Mr. Robot

• USA Mr. Robot
USA, (2015–2019), 36 h 52 min (Minutáž: 41–65 min)

Tvůrci:

Sam Esmail

Hudba:

Mac Quayle

Rami Malek, Carly Chaikin, Christian Slater, Portia Doubleday, Martin Wallström, Michael Cristofer, Stephanie Corneliussen, Michel Gill, Grace Gummer (více)

Série(4) / Epizody(45)

Seriál Mr. Robot, ověnčený Zlatým glóbem za nejlepší televizní drama, sleduje mladého programátora Elliota (Rami Malek), který zdokonalil umění počítačového hackerství. Elliot trpí vysilující sociální fobií. Má pocit, že se s okolním světem může bavit pouze tak, že hackuje jejich přístroje. Když zrovna nepracuje jako inženýr kybernetické bezpečnosti, používá své hackerské dovednosti k ochraně těch, na kterých mu záleží. Svět Elliota, rozčarovaného z moderní společnosti, se náhle změní poté, co potká Mr. Robota (Christian Slater), záhadného vůdce tajné hackerské organizace, která chce s jeho pomocí zničit nadvládu jednoho procenta nejmocnějších lidí světa a zažehnout celosvětovou revoluci. (HBO Europe)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (50)

d2.6_d4rlene.p12 (2016) (S02E08)

Po prekvapivom závere minulej epizódy bolo podľa mňa múdrym rozhodnutím nechať Elliota vychladnúť a s ním aj divákov od jeho prítomnosti a venovať sa ďalším zaujímavým dejovým líniám. Konkrétne tej kriminálnej, kedy si šik FBI vyšetrovateľka na základe jednej posratej guľky z miesta činu a nejakého pridrbaného plagátu z techno párty začína skladať dokopy konšpiračné puzzle. No a rozhodne mi prospelo, že nám tvorcovia dali pokoj aj od Tyrellovej manželky. ()

d2.7_init_5.fve (2016) (S02E09)

Pravidelné prestrihávanie medzi všetkými dejovými líniami, ktorým je venovaný cca rovnaký čas. Inak je to ale skôr iba také navnadzovanie na udalosti nadchádzajúce a trochu bez tempa. Ale za Walking in my shoes to dáme za štyri. ()

d2.8_skr7ty_pr0ces.axx (2016) (S02E10)

Pre mňa osobne jeden z najlepších dielov, i keď nedokážem ani obhájiť poriadne prečo. Zrejme preto, že nepôsobí takým roztriešteným dojmom ako niektoré epizódy, ktoré sa snažia rovnomerne ponúkať informácie o všetkých dejových líniách. Toto je veľmi ucelené, napínavé, výnimočne atmosférické a veľké navnadenie na finále. Proste slučky sa sťahujú na všetkých frontoch a človek sa už nevie dočkať ako skončí celá séria. Len taká poznámka, ono ten popis mladík v šiltovke s porastom je dosť všeobecný, ale tak z hľadiska dramaturgie to asi inak nejde. ()

d2.9_h4di_strat3gie1.p7z (2016) (S02E11)

Esmail si povedal, že nechce, aby to mali diváci tesne pred koncom série veľmi jednoduché a tak pripravil jeden z najmysterióznejších dielov. Podobne, ako Elliot si už nemôžeme byť vôbec istí tým, čo vidíme a konečne dostala tie správne grády aj línia s Angelou. Trochu to celé pôsobilo ako z iného seriálu, ale prečo nie. Kvalít predchádzajúcej časti to ale v mojich očiach nedosiahlo. ()

d2.9_h4di_strat3gie2.p7z (2016) (S02E12)

Tak keď prvá séria bola viac menej kompaktným celkom, tak tá druhá si necháva dosť otvorených vrátok pre tretiu, alebo teda viaceré nezodpovedané otázky ani nemala v úmysle včas zodpovedať. Jedna snová scéna z úvodu série sa stala kľúčovou pre jej záver, čo rozhodne kvitujem, ale myslím, že Esmail a spol. mohli byť v závere trochu doslovnejší, ukázať naplno všetko a nemuseli by sme si viaceré veci domýšlať. ()

Série 3 (2017) (S03)

Tretia séria je zatiaľ vrchol celého pána Robota. Seriál sa rozbehol na plné obrátky, mierne rozpačité tempo predchádzajúcej série je fuč a ide sa proste naplno. A to sa týka aj násilia, občas vami riadne zamáva, najmä teda vo finále, v ktorom bolo treba na hard disku uvoľniť trocha miesto pre skutočne veľkých hráčov. Problém môže byť povedzme v tom, že sa v tom IT laik môže stratiť, ale až Esmail nie je až taký sadista, aby nepripravil aj emotívne momenty a ne-nerdov nemal nebodaj čím zaujať. Vrchlom sú epizódy 5,6,7, ale zase sa mi páči, že smerom k finále to nabralo opäť trochu iný smer a aj v takýchto náhlych zmenách atmosféry tkvie čaro seriálu, ktorý tak paradoxne pôsobí ešte súdržnejším dojmom. ()

d3.0_usporny_rezim.h (2017) (S03E01)

Osobne vôbec nechápem, prečo sa Esmail rohodol jednu z úvodných scén, rozhovor dvoch Číňanov v istom pracovnom prostredí s následným veľkým celkom zasadiť až na začiatok série tretej, pričom si myslím, že touto sekvenciou mala skončiť séria číslo dva a bol by som s ňou (takmer) maximálne spokojný. Možno aj to je dôvod, prečo relevantné hodnotenie príde až po konci celého projektu. Takže máme tu nové rozvrstvenie vzťahov, Elliotova schíza je zdá definitívna a uvedomuje si to aj Angela, ktorá je zatiaľ čo sa týka informácií pred Elliotom, ostatnými a dokonca ja pred divákmi. A mňa nové tajomstvá a ich odhaľovanie veľmi zaujímajú. ()

d3.1_zpet.gz (2017) (S03E02)

Veľmi nabúchaná epizóda, v ktorej sa toho stane skutočne dosť a to nám to celé vyšlo na trištvrtehodinku. Škoda, že týmto hutným spôsobom rozprávania nepracujú tvorcovia po celý čas. Uzatvára sa nám jedna z tých menej zaujímavých dejových línií, pričom ale jej gradácia bola celkom slušná a "finále" v tejto časti priam šokujúce. Ale asi také, ako sme si možno viacerí škodoradostne priali. ()

d3.2_stary_system.so (2017) (S03E03)

Mnohokrát sú retrospektívy iba barličkami na vyplnenie stopáže alebo nástroj pre uľahčenie si doslovného stvárnenia niečoho, čo sa tvorcom iným spôsobom zobrazovať nechce. V prípade E3E03 ale ide o takmer až geniálny ťah, ako priblížiť, respektíve ako najlepšie vyplniť mnohé medzery, na ktoré sme mysleli, že dostaneme odpoveď na konci druhej série. Tak Esmail to mal všetko naplánované trochu na neskôr a spätne to nemám vôbec prečo kritizovať. Elliot je psychoš a Mr. Robot je schizofrenné puzzle, kde ale všetko zatiaľ do seba elegantne zapadá. Alebo aspoň začína. ()

d3.3_metadata.par2 (2017) (S03E04)

Tak tu máme opäť úplne iný diel ako ten predchádzajúci a takéto striedanie celkového feelingu seriálu občas poteší. Tentorkát sa pôjde viac do psychoterapeutického hĺbania nad vzťahom Elliota a jeho sestričky a v kontraste k nemu zase paralelne sledujeme vzťah Mr. Robota a Angely. No, kto teraz drží ktorej strane palce? Ťažko sa prikloniť, ale neverím, že by niekto nechcel zažiť a naplno vidieť na obrazovke fázu číslo dva v plnej paráde. ()

d3.5_ukoncit_proces.inc (2017) (S03E06)

Už nie síce taký experiment, ako v prípade "prvej časti" tejto kvázi dvojdielnej epizódy, ale napínavé je to až na strechu E Corpu a ešte omnoho vyššie. Občas to zabredáva až do zámernej komédie, asi to už Esmail s Malekom nemohli vydržať a z Elliota si chcú robiť ironickú srandu. Záver veľmi prekvapivý, opäť sa ukazuje, že scenár dokáže pracovať s našimi očakavániami riadne vychcaným spôsobom a my sa z toho poriadne tešíme. ()

d3.6_fredrick+tanya.chk (2017) (S03E07)

Keby vedel(i) Elliot a Mr. Robot čo sa odohráva niekde úplne inde a za ich chbtami, asi by trochu vypustili nahromadenú paru a možno by si išli, pekne spoločne na jednom lehátku, dať dovolenku niekde na Bahamy a nad ničím pár týždňov nepremýšľali. My sme sa toho v tejto epizóde o zákulisí dozvedeli až až a celkové puzzle sa pekne skladá do svojho celku. V závere ma zabolelo pri srdci, toto som skutočne nečakal, teda že až tak ďaleko tvorcovia zájdu a budem to musieť jednoducho iba vydýchať. ()

d3.7_nemaz_me.ko (2017) (S03E08)

Tak takéto "uvoľnenie" bolo iba logickým ťahom po nesmierne napínavých a dejovo nabúchaných epizódach. Čo vôbec neznamená, že by sa šlo kvalitou dole, len sme sa trochu zastavili, popremýšľali nad tým, ako možno ten náš svet fuguje, ako je jednoduché zmanipulovať spoločnosť, keďže tá je vo svojej podstate xenofóbna, homofóbna a všelijako inak fóbna. Stačí stisnúť iba "push". Elliot si snaží vybaviť veci z pozostalými rodinami jeho bývalých parťákov a pri tej príležitosti navštívi premietanie Návratu do budúcnosti. ()

d3.8_faze3.torrent (2017) (S03E09)

Epizóda viac pre hardcore ajtíčkárov, pretože som sa v tom trochu strácal a osobne som nepobral Elliotove stláčanie kláves s tým, že sa dostal.... nechcem ale spoilerovať. Lezbická epizóda nemala taktiež grády, pretože vidíme iba to pred a iba to po... pričom sme sa všetci tešili na to počas... teda asi nie všetci, ale nechajme to tak. Tie správne grády prišli až v závere pri vykrúcaní sa agenta - kolegu v spoločnosti Dom. ()

vypnuti /r (2017) (S03E10)

Dostal som úplne, ale úplne niečo iné, čo som očakával... Finále v podobe fázy č. 2 sme nedostali na konci série druhej ani tretej, ale tesne po polovici tejto tretej a asi to bol aj vrchol sezóny. Ale nejaké tie prekvapenia na nás Esmail stále mal prichystané a to ako na úrovni vzťahov, minulosti, tak aj iba čistého IT. Toto finále treba nechať trochu viac uležať v hlave a postupne zistíte, že to presne takto malo byť a že ono to aj tak všetko v tom veľkom finále v podobe 4. série do seba zacvakne. Prekvapil by ma opak. ()

Série 4 (2019) (S04)

No ja mám dojem, že nás na záver čakala tá najlepšia sezóna. Esmail si materiál dokonale ohmatal a je cítiť, že mal od začiatku jasne vytýčený smer, takže mohol v záverečnej sérii viackrát zmeniť atmosféru, ladenie a žáner bez toho, aby mal problém vrátiť sa kedykoľvek naspäť k jadru veci. To isté platí aj o hercoch, tí sa dokonale so svojimi postavami zžili a je super, že sa celé vyvrcholenie obišlo bez prehnaného pátosu a prázdnych rečí. ()

401 Neautorizovaný přístup (2019) (S04E01)

Musím sa priznať, že som nemal čas po dlhšom čase zopakovať všetky série, aby som bol v obraze, tak sa spolieham, že si postupne na všetko, čo sa v seriáli doteraz odohralo, pospomínam. Prvý diel záverečnej série bol v tomto smere hodnotný. Dej sa poriadne rozbieha hneď od začiatku, najviac asi poteší sekvencia na vlakovej stanici. Hneď sa taktiež ide po všetkých dejových líniách, takže by nikto nemal byť sklamaný, ani fanúšikovia Dom, tej niet fakt čo závidieť. No a čo sa tu udialo našemu hlavnému hrdinovi, prezrádzať určite nebudem. ()

402 Vyžadována platba (2019) (S04E02)

Keď budú každú epizódu umierať cca dve postavy, som zvedavý, kto bude nažive na úplnom konci. No možno nikto, že... Ale nepreháňajme, tí hlavní hráči sú stále IN! Ide sa po dráhe, ktorú nastavila prvá epizóda, takže ani niet čo poriadne hodnotiť, musíme sa najskôr dostať bližšie k cielu. Samozrejme silné scény sú aj tu, zdobenie stromčeka a jeho následnú likvidáciu môžeme chápať aj ako metaforu toho, že to, čo vás v živote stojí obrovské úsilie, môže zmiznúť behom momentu. ()

403 Přístup odmítnut (2019) (S04E03)

Čaká nás retrospektívny výlet do pomerne ďalekej minulosti, čo je myslím v tomto seriáli ojedinelý prípad a potešilo. Tretia epizóda má o niečo vyššie tempo než tá predchádzajúca, navyše Elliota čaká stretnutie s istou osamelou peknou ženou a hádjte, ako to dopadne. Samozrejme náhody tu neexistujú, takže aj stretnutie s ňou bolo vopred premyslené. Fernando a jeho trochu spomalený kamoš pripravia zase čiernohumornú vsuvku. ()

Matt Reeves natočí minisérii o Busteru Keatonovi

Matt Reeves natočí minisérii o Busteru Keatonovi

21.01.2023

Zatímco pokračuje v práci na sequelu k jeho komiksovému Batmanovi, rozhlíží se mezitím režisér Matt Reeves (Válka o planetu opic) i po dalších zajímavých projektech. A jeden takový mu nyní právě… (více)

Battlestar Galactica dostane pokračování

Battlestar Galactica dostane pokračování

18.09.2019

Freddie Mercury míří do kin

Freddie Mercury míří do kin

06.11.2016

Biografie největší hvězdy Queenů se chystá už řadu let. Freddieho Mercuryho si měl zahrát Sacha Baron Cohen (Borat, Diktátor), ten ale po neshodách se členy kapely z projektu odstoupil. Hudebníky… (více)

Po Hře o trůny přijdou Divoké karty

Po Hře o trůny přijdou Divoké karty