Skvělí chlapi

Wonder Boys

Skvelí chlapci

Drama / Komedie

USA / Německo / Velká Británie / Japonsko, 2000, 107 min

Během filmu jsem si nejednou vzpomněla na Douglasova neurotika z Volného pádu a na to, kolikrát by mu musely cáknout nervy, kdyby se mu během několika málo dní stalo tolik nepravděpodobných situací jako spisovateli Trippovi - splachovacímu stárnoucímu chlápkovi, který si zahulí a všechny útrapy přijímá, jakoby to byly ty nejběžnější věci - zde. Michael Douglas mi snad v žádném jiném filmu nebyl sympatičtější a vůbec výběr i ostatních herců byl velmi šťastný. Parádní režie, díky níž je film zároveň dramatem i komedií, zároveň prostý i bohatý - životem.(20.4.2005)

Tento film na mňa pôsobil asi rovnako blahodarne ako polievka po opici. Navyše vidí inteligenciu príťažlivou a to sa mi páči. Viac písať netreba, ešte by mi tie slová dohrýzol pes, rozfúkal vietor, alebo utopila rieka...(24.11.2013)

Přiznávám bez mučení, přistupoval jsem k tomuto filmu s předsudky, moc jsem od něj nečekal a navíc jsem byl trochu podrážděný, když jsem usedal na naši televizní pohovku. O to větší bylo mé překvapení, když film skončil. Byl báječný, prostě WONDERboys... Za vyzdvihnutí stojí, společně se skvělými hereckými výkony většiny obsazených, především vynikající scénář. Citlivý, plný inteligentních a často plnokrevných dialogů, tu a tam okořeněný špetkou satiry, humoru a překvapivě i emotivně působivý. Několikrát jsem si při sledování filmu vzpomenul na jednu oblíbenou postavu z Milneho knihy Medvídek Pú - oslíka Iáčka a jeho milou hlášku: "dojemné...". Ano, dojemné to skutečně bylo. Film o chlapech se standartními chlapskými problémy, natočený dalším chlapem a ono je to skutečně dojemné. Ne tedy nijak prvoplánově, spíš pod povrchem. Nakonec i Milne ukrýval témata ve své knize tak nějak pod povrchem, mezi řádky. Takže ta analogie s Medvídkem Pú není zase až taková zhůvěřilost, jak se možná může zdát. A téma tohoto filmu? Zkuste hádat. Nápověda je ukrytá mezi řádky. A vodítkem budiž vám sentence z pera dalšího dnes již nesmrtelného klasika, tentokrát z hudební branže, Burta Bacharacha: "That´s what friends are for".(10.12.2009)

Tento film má naprosto fantastickou atmosféru, takový nostalgický feeling. Pikantně obsazené role, jímž vévodí kouzelný Dougles, který se úlohy umolousaného spisovatele zhostil naprosto bravurně a pro mě osobně je to jeho nejsympatičtější výkon. Konec filmu bych si možná představoval jinak, ale díky onomu feelingu jsou pro mě Skvělí chlapi srdcovou záležitostí. 90%(5.12.2005)

Zajímavý film plný zajímavých postaviček, zahraných skvělými herci, avšak na druhou stranu to je ten typ filmu, který nezaujme každého. Rozhodně má co nabídnout ale ne všem.(7.12.2008)

• - Scéna, ve které se Grady (Michael Douglas) vrací domů spolu s Crabtreem (Robert Downey Jr.) a Jamesem (Tobey Maguire) byly natočena „na míru“ písničce Boba Dylana. (camper)

• - Michael Douglas kvůli své postavě Gradyho přibral 12 kilogramů. Docílil toho pojídáním pizzy a pitím piva. (jenik71)

• - Snímek byl natáčen v Pittsburghu v Pennsylvanii, konkrétně na Carnegie Mellon University, Chatham University, Shady Side akademii a dalších pennsylvánských lokalitách, jako je Beaver, Rochester a Rostraver Township. (BLANIK.)