargain with Satan - She signed his book - Takoví zmrdi - Evil wretches! - A pak že to nejde bez moderní doby - They conspire against me - I cannot remember my prayer (zajímavý) - Pray, you beasts (konečně legrace) - Satan upon me - I will fear no evil for thou art with me - Si poraděj i bez nějakýho zasranýho kněze - The council will be called and thy life is (už se vrací jako zpráskanej pes) - You stopped their prayer (to mě poser) - Witched (nový přídavný jméno) - I am no witch, father - What did I but see in my house? - Holka to nemá jednoduchý - Mít podobnou rodinu, tak jsem satanista první třídy - Cos viděl, zmrde? Pojd mi to říct sem - Will you not hear me? - Christ can un-witch us (no way) - True? You and mother planned to rid the farm of me. You took of mothers cup and let her rail at me. You confessed not till it was too late - Aspon ví něco o životě - I am thy father. You are a hypocrite! - Hold your tongue, daughter mine - You took Caleb to the wood and let me také the blame of that too (dobře se hájí, ale asi jí to nebude nic platný) - You let mother be as thy Master - Děkuju! - You cannot bring the crops to yield. You cannot hunt - Is that truth enought? - Thou canst do nothing save cut wood - Must I hear the Devil wag his tongue in thy mouth? - They spend all day long babbling to that horned beast - They know well his voice - The Adversary oft comes in the shape of a he-goat - Twas they and mat goat what bewitched this whole farm - Gei her from me sight - I cannot look at her - She is no witch, Katherine (hodnej a zlej policajt) - They make covenant with the Devil in the shape on Black Phillip - A já si řikal, jaká tam na farmě musí bejt nuda - Je docela pravděpodobný, že tehdy se demoni angažovali celkem víc - Dost hear that, ye black minions? - The Devil will speak scripture too - Tis not true! - I will smile Jonas as Abraham would have done his seed - Uvědomujete si tu dábelskou podstatu v našich životech, nebo ne? Vlastně vy kriplové na strašidla nevěříte. Myslíte si, že vám vaše lži projdou - Todle je, aspon pro nás lucidní lidi, jasný dukaz jejich existence. Nutnosti - Pak to celý dává smysl - Dábel musel vědět, že když ti zmrdi začnou předstírat, že zapoměli noty, tak si fotr bude myslet, že je zaklela, a tak jim uložil další úkol. Vlastně pan Černý - Think of thy sins. Shut up, motherfucker - To už je druhý dítě. První sebral vlk, ted Satan. Poslal bych na ně sociálku - Tvl zaházej ho s ní! - It is my fault - Yeah, usekni si hlavu - I have not damned my family - Ne vubec, zbytek zavřel s kozu - Ach jo, jak tohle skončí - Corruption. You and my father - No tes jsem chvíli zustal stát s otevřenou hubou. Spravedlnost se dostavila - No, tak ty, když se vrátíš do vesnice, tak tě jistě hned nepověsí - Na tu starou svini jsme uplně zapomněli! - BIRDS CHIRPING - What dost thou want? - What canst thou give? - Wouldst thou like the taste of butter? - Wouldst thou like to live deliciously? - Kdo by nechtěl - Wouldst thou like to see the world? - What will you from me? - Tak ten konec jsem zase nepochopil, ale ona prakticky neměla na výběr - Much of the dialogue comes directly from these period sources - A Verbal kecal, bylo to napínavý od začátku do konce. Dal jsem to jedním hltem () (méně) (více)

jacob_cz

3,5* Skvělý atmo, skvělí herci, ale místy jakoby tomu trochu docházel dech. Velký plus za to, že to nemá laciný lekačky a další "klasický" hororový prvky. Víc takových, prosím. ()

papuchalk

Škoda toho doslovnýho konce. Kdyby to šikovně zakončili jen v náznaku a nechali tam to tajemno, možná by se to jednou stalo kultovním filmem. I tak jsem potom nemohl usnout, a zjistil jsem, že čarodějnice je asi jediný strašidlo, kterýho se celkem upřímně bojím i v dospělém věku :D Jinak vynikající sonda do života osadníků v novém světě. Po stránce reálií a jazyka je film daleko lepší, než jaké má zde hodnocení. Asi to u nás ocení málokdo. ()

Dennnisa

3* jen za prostředí filmu..to bylo opravdu nepříjemné a působilo stále dojmem, že se stane něco hrozného..a tak čekáte a čekáte a *SPOILER* on to rozsekne mluvící kozel! Nadšení se kterým jsem do té chvíle sledovala film kleslo na bod mrazu. ()

Han_Quintet

Jak už to tak bývá, kvalitu dokáže jen málo kdo ocenit, zatímco u vykalkulovaných blbostí jako je Saw se derou do kina masy, film jako the witch není jejich šálkem hořčice a to z toho důvodu, že prostě byl natočen pro náročnější publikum, které nemůže například parta plochých charakterů pobíhajících v pláštěnkách a se super schopnosti, které získali tím, že jim někdo plivl do kakaíčka, nijak oslovit, jelikož je to hluboko pod úrovní jejich diváckého intelektu. The witch je výborným filmem, který si velice dlouho pohrává s pozorností a myslí a balancuje na prahu empirické reality, ze které pomalu sklouzává do mystiky a dosavadní vybudovaná empirická realita je pomalu a jistě mění v entropii a vrcholí svou antitezí. Velmi propracované dílo, které si velmi dobře hraje s pozorovatelem(divákem), které je postaveno na perfektní atmosféře, které perfektně mate diváka, celou dobu se díváte na drama, které se jak přepnutím vypínače změní v horor. ()

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

25.08.2021

Herečka Anya Taylor-Joy (Dámský gambit) si velmi oblíbila spolupráci s režisérem Robertem Eggersem. Do Hollywoodu ostatně prorazila díky filmu Čarodějnice, teď se ale objeví i v jeho vikingské… (více)

Nicole Kidman mezi vikingy

Nicole Kidman mezi vikingy

07.11.2020

Režisér a scenárista Robert Eggers už si stihl udělat svými dvěma posledními snímky Čarodějnice a Maják celkem silné jméno. Nyní tvůrce chystá na příští rok revenge thriller o vikinzích, do kterého… (více)

Od Čarodějnice k Nosferatu

Od Čarodějnice k Nosferatu

15.08.2017

Robert Eggers si vybojoval režijní ostruhy Čarodějnicí a teď konečně oznámil svůj další film. Bude jím remake hororové klasiky Upír Nosferatu, která v roce 1922 nakopla upíří subžánr a představila… (více)

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz