Čarodějnice

• Česko Čarodějky: Pověst z Nové Anglie (více)
Horor / Mysteriózní
USA / Kanada / Velká Británie, 2015, 92 min (Alternativní 89 min)

V polovině sedmnáctého století měli lidé blíž k přírodě, blíž k Bohu, blíž k iracionálním jevům, které dnes považujeme už jen za pohádky. Sedmičlenná rodina farmáře Williama (Ralph Ineson), která v té době žila v relativním bezpečí jedné z osad v Nové Anglii, se po vážném střetu se sousedy rozhodla kolonii opustit a vydala se dobývat americkou divočinu. Po krátkém putování se usadili v zemi nikoho, poblíž rozlehlého temného lesa, o němž by leckterá citlivá povaha řekla, že působí zlověstně. Neblahé tušení členů farmářovy rodiny umocňuje i řada obtížně vysvětlitelných událostí, které jejich nový život provázejí, zašlou úrodou počínaje a podivným chováním domácího zvířectva konče. Vrcholem série katastrof je pak zmizení farmářova nejmladšího syna přímo před očima nejstarší dcery Tomassin (Anya Taylor-Joy), která ho měla hlídat. V atmosféře všudypřítomné paranoie plynoucí z dalších podivných událostí dochází k postupnému rozkladu rodiny, Tomassin je jednomyslně označena za viníka všech neštěstí a obviněna z čarodějnictví, ačkoliv je to paradoxně právě ona, kdo si ještě zachovává alespoň zdání zdravého rozumu. A to, co se skrývá v temném lese a doposud bylo jen v roli pouhého pozorovatele, se rozhodne udeřit. (CinemArt)

Rockerman

Skoro je to až artový horor. Srdce pravověrného "hororisty" však plesat moc nebude. Toho strašení není moc a jedná se spíš o psycho-horor. Atmosféra je dobrá a přiživují ji barvy obrazu. Jakoby to ani nebylo barevné, převládá šedá, hnědá, mdlá barva. Vyhroceý závěr, kdy Tomasin podléhá pokušení je solidní a vytahuje The Witch na lehký nadprůměr. ()

FanKalEl

Geniálny horror ktorému chýba dlhšia stopáž. Vo filme sa nachádza taká zlomyseľnosť, že ani neviem či si ho niekedy ešte pozriem. (90%) ()

KUFI

Na carodejnice a temny lesy mam slabost, takze to byl logicky muj nejvyhlizenejsi horror za posledni roky. A kdyz je to tak krasne evil a depresivni, tak se mi to nemuze nelibit. Ocenuju herce ktery byly ok, deprimujici konec, tisnivou atmosferu, ponurej obraz, starou anglictinu ktera chvilema znela jako anglosaska a atmosferickej ambientni soundtrack. Scena s hmozdirem byla dokonala. Spolu s Blair witch asi nejlip zpracovany tema carodejnic. Dal bych pokracovani. ()

Torgal

Parádna atmosféra strachu a psychoteroru, v ktorom museli žiť naši bigotne veriaci predkovia v časoch, keď za všetko mohol diabol alebo to bol boží trest za naše hriechy. Osobne by som ani nebol prekvapený, keby tých pár nevysvetliteľných okamihov bolo len prejavom mentálnej nestability sfanatizovanej rodinky. Každopádne silný zážitok podporený autentickými hereckými výkonmi. 8-/10 ()

Kiisaki

Je noc, bojím se jít spát a přemýšlím, co o Čarodějnici napsat. Asi jsem strávila moc času čtením diskusí na imdb a tak trochu jsem už byla smířená s tím, že jde o další nudný artový hipster horor typu It Follows, který bych nedokázala ocenit. Naštěstí jsem se musela učit a po studiu o revenantech, benandantech a čarodějnicích se mi zachtělo podívat se na něco, co zapadne do momentální nálady. Jaká to šťastná volba! Eggersovi se podařilo vytvořit autentickou tíseň, kterou jsem naposledy pocítila u sledování The Shining. Příběh rodiny, která žije v bídě a izolaci, by nejspíš vygradoval v něco děsivého i bez prvku černé magie a ďábla - byli to ostatně tak trochu fanatici a psychicky labilní matka špatně snášela ženství své dospívající dcery. Jsem ale opravdu ráda, že se to celé neodehrálo v jejich hlavách! Bylo tak nepříjemně úžasné sledovat, jak se jejich víra láme, jak se nejbližší obracejí proti sobě, to zoufalství a strach lidí, kteří se svou mentalitou sedmnáctého století nedokázali racionálně uvažovat o okolním světě. Atmosféra byla zkrátka báječná a ani na chvíli mě nenapadlo přemýšlet o pomalém tempu filmu. Každá minuta měla své místo a delší záběry pouze dokreslovaly nehostinnost krajiny daleko od civilizace. Chvíli jsem se opravdu cítila, jako kdybych na obrazovce sledovala skutečné útrapy puritánských vyděděnců, ať už za to mohl zastaralý přízvuk nebo přirozené světlo. Hudba byla v jistých momentech výrazně hlasitá, ale skvěle kontrastovala se zdánlivým pokojným klidem na samotě u lesa. Musím se na film podívat znovu a tentokrát za světla.Jde rozhodně o jeden z nejlepších hororů za poslední roky. ()

Kingjiri

Dramaturgický zpracování bohužel moc hororovejch scén nenabídne a když už na nějaký dojde, většinou skončej dřív, než pořádně začnou. Drtivou většinu stopáže tvoří psychologický drama s průpovídkama o Bohu nebo víře, což se stává postupem času nudnym tématem (minimálně pro ateistickou část publika). V tomhle ohledu si nejspíš vybírá svojí daň snaha o zpracování "dle skutečných událostí", což moc hororovejch námětů přinést nemůže. Fakt mě dost mrzí, že je výsledkem místama nudná podivaná, protože potenciál na nadprůměrnej horor rozhodně byl. Ať už šlo o herecký obsazení, neotřelej dobovej hudební doprovod nebo zručnýho režiséra, kterej dokáže skvěle budovat napětí i atmosféru, za což přihazuju třetí hvězdu. ()

Patriot.X

Koalice černýho kozla a ježibab šikanuje bohabojnou famílii. Výborná atmosféra a plno náboženských keců. To je asi nejstručnější charakteristika. Není to špatný, ale řečeno slovy klasika(Verbala): "Ale když se člověk zamyslí, co všechno by se dalo v takových reáliích temných lesů středověkého Mejn vyvádět s pořádně lidožravou ježibabou a satanem posedlým capem, chce se mu ječet nad promr (teď fuckt nevím, jestli „h“ nebo „d“) aným potenciálem." ()

daremes

Uzasna atmoska a bezvadne natoceno. Nikdy jsem si nemyslel, ze nejaky novy horor muze byt zaroven fakt regulerne dobry film! Asi se to nebude libit tem, co sleduji 30 jumpscare odpadku rocne, vyrocni supergore cecka a rozklepana home videa, ale s tim nic neudelas. ()

Cruchot

Chce to silnou vůli dokoukat film až do konce, ale odměnou vám pak budou sladké sny o jezených novorozeňatech, znásilňovaných malých chlapcích nebo kozlech. A jestli jste si, milé děti, myslely, že v dobách odporně vypadajících zombie, skřetů, upírů, vlkodlaků či dalších nejroztodivnějších digitálních potvor se nelze bát obyčejného kozla, tak jste na velkém omylu. Film doporučuje ke shlédnutí 5 z 5 vymítačů. ()

Blowler

Atmosférické, herecky na úrovni, ale je to dost o nervy. Čarodějnictví jako takové tu není až tak důležité. Je to hodně o náboženství a o psychice. Trošku mě zklamalo že se to celé odehrává kdesi v pustině, protoze jsem se docela těšil na tu "salemskou" vesničku. ()

KafuR

Znepokojivě temný film z dob, kdy lesy ovládaly nejrůznější příšery a zkazky o nich zaměstnávaly mysl tehdejších lidí stejně tak jako jejich víra. Důraz na psychologické vykreslení mentality jednotlivých členů rodiny, počínaje od naprosté důvěry v Boha až po bohapustou paranoiu, ve které už člověk nemůže věřit ani nejbližším a kdy se největším nepřítelem stává ďábel sám v sobě. Závěr spěje k neodvratitelnému řešení celé té zápletky a dává tušit proč podobně ponuré příběhy dokázaly lidi děsit ještě relativně nedávno. ()

joker30

Niektorí tu básnia o nejakej atmosfere, ja vidim iba vykradnutu Village, ale atmosferu z nej to teda nema ani z polovice. Sklamanie ... ()

HappyDeath

Kupodivu to nebylo vůbec špatné! Podle hodnocení jsem tomu moc nevěřil, ale každý má rád něco jiného, že? Opravdu se mi líbilo zachycení rozpadání rodiny, výběr herců i jejich výkony. Takový správný temný film o čarodějnictví, puritánech a 17. století Nové anglie. ()

bubblebobble

ČSFD sa asi fakt stáva miestom popkultúrneho nevkusu kde debilné komiksové filmy presahujú 80% a to čo je niečím zaujímavé je v modrých číslach. ()

misbos

Letmý náhled do trablů patriarchální rodiny po tom, co to Otec prokaučoval ... aneb .... když jsme pubescenti, rodiče jsou bigoti, nemáme co jíst, a okolo není korigující societa, tak nám zákonitě jebne. Samo že tu žádný čarodějnice nejsou, jen ta psychóza... ()

AloeB

Takový mdlý, nic neříkající film, který je sice výborně natočen, ale nemá čím oslovit a tak spadne do nudné šedi béčkových filmů, potažmo hororů, u kterých se nikdo nebojí. Vysoké hodnocení uděluji hlavně za vydařený a nápaditý konec. ()

geek.ondra

Mistrovský kousek který bojkotuje jakékoliv podřadné formy strašení a namísto toho přivádí na plátna kin pomalou, temnou a vysoce znepokojivou žánrovou esej. Skvělé herecké výkony, trefná hudba a především nekompromisní režie Roberta Eggerse. Jeden z nejlepších hororů posledních dekád. 9/10 ()

Razzor_82

"Nesmíme se otevřít hříchu!" Neotřele atmosférický horor. Obsazení je velmi kvalitní. Nejlepší spád to má posledních 20.minut. Škoda ale toho přehnaného náboženského fanatismu. 5/10 ()

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

25.08.2021

Herečka Anya Taylor-Joy (Dámský gambit) si velmi oblíbila spolupráci s režisérem Robertem Eggersem. Do Hollywoodu ostatně prorazila díky filmu Čarodějnice, teď se ale objeví i v jeho vikingské… (více)

Nicole Kidman mezi vikingy

Nicole Kidman mezi vikingy

07.11.2020

Režisér a scenárista Robert Eggers už si stihl udělat svými dvěma posledními snímky Čarodějnice a Maják celkem silné jméno. Nyní tvůrce chystá na příští rok revenge thriller o vikinzích, do kterého… (více)

Od Čarodějnice k Nosferatu

Od Čarodějnice k Nosferatu

15.08.2017

Robert Eggers si vybojoval režijní ostruhy Čarodějnicí a teď konečně oznámil svůj další film. Bude jím remake hororové klasiky Upír Nosferatu, která v roce 1922 nakopla upíří subžánr a představila… (více)

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz