Čarodějnice

• Česko Čarodějky: Pověst z Nové Anglie (více)
Horor / Mysteriózní
USA / Kanada / Velká Británie, 2015, 92 min (Alternativní 89 min)

V polovině sedmnáctého století měli lidé blíž k přírodě, blíž k Bohu, blíž k iracionálním jevům, které dnes považujeme už jen za pohádky. Sedmičlenná rodina farmáře Williama (Ralph Ineson), která v té době žila v relativním bezpečí jedné z osad v Nové Anglii, se po vážném střetu se sousedy rozhodla kolonii opustit a vydala se dobývat americkou divočinu. Po krátkém putování se usadili v zemi nikoho, poblíž rozlehlého temného lesa, o němž by leckterá citlivá povaha řekla, že působí zlověstně. Neblahé tušení členů farmářovy rodiny umocňuje i řada obtížně vysvětlitelných událostí, které jejich nový život provázejí, zašlou úrodou počínaje a podivným chováním domácího zvířectva konče. Vrcholem série katastrof je pak zmizení farmářova nejmladšího syna přímo před očima nejstarší dcery Tomassin (Anya Taylor-Joy), která ho měla hlídat. V atmosféře všudypřítomné paranoie plynoucí z dalších podivných událostí dochází k postupnému rozkladu rodiny, Tomassin je jednomyslně označena za viníka všech neštěstí a obviněna z čarodějnictví, ačkoliv je to paradoxně právě ona, kdo si ještě zachovává alespoň zdání zdravého rozumu. A to, co se skrývá v temném lese a doposud bylo jen v roli pouhého pozorovatele, se rozhodne udeřit. (Cinemart)

Jirkacek

Viděl jsem různé filmy o čarodějnicích, lepší i horší, ale tento s prostým názvem Čarodějnice mne velmi překvapil. Bohužel se nedá říci, že příjemně, neboť jsem čekal slušný horor s uječenou obyvatelkou jedové chýše, dlouhými nehty a vlasy, černými kouzly a také s hubou plnou krve svých obětí. A i když se zde něco z toho objevilo, jednalo se spíše o malou ochutnávku, nikoli o pořádný nápoj plný černého jedu se sirným zápachem. Na začátku příběhu z půlky sedmnáctého století, natočené dle starých pověstí, to tak ovšem nevypadalo. Tehdy rodina farmáře Williama opustila kvůli náboženským neshodám bezpečí vesnice a usadila se v pustině kdesi v Severní Americe u lesa, kde si vybudovala malou farmu. Během jednoho obyčejného dne nejstarší dcera Tomassin hlídala pro změnu nejmenší dítě, které ji najednou doslova před očima zmizelo. Kojence unesla čarodějnice z lesa a zabila jej, o čemž však členové rodiny neměli ani tušení. Poté se dlouho nic nedělo, rodina se pořád modlila a modlila, nic se jim však nedařilo, ani běžná pracovní činnost a začaly mezi nimi narůstat rozepře, hádky a podezření. Zlo se k nim přiblížilo až k jejich domu a podivné události vyvolávaly jen další napětí. Někteří členové rodiny obviňovali z tohoto neštěstí Tomassin, ačkoliv ona sama za nic nemohla. Nikdo z nich totiž netušil, že v lese žije ona čarodějnice, která se rozhodla zničit všechny obyvatele farmy. Postupně se jí to začalo dařit, ale konkrétní věci a počty mrtvých si nechám pro sebe. Nicméně při závěrečných titulcích jsem měl pocit, že autoři filmu něco nakousli, ale potenciál naprosto nenaplnili a zůstal tak jen slabý odvar. Navíc se mi zdálo, že nešlo ani o klasický horor, ale spíše o psychologický film s hororovými prvky. Z čeho mi šla hlava kolem, bylo paradoxně neustálé modlení se k Bohu a slepé víře že je ochrání. Také jsem nedokázal pochopit že toho nahoře žádali o odpuštění i za malou blbost, třeba za lenošení nebo že se dospívající kluk podíval holce na kozy. Mimochodem skutečné kozy ve filmu sehrály docela důležitou roli ! Co však bylo hodně moc divné byl fakt, že když rodina farmáře Williama odešla z vesnice pryč, měl jen pár věcí na jednom povozu, který táhl kůň. A když se usadili, najednou měli kozy, další dítě, domek se stodolou a chlívkem a vůbec si vedli docela dobře. Kde na to vzali, když jim vyrostla zkažená kukuřice, lovit neuměli a aby si pořídili pušku, museli prodat vzácný pohár. A kdo to postavil, když muž nebyl dobrý farmář a jenom sekal dřevo ? Jediné co se mi líbilo, byla dobře navozená atmosféra vesnice poloviny 17.století, kdy byla Severní Amerika teprve kolonizována přistěhovalci z Evropy. Co mi připadalo hodně nechutné bylo to, že ve filmu bylo zabito několik dětí, kteří si asi ve filmu užili své. Zkrátka byl fo film nedodělaný, bez napětí, skoro bez hororových prvků a tak bylo docela umění se na něj dodívat až do konce. Podařilo se, ale za to utrpení musím udělit jen jednu čarodějnickou hvězdu *. ()

Duffman 97

Velmi zajímavý film.Není to ten typ hororu ve kterém mají postavy strach z nějakého záporáka.Ne.Tady vytváří strach to že postavi tuší že v okolním lese něco je.Nevědí co.Jenom vědí že tam to něco je.A postupně je ten strach pohlcuje.A to je mnohem děsivější než Annabelle a podobné blbosti parazitující na žánru horor. ()

SHERLOCK5443

Velká škoda že slováci a česi nevedia oceniť poctivé filmárske dielo. Stále plačete že nemáte dobré horory a ked sa vytvorí niečo iné kde nie je kopa jumpscares a tupé postavy tak nadávate lebo sa nudíte. Vážne velká škoda že to nemá u nás vyššie hodnotenie ale čo sa dá robiť. + kamera, postavy, ost, výprava, kostýmy a celkovo navodená atmosféra a zobrazenie doby. - ()

tina18

Jedno veľké sklamanie. Zvyčajne sa neriadim hodnotením , ale toto je naozaj nenormálne slabé. Veľa komentárov tu hovorí o super dobovej atmosfére, jedinečnosti atď.... úplna zbytočnosť. Slabý námet nezachráni ani najlepšia kamera a kostým na svete. Nulový pocit strachu, nulové vysvetlenie čo sa dialo, tak v strede filmu si musel každý uvedomiť aký má toto koniec. Za mňa veľké mínus. ()

patho666

Geniálne atmosféricke megapeklo, ktoré začne od ničoho a graduje takým nevídaným spôsobom že človek má problém to rozdýchať. Na druhú stranu chápem aj tie odpady, ono to má jeden háčik, je totiž dosť dobré sledovať to hlavou a nie opačnou časťou tela. ()

pamatkar1

Jeden z nejlepších hororů a filmů vůbec a že jsem jich viděl hodně. Zkusím to pustit dětem, Noční můře v Elm Street se smějí... ()

Von Kempelen

Kozlí hlavy, černý vejce, starý báby na koštěti, puritánský protestanti blábolící svou podivnou angličtinou, sakra, už jsem myslel, že takovýhle lahůdky v dnešní době neuvidím. A ono jo. Super! ()

Dalajlada

Nejvíc mě na filmu dostaly skvělé dialogy, které úžasně zapadají do doby, ve které se film odehrává. Připočte-li se k tomu ještě náboženský fanatismus a strach z čarodějnic, tak máme opravdu vynikající film. Chtělo to trošku víc a film by byl naprosto dokonalý. ()

viax

Pořád čekáš, kdy se to už konečně pořádně rozjede a pak je konec. Ovšem obávám se, že ta doba prostě byla taková. Bigotní. Omezená. Jen odříkávání Písma nikoho nespasí, musí taky máknout a pokud je na přírodu sám, musí ji aspoň trochu poznat. Proč ty malé děti neměly svoje vlastní malé úkoly? Proč byl les zakázané místo, když mohl dávat obživu? Takových proč se vynoří dost. Odpovědi nejsou. ()

Zavin

Je to stylové, vypadá to nádherně dobově a atmosféra by se dala krájet. Nicméně filmem prezentovaná fanatická víra v pána, která zastiňuje jakýkoliv racionální úsudek hlavních postav mě celý film ubíjela a iritovala. Ve výsledku samotná čarodejnice dostává minimum prostoru na úkor rozvíjejícího se psychologického dramatu, který je prošpikován hysterickými scénami a hluboce religiózním obsahem. Z filmu vzešla jednoduše žánrová slátanina s hrozně rozbředlým závěrem, nad kterým jsem spíše jen pokrčil rameny. Artově zaměřený divák bude asi vrnět blahem, ale my obyčejní konzumenti se nechceme u filmů nudit, což bohužel u Čarodějnice je... Jedna velká nuda sic s hutnou atmosférou. ()

Tr0l45

Eh je to takové ospalé a utahané a nejvíc to baví v atmosféře a zasazením do 17.století. Největší problém je ten, že zajímavý námět je podaný nezajímavě. Nedodíval jsem se do konce (ne že bych se bál stfu), takže nevím jak ona jožibabka vypadala, ale nejvíc mě bavila temná atmoška a pěkná herečka. (kdyby to bylo propojené s lorem blair witch tak bych snad hvězdu přihodil, jen tak protože by to bylo cool) ()

martin2702

Tento horor byl ztráta času moc sem se u toho nebál nevím kdo na to příšel že to je nejděsivější film to kruh byl o dost strašidelnější. ()

Ctx

Hutná atmosféra, zajímavé zpracování, všechno fajn...až na ten závěr, ten to prostě šíleně zdegradoval. Líbilo, někdy kouknu ještě jednou. ()

Oxytocin

Očekávání bylo nízké. Během malé chvilky jsem byl svědkem gradujícího zobrazení postupného alegorického boje světla a temnoty. Skvělé zobrazení dobového prostředí prvních usedlíků, kdy jejich zbraní byla puška a víra v Písmo. ()

Pelidor

Pro mě to bylo zklamání. Totiž ,pokud se na to budu dívat jako na historické drama s mysteriozními prvky o rodině z Anglie ,která se odstěhovala do Nové Anglie za lepším ,ale měla smůlu ,tak to na průměr jistě vystačí. Jenže já jsem si to pustil jako horor. A já jsem u toho zíval. ()

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

25.08.2021

Herečka Anya Taylor-Joy (Dámský gambit) si velmi oblíbila spolupráci s režisérem Robertem Eggersem. Do Hollywoodu ostatně prorazila díky filmu Čarodějnice, teď se ale objeví i v jeho vikingské… (více)

Nicole Kidman mezi vikingy

Nicole Kidman mezi vikingy

07.11.2020

Režisér a scenárista Robert Eggers už si stihl udělat svými dvěma posledními snímky Čarodějnice a Maják celkem silné jméno. Nyní tvůrce chystá na příští rok revenge thriller o vikinzích, do kterého… (více)

Od Čarodějnice k Nosferatu

Od Čarodějnice k Nosferatu

15.08.2017

Robert Eggers si vybojoval režijní ostruhy Čarodějnicí a teď konečně oznámil svůj další film. Bude jím remake hororové klasiky Upír Nosferatu, která v roce 1922 nakopla upíří subžánr a představila… (více)

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz