Skvělí chlapi

Wonder Boys

Skvelí chlapci

Drama / Komedie

USA / Německo / Velká Británie / Japonsko, 2000, 107 min

Stárnoucí profesor anglické literatury se během jednoho víkendu bude muset pořádně zapotit, aby vyřešil chaos svého vlastního života. Peripetií bude mít na svých bedrech hned několik, třešničkou na dortu je jeho druhý, léta očekávaný a stále nedokončený román, který se zasekl někde u strany 2613 a konec je v nedohlednu. Je moc příjemné sledovat hrdinovo životní vakuum, které se nějak samo nehodlá odrazit ode dna a samotný profesor sžíraný profesními i osobními přešlapy neví, kudy kam. Téma to určitě není objevné, i s rytmem vyprávění se tu dalo lépe nakládat, ale o to víc potěší, jak se s látkou vypořádal režisér Curtis Hanson a samotní herci. Absurdní humor nás tu provází na každém kroku, nicméně se nezapomíná ani na skutečné životní pravdy. Pestrou směsici výstředních postav vede s přehledem Michael Douglas, u kterého je příjemné pozorovat, že i přes všechnu komerci a bulvárem propraný život hrát nezapomněl. I ostatní jsou skvělí (Downey, Jr., Maguire, Holmes), a i přesto, že nenápadný snímek neosloví každého, své příznivce si rozhodně najde!!(18.10.2009)

Zvláštny film. Počas jeho sledovania som si pripadal ako ten slepý pitbul. Tiež mi chýbal nejaký receptor na to, aby ma zaujal. Iste, boli tam dobrí herci, aj nejaký dejový posun, niektorí oceňujú skvelú réžiu, čo ja nedokážem posúdiť, ale dialógy mi pripadali iba ako také prázdne tláchanie. Nenaštval som sa pri jeho sledovaní, ani som pri ňom nezaspal, ale o týždeň už nebudem vedieť, či som ho videl alebo nie.(21.4.2013)

Život umí být nudný i plný překvapení. Stárnoucí autor jednoho jediného knižního bestselleru, profesor na místní univerzitě, kde vyučuje kreativní psaní a zároveň pisatel druhého, prozatím neukončeného románu, se na první dojem zdá být tím prvním případem. To ale za ním nesmí na návštěvu a zároveň na velký knižní festival přijet jeho agent, který si sebou přiveze poněkud zvláštní společnici. Jeho příjezdem se odstartuje celá plejáda více či daleko méně příjemných dobrodružství. Michael Douglas v sympatické roli tak trošku "nevím co od života chci a je mi to vlastně jedno" spisovatele, učitele, milence i přítele. Společnost mu dělají opravdu zajímaví lidé - Tobey Maguire a Robert Downey Jr. První z nich je věčný fantasta, kterému z úst nevypadne nic jiného než lež, výmysl a výsledek bujné fantazie. Na druhou stranu je ale literárně velmi nadaný. Toho si všimne nejen jeho profesor, ale později i agent s vytříbeným vkusem. Je totiž bisexuál. Dohromady opravdu podařená trojice, která, ač v jádru nesourodá, do sebe naprosto zapadá. Vzniká tak herecký koncert, který je veselý, smutný, tragikomický a plný lásky. Příjemné překvapení na sobotní večery!(4.8.2012)

Naprosto chápu, že někdo rozdává 5 hvězd a naprosto chápu i případné nízké hodnocení. Wonder Boys je tak divně zhulený film, který jakoby plul někde v podivném prostoru a nechal diváka, aby si s ním dělal co chce. Ve skutečnosti mám z filmu vlastně hrozně dobrý pocit, ale našel jsem v něm tolik podivných momentů, že ho nedokážu jednoduše přijmout. Ale navzdory těm 3 hvězdám bych vlastně každému Wonder Boys doporučil. Weird stuff. 6,5/10(29.10.2016)

Spíše 3 a půl, ale za permanentně zmaštěnýho Douglase si to čtyři zaslouží. :)(14.8.2005)

• - Snímek byl natáčen v Pittsburghu v Pennsylvanii, konkrétně na Carnegie Mellon University, Chatham University, Shady Side akademii a dalších pennsylvánských lokalitách, jako je Beaver, Rochester a Rostraver Township. (BLANIK.)

• - Michael Douglas kvůli své postavě Gradyho přibral 12 kilogramů. Docílil toho pojídáním pizzy a pitím piva. (jenik71)

• - Scéna, ve které se Grady (Michael Douglas) vrací domů spolu s Crabtreem (Robert Downey Jr.) a Jamesem (Tobey Maguire) byly natočena „na míru“ písničce Boba Dylana. (camper)