Čarodějnice

• Česko Čarodějky: Pověst z Nové Anglie (více)
Horor / Mysteriózní
USA / Kanada / Velká Británie, 2015, 92 min (Alternativní 89 min)

V polovině sedmnáctého století měli lidé blíž k přírodě, blíž k Bohu, blíž k iracionálním jevům, které dnes považujeme už jen za pohádky. Sedmičlenná rodina farmáře Williama (Ralph Ineson), která v té době žila v relativním bezpečí jedné z osad v Nové Anglii, se po vážném střetu se sousedy rozhodla kolonii opustit a vydala se dobývat americkou divočinu. Po krátkém putování se usadili v zemi nikoho, poblíž rozlehlého temného lesa, o němž by leckterá citlivá povaha řekla, že působí zlověstně. Neblahé tušení členů farmářovy rodiny umocňuje i řada obtížně vysvětlitelných událostí, které jejich nový život provázejí, zašlou úrodou počínaje a podivným chováním domácího zvířectva konče. Vrcholem série katastrof je pak zmizení farmářova nejmladšího syna přímo před očima nejstarší dcery Tomassin (Anya Taylor-Joy), která ho měla hlídat. V atmosféře všudypřítomné paranoie plynoucí z dalších podivných událostí dochází k postupnému rozkladu rodiny, Tomassin je jednomyslně označena za viníka všech neštěstí a obviněna z čarodějnictví, ačkoliv je to paradoxně právě ona, kdo si ještě zachovává alespoň zdání zdravého rozumu. A to, co se skrývá v temném lese a doposud bylo jen v roli pouhého pozorovatele, se rozhodne udeřit. (CinemArt)

FrankSusta

Včerejší den jest čarodějný den, nebo-li má probíhat tradice pálení čarodějnic. Poté, co jsem zapálil trochu sena nabaleného do lidského oblečení (měla to být čarodějnice) a poté co jsem v lese v rámci bojovky vyděsil pár děcek, jsem usedl na své polohovací křeslo a pustil jsem si filmovou prvotinu (která nebyla krátkomentrážní) Roberta Eggerse, která svým názvem nejlépe vystihovala včerejší den, a to jest film Čarodějnice. A byl jsem vskutku překvapen tím, co jsem mohl spatřit. Celý film působil neskutečně dobově, atmosféra sedmnáctého století jen sálala a strach a šílenství lidu mě dokonale děsilo. Kamera byla pochmurná a temná. Herci byli naprosto, ale opravdu naprosto fantastičtí a šílenství postav vystihli dokonale (dost těžko se mi to sledovalo (jako většina filmů Roberta Eggerse, však právě v tom je schováno jeho kouzlo)). Hudba s hrdlozpěvy dotvářela atmosféru dokonale. Není to sice úplně hororový film (nebo já si horor představuji jinak), ale já jsem spokojen. Historický epos který vás nenechá ani náhodou chladné!      10/10 ()

aniabo

Krom exorcist scény na půdě a zábavný starý nahý ženský v lese se jedná o filmový záznam nudných kalvinistických hovorů. ()

HorrFi

To dlouhý čekání se vážne vyplatilo.. The Witch je určitě svým způsobem jednim z nejzajímavějších hororů za poslední roky a nemusí to bejt vždycky o gore.. ta divočina, hudba a chování mezi členy vlastní rodiny nahání strach, ale je jasný, že ten náboženskej podtext se nemusí líbit každýmu, ale to je právě dobře, že The Witch nejede podle stokrát použitý šablony.. běhal mi fakt mráz po zádech.. ()

