Čarodějnice

• Česko Čarodějky: Pověst z Nové Anglie (více)
Horor / Mysteriózní
USA / Kanada / Velká Británie, 2015, 92 min (Alternativní 89 min)

V polovině sedmnáctého století měli lidé blíž k přírodě, blíž k Bohu, blíž k iracionálním jevům, které dnes považujeme už jen za pohádky. Sedmičlenná rodina farmáře Williama (Ralph Ineson), která v té době žila v relativním bezpečí jedné z osad v Nové Anglii, se po vážném střetu se sousedy rozhodla kolonii opustit a vydala se dobývat americkou divočinu. Po krátkém putování se usadili v zemi nikoho, poblíž rozlehlého temného lesa, o němž by leckterá citlivá povaha řekla, že působí zlověstně. Neblahé tušení členů farmářovy rodiny umocňuje i řada obtížně vysvětlitelných událostí, které jejich nový život provázejí, zašlou úrodou počínaje a podivným chováním domácího zvířectva konče. Vrcholem série katastrof je pak zmizení farmářova nejmladšího syna přímo před očima nejstarší dcery Tomassin (Anya Taylor-Joy), která ho měla hlídat. V atmosféře všudypřítomné paranoie plynoucí z dalších podivných událostí dochází k postupnému rozkladu rodiny, Tomassin je jednomyslně označena za viníka všech neštěstí a obviněna z čarodějnictví, ačkoliv je to paradoxně právě ona, kdo si ještě zachovává alespoň zdání zdravého rozumu. A to, co se skrývá v temném lese a doposud bylo jen v roli pouhého pozorovatele, se rozhodne udeřit. (Cinemart)

IZFNP

Uhrančivý film, na ktorý se nedá prestať pozerať, za čo môže hutná atmosféra a genius loci Nového Anglicka prvej polovice 17. storočia. Mrazivé, fascinujúce, desivé. Veľmi netradičný a veľmi zaujímavý divácky zážitok. ()

Nikolas__

Vážně vynikající hororový zážitek, postavy sympatické (Dcera, Otec, Syn), i správně nesympatické (Matka, dvojčata). Nějaké scény perfektní, ale někdy šlo i něco vylepšit. Nebál bych se mluvit o jednom z nejlepších čarodějnických hororů. ()

HanzoBureshi

Příběhově nic moc, ALE ta hororová atmosféra od začátku do konce, která se Vám postupně dostává pod kůži, to už jsem dlouho nezažil a to některým hororům dnes bohužel chybí. Ne nejlepší, ale rozhodně zajímavý horor, který by měl každý aspoň jednou vidět. 70%. ()

RobinPM100

Hrozná mrdka, něco na způsob Village od "Šalamala" s tim rozdílem, že na ten se aspoň dalo koukat. Se Seveřanem se rejža trefil do černýho, s Čarodejnicí se trefil max do svýho dicka. ()

Skrivan odpad!

Když jsem to sledoval, říkal jsem si: "Dobře, tak to má trochu delší, pomalejší a zdlouhavější úvod, ale třeba se už konečně začne něco dít!" No a pak přišly závěrečné titulky. ()

Arigato

Tento film rozhodně nebude nic, u čeho byste se klepali strachy a přecházeli do infarktové tepovky každých 5 minut. Jenže o to se Čarodějnice ani nesnaží. Pomalu vzbuzuje nejistotu, zalézá pod kůži a vy nevíte, co můžete každou chvíli čekat. Režie dotažená na jedničku. V každém případě vám doporučuji shlédnutí v originálním znění. Viděl snad někdo Čarodějnici v Češtině? Protože pokud ano, ani nevíte o co jste přišli. Raně-moderní angličtina, které místy už ani anglofonní obyvatelstvo bez titulků pořádně nerozumí, byl přesně ten poslední aspekt k tomu, abyste se naplno přenesli do Nové Anglie sedmnáctého století... Originální artovka bez přebytečných a mnohdy až otravných efektů, která minimálně po vizuální stránce dle mého nemá chybu. ()

Fin_429

A24 má jen a jen krásné filmy, o čemž svědčí právě tento. Psychologická šedá ponorka se zvraty, scénami, které pro ostatní nebudou dávat smysl a některé úplně mimo lidská chápání... ale to nevadí - Ari Aster přispěje dalším. ()

wick

Atmosféru toto drama spíše než horror má, včetně pečlivě zakomponované starobritské angličtiny vycházející z autentických zápisků....bohužel tempo příběhu je dosti nevyrovnané, zejména v druhé polovině, a nemůžu se zbavit dojmu, že přeci jenom samotná čarodějnice měla hrát větší úlohu. A ten konec mohl být lepší. ()

kokofek

Ano přesně tak nějak si představuji přistěhovalce z Anglie,puritány,kteří opustili svou původní vlast a snaží se hledat lepší život v nové zemi.Bohužel to čemu dostatečně nerozumí si ve své nevzdělanosti vysvětlují s dopomocí toho co jediné znají:Boha a jeho protipól Lucifera.Této jediné vzdělanosti se jim v této době dostává a tak posuzují vše dobré a zlé dle stejného vzorce.Největším hříchem je, že se vůbec narodíte a ještě větším,že dospíváte.Pro mě ( milovníka hororů) veliká spokojenost. ()

Willynka

Neuvěřitelná síla spočívající v totálním znechucení diváka lidskou sociopacií a ironacialitou, která byla pár století zpět naprosto běžná, a neuchopitelného mystéria. Herci famózní, výprava dokonalá. Mňam a jedno rozdrcené mimino navrch. ()

Tomko87

Recenzie hovorili ako o najlepšiom horore roka. Čítal som komentáre názory. Buď som je*nutý ja alebo čo. Film bola sračka. O bohu ukecaná sračka. Špecifický film ? ,,Iny,,horor ? Hovadina. Proste to bola ukecaná nuda, z pôsobivým začiatkom a divným(avšak zimomvravkovým koncom) boh vie na akom filme boli všetci recenzenti. Edit: Už som dozrel... ()

libca100 odpad!

kdyz jsem se odvazovala na tento film jit, mel tu neco kolem 80% a kdosi o nem prohlasil, ze to bude jeden ze zatim nejlepsich hororu letosniho roku. a tak jsem. sla.. uz nekolikrat se mi stalo, ze jsem behem filmu zaznamena pocit " co tu ku***a delam a jak jsem se sem dostala.. " ale u tohoto dilka ten pocit prisel velmi zahy a uz me neopustil. v podstate od prvnich 15 min jsem se zdrzela v sedadle se zatatymi pestmi jen abych se presvedcila, ze i zbytek filmu bude takova katastrofa. neumim pro to najit lepsi prirovnani nez krestansko-pedofilni odporna sr**a, ktera nema s filmem nic spolecneho a nechapu kdo nasel tu drzost poslat tohle do kin a jeste to vydavat za horor. v prubehu jsem nezasnamenala jinou reakci, nez znechuceni a odpor. na konci uz jsem pocitala minuty, nez ta silenost konecne skonci a pri odchodu z kina jsem vrha nenavistny pohled na prodavajiciho listku a sla na dva panaky. a jak ted pozoruju hodnoceni ostatnich uzivatelu.... nerozumim uz vubec nicemu.ODPAD. ()

veverysiak

Veľmi zaujímavá žánrovka, od začiatku nás zvedie na strašidelnú cestu, aby sme postupne neverili nikomu a ničomu, všetko sa dá vysvetliť viacerými spôsobmi, najzaujímavejšie je, že vo vtedajšej dobe, keď vám čo len trochu zapaľovalo, mohli ste sa stať pánom župy, a ak o niečo viac, pánom vesmíru, ľudská zákernosť nemala hraníc a peklo jej bolo primalé, výborne spracované, dal by som tam viac ľakačiek, takže 75%. ()

mr.twizta

Carodejnice v prve rade neni ani tak horror, jako spise psychologicke a hlavne hodne depresivni dramo, ve kterem titulni dama hraje okrajovou roli. A nebo ne? Vice nez na posedlostni cary mary se tu totiz hraje na tema krize vyhostene rodiny, takze hutna atmosfera a tahnouci se dej dostavaji prednost pred napetim a strachem. I na ty dojde, jen prilis pozde - aspon teda pro me. Vazne, bosorka se prvni hodinu stopaze ukaze ve dvou scenach, ktere ukousnou s bidou pet minut. Film ale zato doslova hyri prehlidkou bigotni (cti slepe) viry v Boha, ktera nuti vetsinu postav chovat se zcela pitome. Carodejnice vsak postupne nabira tempo a finale aspon v mych ocich vyrazne napravuje dojem po ubijejicim uvodu. A prave diky zaverecne ctvrthodince bych se nebranil sequelu. ()

Milady

Po osmiměsíčním čekání na promítání Čarodějnice v kinech jsem se konečně dočkala. Atmosféra malinkého artového kina v Heřmanově Městci krásně podtrhla ponurou, husí kůži nahánějící situaci na plátně. Prostředí nehostinné Nové Anglie, kde se jedna rodina ocitá na pokraji šílenství, působí velmi reálně. Divák se musí alespoň trochu vcítit do dobového až fanatického uctívání Boha a hysterického strachu z všudypřítomného ďábla. Teprve pak si tuto mrazivou podívanou vychutná dosyta. Oceňuji hlavně absenci zbytečných prvoplánových lekaček a zbytečných efektů, které by zrovna v tomto případě ubírali na kvalitě. Herecké výkony, zejména ty dětské se mi zdály až nadprůměrné. Možná jen škoda toho konce, usekla bych to tak o deset minut dříve. Jinak jako celek hodnotím kladně a těším se na další promítání. ()

brasek

Moja spokojnosť nedosiahla vrchol, ale je na slušnej úrovni. Snímok sa behom polhodiny rozbehne a pokiaľ máte radi psycho, tak si prídete na svoje. Chcelo by to drsnejšie scény s čarodejnicou, inak tomu nechýbalo nič. ()

Rewisheed

V první řadě bych film vůbec neoznačil jako horror, ale spíše psychologické drama. Největší problém vidím ve scénáři, holt to moc dobře nepluje. Musím ovšem vyzvednou herecké výkony, krásnou psycho atmosféru a v neposlední řadě i geniální angličtinu. Film krásně zachycuje fanatismus, strach a bezmoc amerických přistěhovalců v 17.st. Kozel na konci mi přišel spíš jako z pohádky, z kina jsem odcházel s rozporuplnými pocity a lehce znuděn, věděl jsem, že to nebude klasický horror, ale asi jsem čekal něco jiného. ()

Optical

Jestli vám někdy vaše domací zvíře nabídne, zdali nechcete ochutnat máslo, mít krásné šaty, nebo nedej bože vidět svět. ODMÍTNĚTE. Jinak dopadnete podobně jako nebohá Thomasin, nazí v lese a bez másla. Pak budete ještě rádi, že vám cestu neskříží pomatený dřevorubec. Čarojdějnice je atmosférické a slušně natočené dílko, které mohlo být mnohem víc. ()

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

25.08.2021

Herečka Anya Taylor-Joy (Dámský gambit) si velmi oblíbila spolupráci s režisérem Robertem Eggersem. Do Hollywoodu ostatně prorazila díky filmu Čarodějnice, teď se ale objeví i v jeho vikingské… (více)

Nicole Kidman mezi vikingy

Nicole Kidman mezi vikingy

07.11.2020

Režisér a scenárista Robert Eggers už si stihl udělat svými dvěma posledními snímky Čarodějnice a Maják celkem silné jméno. Nyní tvůrce chystá na příští rok revenge thriller o vikinzích, do kterého… (více)

Od Čarodějnice k Nosferatu

Od Čarodějnice k Nosferatu

15.08.2017

Robert Eggers si vybojoval režijní ostruhy Čarodějnicí a teď konečně oznámil svůj další film. Bude jím remake hororové klasiky Upír Nosferatu, která v roce 1922 nakopla upíří subžánr a představila… (více)

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz