Ďáblův advokát

• USA The Devil's Advocate (více)

Mladý úspěšný právník Kevin Lomax obhajuje učitele Gettyse obviněného ze sexuálního obtěžování své žačky Barbary. Přestože během přelíčení zjistí, že učitel je opravdu vinen, podaří se mu dosáhnout osvobozujícího rozsudku. Když pak Kevin se svou manželkou Mary Ann oslavuje v baru, neznámý muž mu nabídne práci za skvělých podmínek u prestižní právní firmy, kterou z New Yorku řídí John Milton. Manželé se přestěhují do Miltonova rodinného mrakodrapu. Kevin je fascinován bohatstvím svého nového prostředí a plnou silou se pustí do práce. Cosi se však změnilo. Vítězství není jenom cílem, stává se posedlostí. John Milton navíc, jak se zdá, nalezl v mladém právníkovi zvláštní zalíbení. Kevin se tak ocitá v osidlech samotného ďábla a čeká ho pekelně nebezpečná životní cesta. (TV Nova)

danny_21

Jestli ďábel může vzít lidskou formu, pak není lepší volba než Al Pacino !! Jeho "humanista", jak se sám nazval, byl opravdu pekelný, zbytek herecké squadry sekunduje, především Carlize a její propadání paranoii má vysokou kvalitu. Když k tomu přidám důmyslný scénář a mistrnou Howardovou hudbu ( po kolikáte už !! ) vychází mi 90%. ()

Brinkley

Al Pacino táhne celý film neuvěřitelným způsobem. V podstatě jsem hltala jen jeho herecké umění, dochucené bohužel velmi, velmi slabou omáčkou okolo. Pár zajímavých dialogů, odkazů a hudba můj výsledný dojem bohužel nezlepšily. Nebýt božsky dábelského Ala, možná bych film ani nedokoukala. ()

ppetrnosek

Slabší začátek, dobrá druhá polovina filmu. Al Pacino by dokázal přesvědčit i člověka na ulici za dvacet minut, že je ďábel. Tato role mu neskutečně sedla. ()

007.

Tak tohle jsem nějak nepochopil, hlavně ten závěr. Al Pacino někdy vypadal jako Ďábel, a měl skvělej bejvák. 45% ()

Mouchal

Chápu, proč je většina lidí naprosto odrovnaná zdejším Al Pacinovým ztvárněním ďábla, protože je naprosto dokonalé. Mě to ovšem vůbec nepřekvapilo. Podlé mé teorie ďábla zahrál tak dobře, protože se s ním sám před dlouhou dobou setkal při podepisování své ďábelské smlouvy, která mu měla poskytnout nedostižný herecký talent (což se splnilo). Jiné vysvětlení pro tohoto vzrůstem nevelkého, ale svým herectvím obřího mužíka nemám. V těsném závěsu co se týče herectví se zde drží Charlize Theron, která postupně šílící partnerku mladého právníka zahrála také velmi dobře a třetí místo jde podle mě občas přehrávajícímu Keanu Reevesovi (ale i tak poměrně slušný výkon). Často filmům vyčítám pomalé rozjezdy, ale zde bych možná spíše vytkl pomalejší prostřední pasáž, která posloužila spíše jako lávka mezi skvělými částmi. Přitom poslední třetina opravdu brala dech (ne jen svými na tehdejší dobu pěknými efekty), ale i celkovým vyústěním děje. Ďábelský film, který má i odpůrcům sledování soudních procesů co nabídnout. 85% ()

ZnalecH

TOHLE je psycho. Pokud jste měli špatnej den, tak si to pusťte a dojde vám, že jste mohli dopadnout ještě hůře. Herecké výkony počínaje Al Pacinem a konče Charlize Theron nemohly být špatné ani přes nejsilnější kritiku. 90% ()

Sweat55

Fantastický Keanu Reeves a ještě lepší Al "Fucking" Pacino v thrilleru, který mě dostal do kolen. Vanity, Definitely my favourite Sin! ()

pulDag

Ve všech ohledech dokonalý příklad, jak se mají točit filmy. Nesrovnatelné s ničím, co dnes vzniká. Zlatá doba Hollywoodské tvorby. ()

Hashirama

4,5 přesně. Vykutálená přehlídka marnivosti, která skvěle graduje na všech úrovních, aniž by sklouzla do přehnané okázalosti nebo se zbytečně podbízela samoúčelnými efektními vějičkami. Prototyp soudního dramatu, který skrz své prostředí a stylově decentní fantasy prvky promlouvá o moderním člověku ve velkém světě, psychice, kariéra vs rodinný život, samolibosti...potenciálně o hromadě věcí. Al Pacino geniální, Charlize i Keanu vynikající. Jenže se taky nemůžu zbavit několika rušivých dojmů, které úpěnlivě zabraňují tomu, aby si Ďáblův advokát tenhle případ povodil, jako například zbytečná vedlejší linie s vraždou kozy a poněkud na sílu tlačené finále v Pacinově apartmá, které by co do stopáže tak i do počtu slov mohlo být trošičku kratší a o to údernější. Z antiklimatického závěru, který představuje vytouženou katarzi, ale zároveň otvírá brány směrem, kterým se ubírá celý film, mám taky ambivalentní dojmy, a nevím jistě, jestli na Pacinovo finální prohlášení pohlížet jako na zábavnou a “hlubokou” reflexi nebo jako na scenáristický zdvižený prostředníček. Dávám pět, protože Ďáblův advokát hýří tvůrčí a hereckou bravurou, která se nevidí, a čtyři jsou prostě málo, ale čistých pět to nebude. ()

kukkik

Emotivně nabitý film plný hříchu a pokušení, zároveň taky výborně obsazený, tak akorát CGI i mysticismu. Dobře vyvážený mix dramatu, trochu komedie, trochu thrilleru a pár decentních ale efektních hororových prvků. Moc dobrý film, na který se člověk rád podívá vícekrát, obsahuje scény, co se mi vryly do paměti a především má kvalitně napsaný děj, takže se i při velice dlouhé stopáži netáhne a nenudí. 5/5 ()

Ibis

Nikdy by mě nenapadlo, že vyvrcholení filmu, v němž Keanu Reeves spáchá sebevraždu, mi udělá tak extatickou radost. ()

Nix

Ďábelský Al, doslova. Kombinace trochu fantasy a thrilleru se podařila naprosto bravůrně a Keanu určitě nezahálí a snaží se ze všech sil, aby nepůsobil standartně jako vždy. Tohle je dílo, které se jen tak nevidí. Jenomže nechci kritizovat film pro svou délku, ale prostě občas se i najde film který když by se tak nenatahoval, určitě by tomu pomohlo a tohle je ten případ, ale i tak to beru jak to je a proto nemůžu jít do plných, jelikož je pár míst, kde ta délka přeci jen je na obtíž. ()

GTS_PUNK

Film režiséra Taylora Hackforda z roku 1997 sa svojím príbehom môže na prvý pohľad javiť ako temná a mysteriózna záležitosť. V skutočnosti však ide o síce temnú, ale skôr filozoficky založenú snímku, pojednávajúcu o mravnosti osobných rozhodnutí. V tomto prípade je tento uhol reflektovaný prostredníctvom postavy právnika Kevina Lomaxa (Keanu Reeves), ktorý sa zdanlivo ocitne v newyorskej firme samotného Diabla Johna Miltona (Al Pacino). Až "v nej" si naplno uvedomí, že morálka a vlastná tvár sú tým, čo by si človek nemal nikdy pošpiniť. Pozoruhodne poňatá Hackfordova morálna kázeň, vychádzajúca z knižnej predlohy Andrewa Neidermana, sa dlhú dobu hrá s divákom. Postupne mu podsúva čoraz zlovestnejšie scény a obrazy, pracuje s vývojom postáv a prakticky až do samotného konca nedáva znať, ako sa veci v skutočnosti majú. Mysterióznosť tu kráča ruka v ruke s náboženskými odkazmi na pozadí deja z takmer až šablónovitého prostredia takzvaných bielych golierov, zosobnených Miltonovou pekelnou medzinárodnou právnicko-poradenskou firmou. Hoci príbeh je v mnohom zaujímavý, ponúkajúc v závere aj akési nasmerovanie strelky morálneho kompasu, nedokáže svoju istú pompéznosť prezentovať s ľahkosťou a dynamicky (a to je problémom mnohých podobných veľkých a minutážou dlhých filmov). Divák má potom pocit, že je v ňom "vata", ktorá zbytočne celú snímku iba zbytočne naťahuje a pripravuje ho o pozornosť. Aj keď práve v tomto prípade je skôr väčším problémom pomalé tempo. Ak by bol film čo i len o kúsok rezkejší s väčším množstvom "údernejších" scén, určite by mu to pomohlo. Pochváliť však treba scény a prácu s postavou Charlize Theron, ktorej postupné zobrazenie vývoja psychického ochorenia je tým najlepším, čo Hackfordova snímka ponúka. Práve vďaka tomu Theron dokáže zatieniť zvyšok hereckého obsadenia, a to vrátane dvojice Reeves - Pacino. The Devil's Advocate nie je ani tak filmom o Diablovi či jeho advokátovi. Prakticky sa snaží priniesť odkaz o človeku, jeho rozhodnutiach a o tom, či s nimi bude schopný v konečnom dôsledku žiť. Nepriamo tak nastavuje morálne zrkadlo nielen celej spoločnosti, ale zvlášť aj každému divákovi, čím ho núti zamyslieť sa nad tým, aký život vedie a čo robí. A práve preto určite nie je na škodu si Hackfordov počin pozrieť. ()

TomJ

Skvely film. Vykony Reevesa a Al Pacina su bez pochyb na vysokej urovni. K tomu aj zaujimavy koniec. Velmi dobre. ()

aik

Skvělá podívaná od začátku až do skvěle gradujícího konce. Al Pacino je jedním z mých nejoblíbenějších herců a výkonem v tomto filmu potvrzuje proč, při pohledu na jeho pojetí ďábla naskakuje skutečně husí kůže. Charlize a Keanu předvádí také skvělé výkony, co si víc přát... ()

DENIROSIS

****1/2.Ďábelsky charismatický Al,v jednom z mých mála oblíbených hororů.Podobenství o nás lidech,co dovedou provést peníze a bezohledné ambice s naší duší. ()

vince

Film o ľudskej sebaľúbosti, pýche a o tom že pre víťazstvo je človek schopný urobiť čokoľvek. Skutočne skvelé herecké výkony, predovšetkým Al Pacino exceluje. ()

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

26.04.2011

Slavný autor noirových kriminálek Donald Westlake napsal celkem 24 románů, v nichž vystupuje profesionální zločinec Parker (žádné křestní jméno). Je to jakýsi novodobý Robin Hood, který zásadně bere… (více)

Pokrok za prachy z prodeje drog

Pokrok za prachy z prodeje drog

22.10.2008

Po Weirovi a Annaudovi, jejichž nové projekty jsme probírali v uplynulých dnech, je tady další tvůrce, jehož jméno nevidíme na plátnech kin až tak často, ale když už, tak to obvykle stojí zato.… (více)