Deyw

Moc tezka latka, kterou vetsina lidi nepobere..film je tak depresivni, ze se cloveku dela zle, takhle hutna atmosfera se jentak nevidi..stacilo aby Bolek Polivka stipal drevo hudba a prostredi a hlavne kamera ztoho udelali opravdu neprijemnou vec..carodejnice byla zena v letech :-)) skoda, ze film je spise art a nesedne vsem..ten konec bych se posral...jinak super, cernej kozel byl cool..davam 3.5/5 - videl sem znovu a je to strasny.. :( 2 max.. ()

majo0007

Tak takéto niečo hádam natočí každý hubár v lese. Viacej by som sa bál červenej muchotrávky! Ak tu nejakí rádoby znalci ako je POMO rozoberajú nejakú "psychózu" filmu, tak to už ideme dobre dolu kopcom! ()

CatcherBlock

Moc jsem se na tenhle film těšil, o to větší bylo moje zklamání. Šlo z toho vytřískat tolik.... To by to ovšem musel mít v rukou někdo lepší, zkušenější a zajímavější. Takhle to byla šílená nuda, celý film jen řeči o náboženství a 90% filmu se nic neděje, nekteré scény byly doslova utrpením. Herci mě vůbec nezaujali, v podstatě neměli co hrát, atmosféry bylo málo, na to, jak úžasnou měly tvůrci historickou dobu a dané téma..... No, celkově je film hrozné zklamání a už ho nikdy nechci vidět. Není zde totiž nic, za co by to stálo. ()

dr.fish

Mým zásadním omylem a přehmatem bylo očekávání, že se budu dívat na historický film. To ani náhodou, jde o horor a časové zařazení tu nemá naprosto žádný význam. Postavy se nechovají jako v 17. století. Jejich dialogy jsou jak ze Šejkspýra. V roce 1650 lidé takto neuvažovali ani nemluvili. Tak jsem si musel odmyslet tu historickou kulisu. OK. Nevadí. Tak znovu a lépe. Na samotě u lesa se usadí rodinka. A začnou se dít věci. Klasika. Ale přece jen tak klasická ta klasika není. Je to trochu na hlavičku. Vlastně jde o snahu o originální horor a takto bráno je film víceméně v pohodě. Možná zbytečně nečitelný a zamlžený, ale to by zase nebyl originální, že? Tak tak 60% ()

SeanLSD

1. - Filmová archeológia par excellence. Presvedčivá realita bigotnej rodiny hádam ešte z Mayfloweru, vyhostenej zo spoločenstva a osamotenej v divočine Nového sveta, bola nesmierne depresívna a desivá aj bez samotného nadprirodzena. Divočina, pôsobiaca v REVENANTOVI a podobných filmoch až akosi mysticky a tripovo, je tu desivou iracionálnou temnotou, ktorú je treba poraziť svetlom ľudského ducha - sekerou a pílou, elektrinou a parou, železnicami a mestami. 2. - Historický horor, aj dnes v tom obrovskom boome strašenia tak vzácny podžáner, v dokonalej forme. Toto nie je svieži dych do vôd filmového hororu, ako sa niektorí dušujú, ale práve naopak - vietor archaický, zatuchlý a zabudnutý, ktorým sa (na rozdiel od duchov vyliezajúcich z televízorov) strašilo už pred stovkami rokov - a ktorý mal skutočné obete. 3. - Ich umné spojenie do zvlášť pôsobivého diela privádza k zaujímavým úvahám o tom, či v takejto realite nie je viera naozaj opodstatnená alebo naopak - či by bez nej takáto realita vôbec mohla existovať, či ju natoľko zvrhlá, odľudštená viera priamo nevytvára... ()

Cedr

Méně je někde více a u budování hororové atmosféry to platí dvojnásob. Nespoléhání se na lekačky možná nenaplní kinosály jako tradiční hororový trash, ale definitivně zvedne úroveň celého snímku. Unikátní námět a dobové zasazení spolu s naprosto perfektními hereckými výkony dělají z The Witch jeden z nejzajímavějších hororů poslední doby. 9/10 a to výjimečně bez mhouření očí vzhledem k současné "kvalitě" snímků tohoto žánru. Čarodějnice dvojí metr nepotřebuje. ()

chelseaman22 odpad!

Devadesát minut utrpení. Člověk se těší na slíbený horor a místo toho zívá nudou a hororových scén se prostě nedočká. Pojebaná rodinka si založí statek na dva dostřely pušky od brlohu čarodějnice, načež se diví, že jejich vrchní kozel Ratmír má pekelné úmysly a malá dvojčátka tancují čtverylku s čertovskym. Všechno špatně. odpad! ()

David.Darco

Keď som videl tento film pred takmer 4mi rokmi, môj vkus bol značne odlišný od toho dnešného. Zaujímavé, ako sa vkus dokáže zmeniť. V tej dobe sa mi páčili povrchné klišé, konvenčné horory hollywoodu, ktoré dnes až na pár výnimiek naozaj nemusím. Dnes sa stáva The Witch jedným z mojich najobľúbenejších hororov vôbec. Pripomína mi najmä prostredím a vizuálnym stvárnením niektoré scény z mnou veľmi obľúbeného Brimstoneu. Milujem tento minimalizmus a náznakovosť Roberta Eggersa. The Witch je interpretačne otvoreným zážitkom. Nájdeme tu motív náboženského fanatizmu, ale najmä strachu z nevysvetliteľného zla, strachu z trestu zapríčineného hriechom. Kritiku zaslepenej nenávisti plynúcej zo strachu a naopak pretrvávajúcej lásky aj napriek tejto nenávisti. Kritika honu na čarodejnice ktorý trval tri storočia. Kritika bezodných túžob ľudskej bytosti a tak ďalej a tak ďalej. Vo filme nájdete aj mnoho symbolov, z ktorých som niektoré určite nepochopil a vyžadovali by hlbšiu analýzu (O ktorej budem premýšľať) Genialita však nespočíva len v obsahu, ale aj jeho stvárnení. Pomalé nájazdy zvýrazňujúce nadprirodzenosť priestoru (Podobne ako hotel v The Shining je tu vykresľovaný desivý les). Náhly strih, ale najmä neprirodzené škrípajúce zvuky Marka Korvena robia z The Witch jeden z mojich najdesivejších a najintenzívnejších filmových zážitkov. Eggers má vynikajúci čuch aj pre výber hercov a ich nasledovné vedenie. Tak kvalitné výkony v hororovom žánri len tak ľahko nenájdete. Klobúk dole pred každým jedným, počnúc od fanatika Ralpha Innesona až po posadnutého Harveyho Scrimshawa. Klobúk dole pred tou kruto-prísnou archaickou angličtinou a klobúk dole pred záverečnými minútami filmu. Black Phillip. ZMENY V TOPOCH .... Mark Korven - obľúbený skladateľ; The Witch - TOP 10 a Robert Eggers má našliapnuté k zmenám v TOP režiséroch. ()

Motinski

Čarodejnica je film ktorému stačili len dve veci aby vytvoril neskutočne mrazivú atmosféru. Hudba a prostredie. Je to komorné, artove no stále aj hororové a pritom tu nejde o klasické strašenie. Žiadne strihy a hra so zvukom aby diváka miklo a ajtak som mal zimomriavky aj pri scénach v ktorých nemuselo padnúť ani slovo. No atmosféra nie je všetko. Sú tu divné dialógy a postavy robia divné veci (tým nemyslím len neustále modlenie). Najmladší súrodenci mi liezli na nervy a ajkeď som väčšinu času bol fakt pohltený tak sa film trochu vliekol. A keď toto cítite pri ani nie 90 minútach, tak celkový dojem padá. ()

Avathar

Atmosféra ako z príbehov bratov Grimmovcov či ľudových povedačiek, rozprávok a báchoriek. Výjavy ako z nočnej mory. Špina. Blato. A lesy v ktorých nič dobré nečíha. Áno, áno, áno! Toto je presne to, čo od hororu chcem. A som rád, že po Jennifer Kent (BABADOOK) sa na scéne objavuje Robert Eggers – ďalší ohromný talent, ktorý nám toho v budúcnosti ešte veľa ukáže. Som tiež rád, že sa tento film prebojoval aj do našich kín, vidieť ho na veľkom plátne bol zážitok. Treba však podotknúť, že toto je druh filmu, ktorý sa na pôdu multiplexov vôbec nehodí – omnoho viac mu pristane nejaké menšie, komornejšie, skôr alternatívne kino (skutočne sa jedná o festivalový film pre náročnejších). Takto som sa mohol akurát v duchu uškŕňať nad množstvom hlúpučkých tínedžerských párikov, ktoré si do kina prišli primárne olizovať ksichty a ich udiveným híkaním nad tým, že „toto predsa ani nie je horor, lol.“ Ó, veru je. Sakra je! Ale márna sláva, ak za vrchol hororu považujete OČISTU, CONJURING či iné „family friendly“ popcorny budujúce „strach“ takmer výhradne na ľakačkách, tak choďte o dom ďalej. Na to, aby vás Eggers zneistil, tieto primitívne barličky nepotrebuje. Réžia je absolútne sústredená. Herecky absolútne bez chyby (a výkony detských hercov? - niečo neuveriteľné!) a intenzitou niektorých scén ohromne emocionálne silné a znepokojivé (Chatrč v lese, Calebova choroba, únos dieťaťa, záver..). Nádherná kamera, výtvarná stránka a mrazivá hudba. Amerika 17. storočia. Svet, v ktorom si musíte dávať pozor na to, čo hovoríte a ako sa správate. Jediný žartík, nevhodné slovko môže odštartovať smršť a zničiť všetkých naokolo. Paranoja, náboženská hystéria, fanatizmus a márne vzývanie mlčiaceho Boha. A Zlo, ktoré len čaká na to, kedy mu dáte príležitosť... Už sa neviem dočkať druhej – tentoraz súkromnej – projekcie. Jediná výtka: je to príliš krátke. Okamžite chcem režisérsky zostrih a nech to má celé pekne dve hodiny! Tak by to bolo ešte lepšie. Nádherný, nádherný temný diamant. ()

viperDavid

Upřmíně jsem se do kina těšil. Čarodějka, horor, navíc v dobré společnosti....a bože co to bylo za píčovinu ? to jako myslíte vážně ? vždyť se tam furt modlili jak magoři a všechno sváděli na kozla - což přiznám, že jsem ani nevěděl, že je to symbol ďábla...ale fakt 4 a 5 hvězd ? byl jsem jak v kostele a zasmál jsem se až úplně na konci. Tragédie fakt, pokud jste ateisti, nechodit, bude vám zle jako mně. Jediné co uznávám, byli herecké výkony. Zbytek ostuda ()

Tosi

S tímhle filmem sklouznete do minulosti, v jaké panuje jiný strach, než známe my. Lidé se bojí se tmavých a hlubokých lesů, čertů a čarodějnic, a toho, že je Bůh opustí. Dokonale přirozený scénář si vás pěkně postaru připraví na zjevení zla takovým způsobem, že nečekáte, že se objeví nějakou náhodou, ale čekáte ho v každém záběru. A vystačí si jen s depresivními šedohnědými barvami, bez laciných triků. Čarodějnice není hororem, není ani filmem pro davy. Je to řemeslný triumf jaký tady dlouho nebyl, naplněný venkovskou hrůzou a křesťanskými mýty. ()

Mrkvič

Je to děs. Ale ne hororový děs, protože divák musí přetrpět hodinu modlení a dalších zfanatizovaných keců jedné bohem poblázněné familie, co se rozhodla žít opuštěně v lesích. Od hororu očekávám, že budu trnout strachy, to se zde neděje. Ale úplně zbytečný ten film také není. Ke konci jsou fakt famózní herecké výkony a to třeba i malého klučiny. A co se vůbec děje v závěru? No docela mazec a aspoň to je odměnou trpělivému divákovi, který přetrpěl ty strašný "sračky" v první hodině. ()

filmmovier

Čarodějnice. Poctivý a neprávem opomíjený horor s až nehezky nízkým hodnocením tady, zato ale s naprosto luxusní, drsnou, podmanivou a naprosto strhující dobovou atmosférou, jakou jsem kdy ve filmu viděl. To porstředí a to, jak je to natočeno, to je skutečně lahůdka. Nejen že je to podmanivé takhle, ale příběh je navíc naprosto poctivě strašidelný a navíc se ho daří skvěle stupňovat, od nevinného začátku až po skvělý a velmi efektní, šokující konec. Tenhle film je umění a já se na další film Roberta Eggerse (protože je to hrozně dobrý režisér) rozhodně budu těšit. Navíc je v tomhle filmu Anya Taylor-John, naprosto fantastická herečka, která hlavní roli zvládla naprosro s přehledem i nad dospělými kolegy, a doufám, že se v budoucnu prosadí. Poctivé strašidelné drama, které naprosto skvěle pracuje se všemi svými prvky, s atmosférou, s prostředím i s čarodějnicí, která tam ale (naštěstí) moc není. A poslední půlhodina je už vyloženou lahůdkou, která vás prostě nenechá v klidu. Nejlepší horor roku 2015. Škoda, že asi jen pro náročnější diváky. 85%. ()

DJ Rocco iNc

Toto má byť horor roka? To si robí zrejme niekto srandu? Film je vraj natočený podľa záznamov, výpovedí, dôkazov atď, atď. To je jedná vec. Ale druhá vec je prevedenie, ktoré skôr pôsobilo, ako divadelné vystúpenie, s priblbou náboženskou tématikou o katolíckych psychopatoch, ktorú neznášam. Napočúval som sa viac nezmyselných sektárskych kecov, ako videl nejakú poriadnu akciu. Atmosféra nič moc, občas niečo zašuští, samotná čarodejnica sa ukáže asi dvakrát, aj to v 10 sekundových intervaloch. Žiadne vysvetlenie o predchádzajúcej udalosti. Vlastne, nedostalo sa mi žiadneho vysvetlenia, prečo sa to všetko udialo a prečo sa to udialo tak, ako sa to udialo. Trailer je ešte lepší, než samotný film, ktorý zrejme zobrazil skôr chaos v hlave človeka, ktorého to napadlo natočiť. Dve hviezdičky za pár vydarených scénok. ()

Johnny.ARN

Nemusím horory, to všetci viete. Toto bolo našťastie znesiteľné. Veľkú časť filmu sa tam aj tak nič dokopy nedeje, samé bláboly o Bohu, sem tam nejaký očarovaný zajac alebo cap. Ku koncu to začne zľahka gradovať a herci začnú podávať dobré výkony. Buď to malo nejaký skrytý a hlbší význam, na ktorý som neprišiel alebo neviem, lebo ma to neoslovilo po nijakej stránke. 1 z 5 ()

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

25.08.2021

Herečka Anya Taylor-Joy (Dámský gambit) si velmi oblíbila spolupráci s režisérem Robertem Eggersem. Do Hollywoodu ostatně prorazila díky filmu Čarodějnice, teď se ale objeví i v jeho vikingské… (více)

Nicole Kidman mezi vikingy

Nicole Kidman mezi vikingy

07.11.2020

Režisér a scenárista Robert Eggers už si stihl udělat svými dvěma posledními snímky Čarodějnice a Maják celkem silné jméno. Nyní tvůrce chystá na příští rok revenge thriller o vikinzích, do kterého… (více)

Od Čarodějnice k Nosferatu

Od Čarodějnice k Nosferatu

15.08.2017

Robert Eggers si vybojoval režijní ostruhy Čarodějnicí a teď konečně oznámil svůj další film. Bude jím remake hororové klasiky Upír Nosferatu, která v roce 1922 nakopla upíří subžánr a představila… (více)

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz