Čarodějnice

• Česko Čarodějky: Pověst z Nové Anglie (více)
Horor / Mysteriózní
USA / Kanada / Velká Británie, 2015, 92 min (Alternativní 89 min)

V polovině sedmnáctého století měli lidé blíž k přírodě, blíž k Bohu, blíž k iracionálním jevům, které dnes považujeme už jen za pohádky. Sedmičlenná rodina farmáře Williama (Ralph Ineson), která v té době žila v relativním bezpečí jedné z osad v Nové Anglii, se po vážném střetu se sousedy rozhodla kolonii opustit a vydala se dobývat americkou divočinu. Po krátkém putování se usadili v zemi nikoho, poblíž rozlehlého temného lesa, o němž by leckterá citlivá povaha řekla, že působí zlověstně. Neblahé tušení členů farmářovy rodiny umocňuje i řada obtížně vysvětlitelných událostí, které jejich nový život provázejí, zašlou úrodou počínaje a podivným chováním domácího zvířectva konče. Vrcholem série katastrof je pak zmizení farmářova nejmladšího syna přímo před očima nejstarší dcery Tomassin (Anya Taylor-Joy), která ho měla hlídat. V atmosféře všudypřítomné paranoie plynoucí z dalších podivných událostí dochází k postupnému rozkladu rodiny, Tomassin je jednomyslně označena za viníka všech neštěstí a obviněna z čarodějnictví, ačkoliv je to paradoxně právě ona, kdo si ještě zachovává alespoň zdání zdravého rozumu. A to, co se skrývá v temném lese a doposud bylo jen v roli pouhého pozorovatele, se rozhodne udeřit. (CinemArt)

ElEnganar...

Teda! Už během pár prvních minut nám ukáže, že tohle nebude klasickej horor. V Čarodějnici se nejede podle zajetých šablon. Fakt hustá atmosféra tryskající z každýho záběru, doprovází jednu rodinku milující Boha tak moc, že to poznamenává vztahy mezi členy rodiny. Neklid a tíseň z toho co se bude dít s hodným otcem, matkou co zešílela ze ztráty novorozeněte, děsivých dvojčat, nadrženýho Caleba a v neposlední řadě protagonistkou Thomasin (Anya Taylor-Joy) mě doprovázela od začátku do doslovnýho, ale promě i uspokojivýho konce. Zdánlivě nelogické chování postav je následkem doby, je to přeci 17. století to lidi mysleli trochu jinak než my dnes a já si to užíval. Slow burn jak se patří. Hudba parádní pěkně doplňovala pocit nejistoty. Kamera nasnímala krásné čisté záběry s potlačenými syrovými barvami. Za mě 85%. ()

jirikzaboj

Tento film vystihuje to, pod čím si představují hororový žánr. Samozřejmě i ten má spoustu podžánrů, ale tohle je poctivý příběh, u kterého nevíte, co čekat a je to fakt creepy od začátku až dokonce. Lesní atmosféra, pobožní lidé, temné světlo, černý kotel, dvojčata, hříchy, prodaný stříbrný pohár, shnilá kukuřice, čarodějnice. Dokonalá esence, která je zabalená do prosté povídky, která je inspirovaná skutečnými událostmi 17. století a hituje to opravdu hodně. Herecky dost zvládnuté, především Anya a Ineson mají dokonalou chemii dcery a otce. Hudba je výborná, zvuk balzám pro uši. Tohle je jednoznačně jeden z nejlepších hororů, které jsem za poslední roky viděl, jen škoda kratší stopáže. Ale z festivalových a debutových důvodů se to dá zcela pochopit. Eggers předvede na filmovém plátně ještě spoustu věcí a myslím si, že se máme na co těšit. ()

Oup

Tak trápne horory zbierajú 5 a 4 hviezdičky a tento klenot je tu tak nízko hodnotený? Neviem o com to vypovedá viac ako o česko slovenskom voličovi a jeho videní sveta. ()

Thairon odpad!

S přítelkyní jsme se na tenhle film hodně těšili a tak jsme si zašli do kina. No musím říct, že nikdy jsem svých peněz nelitoval více. Film má skvělou atmosféru, která vás vtáhne do příběhu. Ale ať čekáte jak čekáte, tak se nic neděje. Film určitě není to co člověk od hororu očekává. Za celý film se člověk lekne maximálně jednou nebo dvakrát a že by se člověk spíš než lekal bál u zbytku filmu, tak to není vůbec pravda. Když už se konečně začalo něco dít a začínalo to vypadat zajímavě tak přišel střih a titulky. Film vůbec nepatří do žánru horor a je to naprostej odpad. Film měl velký potenciál, který určitě nevyužili a zahodili šanci na to udělat skvělý film. Kromě dobré atmosféry pochmůrné staré anglie člověk nedostane nic víc než pocit lítosti nad svým časem. ()

Richard768

Priznám sa, že spočiatku ma tento film vôbec neoslovil. Až keď som si pustil originálne znenie a započúval sa do dobovej angličtiny, pochopil som, že ide o navodenie zážitku, o prenesenie sa do čias, kedy myseľ ľudí bola ešte ovplyvnená iracionálnymi predstavami. V tomto smere precízna práca. ()

F_FF_Brukner

Eggers je rozhodně zdatný v budování atmosféry a daří se mu v divákovi vzbudit pocit autenticity příslušné doby. Nejsem zrovna hororový fanda, takže tenhle kousek asi žánrově nedocením, nicméně atmosféra byla sice hutná, ale alespoň pro mě nikoli děsivá a domnívám se, že se z námětu dalo vykřesat více. Já se poněkud nudil. ()

Roosevelt

Dle hodnocení naprosto podceněný snímek. V daném žánru patří k absolutní špičce a nevzpomínám si, kdy naposledy jsem měl u "čarodějnického" snímku větší pocit autentičnosti. ()

Vondy

V mnoha ohledech tenhle film připomínal Kytici. Nebyl nějak přelomově skvělej, ale to, co si zadal (zfilmovat dobové spisy o čarodějnictví), to splnil skvěle. V originále se starší angličtinou má nezaměnitelnou pochmurnou, přesto zvráceným způsobem krásnou, atmosféru. Zkrátka: Každý malý hřích musí být nepřiměřeně krutě potrestán. ()

MRParis

Skvělej mysteriózní film s naprosto užasnym koncem kdy vám bude běhat mráz po zádech,  něco jako Sleepy Hollow ale lepší! ()

kriplozoik

Film se skvělou výpravou, obsazením, atd. Podle mě čarodějnice (postava) je ve filmu vedlejší, příroda a atmosféra je také vedlejší a hlavní devizou je střet dogmatické víry v boha (prostřednictvím pánbíčkářské matky a v menší míře otce) spolu s tím, že on každého od zlého ochrání – tedy, jak se říká, to, co lidé míní –, a na druhé straně to, co "bůh" mění. Na konci autoři sami píšou, že film obsahuje historickou přímou řeč z toho, co si vyhledali při přípravách a rešeršování. A v tom vidím menší kámen úrazu – trochu to působí jako nesežvýkaný slepenec situací navlečených na tuto přímou řeč. Na druhou stranu je tam i snaha každou postavu trochu rozšířit a odschématičnit. Místy jako by se nevědělo, co se divákovi vůbec předkládá – jestli horor, thriller, vztahové drama, tragédii o rozpadu rodiny či kdovíco, ale šlo se na to dívat. ()

ilegal1983

Eggersi,eggersi vajcomuziku zase si tomu dal.Nudne a natahovane biednymi dialogmi.Mohlo to byt o dost lepsie no takto ostavame v priemernych vodach.Atmosfera aspon funguje a niektore sceny zamrazia,inak nic navyse. ()

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

25.08.2021

Herečka Anya Taylor-Joy (Dámský gambit) si velmi oblíbila spolupráci s režisérem Robertem Eggersem. Do Hollywoodu ostatně prorazila díky filmu Čarodějnice, teď se ale objeví i v jeho vikingské… (více)

Nicole Kidman mezi vikingy

Nicole Kidman mezi vikingy

07.11.2020

Režisér a scenárista Robert Eggers už si stihl udělat svými dvěma posledními snímky Čarodějnice a Maják celkem silné jméno. Nyní tvůrce chystá na příští rok revenge thriller o vikinzích, do kterého… (více)

Od Čarodějnice k Nosferatu

Od Čarodějnice k Nosferatu

15.08.2017

Robert Eggers si vybojoval režijní ostruhy Čarodějnicí a teď konečně oznámil svůj další film. Bude jím remake hororové klasiky Upír Nosferatu, která v roce 1922 nakopla upíří subžánr a představila… (více)

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz